Jak nawilżyć skórę i dbać o cerę suchą?

pielęgnacja skóry suchej
Notice: Trying to get property of non-object in /home/trinyusr/domains/triny.pl/public_html/blog/wp-content/themes/triny/functions.php on line 415

Notice: Trying to get property of non-object in /home/trinyusr/domains/triny.pl/public_html/blog/wp-content/themes/triny/functions.php on line 415

Notice: Trying to get property of non-object in /home/trinyusr/domains/triny.pl/public_html/blog/wp-content/themes/triny/functions.php on line 415

Notice: Trying to get property of non-object in /home/trinyusr/domains/triny.pl/public_html/blog/wp-content/themes/triny/functions.php on line 415

Utrzymanie nawilżenia skóry jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku skóry suchej. Czy istnieje coś takiego jak naturalne nawilżanie twarzy, czy jesteśmy skazane na zabiegi w gabinetach urody i kupowanie drogich produktów? Dlaczego niektórzy mają suchą skórę? W tym artykule analizuję skąd w skórze bierze się woda, pokazuję, jak dbać o cerę suchą, no i oczywiście wskazuję domowe sposoby na nawilżenie twarzy.

W naszej skórze – największym organie całego ciała – zmagazynowane jest niemal 20% całej wody organizmu. Z tej ilości aż 60% znajduje się w głębszych warstwach skóry, a w samej warstwie rogowej naskórka – jedynie 13%. Skąd tam się wzięła?

Skąd się bierze woda w skórze?

Podstawy pielęgnacji suchej cery

Woda przemieszcza się sukcesywnie od skóry właściwej w kierunku powierzchni, nawilżając poszczególne warstwy naskórka i kończąc swoją wędrówkę w warstwie rogowej. I to właśnie warstwa rogowa naskórka, wraz z pokrywającym ją łojem na powierzchni, jest zaporą zatrzymującą wodę w skórze przed wyparowaniem. Naskórek jest zatem nawilżany od wewnątrz, proces ten nie zachodzi w odwrotną stronę. Ma to zapewnić organom wewnętrznym ciała właściwe nawodnienie, zapobiegać wypływowi płynów tkankowych i hamować utratę wody przez parowanie.

Ochrona przed utratą wody jest jedną z najważniejszych funkcji fizjologicznych skóry.

Jej skuteczność zależy od równowagi wodno-lipidowej w skórze, czyli od właściwego stopnia jej nawilżenia i natłuszczenia. To właśnie wspomaganie tych mechanizmów jest zadaniem kosmetyki. Należy dostarczać skórze substancji higroskopijnych, które będą wiązały wodę lub ograniczały jej utratę, oraz składników lipidowych, które zregenerują luki w zabezpieczeniach.

Czy wiek wpływa na poziom nawilżenia skóry?

Wraz z wiekiem wzrasta wskaźnik TEWL (przeznaskórkowa utrata wody).

W sytuacji, gdy TEWL jest podwyższony, cały organizm traci wodę, a skóra jest słabo nawilżona.

Dlatego młodej cerze suchej wystarczy lekki krem nawilżający, niekoniecznie już skuteczny dla kobiety po trzydziestce. Dodatkowo z wiekiem zmniejsza się aktywność fibroblastów, co skutkuje zmniejszoną produkcją kwasu hialuronowego. Jego niedobory ograniczają zdolności magazynowania wody przez skórę właściwą.

jak dbać o cerę suchą

Pytanie, czy proces starzenia skóry można zatrzymać? Skóra sucha starzeje się jako pierwsza, niestety. To na niej najprędzej widać zmarszczki i przebarwienia, dlatego należy o nią dbać szczególnie. Ochrona przeciwsłoneczna może znacząco przyhamować upływ czasu widoczny na skórze, a indukowany działaniem promieni słonecznych – trzeba tylko nauczyć się ją stosować codziennie.

Niezwykłym bonusem w tym przypadku dla posiadaczek skóry suchej jest możliwość stosowania nawet najbardziej tłustych preparatów przeciwsłonecznych.

Przyczyny suchej skóry

Wysuszenie skóry może dotyczyć każdego, dosłownie. Na suchość mogą uskarżać się nawet posiadaczki cery tłustej, tylko w tym przypadku mówimy o cerze odwodnionej. Dlaczego skóra w ogóle staje się sucha? Wspomniałam już o tym, że wpływ na to ma wiek (i ta przyczyna podawana jest jako główna, dlatego tak sporo mówi się o nawilżaniu już w okresie dojrzewania), ale są również i inne przyczyny suchości skóry.

Przyczyny suchej i/lub odwodnionej skóry:

 • Naturalny element urody, czyli po prostu typ cery. Wtedy skóra jest matowa, szorstka, a po jej umyciu towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia.
 • Stosowanie pielęgnacji specjalistycznej, na przykład suchość może wystąpić po zabiegach z kwasami lub po używaniu kosmetyków z retinolem.
 • Czynniki zewnętrzne, które uszkadzają płaszcz lipidowy naskórka, jak promieniowanie słoneczne, zimne lub gorące powietrze, mroźny wiatr, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
 • Niewłaściwa pielęgnacja, na przykład kosmetyki z alkoholem, nadmierne oczyszczanie, oszczędne nawilżanie.
 • Przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza regulujących ciśnienia krwi.
 • Niedostateczne nawodnienie organizmu.
 • Wiek.

Co jeszcze może wpłynąć na zmniejszenie nawilżenia skóry? Sucha skóra może być objawem poważnych chorób jak cukrzyca, schorzenia tarczycy czy AZS. W tym artykule jednak chcę się skupić na tym, jak pielęgnować cerę suchą i jak zwiększyć jej poziom nawilżenia przy pomocy kosmetyków i domowych sposobów.

Podstawy pielęgnacji cery suchej

Sucha skóra wymaga odpowiedniego nawilżania i natłuszczania. Każdy kosmetyk, stosowany zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania, powinien być dobrany pod kątem skóry wymagającej nawilżenia.

Oczyszczanie cery suchej

Dla skóry suchej zaleca się stosowanie śmietanek, mleczek, a także oliwek hydrofilowych do mycia. Nie pozostawiają one nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry, nie powodują też podrażnień, nawet gdy zostają zmyte wodą. Dobrym przykładem jest tutaj olejek do mycia twarzy JOIK, który ma lekką konsystencję, znakomicie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym nie wysusza i nie pozostawia wrażenia tłustości.

Pielęgnacja cery rozpoczyna się już od demakijażu, czyli mycia i oczyszczania cery z makijażu. Co ważne, po umyciu twarzy delikatnie osusz ją ręcznikiem papierowym i unikaj mocnego pocierania.

Tonizowanie cery suchej

Istotnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest zapewnienie jej lekko kwaśnego środowiska. Przy niedoborach ceramidów i łoju, kwaśne środowisko jest w zasadzie jedyną ochroną skóry przed drobnoustrojami. Dlatego po każdym myciu należy stosować delikatne, bezalkoholowe toniki o lekko kwaśnym pH.

Ranking toników do cery suchej znajdziesz tutaj:

Nawilżanie i natłuszczanie cery suchej

Utartym schematem pielęgnacyjnym jest stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających wyłącznie rano i wieczorem. O ile w przypadku najczęściej spotykanej cery mieszanej zdaje to egzamin, tak posiadaczki cery suchej mogą czuć, że w ciągu dnia potrzebują „poślizgu”, ponieważ skóra uległa ściągnięciu. Dlatego w takim przypadku stosowanie kremów w ciągu dnia nie jest błędem pielęgnacyjnym, oczywiście pod warunkiem uprzedniego oczyszczenia cery z zanieczyszczeń, łoju i makijażu.

Jakie kremy nawilżające się tutaj sprawdzą? Najlepiej wybierz głęboko nawilżające i natłuszczające, takim jest na przykład krem dyniowy od La-Le Kosmetyki czy też krem z ceramidami Good Cera Super Ceramide Crea od Holika Holika. Zadbaj również o ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ promieniowanie UV również wpływa niekorzystnie na poziom nawodnienia skóry – możesz sięgnąć np. po krem nawilżający z filtrem SPF 50 od Nacomi.

W przypadku bardzo suchej skóry zaraz po oczyszczeniu najlepiej zastosować serum nawilżające, a dopiero potem bogaty krem nawilżający lub odżywczy. Bogaty katalog rozmaitych serum, kremów i masek do cery suchej znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Kosmetyki do cery suchej.

Świadome unikanie czynników wysuszających skórę

demakijaż naturalnymi sposobami

Posiadaczki skóry suchej same najczęściej wiedzą, co ich cerze nie służy. Nieedukowane przez nikogo unikają często skrajnych temperatur, jak również chlorowanej wody (kłaniają się wody termalne oraz mycie twarzy wodą butelkowaną!). Często też czują nieprzyjemne podrażnienie i ściągnięcie skóry po kontakcie z dymem papierosowym, więc unikają go. Wiedzą również doskonale, że mycie twarzy zwykłym, agresywnym żelem do mycia, skończy się ściągnięciem skóry i nawet wręcz łuszczeniem, dlatego nigdy nie sięgają po takie specyfiki – podobnie jak i po peelingi ziarniste, które dla nich są niczym innym, jak wymyślną torturą.

Czego unikać w pielęgnacji skóry suchej:

 • kosmetyków na bazie alkoholu
 • mydła
 • dużej ilości pudru, lepiej wybrać kremowy podkład do twarzy
 • czynników środowiskowych: promieniowanie UV, zanieczyszczone (miejskie) powietrze, skrajnych temperatur
 • dymu papierosowego
 • ogrzewania i klimatyzacji

Jaki peeling do suchej cery?

Nie zmienia to jednak faktu, że peelingowanie jest jak najbardziej wskazane również dla skóry suchej – trzeba tylko wiedzieć, jaki rodzaj wybrać.

W pielęgnacji cery suchej sprawdzają się peelingi enzymatyczne, tj. zawierające enzymy roślinne, np. bromelainę i papainę. Taki oferuje na przykład Biocosmetics.

Po ich zastosowaniu należy skórę zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, najlepiej zawierającymi w składzie zarówno humektanty, jak i ceramidy, oraz substancje natłuszczające.

Poradnik, jak dobrać peeling enzymatyczny, znajdziesz tu:

Domowe sposoby na nawilżenie twarzy

Niezależnie od tego, czy suchość skóry jest spowodowana starzeniem się, podstawowym stanem skóry, złą pielęgnacją czy czynnikami środowiskowymi, może wywołać uczucie swędzenia, napięcia i ogólny dyskomfort. Dostępnych jest wiele sposobów nawilżania skóry w domu – ale które są najskuteczniejsze? Przejdźmy teraz do sposobów, jak nawilżyć skórę twarzy w domowych warunkach i z wykorzystaniem tego, co masz pod ręką. Na początek krótka powtórka ze składników, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu nawilżenia skóry.

Wśród popularnych nawilżaczy wyróżniamy:

 • Humektanty pomagają przyciągać wilgoć i obejmują np. ceramidy, glicerynę, sorbitol, kwas hialuronowy i lecytynę.
 • Okluzje pomagają uszczelnić wilgoć w skórze i mamy tutaj wazelinę, silikony, lanolinę i różne rodzaje olejów.
 • Emolienty, czyli produkty, które zawierają olej, wodę i emulgator, aby zapobiec ich rozdzieleniu. Są lżejsze i łatwiejsze w aplikacji niż wazelina czy olejki. Wiele komercyjnych środków nawilżających zawiera zarówno emolient, jak i środek utrzymujący wilgoć, taki jak kwas linolowy, linolenowy i laurynowy.

Ogólnie rzecz biorąc, im gęstszy i bardziej tłusty produkt, tym skuteczniej nawilży Twoją skórę. Niektóre z najbardziej skutecznych i najtańszych to wazelina i jej alternatywy na bazie roślinnej oraz oleje nawilżające, w tym oleje roślinne. Ponieważ nie zawierają wody, najlepiej używać ich, gdy skóra jest jeszcze wilgotna po kąpieli, aby skutecznie zatrzymać wilgoć.

Istnieje wiele domowych preparatów wpisujących się w grupę wymienionych nawilżaczy, których możesz użyć do nawilżenia czy złagodzenia objawów suchej skóry. Spośród nich wyróżniają się olej słonecznikowy, olej kokosowy, płatki owsiane czy miód.

okład z ogórka na oparzenia słoneczne

Olej słonecznikowy

Jedno z badań przeprowadzonych w 2013 roku wykazało, że olej słonecznikowy poprawia nawilżenie skóry. Uczestnicy badani zaznaczyli, że olej w szybki sposób ukoił oznaki suchej skóry jak uczucie ściągnięcia czy szorstkość. Co ciekawe, w tym samym badaniu wykazano, że oliwa z oliwek faktycznie uszkodziła barierę skórną, co sugeruje, że nie wszystkie naturalne oleje nadają się do stosowania jako środki nawilżające. Dodam, że inne badania wykazały, że regularne stosowanie oleju słonecznikowego na twarz silnie nawilża i wygładza skórę., a także Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. (źródło 1)

Olej kokosowy

Innym naturalnym olejem, który ma udowodnione pozytywne działanie na skórę suchą, jest olej kokosowy. Badanie z 2014 r. wykazało, że olej kokosowy jest tak samo bezpieczny i skuteczny jak wazelina w leczeniu suchej skóry. Stwierdzono, że znacząco poprawia nawilżenie skóry i zwiększa ilość lipidów na powierzchni skóry. Wszystko to dzięki zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują właściwości zmiękczające i tym samym olej wypełnia ubytki w suchej skórze, czyniąc ją gładką. (źródło 2)

Jak nawilżyć skórę i dbać o cerę suchą?

Płatki owsiane

Oznaki suchej skóry jak szorstkość i ściągnięcie mogą ukoić płatki owsiane. W 2015 roku wykazano, że ekstrakty z płatków owsianych mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co sugeruje, że mogą pomóc w leczeniu suchej skóry. Jak je wykorzystać? Najlepiej dodaj sproszkowane płatki owsiane do kąpieli lub wybierz krem owsiany do twarzy. (źródło 3)

Miód

Analiza badań wykonana w 2012 roku wykazała, że miód jest korzystny w przypadku wielu rodzajów chorób skóry. Różne badania wskazują, że miód jest nawilżający, wspomaga gojenie i wykazuje działanie przeciwzapalne – i to sprawia, że jest świetnym remedium na suchą skórę. Zaletą jest również to, że jest całkowicie naturalny i możesz go nakładać bezpośrednio na skórę. (źródło 4)

Wystarczy wetrzeć odrobinę miodu w skórę twarzy i pozostawić na około 10 minut, a następnie dokładnie umyć twarz letnią wodą.

Jak jeszcze możesz wykorzystać miód? Zrób własną maseczkę z płatków owsianych i miodu. Miód jest doskonałym środkiem, aby szybko nawilżyć przesuszone partie twarzy, w tym usta, oraz ciała jak łokcie czy kolana.

Awokado

Awokado zawiera sporo składników, które korzystnie działają na skórę. Wśród nich znajdują się m.in. kwasy tłuszczowe, antyoksydanty czy witamina E. Jak nawilżyć skórę z pomocą awokado? Wykonaj pastę, czyli rozgnieć owoc, i nałóż ja na twarz, pozostawiając na ok. 15 minut. Nawilżający zabieg z awokado możesz wykonywać nawet codziennie.

Zamiast po owoc awokado możesz sięgnąć po olej z awokado i połączyć go np. z miodem i bananem. W ten sposób uzyskasz maseczkę o działaniu nawilżającym i anti-aging.

Co jeszcze może pomóc w naturalnym nawilżaniu skóry?

Jak nawilżyć skórę i dbać o cerę suchą?

Ważna jest również dieta. Warto wzbogacić ją o naturalne oleje roślinne, zawierające NNKT, których suchej skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E.

Podstawą jest picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie oraz jedzenie surowych owoców i warzyw – naturalnego źródła witamin i mikroelementów.

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć zdrowych tłuszczów w postaci tłustych ryb, olejów, awokado, nasion czy pestek. Nawilżająco i odżywczo na cerę działają również takie warzywa jak marchewka, buraki, pomidor czy szpinak. Ciekawostką jest również fakt, że jedno z badań wykazało, że w zachowaniu optymalnego nawilżenia skóry może pomóc picie mlekaBadanie z 2015 wykazało, że dieta bogata w mleko może poprawić ogólny stan skóry. Wszystko to za sprawą zawartości fosfolipidów, które u mysz poprawiały barierę skórną. Jednak nie przeprowadzono badań na ludziach, dlatego do tej kwestii można podejść jak do ciekawostki i ewentualnie sprawdzić na sobie.

Podsumowanie – jak nawilżyć skórę twarzy

W przypadku suchej skóry lub suchości skóry mówimy o skórze pozbawionej wilgoci w swojej zewnętrznej warstwie. Nieleczona sucha skóra może pękać i ulegać infekcji. Zatem utrzymywanie nawilżenia jest bardzo ważne! W ten sposób nie tylko zapewnisz piękny wygląd cery, ale też nie narazisz się na inne przykre konsekwencje jak swędzenie, łuszczenie czy też przyspieszone pojawienie się zmarszczek.

Cera sucha wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Możesz ją zapewnić, dbając o odpowiedni poziom nawilżenia, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających, delikatny demakijaż i codzienne tonizowanie powinny być na stałe wpisane w plan codziennej pielęgnacji. Dzięki temu Twoja skóra dłużej zachowa młody wygląd.

Masz suchą cerę? Jak o nią dbasz? Jakie problemy pielęgnacyjne odczuwasz najczęściej?

Przeczytaj także

Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać i jak go stosować?

Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać i jak go stosować?

Sposoby na piękne włosy: 10 prostych i sprawdzonych

Sposoby na piękne włosy: 10 prostych i sprawdzonych

Chcesz mieć błyszczące włosy? Oto domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

Chcesz mieć błyszczące włosy? Oto domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

Komentarze (2)

 1. l
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany