Olejek zamiast kremu?

olejek do twarzy zamiast kremu

Jeszcze niedawno to krem nawilżający uznawaliśmy za najlepszego przyjaciela naszej skóry. Obecnie kremy do twarzy zyskały jednak poważną konkurencję: olejki do twarzy. W czym tkwi sekret olejowej pielęgnacji skóry? I czy warto zastąpić krem olejem?

Co siedzi w kremie?

Kremy pielęgnacyjne nawet w 80% mogą składać się z wody. To oznacza, że tylko pozostałe 20% mogą stanowić składniki aktywne, które będą odpowiedzialne za nawilżanie, regenerację, czy odżywienie Twojej skóry. W tych 20% znajdują się też jednak emulgatory, substancje pomocnicze, konserwanty, barwniki, często też substancje zapachowe. Ile jest substancji aktywnych? Często tylko 5%. Czy to wystarczy, żeby zapewnić skórze pielęgnację w takim stopniu, jak oczekujesz? Nie zawsze.

z czego składa się krem do twarzy

Oddzielną kwestią jest też działanie na skórę poszczególnych składników kremu. Może być tak, że Twój krem zawiera na przykład 5 różnych składników, którym przypisuje się aktywne działanie. Gdy zaczyna podrażniać skórę, nie wiesz, który składnik jest za to odpowiedzialny i czego unikać w przyszłości.

Ostatnią kwestią, na którą chcę zwrócić Twoją uwagę jest przenikanie kremu przez skórę.

Niestety, wiele kremów nie wnika w głąb skóry, a nawet nie jest nawet w stanie pokonać bariery warstwy rogowej skóry. Działają więc tylko zewnętrznie, a po kremach oczekujemy jednak czegoś więcej.

Czy rezygnacja ze stosowania kremu to dobry pomysł?

Dość często rezygnujemy ze stosowania kremu na rzecz oleju roślinnego. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego? O tym za chwilę. W tym miejscu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na coś innego.  Kremy (nawilżające, odżywiające, czy regenerujące skórę), jak już wspominałam, w składzie zawierają wiele składników, w tym emulgatory, wodę, substancje pomocnicze, konserwanty i barwniki. Często jednym z kluczowych składników jest parafina, będąca pochodną ropy naftowej. Jest to składnik powszechnie stosowany w kremach do twarzy.

Stosowanie kosmetyków na bazie parafiny nie jest dobre dla naszej skóry. Może powodować zatykanie porów skóry, powstawanie zaskórników, utrudniać skórze wiele procesów w niej zachodzących.

Inne, równie szkodliwe składniki znajdujące się w kremach to PEG-i, dzięki którym krem na m.in. gładką konsystencję i parabeny, które zapewniają kosmetykom długi okres przydatności do użycia.

Jakich kremów używać?

Stosowanie kremów zawierających w składzie składniki, które wymieniłam powyżej, nie jest dobrym pomysłem. Są zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze, a do tego równie skuteczne opcje. Pierwszą z nich są kremy stworzone na bazie naturalnych składników. Ich kluczowymi składnikami są oleje roślinne, czyli naturalne emolienty, bardzo dobrze tolerowane przez naszą skórę. Fazę wodną w kremie zastępuje się często hydrolatem roślinnym, a zamiast silnych konserwantów stosuje się olejki eteryczne, a także łagodne konserwanty, często pochodzenia roślinnego, o bardzo niskim stężeniu. Konserwantem w kremie bazującym na składnikach naturalnych jest też często witamina E.

Kremy bazujące głównie na składnikach pochodzenia roślinnego są łagodne dla skóry i zapewniają jej kompleksową pielęgnację.

Nie oznacza to jednak, że taki krem nie może powodować podrażnień. Wiele ziół ma działanie alergizujące na skórę, więc jeśli masz uczulenie np. na rumianek, to ekstrakt z tej rośliny znajdujący się w kremie, może podrażnić Twoją skórę. W tej sytuacji lepiej jest sięgnąć po olej roślinny.

Olej zamiast kremu?

Oleje roślinne są produktami w 100% naturalnymi. Nie ma w nich wody, wypełniaczy, konserwantów, barwników.

Kupując olejek, kupujesz czysty produkt, naturalny kosmetyk o szerokim spektrum działania, przyjazny Twojej skórze.

Oleje doskonale przenikają w głąb skóry, pokonując przy tym bez problemu jej warstwę rogową. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, antyoksydanty i fitosterole. Natłuszczają skórę, chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych, regenerują, spowalniają procesy starzenia, łagodzą podrażnienia. Bez najmniejszego problemu możesz dopasować olej roślinny do swojego typu cery (jak to zrobić przeczytasz w tym artykule -> Jaki olej do twarzy wybrać?) i nie musisz się martwić o wystąpienie reakcji alergicznej, o ile nie masz uczulenia na roślinę, z której olej jest tłoczony.

czy warto używać oleju zamiast kremu

Oleje roślinne możesz stosować bezpośrednio na skórę twarzy. Możliwości masz wiele. Oleje doskonale radzą sobie w usuwaniu makijażu, oczyszczaniu skóry, łagodzeniu podrażnień. Spełniają się też w roli kosmetyku nawilżającego i natłuszczającego skórę, którym często zastępujemy krem. Jednak, tak jak pisałam, olejem nie możemy całkowicie zastąpić kremu. Dlaczego?

Jak nawilżać twarz olejem?

Oleje roślinne są emolientami, czyli substancjami o właściwościach natłuszczających skórę. Stosowane jako krem tworzą na skórze warstwę ochronną i przenikają w głębsze warstwy skóry, dostarczając jej składniki odżywcze. Mogą zapobiegać odparowywaniu wody ze skóry, jednak nie mają właściwości higroskopijnych, które zatrzymają wodę w komórkach.

Dlatego stosowanie olejów bezpośrednio na skórę może prowadzić w konsekwencji do przesuszenia skóry.

Nie oznacza to oczywiście, że masz zrezygnować ze stosowania olejów w pielęgnacji twarzy. Absolutnie nie! Wystarczy, że zastosujesz się do jednego z polecanych niżej sposobów:

  • stosuj olej roślinny na zmianę z kremem, np. krem na dzień, olej na noc
  • zastosuj olej roślinny jako serum lub bazę pod krem
  • wymieszaj olej z hydrolatem roślinnym w zagłębieniu dłoni (np. 4 krople oleju i 8 kropli hydrolatu) i nanieś mieszankę na twarz
  • przetrzyj twarz hydrolatem roślinnym i na jeszcze wilgotną skórę nałóż olej
  • połącz olej z kwasem hialuronowym (mieszając oba produkty w zagłębieniu dłoni lub nakładając na twarz najpierw kwas hialuronowy, a następnie olejek).

Stosując jeden z powyższych sposobów zapewnisz skórze optymalny poziom nawilżenia i będziesz się cieszyć efektami, jakie przynosi stosowanie olejów roślinnych.

Podsumowanie

Zastąpienie kremu do twarzy olejem roślinnym jest możliwe, trzeba jednak wiedzieć, jak stosować oleje, by nie doprowadzić do przesuszenia skóry. Jednak czy całkowita rezygnacja z kremu jest konieczna? Niekoniecznie, ale tylko pod jednym warunkiem: zamiany kremu bazującego na parafinie i chemicznych składnikach, na ten, który zawiera w składzie roślinne i naturalne komponenty, przyjazne Twojej skórze.

Czy uważasz, że olej roślinny może zastąpić krem do twarzy? Jakie są Twoje sposoby na stosowanie olejów roślinnych do pielęgnacji twarzy?

Przeczytaj także

Chlorek glinu (Aluminum Chloride) w kosmetykach – zastosowanie i bezpieczeństwo

Chlorek glinu (Aluminum Chloride) w kosmetykach – zastosowanie i bezpieczeństwo

Biała herbata na piękną skórę – poznaj jej kosmetyczne właściwości

Biała herbata na piękną skórę – poznaj jej kosmetyczne właściwości

Komentarze (7)

  1. A
    Ang
    Czy można przygotować mieszanke olejku z kwasem hialuronowym wcześniej i przechowywać np. w opakowaniu po serum? Czy lepiej mieszć te składniki na codzień?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. d
    dar01
    Oleje roslinne po codziennym, dlugim stosowaniu powodują uczulenia, krosty, trądzik ludzi dorosłych i rózowaty. Zatykają pory, ujscia mieszków wlosowych, stany zapalne. Zwłaszcza przy cerze wrazliwej. Poczytajcie wywiad z dermatolog Ewą Chlebus w Wysokich Obcasach nr 18/2018
  3. d
  4. D
    Dorota
    Ja około miesiąca temu całkowicie zrezygnowałam z drogeryjnych kremów na rzecz naturalnej pielęgnacji. Myjetwarz mydłem Aleppo 5%. Rano spryskuje twarz hydrolatem, na to żel hialuronowy wymieszany z olejkiem. Wieczorem hydrolat plus olej. I co? Zaczęła mi się łuszczyć skóra na czole i nosie :/ nie świeci się zupełnie jak dotychczas ale czuję że jest też niewystarczająco nawilżona. Czy robię coś źle? Czy powinnam jednak wrócić do zwykłych kremów??
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Tak, zdecydowanie powinnaś zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry również kremem! Nie musisz jednak rezygnować z olejów, tylko stosować pielęgnację mieszaną – np. rano krem, wieczorem olej. I zrezygnuj z mycia twarzy mydłem codziennie.
  5. U
    Ula
    Własnie wybór kremu nawilzającego nie jest łatwy, jeśli mamy problem z bardzo suchą cerą. Ja wiele kremów przetestowałam, tych jeszcze nie miałam co są wymienione, i chyba wypróbuję. Znalazłam też inne kremy na tej stronie . mam andzieje że w końcu trafię na ten dobry.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany