Czy warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji twarzy?

czy warto stosować oleje do twarzy

Oleje roślinne zdominowały świat naturalnej kosmetyki. Są głównymi składnikami wszystkich kosmetyków naturalnych. Chętnie sięgają po nie także producenci kosmetyków drogeryjnych. W czym tkwi sekret olejowej pielęgnacji twarzy? Skąd się bierze ich skuteczność? I co dobrego oleje roślinne mogą zrobić dla Twojej skóry?

5 najważniejszych faktów o olejach roślinnych

fakty o olejach roślinnych

Fakt 1: Oleje roślinne są tłuszczami roślinnymi.

Powstają w procesie tłoczenia różnych części roślin oleistych: ich kwiatów, nasion, kiełków i pestek. W większości przypadków mają ciekłą konsystencję. Wyjątkami są np. masło shea i olej kokosowy. W temperaturze pokojowej mają one stałą konsystencję, ale po podgrzaniu również stają się płynne.

Fakt 2: Oleje roślinne mają skład podobny do warstwy tłuszczowej naszej skóry.

Dlatego są przez skórę bardzo dobrze przyswajane. Dobrze się wchłaniają i mają zdolność przenikania w głębsze warstwy skóry.

Fakt 3: Oleje roślinne dzielą się na rafinowane i nierafinowane.

Oleje nierafinowane nie są poddawane dodatkowemu oczyszczaniu, które nazywa się rafinacją. Nie tracą dzięki temu swoich najcenniejszych właściwości. Są bogatsze w składniki odżywcze od olejów rafinowanych, ale mogę podrażniać skórę alergiczną.
Oleje rafinowane, czyli oleje oczyszczone są łagodniejsze dla skóry. Są też tańsze, ale jednocześnie uboższe w zawartość substancji odżywczych i pielęgnacyjnych.

Fakt 4: Oleje roślinne są cenny źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zawierają też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Zarówno kwasy tłuszczowe, jak i witaminy występujące w olejach, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.

Fakt 5: Najcenniejsze dla naszej skóry są oleje z dużą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Wpływają one na poziom nawilżenia skóry i zapewniają jej ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wzmacniają naskórek i tworzą barierę lipidową naszej skóry.

Dlaczego warto stosować oleje do pielęgnacji skóry twarzy?

Nienasycone kwasy tłuszczowe nie są syntezowane przez nasz organizm. Nasza skóra potrzebuje ich jednak, aby zachować prawidłowy poziom nawilżenia, bronić się przed działaniem wolnych rodników, zachować elastyczność i zdrowy wygląd. Stosując oleje roślinne dostarczamy skórze NNKT i tym samym, zapewniamy jej niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.

Poza kwasami tłuszczowymi, oleje dostarczają skórze szereg innych, cennych składników, m.in. witaminy, antyoksydanty i fitosterole.

Wszystkie składniki znajdujące się olejach roślinnych wyróżniają się aktywnym działaniem – są czynnymi biologicznie substancjami. Nie mają działania alergizującego i nie powodują podrażnień i stanów zapalnych skóry.

Pielęgnacja twarzy olejami – co możesz zyskać?

Oleje roślinne są doskonale przyswajane przez naszą skórę. Jako jedne z nielicznych produktów stosowanych do pielęgnacji skóry, mają zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka.

Co zyskujesz stosując oleje roślinne w pielęgnacji twarzy? Oto najważniejsze korzyści ich stosowania:

 • wzmacniasz naturalną barierę ochronną skóry
 • zapewniasz skórze prawidłowy stopień nawilżenia
 • chronisz skórę przed utartą wilgoci
 • zmiękczasz i natłuszczasz skórę
 • wspomagasz regenerację skóry
 • chronisz skórę przed powstawaniem stanów zapalnych i podrażnieniami
 • poprawiasz elastyczność, jędrność i sprężystość skóry
 • opóźniasz proces starzenia się skóry
 • możesz wyrównać koloryt skóry i rozjaśnić blizny oraz przebarwienia
 • regulujesz poziom sebum
 • koisz i łagodzisz podrażnienia
 • zapobiegasz swędzeniu i łuszczeniu skóry
 • wygładzasz zmarszczki
 • przywracasz skórze świeży, promienny wygląd

Co ważne i warte podkreślenia osiągasz to wszystko w 100% naturalnie!

Czyste oleje roślinne pozbawione są substancji zapachowych, barwników i syntetycznych dodatków. Ich działanie oparte jest na aktywnych substancjach, naturalnie występujących w ich składzie.

Podsumowanie

Stosowanie olejów roślinnych w codziennej pielęgnacji skóry twarzy może przynieść jej wiele korzyści. Olej powinien być jednak odpowiednio dobrany. Z kolejnych wpisów dowiesz się, które oleje będą dla Ciebie najlepsze, a których lepiej unikać. Podpowiem też, jak kupić dobry olej i jak go stosować, by działał skutecznie.

Stosujesz oleje roślinne do pielęgnacji twarzy? Czy spełniają swoją rolę? Jakie efekty ich działania zauważasz?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Postanowienia noworoczne – jak zrobić to dobrze

Postanowienia noworoczne – jak zrobić to dobrze

Cukier w kosmetyce – właściwości i działanie

Cukier w kosmetyce – właściwości i działanie

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany