Trehaloza w kosmetykach – jak działa w pielęgnacji?

trehaloza w kosmetykach

Trehaloza to popularny składnik kosmetyczny, który jest ceniony głównie za działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe. Jeśli zastanawiasz się, jakie działanie mają kosmetyki z trehalozą i czy są odpowiednie dla Ciebie, sprawdź nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie właściwości ma trehaloza, czym jest i kto powinien po nią sięgnąć.

Kosmetyki z trehalozą dały się poznać jako remedium dla suchej i odwodnionej skóry, ale faktem jest, że z ich dobrodziejstwa skorzystać może każdy rodzaj skóry. Ten naturalny dwucukier nie tylko nawilża i zapobiega utracie wilgoci, ale tez działa kojąco, przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo. Co więcej, trehaloza jest składnikiem występującym naturalnie, bezpiecznym dla człowieka, tym bardziej warto rozważyć wprowadzenie jej do codziennej pielęgnacji. Czym jest trehaloza i jakie ma właściwości? Dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest trehaloza?

Trehaloza (INCI: Trehalose) to naturalnie występujący dwucukier, czyli disacharyd zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy. Znajdziemy ją w wielu roślinach, algach, grzybach, bakteriach, a nawet w organizmach owadów, gdzie pełni funkcje ochronne. Trehaloza chroni przed stresem w systemach biologicznych, a konkretniej to chroni błony lipidowe i białka przed uszkodzeniami powodowanymi przez stresy środowiskowe, takie jak wysychanie i zamrażanie. Pomaga magazynować wodę, dzięki czemu rośliny mogą przetrwać, czego doskonałym przykładem jest róża pustynna – to dzięki trehalozie ma zdolność do całkowitej regeneracji i wielokrotnego kwitnięcia.

Trehaloza jest naturalnie występującym dwucukrem, który pomaga roślinom przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

W badaniach potwierdzono, że trehaloza zawarta jest w większości grzybów jadalnych, jest też ważnym elementem odtwarzania suszonych grzybów shiitake. Dlatego trehalozę nazywa się cukrem grzybowym. Jest też zawarta w roślinach morskich, w tym wodorostach hijiki, stąd też bywa nazywana cukrem z wodorostów.

Trehaloza znajduje się w suchych drożdżach i stanowi 12% suchej masy drożdży piekarskich i to dzięki niej takie drożdże można przechowywać bez utraty zdolności fermentacyjnych. W codziennym życiu zjadasz ją wraz z pożywieniem, ponieważ jest obecna nie tylko w chlebie i warzywach, ale też w dżemach i lodach, gdzie jest dodawana jako słodzik (alternatywa dla cukru). Co ciekawe, produkty fermentowane, takie jak piwo i wino, również zawierają trehalozę.

Trehaloza jest substancją bezpieczną dla organizmu człowieka. Nie jest zaliczana do alergenów, co oznacza, że ryzyko reakcji alergicznej jest niemal zerowe (chyba że jesteś uczulona na ten składnik, co jest niezwykle rzadkie).

Jak widzisz, trehalozę możesz spożywać codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a tym bardziej z jej dobroczynnych właściwości, z których korzysta nie tylko kosmetyka. W okulistyce stosuje się ją do leczenia zespołu suchego oka i zawarta jest w nawadniających kroplach do oczu. Trehaloza jest też stosowana do przedłużania okresu przydatności do użycia żywności i szczepionek. Niektóre źródła donoszą o jej zbawiennym wpływie na organizm i powszechnie uważa się, że trehaloza obecna w żywności może zapobiegać, a nawet pomóc w leczeniu niektórych chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych i zakaźnych.

Trehaloza – właściwości kosmetyczne

W kosmetyce trehaloza jest ceniona za działanie antyoksydacyjne i nawilżające. Podobnie jak kwas hialuronowy, nawilża i nawadnia skórę, przyspieszając procesy jej regeneracji oraz poprawiając jej napięcie. Jak to się dzieje? Trehaloza naśladuje cukry znajdujące się w naturalnym czynniku nawilżającym (NMF). Pomaga wiązać i magazynować wodę w naskórku, by stopniowo ją uwalniać, gdy skóra zaczyna jej potrzebować. Ponadto chroni przed odwodnieniem fibroblasty, czyli komórki skóry produkujące kolagen i elastynę, i w ten sposób pośrednio poprawia nawodnienie i elastyczność.

Co istotne, trehaloza jest naturalnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że pomaga zwalczyć wolne rodniki oraz redukuje negatywne skutki działania promieniowania UV i innych czynników zewnętrznych, które prowadzą do starzenia się skóry. Z tego też względu trehaloza jest obecna w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym.

Trehaloza w kosmetykach:

  • chroni przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV i smogiem
  • działa antyoksydacyjnie i zapobiega starzeniu się skóry
  • działa przeciwzmarszczkowo, poprawiając napięcie skóry
  • poprawia poziom nawilżenia i odżywienia skóry
  • wspomaga regenerację naskórka
  • wzmacnia odporność skóry i włosów
  • koi i łagodzi podrażnienia
  • wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry

Po kosmetyki z trehalozą, ze względu na jej silne właściwości zapobiegające fotostarzeniu i utracie wilgoci, powinny sięgnąć osoby mające skórę wrażliwą, suchą, odwodnioną i z oznakami starzenia. Warto dodać, że trehaloza nie jest komedogenna, zatem nie zapycha skóry i może być z powodzeniem stosowana przez osoby mające cerę tłustą i ze skłonnością do trądziku.

Kosmetyki z trehalozą – gdzie ją znajdziesz?

Trehaloza naturalnie występuje w roślinach, gdzie pełni funkcje ochronne. Wyekstrahowana z roślin jest składnikiem wielu produktów. Jeśli chodzi o kosmetyki, to najczęściej pojawia się w produktach do pielęgnacji twarzy. Na rynku znajdziesz więc serum z trehalozą oraz rozmaite kremy, w tym multifunkcyjne i zapewniające mocne odżywienie skóry.

Trehaloza jest substancją wykazującą zdolność wiązania wody w naskórku, dlatego jest popularnym składnikiem kosmetyków nawilżających. Ze względu na jej działanie antyoksydacyjne pojawia się w kremach przeciwstarzeniowych. 

Trehaloza jest silnym antyoksydantem chroniącym komórki skóry przed uszkodzeniami powodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, smog i zanieczyszczenia. Warto więc jej szukać w kremach miejskich.

Trehaloza, podobnie jak inne składniki kosmetyczne, występuje w produktach do pielęgnacji w różnych stężeniach. Dzięki temu możesz wprowadzić trehalozę do pielęgnacji z uwzględnieniem potrzeb swojej skóry. Tak na przykład przy mocno odwodnionej skórze warto sięgnąć po serum z 15% trehalozą, które polecane jest również do skóry naznaczonej zmarszczkami, kiedy to chcesz je spłycić i wygładzić. Mniejsze stężenie, jak 10% trehalozy, sprawdzi się w codziennej profilaktyce przeciwzmarszczkowej i nawadniającej przy cerze bez większych problemów.

Jeśli chcesz zapewnić skórze większą ochronę i odbudowę, możesz sięgnąć po serum z trehalozą i peptydami. Takie znajdziesz w ofercie marki Nacomi – jej serum Terapia telomerowa z peptydami zawiera trehalozę, glicerynę, cztery formy kwasu hialuronowego i heksapeptyd Argireline® Amplified. Ciekawe produkty oferuje również marka BasicLab, która ma serię kosmetyków z trehalozą, w tym sera i kremy.

Te kosmetyki z trehalozą mogą Ci się spodobać:

Trehaloza obecna jest również w kosmetykach do włosów, ponieważ zapewnia ochronę na poziomie komórkowym, co oznacza, że stają się bardziej odporne na uszkodzenia. Znajdziemy ją w składnikach szamponów i odżywek do włosów. Pomaga nie tylko chronić włosy, ale też doskonale nawilża pasma.

Dodajmy, że trehaloza zmniejsza nieprzyjemne zapachy, ponieważ powstrzymuje rozkładanie się kwasów tłuszczowych, a to właśnie produkty uboczne tego procesu są wyczuwalne jako odór. Dlatego też trehalozę znajdziesz w składzie kosmetyków dezodorujących.

Trehaloza – z czym łączyć?

Jak wspominaliśmy, trehaloza jest naturalnym disacharydem, bezpiecznym, niezaliczanym do alergenów, nie wykazuje też agresywnego działania, dlatego jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce, również w towarzystwie innych substancji. Trehaloza wręcz bardzo dobrze łączy się z innymi składnikami aktywnymi.

Na rynku dostępne są kosmetyki, w których obok trehalozy występują peptydy, ceramidy i kwas hialuronowy. W kuracjach przeciwtrądzikowych pojawia się koło niacynamidu i wspiera jego działanie, zapobiegając ewentualnemu przesuszeniu skóry. Trehaloza polecana jest również w kuracjach retinolem, ponieważ znakomicie nawilża skórę i pomaga wrócić skórze do naturalnej równowagi, zapobiegając łuszczeniu i podrażnieniom. Możesz też bez obaw łączyć trehalozą z kwasami czy też witaminą C.

Sprawdź, jak łączyć kosmetyki ze sobą:

Trehaloza w kosmetykach – podsumowanie

Trehaloza wykazuje działanie antyoksydacyjne, nawilżające i odżywcze, dlatego warto jej szukać w kosmetykach, bo hamuje fotostarzenie, poprawia nawilżenie, do tego wzmacnia i chroni skórę i włosy. Znajdziesz ją praktycznie we wszystkich produktach do pielęgnacji, zarówno twarzy, ciała, jak i włosów. 

O kosmetykach z trehalozą powinny pomyśleć zwłaszcza osoby borykające się z odwodnioną i suchą skórą, a także te, które zauważyły u siebie oznaki fotostarzenia jak przebarwienia i drobne zmarszczki. Niektóre źródła nazywają trehalozę składnikiem doskonałym, który nawilża lepiej niż kwas hialuronowy, a do tego odmładza skórę. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie ulega wątpliwości, że trehaloza wykazuje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i warto ją przetestować na własnej skórze.

Czy używasz kosmetyków z trehalozą? A może masz inny ulubiony składnik aktywny? Podziel się w komentarzu swoimi wskazówkami o pielęgnacji!

Bibliografia:

  1. Barbara Wolska-Mitaszko, „Trehaloza – substancja przedziwna. Właściwości, występowanie, zastosowania”, Biotechnologia 2 (53) 2001, s. 36–53.
  2.  „Trehalose – properties, biosynthesis and applications”, praca zbiorowa, Chemik 2015, 69, 8, 469–476.
  3. Trehalose protects against oxidative stress by regulating the Keap1-Nrf2 and autophagy pathways”, praca zbiorowa, Redox Biology 2018; 15:115–124.

Przeczytaj także

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Prezenty na Dzień Matki – kosmetyki naturalne, które sprawią radość Twojej mamie

Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto?

Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto?

Peeling kwasem TCA – jakie zastosowanie i działanie ma kwas trójchlorooctowy?

Peeling kwasem TCA – jakie zastosowanie i działanie ma kwas trójchlorooctowy?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany