Jak prawidłowo myć włosy: wskazówki, porady i często popełniane błędy

przewodnik jak prawidłowo myć włosy

Mycie włosów to prosta czynność, przez wiele osób wykonywana nawet codziennie. Niestety często podczas mycia włosów popełniamy błędy i nieświadomie wpływamy na pogorszenie ich kondycji. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wiele wskazówek, z których dowiesz się, jak prawidłowo myć włosy i jakich błędów unikać, by nie pogarszać ich kondycji i wyglądu. Mam nadzieję, że będą przydatne.

Jak często myć włosy?

Myślę, że wpis dotyczący tego, jak prawidłowo myć włosy warto zacząć od tego, jak często należy to robić. Powszechnie panującym mitem, który od wielu lat próbuje się obalić jest, że włosów nie powinno myć się codziennie, bo wtedy zaczynają szybciej się przetłuszczać. Z jednej strony może być to prawdą, bo jeśli będziemy myć włosy codziennie i używać do tego mocno oczyszczających szamponów, możemy naruszyć naturalną barierę ochronną skóry głowy. W efekcie zacznie ona produkować większą ilość sebum i włosy szybciej będą traciły świeżość. Ale jeśli stosujemy delikatne szampony, a mamy włosy, które wymagają częstego odświeżania, to nie ma przeciwwskazań, by tego nie robić.

Nieprawdą jest też, że jeśli mamy przetłuszczające się włosy, to powinniśmy z nimi przechodzić jak najdłużej, żeby przetłuszczały się wolniej. Absolutnie nie powinniśmy tego robić, bo raz, że tłuste włosy nie wyglądają estetycznie, a dwa – nagromadzone na głowie łój, sebum i zanieczyszczenia będą zatykać pory skóry i osłabiać cebulki, co spowoduje wypadanie włosów. Oczywiście możemy spróbować opóźnić mycie włosów o jeden dzień, ale lepiej nie czekać z ich umyciem dłużej.

jak często myć włosy

Jakim szamponem myć włosy?

Metoda mycia włosów, jest kluczowa dla ich prawidłowego oczyszczania i odpowiedniej pielęgnacji. Jednak zanim opiszę Ci ją krok po kroku, skupię się na tym, bez czego włosów nie da się umyć dobrze, czyli na szamponie do włosów.

W łazience najlepiej jest mieć dwa szampony: szampon do codziennego mycia włosów i szampon oczyszczający do stosowania co kilka myć.

Czym się różnią?

Szampony do codziennego stosowania powinny być jak najbardziej delikatne dla włosów. Ideałem jest szampon, który nie zawiera silnych substancji myjących, mogących podrażniać skórę głowy (najpopularniejsze to SLS i SLES) oraz silikonów, które pozostawiają na włosach oblepiającą je powłokę.

Najgorszym połączeniem na jakie możesz natomiast trafić w szamponach, to właśnie SLS zajmujący wysokie miejsce w jego składzie i silne, nierozpuszczalne w wodzie silikony.

Taki szampon będzie bardzo mocno oczyszczał i jednocześnie przesuszał skórę głowy, a włosy oblepiał silikonem.

Jaki skład powinien mieć dobry szampon do codziennego stosowania? Najlepszym szamponem będzie taki, w składzie którego znajdują się łagodne substancje myjące i oczyszczające, czyli np. Cocamidopropyl Betaine, czy Lauryl Glucoside. Świetnym wyborem będzie też szampon z mydlnicą lekarską. Złym szamponem nie będzie też ten, który zawiera w składzie Coco Sodium Sulfate, będący zdecydowanie łagodniejszą substancją od SLS-u. Zwróć też uwagę na pozostałe składniki szamponu. Poza wspomnianymi silikonami, lepiej unikać też dodatku parabenów i sztucznych barwników oraz silnych substancji zapachowych. Mile widziane są natomiast oleje roślinne (jednak w szamponie do codziennego stosowania nie powinno być ich za dużo), naturalne składniki nawilżające, zioła i proteiny.

Z kolei szampon oczyszczający, po który warto sięgnąć raz w tygodniu, ma za zadanie oczyścić skórę głowy i włosy z nabudowanych na nich substancji. Będą to silikony, pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych oraz oczywiście kurz i brud. Taki szampon musi mieć w składzie silnie działający detergent oczyszczający (najlepiej SLS) znajdujący się na samym początku listy jego składników (drugie miejsce, bezpośrednio po wodzie). Najlepiej, żeby nie miał w składzie ani silikonów, ani olejów, a żeby efekt jego działania był jak najlepszy, należy pozostawić go na włosach na 3-5 minut.

Jakim szamponem myć włosy

Jak prawidłowo myć włosy?

Już wiesz, że włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują oraz jaki szampon do tego wybrać. Z tej części tekstu dowiesz się natomiast, jak prawidłowo myć włosy. Przedstawiona metoda jest polecana przez Natalię Pawłowską, autorkę bloga Blondhaircare.com.

Krok 1. 

Zanim przystąpisz do mycia włosów, dokładnie je rozczesz. Dzięki temu podczas mycia włosy będą się mniej plątały, szybciej je zmoczysz i łatwiej rozprowadzisz na nich szampon.

Uwaga! Rozczesywanie włosów przed myciem nie dotyczy włosów kręconych, które rozczesujemy tylko na mokro, gdy jest na nich odżywka.

Krok 2.

Ustaw temperaturę wody tak, żeby nie była ani zimna, ani za gorąca.  Zbyt zimna lub za gorąca woda źle wpływa na skórę głowy, gruczoły łojowe i osłabia włosy. Zwilż dokładnie skórę głowy i włosy.

Krok 3.

Nie nalewaj szamponu bezpośrednio na włosy. Najpierw rozcieńcz go z wodą, aby był łagodniejszy dla skóry i włosów. Rozcieńczanie szamponu ułatwia też jego rozprowadzanie po włosach i pozwala zużyć mniej szamponu.

Krok 4.

Rozmasuj delikatnie szampon na skórze głowy. Nie drap skóry, nie trzyj włosów. Spływająca z głowy piana oczyści włosy, ale jeśli uważasz, że należy umyć je dokładniej, głaszcz włosy pianą w kierunku ich wzrostu.

Krok 5.

Jeśli jest taka potrzeba podziel mycie włosów na dwa etapy: mycie wstępne i mycie zasadniczne (ja sama myję włosy właśnie w ten sposób). Podczas mycia wstępnego rozluźnia się cząsteczki brudu i znajdujących się na włosach pozostałości kosmetyków, np. lakieru do włosów. Na tym etapie szampon bardzo słabo się pieni i możesz mieć wrażenie, że jest go na włosach za mało. Po opłukaniu włosów po myciu wstępnym, przejdź do drugiego etapu i wykonując kilkuminutowy masaż, dokładnie oczyść skórę głowy i włosy.

Krok 6.

Dokładnie spłukuj szampon z głowy i włosów, używając do tego dużej ilości ciepłej wody.

Krok 7.

Osusz włosy, odciskając nadmiar wody miękkim ręcznikiem. Nałóż na włosy odżywkę, balsam lub maskę. Ważne, żeby na tym etapie woda nie ściekała z włosów, bo może rozrzedzać odżywkę lub maskę, osłabiając w ten sposób ich działanie.

Krok 8.

Mycie włosów po wypłukaniu odżywki/balsamu/maski zakończ chłodną wodą lub płukaną, których zadaniem będzie domknięcie łusek włosa.

Krok 9.

Delikatnie odsączaj nadmiar wody, ale nie trzyj włosów ręcznikiem, nie skręcaj ich w supeł, nie obwiązuj na ścisło ręcznikiem. Mokre włosy są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia, a w ten sposób możesz je bardzo szybko uszkodzić. W odsączaniu włosów z wody pomocny będzie miękki ręcznik z bawełny, ręcznik muślinowy albo bawełniany t-shirt.

Krok 10.

W wilgotne końcówki włosów wetrzyj olejek lub ochronne serum i pozwól im naturalnie wyschnąć.

Jak prawidłowo myć włosy

Inne metody mycia włosów

Opisana metoda dotyczy mycia włosów szamponem. Nie jest to jednak jedyna technika służąca ich oczyszczaniu. Możesz spróbować też mycia włosów odżywką lub mydłem. Mycie odżywką sprawdza się w przypadku włosów cienkich i delikatnych, które obciążają odżywki nakładane już po myciu. Możesz stosować tę metodę na kilka sposobów, a więcej na jej temat dowiesz się z tego wpisu -> Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety.

Do mycia włosów możesz wybrać także mydło roślinne. Na tą metodę często decydują się osoby mające bardzo wrażliwą skórę głowy, która źle reaguje nawet na bardzo łagodne substancje myjące. Po myciu włosów mydłem bardzo ważne jest stosowanie kwaśnych płukanek, np. z octu albo cytryny. Mydła mają bowiem zasadowe pH, które nie służy skórze i włosom.

Tych błędów staraj się unikać

Wiele błędów, które są popełniane podczas mycia włosów już w tym wpisie omówiłam. Jednak myślę, że nie zaszkodzi jeszcze raz ich powtórzyć.

 • myj włosy ciepłą, a nie gorącą wodą
 • po każdym myciu włosów stosuj odżywkę, a przynajmniej raz w tygodniu nakładaj na nie maskę. Jeśli uważasz, że odżywka obciąża Twoje włosy – nakładaj ją przed myciem.
 • szampon dobieraj przede wszystkim do skóry głowy – pamiętaj, że szampon ma przede wszystkim oczyszczać. Od odżywiania i nawilżania włosów jest odżywka.
 • do codziennego mycia włosów stosuj delikatne szampony na bazie naturalnych składników
 • unikaj szamponów z silikonami
 • podczas mycia włosów nie drap skóry głowy i nie szoruj włosów – w ten sposób podrażniasz skórę głowy i uszkadzasz strukturę włosów
 • zamiast wykręcać i mocno wycierać włosy, odsączaj z nich wodę miękkim ręcznikiem lub bawełnianym t-shirtem
 • jeśli masz na włosach sporo kosmetyków z emolientami albo kosmetyków stylizacyjnych, zamiast wylewać na nie pół butelki szamponu, podziel mycie włosów na dwa etapy
 • myj włosy tak często, jak tego potrzebują, ale jeśli nie ma takiej potrzeby, nie myj ich codziennie

Podsumowanie

Prawidłowe mycie włosów wcale nie jest skomplikowane, jednak na pewno wymaga od nas trochę większej uwagi i nie powinna być to czynność wykonywana na szybko. Pamiętaj o tym, bo mycie włosów może uszkadzać strukturę włosów i nawet stosowane w dalszym etapie kosmetyki pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające, by te uszkodzenia naprawić.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji włosów, przeczytaj też wpisy dla początkujących włosomaniaczek:

Koniecznie daj też znać, w jaki sposób Ty myjesz włosy 🙂

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Akcesoria niezbędne w łazience, czyli Twoim domowym SPA

Akcesoria niezbędne w łazience, czyli Twoim domowym SPA

Jak dbać o skórę latem – 5 zasad, które warto przestrzegać

Jak dbać o skórę latem – 5 zasad, które warto przestrzegać

Ranking: Najlepsze tanie serum do twarzy do 30 zł – Ranking TOP 15 w 2022 roku

Ranking: Najlepsze tanie serum do twarzy do 30 zł – Ranking TOP 15 w 2022 roku

Komentarze (3)

 1. D
  Odpowiedzi ()
  1. E
  2. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Ważne jest, aby skupić się dokładnym oczyszczeniu skóry głowy. Nie ma znaczenie czy myjemy włosy stojąc pod prysznicem czy pochylając się nad wanną. Istotne jest natomiast rozczesanie włosów przed myciem zgodnie z kierunkiem wzrostu oraz suszenie włosów strumień kierując zgodnie z kierunkiem łusek.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany