Pielęgnacja biustu – wszystko, co musisz wiedzieć

pielęgnacja biustu

Pielęgnacja piersi jest niezbędna nie tylko dla utrzymania ich jędrności i kształtu, ale jest też ważna dla profilaktyki raka piersi. Jest to delikatny obszar ciała i nie każdy zabieg może być stosowany na biust, nie wszystkie kosmetyki też będą dla niego odpowiednie. Sprawdź sposoby, dzięki którym zadbasz o swoje piersi w domu.

O biust należy dbać każdego dnia – to jest fakt. Codziennie nakładasz krem na twarz i balsam na całe ciało, nie powinno to pominąć również piersi. Jednak dbanie o biust w domu nie sprowadza się tylko do nakładania kosmetyków czy masażu. Powinnaś zadbać o prawidłową postawę ciała i odpowiednio dobrany biustonosz. Zacznijmy jednak od ważnej kwestii, jaką jest profilaktyka raka piersi, przy której ogromne znaczenie ma pielęgnacja, a konkretnie to regularne dotykanie i obserwowanie stanu piersi.

Pielęgnacja biustu a rak piersi

American Cancer Society (ACS) zaleca wszystkim kobietom, aby te dokładnie zapoznały się ze swoimi piersiami, ich wyglądem i dotykiem. Dzięki rutynowej pielęgnacji szybciej i łatwiej zauważysz wszelkie zmiany w piersiach, takie jak guzki, obrzęki, wyciek płynu, zaczerwienienia skóry, dołeczki lub problem z sutkami.

Obok cyklicznych badań piersi u ginekologa bardzo ważne jest samobadanie piersi w domu. Jest to prosta czynność i zajmuje kilka minut. Badanie piersi w domu wykonuj raz w miesiącu, najlepiej w 1. tygodniu po zakończeniu miesiączki. Jeżeli coś Cię zaniepokoi, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny. Ogromną rolę odgrywa tu profilaktyka, która jest ważna dla utrzymania zdrowia piersi i może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi. Warto przy tym wiedzieć, że to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, który ma bardzo wysoką śmiertelność. Zgodnie z danymi GUS rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi w domu, dowiesz się tu: Instrukcja badania piersi krok po kroku.

Kosmetolog radzi: Składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji biustu

kosmetolog radzi

Codzienna pielęgnacja piersi to jeden z najprostszych sposobów na to, aby poprawić ich wygląd i kondycję. Asortyment kosmetyków dedykowanych pielęgnacji biustu stale się powiększa. Szeroka gama kosmetyków nawilżających, ujędrniających, liftingujących i zapobiegających oznakom starzenia umożliwia wybór produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. 

W kosmetykach do pielęgnacji biustu warto szukać składników aktywnych, takich jak:

  • algi, które działają wygładzająco i ujędrniająco;
  • kwas mlekowy, który stymuluje odnowę naskórka;
  • hydrolizat elastyny, który pomaga przywrócić gładkość, jędrność i elastyczność skóry;
  • masło kakaowe i masło shea, które nawilżają i uelastyczniają skórę, a także wspomagają jej naturalną barierę ochronną;
  • olej z awokado i olej z kiełków pszenicy, które nawilżają i odżywiają skórę;
  • ekstrakty z szałwii lekarskiej, rozmarynu lekarskiego i arniki górskiej, które ujędrniają i uelastyczniają skórę, działają przeciwzapalnie, ściągająco i uszczelniają naczynia krwionośne;
  • ekstrakt z żeń-szenia, który uelastycznia, dogłębnie odżywia i regeneruje skórę;
  • fitoestrogeny (hormony roślinne), które wspomagają gromadzenie tkanki tłuszczowej pod skórą, pomagają ujędrnić i wymodelować biust;
  • witaminy A i E, które wspomagają regenerację skóry, a także chronią ją przed szkodliwym stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami.

Pielęgnacja piersi i brodawek sutkowych to temat szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i laktacji. Kosmetyki dedykowane kobietom w tym okresie pomagają niwelować m.in. obrzęki i podrażnienia, koją skórę i zapobiegają powstawaniu rozstępów.

Jak dbać o skórę na piersiach – odpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja skóry biustu jest tak samo ważna jak pielęgnacja skóry twarzy i innych okolic. To właśnie na piersiach i wokół nich znajduje się najbardziej wrażliwa skóra. Jeśli o nią nie zadbasz, skóra piersi stanie się sucha, swędząca, wrażliwa, do tego może dojść bolesność. Nie wspominając, że cieńsza i delikatniejsza skóra jest bardziej podatna na marszczenie i powstawanie zmarszczek, zwłaszcza jak nosisz źle dopasowany biustonosz.

Aby zadbać o skórę piersi, codziennie ją nawilżaj. Nawet kiedy nie odsłaniasz piersi latem, nałóż na nie krem ​​przeciwsłoneczny, aby zapobiec dalszemu rozpadowi kolagenu i elastyny pod wpływem szkodliwych promieni słonecznych.

Pielęgnacja piersi sprowadza się właściwie do nawilżania i ujędrniania. Możesz w tym celu wybrać zwykły balsam nawilżający do ciała lub specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji biustu jak kremy, balsamy czy serum – kilka propozycji przedstawiamy poniżej.

Nawilżanie skóry na piersiach

Piersi są pokryte wrażliwą skórą, dodatkowo jest też cieńsza niż na ramionach czy brzuchu, dlatego wymaga odpowiedniego nawilżenia. Regularne nawilżanie skóry na piersiach pomoże zapobiegać wysuszeniu i sprawi, że piersi będą miękkie i elastyczne. Jest to bardzo ważny krok w codziennej pielęgnacji, ponieważ skóra wokół piersi i sutków jest delikatna, przez co potrzebuje dodatkowej ochrony.

Unikaj balsamów lub kremów zawierających drażniące substancje chemiczne, które mogą powodować bolesność lub wysypkę w okolicy klatki piersiowej. Jeśli po nałożeniu kremu zauważysz niepokojące zaczerwienienie, nie używaj go ponownie i spróbuj czegoś innego.

Piersi najlepiej nawilżać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zawsze delikatnie osuszaj swój biust po kąpieli lub prysznicu i nakładaj nawilżający krem na lekko wilgotne piersi; poczekaj do wchłonięcia. Jeśli masz duży biust, zwróć uwagę, aby nadmiar kremu i wilgoci wytrzeć spod piersi (zrób to delikatnie) – w ten sposób unikniesz podrażnień i rozwoju infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.

Te kosmetyki do pielęgnacji biustu mogą Ci się spodobać:

Ujędrnianie biustu

Nawilżanie skóry na piersiach to absolutne minimum pielęgnacyjne i zdecydowanie powinnaś robić dla swoich piersi znacznie więcej. Mamy tu na myśli ujędrnianie, czyli wszelkiego rodzaju zabiegi, które sprawią, że naturalne rusztowanie dla skóry będzie stabilniejsze i silniejsze. Dzięki temu Twoje piersi dłużej zachowają kształt i jędrność, zapobiegniesz też obwisłym piersiom czy też pojawieniu się rozstępów na biuście.

Biust możesz ujędrnić na kilka sposobów:

  1. Kosmetyki ujędrniające.
  2. Masaż.
  3. Szczotkowanie.
  4. Ćwiczenia.
  5. Zimny prysznic.

Podstawą jest tutaj nakładanie kremu oraz wykonywanie masażu. Poświęć dłuższą chwilę swoim piersiom podczas codziennego balsamowania ciała. Pamiętaj, aby masaż piersi wykonywać delikatnie, ponieważ zbyt gwałtowny i mocny nacisk może bardziej rozciągać i osłabiać skórę, a tego w końcu chcesz uniknąć.

Co na ujędrnienie biustu? Oto nasze propozycje:

W ujędrnianiu biustu pomoże Ci szczotkowanie. Jest to nic innego jak wykonywanie określonych ruchów na ciele przy pomocy szczotki do ciała. Działanie jest tutaj proste: szczotkowanie działa niczym silny masaż, poprawiając ukrwienie skóry, a to z kolei wpływa korzystnie na jej wygląd i uelastycznienie.

Do szczotkowania biustu używaj tylko specjalnej szczotki, taką jak szczotka do biustu Triny z edycji limitowanej, która nadaje się również do szyi i dekoltu. Specjalistyczna szczotka ma bardzo delikatne włosie, dzięki czemu masaż nią jest bardzo przyjemny, dodatkowo nie podrażnia tak skóry jak zwykłe szczotki do ciała. Nadaje się do stosowania na piersi w okresie ciąży oraz podczas laktacji. Szczególnie zalecamy ją kobietom karmiącym piersią, ponieważ sumiennie i prawidłowo użyta szczotka może poprawić laktację.

O zaletach szczotkowania ciała napisaliśmy osobny poradnik:

Złuszczanie skóry na piersiach

Piersi, podobnie jak resztę ciała, należy od czasu do czasu oczyścić z martwego naskórka. Pomoże Ci w tym dobry peeling. Dla najlepszych efektów stosuj łagodny peeling raz lub dwa razy w tygodniu. Używaj do tego celu delikatnych peelingów drobnoziarnistych, a jeśli Twoja skóra jest sucha i podrażniona, wybierz peeling enzymatyczny.

Jeśli lubisz domowe rozwiązanie, to możesz zrobić peeling do biustu w domu. Świetnie sprawdzi się tu peeling ananasowy. Wystarczy, że 2-3 plasterki świeżego owocu ananasa rozgnieciesz, dodasz 2 łyżki oliwy i łyżkę drobnego cukru. Ananas dostarczy Twojej skórze niezbędnych witamin, ale także poradzi sobie z martwym naskórkiem i oczyści pory. Alternatywą jest peeling gruszkowy, w którym wystarczy połączyć zmiksowane owoce z 2 łyżeczkami miodu. Taki kosmetyk doskonale nawilży i odżywi Twoją skórę, a neutralizując wolne rodniki, opóźni także efekty starzenia.

Te kosmetyki do pielęgnacji biustu mogą Ci się spodobać:

Jak dbać o piersi każdego dnia – zadbaj o te dobre nawyki!

Z reguły pielęgnacją biustu kobiety interesują się w momencie, kiedy zauważają, że ich piersi stają się obwisłe i/lub tracą kształt. Tymczasem o piersi warto dbać niezależnie od wieku i od ich stanu! Wprawdzie wiele czynników, które sprawiają, że piersi stają się obwisłe i niekształtne, są niezależne od Ciebie (jak np. grawitacja czy ciąża), ale nie oznacza to, że masz je zaniedbywać. Z reguły na wiotkość piersi wpływa brak aktywności fizycznej, pomijanie pielęgnacji, niewłaściwa postawa ciała oraz źle dobrany biustonosz.

Jedz zdrowo

Zdrowa i zbilansowana dieta jest ważna nie tylko dla utrzymania prawidłowej wagi i dobrego samopoczucia, ale też dla wyglądu Twojej skóry (i piersi). Zbyt duża ilość żywności przetworzonej bogatej w cukry i tłuszcze nasycone może powodować stany zapalne w organizmie, co odbija się potem na zdrowiu.

Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby w diecie obecne były takie produkty, jak: chude mięso, produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze i duża ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, którą znajdziesz m.in. w orzechach, tłustych morskich rybach i olejach roślinnych jak rzepakowy, lniany i oliwa. Spożywaj więcej warzyw krzyżowych (brokuły, kapusta, kalafior), ciemnozielonych warzyw liściastych, marchwi, pomidorów, owoców cytrusowych, jagód i wiśni.

Należy też całkowicie zrezygnować lub zminimalizować używki jak alkohol, zwłaszcza że alkohol jest jednym z najlepiej poznanych dietetycznych czynników ryzyka raka piersi. Kobiety, które spożywają więcej niż dwie szklanki alkoholu dziennie, są bardziej zagrożone tym nowotworem (zgodnie z danymi American Cancer Society).

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, ale też ma znaczenie dla wymodelowania sylwetki i zachowania np. jędrności piersi. Przy czym ćwiczenia na same piersi nie są tak oczywiste, ponieważ nie są to mięśnie, a w większości tkanka tłuszczowa. Za ich napięcie odpowiadają mięśnie klatki piersiowej – to dlatego powinnaś wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową. Wybierając ćwiczenia na biust, skup się na tych, które wzmacniają więzadła Coopera, ponieważ te łączą powięzi mięśni klatki piersiowej z biustem. Najprostszymi ćwiczeniami tutaj są pompki oraz ćwiczenia z wykorzystaniem taśm oporowych.

Prowadź aktywny tryb życia. Uprawiaj co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności aerobowej przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Zalecane jest bieganie, jazda na rowerze oraz basen.

Czy ćwiczenia mogą mieć wpływ na zdrowe piersi? Okazuje się, że tak. Komórki tłuszczowe mogą produkować estrogen. Wysoki poziom estrogenu został powiązany z niektórymi typami nowotworów, w tym z rakiem piersi. American Cancer Society staje przy stanowisku, że regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć rozmiar komórek tłuszczowych, zasadniczo powodując, że organizm wytwarza mniej estrogenu, a co za tym idzie – zmniejszają ryzyko raka. To samo stanowisko w Polsce reprezentuje m.in. Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie, która powołuje się na badania mówiące o tym, że zachorowalność na nowotwory u osób uprawiających sport trzy razy w tygodniu zmniejszyła się aż o jedną trzecią w porównaniu z grupą osób unikającą wysiłku fizycznego. Co warto zaznaczyć, mowa tu raku piersi, raku płuc, raku prostaty i raku jelita grubego (za: Zwrotnikraka.pl).

Dobierz właściwy biustonosz

Zdarza się tak, że piersi z czasem obwisają z powodu ciąży, karmienia piersią, genetyki i wieku. Jednak często to brak odpowiedniego wsparcia dla piersi prowadzi do przedwczesnego wiotczenia i rozciągania skóry. Jeśli piersi nie są odpowiednio podparte, tkanka łączna w piersiach zwana więzadłami nadmiernie się rozciąga i zwisa. 

Aby tkanka piersi nie rozciągała się w dół, a piersi nie obwisły, należy właściwie dobrać stanik. Tymczasem statystyki wskazują, że aż 70% kobiet nosi źle dopasowane biustonosze do swoich piersi. Co więcej, niektóre noszą jeden rozmiar przez kilka lat, gdy ich piersi się zmieniają!

Przynajmniej raz w roku dokładnie zmierz piersi pod kątem prawidłowego dopasowania biustonosza. Stanik sportowy najlepiej wymieniaj co pół roku. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z doświadczenia brafitterki.

Biustonosz powinien być idealnie dopasowany do kształtu i wielkości biustu. Nie może być za mały, ponieważ ciągłe ściskanie piersi nie tylko je zdeformuje, ale może też spowodować problemy zdrowotne. Zbyt duże z kolei nie będą odpowiednio podtrzymywać biustu, powodując jego szybkie deformowanie. Eksperci ds. zdrowia kobiet zalecają kobietom z większym biustem biustonosz, który kształtuje piersi, utrzymuje je przy ścianie klatki piersiowej i ma odpowiednio ułożone miseczki. Jeśli nie możesz wybrać idealnego biustonosza dla siebie, możesz poprosić o pomoc brafitterkę.

Dobrym pomysłem może być też spanie w biustonoszu. Dlaczego? Otóż spanie na brzuchu może wpływać na zniekształcanie piersi, ponieważ są wtedy gniecione i uciskane, dodatkowo podczas snu się poruszasz, przez co skóra może się naciągać. Biustonosz pomoże utrzymać biust w ryzach, zabezpieczy go również przed szuraniem po pościeli. Zapewni też odpowiednie wsparcie, gdy będziesz spała na boku. Najlepiej wybierz tu biustonosz materiałowy, bez fiszbinów, dobrze się sprawdzają tzw. minimizery.

Masuj piersi

Rutynowe masowanie piersi pomoże utrzymać mocne i zdrowe tkanki. Piersi są otoczone węzłami chłonnymi odpowiedzialnymi za transport limfy (płynu), który pomaga zwalczać choroby. Układ limfatyczny organizmu wykorzystuje ruch ciała do utrzymania tego płynu w ruchu. Masowanie piersi pomaga stymulować limfę i popchnąć ją we właściwym kierunku. Masaż piersi jest również doskonałym środkiem odprężającym i może kultywować pozytywną świadomość ciała.

Po nałożeniu balsamu masuj piersi przez kilka minut w kierunku serca. Masaż nie tylko poprawi ukrwienie i wpłynie na jędrność piersi, ale też pomoże Ci się zrelaksować i odstresować.

Masaż piersi możesz wykonywać na kilka sposobów. Piersi możesz masować podczas wklepywania balsamu, pod prysznicem, jako całkowicie osobny zabieg lub też szczotkując piersi szczotką. Dla utrzymania jędrnych piersi dobrze sprawdzi się naprzemienny prysznic, czyli polewanie piersi ciepłą, a następnie chłodną wodą. Klasyczny masaż piersi (przypominający samobadanie) powinien trwać kilka minut, ruchy powinny być delikatne i lekko dociskające, skóry nie powinnaś mocno rozciągać. Pamiętaj o tym, że masaż piersi ma sprawiać przyjemność, dlatego nie ciągnij piersi, nie szczyp ich, nie wykonuj też szybkich ruchów. Miej czas, aby z odpowiednią troską potraktować swój biust!

Zadbaj o właściwą postawę

Twoja postawa ciała ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się Twoja sylwetka i jak wyglądają Twoje piersi. Pochylanie, garbienie itd. powoduje, że piersi układają się w nienaturalnej pozycji, ponadto ich skóra może się naciągać, zwłaszcza jak nie masz stanika. O właściwą postawę powinnaś zadbać w każdej sytuacji, nawet podczas odpoczynku. Staraj się nie garbić, a na pewno Twoje piersi dłużej pozostaną w miejscu, broniąc się przed siłami grawitacji.

Wystarczy tylko wyprostować plecy, napiąć brzuch i unieść głowę, by wygląd piersi znacznie się poprawił. Ważną rolę odgrywa tu dobrze dobrany biustonosz – nie zapomnij o nim!

Jak zadbać o właściwą postawę ciała? Możesz wykonać w domu kilka prostych ćwiczeń. Jedno jest Ci zapewne doskonale znane, a mianowicie chodzenie z książką na głowie. Innym sposobem jest trzymanie łyżki w ustach, na której znajduje się piłeczka do ping ponga lub inny lekki, kulisty przedmiot. Dzięki temu nauczysz się trzymać proste plecy, co z kolei powinno wejść Ci w nawyk.

Pamiętaj o wzmacnianiu mięśni klatki piersiowej i pleców poprzez ćwiczenia, ponieważ to również wpływa na prawidłową postawę – wystarczy kilka minut dziennie. Zadbaj również o to, aby utrzymywać prawidłową i stałą masę ciała. Szybka utrata wagi lub szybkie przybranie niekorzystnie wpływają na wygląd biustu, ponieważ skóra traci jędrność i mogą pojawić się rozstępy.

Kontroluj stres

Wiemy, że stresu czasem nie da się uniknąć, ale staraj się minimalizować jego skutki. Mówi się, że stres piękności szkodzi, i coś w tym jest! Na dodatek stres wpływa niekorzystnie na Twoje zdrowie. Uważa się, że stres jest główną przyczyną mastalgii niecyklicznej, czyli bólów piersi w cyklu miesiączkowym, kiedy to dochodzi do zaburzeń hormonalnych w cyklu miesiączkowym. 

Mało tego, przewlekły stres może być związany z rakiem piersi. Tutaj wciąż jest niewiele badań na ten temat, jednak głośne jest badanie z 2019 roku opublikowane na łamach „Journal of Clinical Investigation”, gdzie to udowodniono, że przewlekły stres zwiększa poziom epinefryny. Jest to hormon, który pobudza enzym zwany dehydrogenazą mleczanową i odpowiada za reakcję typu „uciekaj lub walcz” w sytuacji stresowej. Zbyt duża ilość tego enzymu wyzwalała komórki macierzyste raka piersi. Badanie wprawdzie przeprowadzono na myszach, ale uważa się, że stało się ważnym krokiem do zrozumienia związku między stresem a nowotworami.

Pielęgnacja biustu w domu – podsumowanie

Pielęgnacja biustu w domu zależy w dużej mierze od ich stanu. Piersi mogą być obwisłe, naznaczone rozstępami, a skóra na nich może być sucha i podrażniona – wtedy zabiegi dopasowujesz ściśle pod dany problem. 

Nawet jeśli nie doświadczasz żadnych problemów z biustem, nie oznacza to, że powinnaś go pomijać w codziennej pielęgnacji, wręcz przeciwnie! Podstawą jest tutaj nawilżanie skóry oraz ujędrnianie biustu np. kosmetykami lub masażem. Nie powinnaś zapomnieć o właściwie dobranym biustonoszu pod względem rozmiaru i kształtu piersi. Ważna jest również postawa ciała – zawsze warto być wyprostowaną i unikać garbienia.

W skrócie możemy napisać, że dla utrzymania dobrej kondycji skóry biustu kluczowa jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i pielęgnacja. Dzięki systematycznej pielęgnacji skóra na długi czas zachowa jędrność i doskonały wygląd. Kosmetyki do biustu powinny wejść w nawyk i stać się etapem codziennej rutyny, zwłaszcza że dzięki nim możesz wprowadzić masaż i samobadanie piersi, do czego zachęcamy.

Czy masz może inne wskazówki, jak dbać o biust w domu? A może stosujesz inne metody pielęgnacji? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu!

Przeczytaj także

Bariera hydrolipidowa – jak odbudować zniszczoną barierę ochronną skóry?

Bariera hydrolipidowa – jak odbudować zniszczoną barierę ochronną skóry?

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Żel aloesowy Holika Holika – dlaczego warto zawsze mieć ten kosmetyk na łazienkowej półce?

Komentarze (3)

  1. m
    miśka
    dopiero zaczyna działać i masować sobie biust i jestem w szoku jak mało jest dobrych opisów jak to robić i też jak dać o piersi od strony kosmetyków ale nie w sposób taki że „to jest fajne” tylko co działa, jak działa, jak tego używać itp. teraz masuję się piłeczką sylikonową z wypustkami i też normalnie dłoniami, do tego używam serum z kwiatami lawendy, żeń-szeniem syberyjskim, ruszczykiem kolczastym, ekstraktem z pąków i ceramide 6. jestem totalnie zajarana tematem bo widze poprawę.
    Odpowiedzi ()
    1. O
      Oliwia B
      Możesz mi powiedzieć jak dokładnie mają działać te składniki na biust? Nie znam się na temacie a chce znaleźć coś co mi uniesie biust po karmieniu.
    2. m
      miśka
      wypielęgnuje skore piersi, unosi biust, ujędrnia i sprawiają że skora staje się gęsta, poprawia kształt piersi, wygładza skore piesi i dekoltu, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia krążenie, poprawiaj mikrokrążenie krwi i limfy.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany