Elektryzowanie się włosów. Jak sobie z nim poradzić?

sposoby na elektryzujące się włosy

Elektryzowanie się włosów jest problemem, z którym zmagamy się nie tylko zimą. Wiele kobiet skarży się na ten problem przez cały rok i w dzisiejszym wpisie podpowiem, jak można sobie z nim poradzić. 

Zanim jednak omówię przyczyny elektryzowania się włosów oraz sposoby na poradzenie sobie z tym problemem, wyjaśnię, dlaczego włosy zaczynają się elektryzować.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Nasze włosy naładowane są jonami dodatnimi. Tego samego typu jony unoszą się w cząsteczkach kurzu, gdy w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest bardzo sucho oraz we włóknach tkanin. W momencie, w którym nasze włosy napotykają te cząsteczki (a dzieje się to najczęściej właśnie zimą, gdy nosimy czapki, szaliki, ciepłe swetry i przebywamy w ciepłych, suchych pomieszczeniach) zaczynają je od siebie odpychać. I to właśnie na skutek tego zjawiska możemy zaobserwować, jak nasze włosy unoszą się do góry i stoją niemal na baczność.

Na elektryzowanie się włosów najbardziej narażone są włosy suche, zniszczone, włosy, które szybko się przetłuszczają oraz włosy świeżo umyte, wysuszone i nie obciążone żadnymi kosmetykami.

Co powoduje elektryzowanie się włosów?

Za najczęstsze przyczyny elektryzowania się włosów uznaje się niekorzystne warunki atmosferyczne (niska temperatura, suche powietrze w domu, różnice temperatur, wiatr), suszenie włosów suszarką, noszenie czapki. Dlatego z elektryzowaniem włosów mamy do czynienia najczęściej zimą. Ale do elektryzowania włosów może dochodzić też wtedy, gdy są one przesuszone, zniszczone, czesane plastikowymi szczotkami, suszone bez termoochrony, obciążone silikonami i nie odżywiane po myciu. I to właśnie te czynniki powodują, że włosy elektryzują się też w pozostałe pory roku.

dlaczego włosy się elektryzują

Co robić, żeby włosy przestały się elektryzować?

Odpowiednie mycie, suszenie, czesanie, pielęgnacja, poprawa jakości powietrza w domu, płukanie ubrań w płynach antystatycznych, noszenie wełnianej czapki i jeszcze kilka innych dość ważnych rzeczy – to wszystko może Ci pomóc w rozwiązaniu problemów z elektryzującymi się włosami. Żebyś się nie zniechęciła, że tyle musisz zrobić, żeby włosy przestały się elektryzować i nie pogubiła, co, jak i kiedy robić, omówię teraz te wszystkie zagadnienia po kolei.

Delikatne mycie i regularne nawilżanie włosów

Tak, jak już wspomniałam, na elektryzowanie narażone są najczęściej włosy suche i zniszczone. Tego typu włosy wymagają bardzo starannej, delikatnej i zarazem intensywnej pielęgnacji, a jej podstawą powinno być łagodne mycie włosów oraz ich nawilżanie i nawilżanie po każdym umyciu.

W tym celu:

  • myj włosy delikatnymi szamponami np. na bazie Lauryl Glucoside (glukozyd laurylowy), Coco-Glucoside (glukozyd kokosowy), Decyl Glucoside (glukozyd decylowy) lub Cocamidopropyl Betaine (betaina kokamidopropylowa). Są to łagodne substancje powierzchniowo-czynne, które w delikatny sposób oczyszczają skalp i włosy, nie powodują przesuszenia skóry i włosów. Więcej na temat tego czym myć włosy i skórę przeczytasz w tym wpisie:  Czym myć włosy i skórę? Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych

Polecane szampony:

  • Wypróbuj mycie włosów metodą OMO (odżywka-mycie-odżywka) – więcej na temat tej metody przeczytasz w tym wpisie: Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety
  • Myj włosy letnią, a nie gorącą wodą.
  • Do osuszania włosów po umyciu nie używaj ręcznika, tylko bawełniany t-shirt lub miękką, bambusową lub muślinową pieluszkę.
  • Pamiętaj o tym, żeby włosy tylko odsączać z nadmiaru wody – intensywne wycieranie ich nawet delikatną tkaniną może bardzo uszkodzić ich strukturę.
  • Po każdym myciu włosów nakładaj na nie odżywkę, której zadaniem będzie nawilżanie, odżywianie i lekkie dociążenie włosów. Pamiętaj jednak o tym, żeby odżywki i maski nakładać na włosy na długości (od ucha w dół) i unikaj nakładania ich na skalp.
  • Do ostatniego płukania włosów możesz użyć płukankę z octu jabłkowego, która przyjemnie zmiękczy, wygładzi i nabłyszczy włosy.

Nawilżanie włosów – jakie odżywki do włosów elektryzujących się?

Do nawilżania włosów możesz użyć pierwszą lepszą odżywkę, jednak nie zawsze będzie to dobry wybór. Dlatego, że odżywka, która ma przeciwdziałać elektryzowaniu się włosów, powinna zawierać substancje elektrostatyczne oraz emolienty, które będą chronić włosy przed utratą wilgoci i delikatnie je dociążać. W takiej odżywce powinny być też humektanty, które nawilżą włosy, ale musisz postępować z nimi ostrożnie, żeby nie  spowodowały puszenia się włosów, co w połączeniu z elektryzowaniem będzie mieszanką wybuchową 😉

Składniki, których warto szukać w odżywkach do włosów to przede wszystkim naturalne emolienty, czyli oleje i masła roślinne, woski i alkohole tłuszczowe.

Substancjami o właściwościach antystatycznych są z kolei m.in. Behetrimonium Chloride, Betaine, Lauramidopropyl Betaine. Te składniki występują w składach bardzo wielu odżywek do włosów, nie powinnaś mieć więc problemu ze znalezieneim odpowiedniego kosmetyku. Pamiętaj o tym, że odżywki należy stosować po każdym myciu włosów, zwłaszcza jeśli używasz łagodne szampony bez dodatku silikonów. Po nich włosy są często dość mocno splątane, a odżywka nałożona na 1-2 minuty pomaga ten problem rozwiązać.

Odżywki do włosów elektryzujących się – polecane produkty:

Kosmetolog radzi: Składniki nawilżające w kosmetykach do włosów

kosmetolog radzi

Elektryzowanie się włosów zazwyczaj nie jest lubianym zjawiskiem. Kiedy włosy wymykają się spod kontroli, puszą się i „stają dęba”, nasze marzenia o pięknej fryzurze szybko się ulatniają – podobnie, jak dobry nastrój. Pamiętaj jednak, że nawet drobne zmiany pielęgnacyjne pomogą Ci znacząco ograniczyć ten problem.

Najważniejsze, aby nie dopuszczać do przesuszenia włosów. Im lepiej włos jest nawilżony, tym mniej podatny jest na proces elektryzowania. Pomocne mogą być w tym kosmetyki nawilżające włosy. Jakich składników aktywnych warto w nich szukać?

Wartościowe składniki nawilżające (humektanty) to m.in.

  • kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid) – nawilża, wzmacnia i odżywia włosy, wypełnia ubytki w ich strukturze. Ogranicza również wysuszające działanie składników myjących kosmetyków;
  • gliceryna (INCI: Glycerin) – nawilża, wzmacnia, wygładza i uelastycznia włosy. Ułatwia ich rozczesywanie i zapobiega rozdwajaniu się końcówek;
  • aloes (INCI: Aloe Barbadensis, Aloe Vera) – nawilża i wygładza włosy, stymuluje ich wzrost i odżywia cebulki włosowe. Nawilża również skórę głowy i przywraca jej odpowiedni poziom pH;
  • miód (INCI: Mel Extract) – nawilża, wygładza i uelastycznia włosy. Nadaje im blask i ułatwia rozczesywanie;
  • arginina (INCI: Arginine) – nawilża i regeneruje włosy, zwiększa przenikanie substancji aktywnych kosmetyków. Wspomaga wzrost włosów i ogranicza ich nadmierne wypadanie.

O dobrostan włosów warto zadbać holistycznie, uwzględniając równowagę PEH. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Równowaga PEH, czyli proteiny, emolienty, humektanty. O co tu chodzi?

Jedną z przyczyn elektryzowania się włosów może być przeciążenie silikonami. Zadaniem silikonów jest zapewnienie włosom ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy niska temperatura. Silikony obecne są niemal w każdym kosmetyku do włosów, łatwo więc przesadzić z ich ilością. Nadmiar silikonów nadbudowuje się na powierzchni włosów, ogranicza wnikanie składników aktywnych i pogłębia problem elektryzowania się włosów. Aby to wyeliminować, warto myć włosy raz w tygodniu szamponem oczyszczającym. Przyniesie to korzyść nie tylko włosom, ale i skórze głowy, pomagając przywrócić jej naturalną równowagę.

Olejowanie elektryzujących się włosów – tak, czy nie?

Olejowanie włosów, które często traktujemy jak lek na całe zło, sprawdzi się również w pielęgnacji włosów, które się elektryzują. Jeśli nie lubisz nakładać na włosy olejów w czystej postaci, możesz robić domowe maski z ich użyciem, dzięki czemu dodatkowo nawilżysz włosy (łącząc olej np. z miodem). Do olejowania włosów wybieraj zawsze oleje odpowiadające porowatości Twoich włosów – pisałam o tym tutaj: Idealny olej do włosów – jak go wybrać?

Poza olejowaniem i nawilżaniem odżywkami, włosy potrzebuję też dociążenia. W tym celu też możesz stosować oleje roślinne lub np. specjalne mieszanki olejków od Anwen i wcierać je w lekko wilgotne lub suche końcówki włosów. Olejek nałożony na końcówki włosów zabezpieczy je przed rozdwajaniem i otarciami, a dodatkowo wygładzi i sprawi, że włosy będą mniej podatne na elektryzowanie.

Po wysuszeniu włosów możesz spryskać je też antystatyczną mgiełką lub sprayem – tego typu produkty są do kupienia w wielu sklepach z kosmetykami.

Czesanie i suszenie – kolejny ważny temat

Poza myciem i nawilżaniem ważne jest również to, co robimy z włosami później, czyli kiedy je czeszemy i suszymy. A jeśli chcemy, żeby włosy przestały nam się elektryzować, powinnyśmy zwrócić na te dwie czynności jeszcze większą uwagę. Tym, co na pewno może pomóc jest suszenie włosów bez użycia suszarki. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na to, żeby włosy wyschły samodzielnie, suszymy je suszarką z jonizacją.

Suszarka z jonizacją generuje podczas suszenia jony ujemne, które neutralizują dodatni ładunek włosów. Dzięki temu włosy po wysuszeniu są gładkie, mniej spuszone i oczywiście mniej skłonne do tego, żeby się elektryzować.

Jeśli chodzi o wybór akcesoriów do czesania, to tutaj zdania są podzielone. Często bowiem zaleca się, aby do czesania używać szczotki z naturalnego włosia, które u jednych osób sprawdzają się doskonale, ale u innych tylko wzmagają elektryzowanie się włosów. Podobnie jest z metalowymi grzebieniami, więc w tym przypadku warto wypróbować kilka wariantów produktów i wybrać ten, który sprawdza się najlepiej.

Suche powietrze w domu

Suche powietrze nie jest zdecydowanie Twoim sprzymierzeńcem, dlatego na równi z pielęgnacją powinnaś zadbać też o swoje otoczenie. Aby poprawić wilgotność powietrza w domu warto regularnie wietrzyć mieszkanie, kupić kilka roślin doniczkowych i dobry nawilżacz powietrza. Zimą sprawdzi się też rozłożenie mokrych ręczników na grzejnikach. Regularne ścieranie kurzu pomoże zmniejszyć ilość jego cząsteczek unoszących się w powietrzu. Warto dbać też o regularną wymianę pościeli i częste zmienianie poszewki od poduszki, na której śpimy.

Dobra czapka

Rezygnowanie z czapki, która tylko potęguje elektryzowanie się włosów nie jest dobrym pomysłem. Bo chociaż zmniejszymy ryzyko elektryzowania się włosów, do którego dochodzi, gdy zdejmujemy czapkę, to jednocześnie narazimy nasze włosy na osłabienie, przesuszenie, szybsze przetłuszczanie i wypadanie. Dlatego czapka zimą powinna być absolutnie niezbędna, a chcąc zapobiec elektryzowaniu włosów, zamiast czapki akrylowej warto nosić czapkę wełnianą lub bawełnianą. 

W kwestii ubioru warto zrezygnować z akrylowych swetrów i szalików. Tutaj też lepszym wyborem będą wełna i bawełna. Piorąc ubrania warto sięgnąć po płyn do płukania, który będzie działał antystatycznie i zmniejszy ładunek dodatni tkanin.

Podsumowanie

To wszystko, co może pomóc, żeby włosy przestały się elektryzować to tak naprawdę dość proste zmiany pielęgnacyjne i bardziej świadomy wybór kosmetyków, które stosujemy do mycia i nawilżania włosów. Ich wprowadzanie nie wymaga od Ciebie podjęcia bardzo radykalnych kroków, dlatego warto się do tych wskazówek zastosować i bez większego wysiłku uporać z elektryzowaniem włosów.

A na koniec mam jeszcze jedną i  być może najtrudniejszą poradę – postaraj się nie dotykać swoich włosów zbyt często. Wiem, że to trudne i często nad tym nie panujemy, ale to niestety też może sprzyjać elektryzowaniu się włosów.

Gdybyś chciała podzielić się ze mną swoimi sposobami na elektryzowanie się włosów, możesz to zrobić zostawiając komentarz pod tym wpisem. Pamiętaj, że zawsze chętnie odpowiem też na Twoje pytania 🙂

Przeczytaj także

Pielęgnacja skóry i włosów zimą – o tym musisz pamiętać!

Pielęgnacja skóry i włosów zimą – o tym musisz pamiętać!

Jak się zdrowo opalać – 10 najważniejszych zasad

Jak się zdrowo opalać – 10 najważniejszych zasad

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Komentarze (4)

  1. u
    uleke
    Artykuł jest poradą dla kobiet i mężczyzn, jednak w większej części na pewno dla kobiet. A ostatnie zdanie mówi „Gdybyś chciał podzielić się ze mną…” Chciał?! Czemu nie odmieniasz formy na żeńską kiedy naprawdę ma to sens?! To nie jest złośliwość, to szczera zdzwiona reakcja młodej i nowoczesnej kobiety.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. J

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany