Jaki olejek do twarzy wybrać?

jak wybrać olejek do pielęgnacji twarzy

Oleje roślinne to prawdziwy dar natury dla naszej skóry. Wspaniale nawilżają, odżywiają i ujędrniają. Tylko jak spośród tylu popularnych olejów wybrać ten, który najlepiej będzie służył Twojej skórze?

Jaki olejek do twarzy okaże się idealny dla Ciebie?

Jednym z głównych kryteriów, którym powinniśmy kierować się przy wyborze oleju do pielęgnacji skóry twarzy, jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów Omega-3 i Omega-6. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe nawilżenie naszej cery, poprawiają jej elastyczność, mają działanie ujędrniające i regenerujące.

Za najlepsze oleje, które możemy stosować do codziennej pielęgnacji twarzy, uważa się te, które mają wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W zależności od tego, jaka jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, oleje roślinne dzielimy na:

  • schnące
  • półschnące
  • nieschnące

Oleje schnące

olejki schnące do twarzy
Olej lniany

Oleje schnące najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej. Mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu.

Skład olejów schnących w ponad 50% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Najbardziej cenione oleje z grupy olejów schnących

Olej konopny

Olej konopny ceniony jest ze względu na jego właściwości pielęgnacyjne. Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka i uzupełnia uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym. Dzięki temu skóra nie traci wilgoci, a naskórek lepiej spełnia swoje funkcje ochronne. Olej konopny zmniejsza ryzyko podrażnień i przebarwień. Ponadto doskonale odżywia. Zastanawiając się nad tym, jaki olejek do twarzy okaże się najlepszy, warto wziąć pod uwagę, że olej konopny zmiękcza i wygładza skórę, a także reguluje wydzielanie sebum, co wspomaga leczenie trądzikowych zmian zapalnych.

Olej lniany

Ma złocistą barwę i gorzko-słodki zapach. Obecna w nim witamina E, wyjątkowo silny przeciwutleniacz, wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, przyczyniających się m.in. do przyspieszania procesów starzenia się skóry. Olej lniany pomaga utrzymać równowagę wodno-tłuszczową cery oraz właściwe jej nawilżenie. Wyróżniają go także właściwości przeciwzapalne – olejek działa ochronnie na lipidy skóry i wspomaga gojenie ran.

Olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę twarzy. Może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji cery problematycznej, zmagającej się z trądzikiem, łojotokiem albo łuszczycą. Olejek powstrzymuje rozwój stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym, niweluje świąd i wspomaga oczyszczanie skóry z toksyn. Ponadto substancja wzmacnia naczynka i przywraca cerze zdrowy koloryt.

Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki ma wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga pozbyć się trądziku i wysypek skórnych. Substancja oczyszcza pory, zabija bakterie znajdujące się w sebum i hamuje namnażanie kolejnych drobnoustrojów. Ponadto olejek z czarnuszki nawilża i odżywia cerę, a także widocznie spłyca zmarszczki.

Olej rokitnikowy

Zastanawiając się, jaki olejek do twarzy będzie najskuteczniejszy, warto poznać właściwości oleju rokitnikowego. Posiada on charakterystyczny pomarańczowo-czerwony, mocny kolor oraz typowy owocowy zapach. Zawarte w nim karotenoidy odpowiadają za jego własności regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe oraz antyoksydacyjne, a także poprawiają koloryt skóry i chronią ją przed promieniowaniem słonecznym. Olej rokitnikowy o unikalnym składzie kwasów tłuszczowych (wysoka zawartość kwasu Omega-7) dobrze wchłania się w skórę, nie pozostawiając poczucia tłustości. Wykazuje intensywne działanie gojące, antyoksydacyjne i regenerujące.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka zawiera duże ilości kwasu linolowego i gamma-linolenowego. Stosowany na skórę twarzy zwiększa jej elastyczność i wyrównuje koloryt. Olej z wiesiołka wspomaga też leczenie trądziku, wyprysków oraz łuszczycy. Ponadto zmniejsza wydzielanie łoju i zapobiega powstawaniu zaskórników.

Olej z pestek winogron

Olejek ten jest bogaty w składniki odżywcze i cenne kwasy tłuszczowe. Ma potężne działanie antyoksydacyjne. Co więcej, olej z pestek winogron wyróżnia się dużą zgodnością z naturalnym sebum naszej skóry i nie jest komedogenny. Sprzyja to stosowaniu go do pielęgnacji cery trądzikowej. Jeśli zastanawiasz się, jaki olejek do twarzy nie zatyka porów i nie obciąża skóry, odpowiedzią na to pytanie będzie właśnie olej z pestek winogron.

Oleje półschnące

olejki półschnące do twarzy
Olej ze słodkich migdałów

Oleje półschnące dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry normalnej i skóry mieszanej.

Zawierają one więcej niż 20, a mniej niż 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mają dość lekką konsystencję i nie powinny zostawiać na skórze tłustej warstwy.

Oleje półschnące odpowiednie do pielęgnacji skóry twarzy

Olej ze słodkich migdałów

Warto sięgnąć po olej ze słodkich migdałów, by skutecznie nawilżyć i odżywić swoją cerę. Substancja świetnie wygładza i ujędrnia skórę. Łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

Olej z krokosza

Substancja chętnie stosowana w kosmetyce stymuluje regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, trądziku i łuszczycy. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym neutralizuje wolne rodniki. Co ważne, olej z krokosza spłyca zmarszczki i nadaje skórze elastyczność, sprężystość i utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia.

Olej z nasion bawełny

Olejek ten posiada doskonałe właściwości nawilżające. Skutecznie regeneruje podrażnioną skórę. Ponadto olej z nasion bawełny działa również przeciwzapalnie oraz uelastycznia i zmiękcza cerę. W dodatku nie zapycha porów. Olejek polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, na której pojawiły się pierwsze oznaki starzenia.

Olej arganowy

Należy do najbardziej cenionych olejów w kosmetyce. Olej arganowy redukuje zmarszczki, opóźnia proces starzenia się skóry i poprawia jej elastyczność. Substancja łagodzi objawy podrażnień skórnych, poparzeń, otarć i alergii. Ponadto olej arganowy głęboko nawilża i odżywia skórę, w dodatku poprawia jej koloryt.

Olej z pestek moreli

Ma właściwości regeneracyjne i opóźniające procesy starzenia się. Świetnie nawilża, odżywia i ujędrnia. Dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Olej z pestek moreli doskonale sprawdza się też jako dodatek do innych kosmetyków, potęgując ich działanie.

Olej sezamowy

Substancja charakteryzuje się jasnosłomkową barwą oraz orzechowym smakiem i aromatem. Olejek ten posiada silne właściwości przeciwutleniające, nawilżające oraz kojące. Łagodzi też zmiany skórne. Z powodzeniem może być stosowany jako naturalny środek przeciw promieniowaniu słonecznemu.

Olej słonecznikowy

Popularny olej słonecznikowy pozwala wygładzić cerę. Regeneruje i zmiękcza naskórek, wykazuje działanie antyoksydacyjne i zwiększa elastyczność skóry.

Oleje nieschnące

olejki nieschnące do twarzy
Olej z awokado

Oleje nieschnące to oleje o dość ciężkiej konsystencji. Takie, które wolniej się wchłaniają i mogą pozostawiać na skórze tłustą warstwę. Ich stosowanie poleca się do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, wymagającej dogłębnego nawilżenia. Oleje nieschnące mogą wykazywać działanie zapychające.

W olejach nieschnących znajduje się mniej niż 20% kwasów Omega-3 i Omega-6.

Najlepsze oleje nieschnące do pielęgnacji twarzy

Olej kokosowy

Pozwala zregenerować, odmłodzić i odżywić cerę. Olej kokosowy powoduje redukcję zmarszczek i wygładza skórę. Doskonale nawilża i sprawia, że cera jest bardziej nawodniona i dotleniona. 

Olej makadamia

Olejek działa antybakteryjnie, regeneruje komórki oraz chroni przed działaniem promieniowania słonecznego. Ponadto zmiękcza i wygładza cerę. Olej makadamia wykazuje zbawienny wpływ na spowolnienie procesów starzenia, w dodatku nawilża i odżywia zmęczoną skórę.

Olej z awokado

Ma zielonkawy kolor, lekki orzechowy smak oraz zapach świeżego miąższu owocowego. Olej z awokado posiada jedne z najlepszych zdolności nawilżających, dlatego jest z powodzeniem wykorzystywany w wielu kosmetykach naturalnych. Substancja skutecznie wygładza skórę, a także zapewnia ochronę przed szkodliwym i niszczącym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze powstawanie zmarszczek, utratę jędrności i matowienie cery.

Olej z pestek brzoskwini

Jaki olejek do twarzy wybrać? Przede wszystkim taki, który nawilża, wygładza i zmiękcza skórę. Takim działaniem charakteryzuje się olej z pestek brzoskwini. Ponadto zwiększa on odporność cery na działanie środowiska. Łagodzi, regeneruje i wygłasza. Dostarcza też witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Olej z pestek dyni

Substancja ma nawilżające i natłuszczające działanie, dlatego poleca się ją do cery suchej, łuszczącej się i pękającej. Olej z pestek dyni łagodzi podrażnienia, stany zapalne i rozjaśnia blizny. Najlepiej rozcieńczać go wodą, by uniknąć przebarwień na cerze po jego zastosowaniu.

Olej z orzechów laskowych

Olej z orzecha laskowego znakomicie sprawdza się jako środek do pielęgnacji skóry. Skuteczne odżywia i uelastycznia cerę, w dodatku wzmacnia naczynka. Olej z orzechów laskowych ułatwia też przywrócenie dobrej kondycji skórze zmęczonej i ziemistej.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek pomaga oczyścić, odżywić, nawilżyć i zregenerować cerę. Pobudza naskórek do odbudowy i zapobiega starzeniu się skóry. Nie należy stosować na twarz samej oliwy – warto dodać do niej oleju rycynowego.

Przeczytaj też tekst -> Czy warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji skóry twarzy?

Olej z kiełków pszenicy

Charakteryzuje się on pomarańczową barwą i zbożowym zapachem. Olej z kiełków pszenicy najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, mieszanej i dojrzałej. Głęboko nawilża, łagodzi podrażnienia i zapobiega starzeniu się skóry. Stosuje się go również jako naturalny filtr UV. Olej z kiełków pszenicy działa antyoksydacyjnie, chroni komórki przed atakami ze strony wolnych rodników, a także pobudza syntezę kolagenu. Warto też sięgać po niego w celu zmniejszenia widoczności istniejących blizn (w tym rozstępów) albo żeby zapobiegać powstawaniu nowych.

Olej z dzikiej róży

Stosowany regularnie pozwala zachować młody wygląd skóry i poprawić jej elastyczność. Witamina C zawarta w oleju z dzikiej róży ma łagodniejszą formę niż witamina C występująca w większości kosmetyków. Z tego powodu nie podrażnia skóry ani nie wchodzi w  interakcje z żelazem, dzięki czemu stosowanie go nie prowadzi przebarwień powłok skórnych. Ponadto olej z dzikiej róży działa regenerująco, wzmacniająco i łagodząco. Pozwala zmniejszyć widoczność blizn (w tym potrądzikowych) i rozstępów. Po opalaniu wspomaga walkę z przebarwieniami. Dodatkowo olejek posiada właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych. 

Podsumowanie

Wiedząc, po olej z której grupy (schnący, półschnący lub nieschnący) sięgnąć, możesz uniknąć wielu rozczarowań. Źle dobrany olej roślinny nie będzie spełniał swojej roli. Może za słabo nawilżać lub wręcz przeciwnie – nadmiernie przetłuszczać skórę. Może też zapychać pory skóry albo nie wykazywać żadnego działania. Jeśli natomiast od razu uda Ci się trafić na odpowiedni olej, szybko zauważysz pozytywne efekty jego działania.

Czy już wiesz, jaki olejek do twarzy wybrać? Który z nich będzie najlepszy do pielęgnacji Twojej twarzy? A może już masz swój ulubiony olej?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

ECLAB – naturalna pielęgnacja już dawno nie była tak przyjemna

ECLAB – naturalna pielęgnacja już dawno nie była tak przyjemna

Najlepsze maseczki do cery mieszanej – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze maseczki do cery mieszanej – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Komentarze (50)

  1. K
    Karlotta
    Według mnie najlepszymi olejami do twarzy są olej z dzikiej róży i z nasion malin. Nie zadziałały na mnie ani komedogennie, ani acknegennie. Myślę, że każdemu przypasują, szczególnie jeśli wymiesza się je z mocznikiem albo kwasem hialuronowym, co dodatkowo potęguje nawilżenie skóry. 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Oleje, o których piszesz, rzeczywiście mogą dobrze sprawdzać się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ja sama bardzo lubię i chętnie sięgam po olej z dzikiej róży. A mam cerę mieszaną i niestety bardzo skłonną do zapychania. Jednak ten olej nie wyrządza mi krzywdy, a nawilża cudownie 🙂
    2. l
      lulu
      Oleje nie nawilżają. One robią okluzję, otulają i zatrzymują wodę, ale nie nawilżają. Mało tego, mogą odwadniać jeśli nie są stosowane łącznie z odpowiednimi nawilżaczami.
    3. I
      Iza
      Lulu, a jaki nawilżacz byś poleciła do skóry mieszanej, że skłonnością do tłustej? Używałam przez miesiąc olej arganowy. Rzeczywiście skóra na twarzy stała się przyjemniejsza w dotyku ale zauważyłam, że również przesuszona, troszkę się łuszczy. I jak stosować olej i nawilżacz? W jakiej kolejności? Pozdrawiam.
    4. o
      olija
      Nie zadziałały na ciebie komadogennie – to nie jest argument. Olej niekomadogenny to np. olej konopny. Dobrze się wchłania, działa przeciwzapalnie zarówno wew. jak i zew., ułatwia krzepnięcie krwi i gojenie ran oraz zmniejsza blizny, przeciwdziała łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry oraz innym chorobom naskórka, intensywnie odżywia i nawilża zdrową oraz zniszczoną skórę, działa przeciwzapalnie chroniąc przed chorobami skóry, skutecznie regeneruje skórę, włosy i paznokcie. Można go stosować na noc na oczyszczoną twarz, dodać do kremu, balsamu, odżywki.
  2. G
    Grazyna
    Witam mam cerę mieszaną ze skłonnością do tradziku na rano mam skórę sciągnieta i czuje dyskonfort jaki olejek będzie właściwy dla mojej cery.Mam nawet problem z doborem dobrego kremu. Grażyna
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Polecam wypróbować olej periila (olej z pachnotki) lub olej z ogórecznika. I proszę pamiętać, że sam olej to za mało i należy stosować go na przemian z kremem, w połączeniu z kwasem hialuronowym, żelem aloesowym albo hydrolatem roślinnym. Pozdrawiam 🙂
  3. M
    Mariola
    Witam. Mam 25 lat i od niepamiętnych czasów borykam się z problemem bardzo suchej i ściągniętej twarzy, a nawet ostatnio zauważyłam malutkie pajączki na policzkach. Od lat stosuję zwykły krem Nivea, ale zauważyłam ostatnio, że sam krem już mi nie wystarcza. Proszę o poradę jaki olejek byłby dla mnie najlepszy. I czy można stosować taki olejek pod makijaż? Pozdrawiam.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Mariolu, olej jak najbardziej może być wsparciem w pielęgnacji suchej i naczynkowej cery. Proponuję, żebyś wybrała np. olej z dzikiej róży, marakui albo czarnej porzeczki. Bardzo fajnym olejem do suchej i jednocześnie naczynkowej cery jest też olej z ogórecznika lekarskiego. To, czy olej można stosować pod makijaż zależy od tego, jak Twoja skóra będzie go wchłaniała i który olej wybierzesz. Pozdrawiam 🙂
  4. M
    Mariola
    Bardzo dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Jeszcze nie wiem który, ale na pewno wypróbuję olej polecany przez Panią 🙂
  5. s
    sorsha
    Witam, mam cerę suchą jednocześnie z rozszerzonymi porami i skłonną do zapychania. Od tygodnia stosuje olej z nasion mali wraz z kwasem hialuronowym i z cery suchej zrobiła mi się cera mega sucha. Na brodzie i w okolicach nosa mam czerwoną swędzącą i bardzo suchą skórę. Czytałam ze czasami twarz musi się „oswoić z olejami” czy powinnam przeczekać jeszcze trochę czy odstawić ten olej?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. s
      sorsha
      …no właśnie nie. Myje twarz wieczorem zmiękczoną wodą z emulsją nawilżającą, potem spryskuje nawilżającym tonikiem ziołowym. Rano tylko płyn miceralny + tonik. Zrezygnowałam z kremu nawilżającego, który wcześniej dawał rade nawilżyć moją skórę, na rzecz oleju i kwasu ( oba rano i wieczorem). Mam 35 lat i chciałam dać skórze coś więcej jak tylko nawilżenie.
    3. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Spróbuj dać jeszcze skórze chwilę na to, żeby wyregulowała działanie gruczołów łojowych. Ale nie za długo. Myślę, że jednak krem rano a wieczorem olejek plus kwas to opcja najbardziej rozsądna, która i u mnie najlepiej się sprawdza. Pamiętaj, że olej będzie odżywiał, chronił, łagodził, zmiękczał, ale nie będzie nawilżał.
    4. l
      lilka
      płyn micelarny jeśli nie zmywasz makijażu tylko używasz go do mycia twarzy może wysuszać, on jest tylko do zmywania makijażu. Poza tym może masz za duże stężenie kwasu hialuronowego, on pije wodę, jesli jest go za dużo nakładane np. sam (katastrofalne postępowanie) a nie jako wmieszany w coś np. w hydrolat, to koszmarnie odwodni
  6. K
    Kati
    Też długo męczyłam się z problemem suchej cery, aż koleżanka poleciła mi właśnie olejek naturalny z magnolii Harika z olejem migdałowym i jestem zachwycona. Czuję, ze moja skóra wreszcie odżyła. Coś jest w tych olejach 🙂 Dziękuję za piękne zestawienie, będę testowała.
  7. K
    Klaudia O
    Witam, mam cerę mieszaną,naczyńkową i dużo zaskórników, nie wiem jaki olejek dobrać aby zmniejszyć naczynka,zaczerwienienia i zaskórniki ;( proszę o pomoc, będę wdzięczna i z góry dziękuję 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Dobrym wyborem mogą być oleje z czarnej porzeczki i ogórecznika. Zerknij do tego wpisu: , a oleju z ogórecznika możesz przeczytać też tutaj:
  8. e
    ela
    Ajaki olejek do skory suchej dojrzałej moae bardzo dojrzałej stosowałam argonowy teraz pan polecił olejek z dzikiej rożny ale nie specjalnie jestem zadowolona podobno olejek z opuncji jest dobry troche drogi wiec nie wiem czy warto a gdzie moge kupic kwas hialuronowy
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Olej z opuncji jest rzeczywiście bardzo dobrym olejem. Ale i olej z dzikiej róży powinien się sprawdzić – pytanie jak stosujesz? Czy używasz też krem? Olej z opuncji i kwas hialuronowy są dostępne w sklepie Triny.pl, polecam.
    2. E
      Ewa
      Dzień dobry, mam problem z przebarwieniami na twarzy, są to przebarwienia potrądzikowe. Do tego skóra miejscami jest przesuszona. Na policzkach, brodzie i środkowa cześć czoła. Jakie oleje do pielęgnacji będą najlepsze? Czy olej konopny pomoże przy moich problemach skórnych?
  9. K
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  10. M
    Moniaa82
    Witam. Jaki olej najlepszy do cery z dosyć dużym trądzikiem dorosłych (mam 35 lat) ale jednocześnie mega suchej lub odwodnionej? Mam suche łuszczące się skórki jakby mi skóra schodziła do tego swędzi i piecze i jest ściągnięta. A do tego trądzik z bolącymi ropnymi gulami. Po 10 latach brania pigułek hormonalnych gdzie miałam spokój trądzik wrócił. Odstawiłam prawie rok temu i z każdym miesiącem jest coraz gorzej jestem załamana. Perilla łagodzi trądzik ale skóra jest mega sucha piekąca i ściągnięta.. stosowałam też konopny ogórecznik tamanu i nie pomaga..
  11. M
    Michalina
    Jeśli chodzi o oleje z właściwościami liftingującymi to polecam xxx olej z opuncji figowej. Bardzo dobrze nawilża i odżywia skórę szczególnie pod oczami gdzie daję go więcej
  12. K
    Kamila
    Witam, mam cerę suchą, wrażliwą i skłonną do zapychania. Jaki olej powinnam wybrać? Ma być on nierafinowany i zimnotłoczony, tak?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Oleje zawsze najlepiej wybierać nierafinowane i tłoczone na zimno. Polecam konopny, dobrym wyborem dla skóry suchej jest też awokado.
  13. E
    Ela
    Wczytałam się w ten post , super temat dziękuję. Jednak oleje nie nawilżają… byłam pewna,że jednak tez nawilżają.To może lepiej je stosować na dzień, przy takiej pogodzie.Może poleci Pani jakis dobry kem do mega suchej cery, bez parafiny,Będę wdzięczna.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Przy takiej pogodzie olej stosowany na dzień to dobry pomysł, bo będzie chronił skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Do bardzo suchej skóry polecam krem odżywczy Resibo. Pozdrawiam 🙂
  14. I
    Izabela
    Czytając ten świetny podział olejów nie potrafię wybrać, bo pasuje mi kilka olejów. Może ktoś mi doradzi, podpowie… Mam 37 lat, cera tlusta w strefie T, naczynkowa przy nosie i na policzkach, rozszerzone pory (i brak pomysłu na nie), przebarwienia po każdych pojawiających się sporadycznie na szczęście krostkach a na czole poziome zmarszczki… Tak więc zależy mi na zmniejszeniu porów i przetluszczenia strefy T, oraz maksymalnym zmniejszeniu zmarszczek, serdecznie proszę o pomoc, pozdrawiam.
  15. M
    Martyna
    Uwielbiam stosować olejki w swojej pielęgnacji. Odkąd odkryłam olej z pestek śliwki(reklama) to moja cera stała się odżywiona i jakby bardziej gładsza. Dla mnie jest on za cięzki na dzień, ale na noc spisuje się super.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  16. K
    Kamila
    Witam mam 18 lat, od niedawna używam mydła z węglem na dzień i na noc. Na noc również olej rycynowy, a na dzień olej awokado. Używam hydrolatow lub zwykłych tonikow. Od 13 roku życia mam problemy z trądzikiem,ale nigdy nie było tak źle jak teraz. Mam jeszcze więcej trądziku,wypryskow i problemów na twarzy. Przeczytałam artykuł i myślę że używam złych kosmetyków. Czy mógłby ktoś polecić co powinnam stosować? Czy odstawić dotychczasowe kosmetyki?
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      1. Mydło do mycia twarzy używane dwa razy dziennie nie jest dobrym pomysłem. Na co dzień lepiej myć buzię czymś bardziej łagodnym – olejkiem, pianką, delikatnym żelem, a mydło używać 1-2 razy w tygodniu w celu dokładniejszego oczyszczenia skóry węglem aktywnym. 2. Po umyciu twarzy hydrolat lub łagodny tonik, na to – na dzień krem, na noc olej plus krem, olej plus kwas hialuronowy lub żel aloesowy lub sam olej. 3. Olejek rycynowy jest okej, ale do oczyszczania twarzy. Do pielęgnacji proponuję olej jojoba, konopny, inca inci, z pachnotki (to oleje odpowiednie dla cery trądzikowej i problematycznej). Dobry jest też olej tamanu, który możesz stosować 1-2 razy w tygodniu samodzielnie, a w pozostałe w połączeniu np. z olejem jojoba. 4. Pamiętaj o peelingu, raczej czymś łagodnym, np. peelingu enzymatycznym, który pomoże oczyścić zatkane pory. 5. Pij dużo wody, żeby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Powodzenia 🙂
    2. K
      Kamila
      Dziękuję za odpowiedź 🙂 Czy maseczka z glinki będzie dobrym pomysłem? Zaczęlam również używać kremu na trądzik BIODERMA SEBUM GLOBAL. Swędzi mnie po nim twarz nie do wytrzymania, przez chwilę po nałożeniu. Czy stosowanie samego oleju konopnego bądź z czarnuszki(czytałam że jest dobry na moją cerę) będzie okej?
    3. K
      Kamila
      I czy mogłaby Pani polecić mi jakiś krem na dzień i na noc, który mogłabym łączyć z olejem oraz żel do mycia twarzy? Najlepiej bez parabenów. Z góry dziękuje za odpowiedź.
    4. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Maseczka z glinki to dobry pomysł. Olej z czarnuszki i olej konopny też super! Jeśli chodzi o kremy to Sylveco ma teraz nową serię Duetus dedykowaną cerze takiej jak Twoja. Kremy zawierają olej konopny i niacynamid, są lekkie, nie zapychają skóry. Do mycia twarzy możesz sięgnąć po rumiankowy żel do mycia twarzy Sylveco, piankę dla cery problematycznej EO Laboratorie lub normalizujący żel do mycia twarzy Vianek zielony.
  17. M
    Magda
    Do ktorej grupy zalicza sie olejek z opuncji figowej? znalazlam taki w internecie i sprzedawca pisze, ze jest nadzwyczajny. Nie wiem tylko czy to prawda bo kazdy kto cos sprzedaje pisze cuda. Mam cere mieszana ze sklonnosciami do tradziku i zapychania sie i z tego co wyczytalam najbardziej odpowiednie sa dla mnie olejki schnace a z opuncji nie widnieje w zadnej z 3 grup.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Olej z opuncji figowej ma wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i zdecydowanie to jeden z tych olejów, który warto wypróbować. Olej ten zalicza się do olejów, które nie mają właściwości komedogennych. Do Twojego typu cery polecam też oleje z czarnuszki, konopny i jojoba. Pozdrawiam 🙂
  18. J
  19. A
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Wszystkie oleje schnące powinny być odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Część z nich została wymieniona w artykule. Na szczególną uwagę polecam Ci olej z pestek winogron oraz olej z dzikiej róży.
  20. A
    Ania
    Witam, proszę o poradę. Mam 34 lat zawsze miałam cerę suchą i ponoć bardzo cienką, po ciążach zaczęłam mieć problemy myślę że cera jest dalej sucha gdyż po umyciu wodą czuje ściągnięcie i dyskomfort dlatego hydrolat jest zbawienny, jednakże pojawiają się wypryski na policzkach i brodzie są to raczej pojedyncze egzemplarze, mimo że stosuje kosmetyki z dobrym składem wykonuje demakijaż olejkiem lnianym polny warkocz oczyszczam skórę łagodną pianką . Jaki olej będzie odpowiedni? Myślałam o takim który będzie odpowiedni dla każdego typu cery jak jojoba, z pestek malin? Obawiam się olejów zaliczanych do komadogennych
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Proszę pamiętać, że sam olej nie nawilży. Bezpiecznie będzie wybrać olej niekomedogenny i schnący, jak np. olej z pestek malin, olej konopny lub olej z opuncji figowej. Pamiętaj, żeby nie rezygnować z nawilżenia kremem. Są dwie teorie – najpierw olej, później krem oraz najpierw krem później olej. U mnie sprawdza się ta pierwsza opcja. Dodatkowo działanie oleju można wspomóc kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym. Wówczas po oczyszczeniu i tonizowaniu skóry hydrolatem, można użyć żel aloesowy (do wchłonięcia), olej i krem bądź olej wymieszany z kwasem, następnie krem 🙂
  21. G
    Gosia
    Dzien dobry 🙂 Przeczytalam wszystko na Pani stronie o olejkach. Bardzo jasny i przejrzysty atykul. Chcialabym zaczac uzywac olejkow do twarzy. Prosze mnie poprawic jesli cos zle zrumialam. Moja cera jest mieszna. Strefa T sucha. Mam na czole dwie spore dziurki i kolo brody mniejsza. One sa malutkie jesli regularnie stusuje pilling i tonik. Otoz 🙂 na dzien krem do twarzy. Natomiast na noc: hydrolat z miety i do tego olej z pestek moreli (akurat mam taki w domu). Twarz przemywam na zmiane tonikiem: rumiankowym lub z octem jablkowym( w strefie T). Oba toniki sama robie. Czy taki dobor hydrolatu i oleju bedzie dobry dla mojej cery? Zapomnialam wspomniec ze mam 44 lata. Pozdrawiam, Gosia 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Nie jest to zły wybór, jednak olej z pestek moreli może zapychać skórę (nie musi oczywiście). Do cery mieszanej bardziej polecane są np. olej jojoba, olej z pestek malin, olej lniany, olej z czarnuszki, olej z nasion czarnej porzeczki, olej z nasion truskawki (olej z pestek truskawki). Generalnie wszystkie oleje schnące 🙂
    2. G
  22. W
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Jakie oleje stosowałaś? Najmniej komedogenne oleje to m.in. olej z pestek malin, olej z opuncji figowej, konopny oraz arganowy.
    2. T
      Terra
      Ewentualnie zamiast olejków możesz iść po prostu w jakieś dobre i nietłuste serum. Właściwości podobne do olejków maja nie tylko olejki.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany