Olejek do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto go stosować?

Olejki do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto je stosować?

Jeszcze do niedawna podstawę demakijażu i codziennego oczyszczania twarzy stanowiły mleczka, żele i płyny micelarne. Teraz, coraz częściej, w ich miejscu na łazienkowych półkach pojawiają się olejki. Ich popularność staje się coraz większa, a wiele marek kosmetyków naturalnych rozszerza ofertę, wprowadzając do niej olejek do oczyszczania twarzy, czy olejek do demakijażu. Dlaczego i czy w ogóle warto stosować olejki oczyszczające?

Skóra czysta, jak u Koreanek

Moda na oczyszczanie skóry olejami przywędrowała do nas z Azji. Znane z nieskazitelnie czystej, gładkiej i promiennej cery Azjatki codziennie oczyszczają twarz olejami i jest to pierwszy etap ich słynnego rytuału pielęgnacyjnego. Stosują do tego specjalne olejki myjące, które w połączeniu z wodą tworzą emulsję rozpuszczającą wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na skórze (w tym pozostałości makijażu). Po użyciu olejku sięgają też po inny środek czyszczący na bazie wody, by jeszcze dokładniej oczyścić cerę. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie olejek do mycia twarzy jest kluczowym kosmetykiem, bez którego, co potwierdza Charlotte Cho w książce „Sekrety urody Koreanek”, Azjaci (bo mężczyźni również używają olejków oczyszczających) nie wyobrażają sobie codziennej pielęgnacji. Dlaczego olejki stały się podstawą ich rytuału pielęgnacyjnego? I dlaczego my także powinniśmy zacząć stosować naturalne kosmetyki takie jak olejek do demakijażu i codziennego mycia twarzy?

W jaki sposób olej oczyszcza skórę?

O tym, jak to się dzieje, że oleje oczyszczają skórę, pisałam już kiedyś we wpisie o OCM, czyli metodzie oczyszczania skóry olejami. Pozwól jednak, że teraz o tym przypomnę. Oleje nie łączą się z wodą, lubią się natomiast z innymi tłustymi substancjami. Bez problemu więc ściągają z naszej skóry wszystko to, co tłuste – pozostałości po kremie, makijaż i nadmiar sebum. Przy okazji rozpuszczają też tusz do rzęs i usuwają ze skóry zanieczyszczenia, które gromadzą się na niej w ciągu dnia: kurz, smog, dym papierosowy itd. Łącząc się z sebum, bez problemu przenikają przez naturalny płaszcz ochronny skóry i bez jego podrażniania, oczyszczają pory, pomagając pozbyć się zaskórników i tkwiących w głębszych warstwach skóry zanieczyszczeń. Wszystko to odbywa się dosłownie w ciągu 2-3 minut, czyli w czasie, gdy nakładasz olejek na twarz, wykonujesz krótki masaż i usuwasz substancję np. miękką ściereczką z mikrofibry albo bambusa. Po szybkim zabiegu pielęgnacyjnym i oczyszczającym od razu możesz zauważyć, że skóra jest czysta, a do tego bardzo miękka i nieprzesuszona.

olejek do demakijażu

Olejek do demakijażu i mycia twarzy – zalety stosowania

Pamiętaj, że olejek do demakijażu i oczyszczania, w przeciwieństwie do tradycyjnych mydeł czy żeli do mycia twarzy na bazie SLS-ów (i co gorsze często też zawierających w składzie alkohol) nie podrażnia naturalnego płaszcza ochronnego skóry. Nie przyczynia się więc do nadprodukcji sebum i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Stosując naturalne olejki do oczyszczania twarzy, nie tylko usuwasz z niej zanieczyszczenia, ale też dostarczasz jej cenne składniki pielęgnujące. Wzmacniasz również działanie innych kosmetyków. Olejki do mycia twarzy i demakijażu nadają się do wszystkich rodzajów cery, w tym tłustej i trądzikowej oraz bardzo delikatnej i wrażliwej. Możesz usuwać nimi także makijaż z oczu, bez ryzyka podrażnień, szczypania i pieczenia.

Co zyskujesz stosując olejki do oczyszczania skóry?

  • oczyszczasz skórę bez podrażniania jej naturalnej bariery ochronnej
  • usuwasz makijaż i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud i smog
  • dzięki olejkom do mycia twarzy przywracasz skórze równowagę tłuszczową
  • regulujesz poziom sebum
  • odtykasz zatkane pory
  • dostarczasz skórze cenne składniki pielęgnujące – sprawiasz, że jest miękka, gładka i nawilżona
  • łagodzisz stany zapalne i podrażnienia
  • nie przesuszasz skóry i wyrównujesz jej koloryt
  • odżywiasz brwi i rzęsy

Rodzaje olejków do demakijażu i mycia twarzy

Do tego, aby wykonać dokładny demakijaż, wystarczy Ci jeden olej roślinny – ze słodkich migdałów, kokosowy, z pachnotki, jojoba. Możesz użyć praktycznie każdego oleju, zwilżyć nim płatek kosmetyczny i usunąć nawet wodoodporny makijaż. Jeśli jednak chcesz za pomocą olejku oczyścić twarz nie tylko z pozostałości kosmetyków, ale i głębszych zanieczyszczeń, musisz sięgnąć po specjalnie opracowane mieszanki olejów. Dobra wiadomość jest taka, że mieszanką olejów do oczyszczania twarzy przygotujesz samodzielnie.

Jak zrobić olejek do demakijażu i oczyszczania twarzy?

Podstawą mieszanek olejów stosowanych do OCM jest olej rycynowy, który wykazuje działanie oczyszczające, antyseptyczne i zmiękczające. Reguluje też poziom sebum i odtyka zatkane pory, ułatwiając tym samym usuwanie nawet głębokich zanieczyszczeń. Nie zaleca się jednak stosowania samego oleju rycynowego, bo może przesuszać skórę, dlatego chcąc przygotować mieszankę do oczyszczania skóry, musisz połączyć go z innym olejem nośnikowym. Możesz sięgnąć po pierwszy lepszy olej roślinny, który masz w domu, jednak najlepiej dopasować olej nośnikowy do wymagań swojej skóry. Jeśli masz skórę suchą ,dobrze sprawdzą się olej ze słodkich migdałów i pestek moreli. Przy cerze mieszanej wybierz olej jojoba lub z pestek winogron, a do oczyszczania cery tłustej olej z czarnuszki lub olej konopny. Do cery naczynkowej polecam olej Ci olej z orzecha laskowego, a do cery trądzikowej olej z krokosza i olej lniany.

Dostosuj mieszankę do swojego typu cery

Aby mieszanka spełniała swoje zadania – czyli oczyszczała skórę i wykazywała działanie pielęgnujące – przy jej komponowaniu zachowaj zalecane proporcje:

  • skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju nośnikowego
  • skóra normalna: 20% oleju rycynowego i 80% oleju nośnikowego
  • cera tłusta: 30% oleju rycynowego i 70% oleju nośnikowego

Przez cały czas obserwuj skórę i jeśli uznasz, że jest taka potrzeba, zwiększ lub zmniejsz proporcje olejów. Możesz wzbogacić mieszankę o dodatkowy olej i olejek eteryczny. Pamiętaj też o zachowaniu ostrożności przy demakijażu oczu – olejek rycynowy zwykle je podrażnia.

Jaki olejek do demakijażu wybrać?

Decydując się na gotowe rozwiązania prosto ze sklepu, możesz sięgnąć po naturalne, bazujące na olejach roślinnych mieszanki olejowe przeznaczone do demakijażu i mycia twarzy. Znajdziesz je w ofercie wielu marek kosmetyków naturalnych. Kompozycje gotowych olejków oczyszczających łączą w sobie po kilka olejów roślinnych, a ich skład często wzbogaca np. witamina E, będąca nie tylko cennym dla skóry składnikiem o właściwościach antyoksydacyjnych, ale i naturalnym konserwantem. Preparaty w większości przeznaczone są do oczyszczania każdego rodzaju cery, istnieją też jednak olejki dedykowane jej poszczególnym typom. Do wielu kompozycji ich producenci dołączają specjalne ściereczki, które ułatwiają usuwanie olejku (wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami) ze skóry.

Olejek do demakijażu Make Me Bio

Olejek do pielęgnacji twarzy i demakijażu, który ma w swojej ofercie marka Make Me Bio, to kompozycja 5 olejów: sezamowego, awokado, oliwy z oliwek, oleju z pestek moreli i oleju makadamia. Doskonale radzi sobie z usuwaniem makijażu, oczyszcza i nie zatyka porów. Sprawia, że skóra jest nie tylko czysta, ale też miękka, gładka, doskonale nawilżona i odżywiona. Ma przyjemny, cytrusowy zapach, który odpręża i orzeźwia. Olejek stosuje się tak samo, jak mleczko do demakijażu, nasączając nim płatek kosmetyczny i przecierając skórę twarzy, szyi oraz oczy.

Pachnący olejek od Resibo

Olejek do demakijażu Resibo to pięknie pachnąca mieszanka, która sprawdza się w oczyszczaniu wszystkich rodzajów skóry. Dokładnie usuwa makijaż, kurz i brud, odżywia i nawilża suchą skórę, a także reguluje poziom sebum cery mieszanej i tłustej. W składzie zawiera olej abisyński o działaniu nawilżającym i wygładzającym, olej manuka, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne oraz olej lniany normalizujący pracę gruczołów łojowych oraz łagodzący podrażnienia i przyspieszający regenerację naskórka. Olejek do demakijażu Resibo zamknięty jest w bardzo wygodnej butelce z pompką. Do opakowania dołączono mięciutką ściereczkę z mikrofibry, służącą do zmywania mieszanki ze skóry.

Olejek do demakijażu Nacomi

Olejek do demakijażu dla cery suchej i normalnej Nacomi (dostępny jest także olejek dla cery mieszanej) bazuje na olejku rycynowym. Doskonale oczyszcza skórę, odtyka pory, reguluje poziom sebum i łagodzi podrażnienia. Poza olejem rycynowym zawiera też olej arganowy, olej inca inci i olej z maruli. Są to wysokiej jakości oleje roślinne o silnym działaniu odżywczym, nawilżającym, wygładzającym i ochronnym. Olej usuwa zanieczyszczenia i resztki kosmetyków również z oczu, nie podrażnia ich, nie powoduje szczypania i łzawienia.

Olejek Sweet Dreams

Olejek do mycia twarzy Sweet Dreams marki Senkara to olejek hydrofilowy, więc do jego użycia nie trzeba stosować ściereczek i płatków kosmetycznych. Jest bardzo delikatny i skuteczny. Dobrze rozpuszcza makijaż, usuwa zanieczyszczenia. W składzie zawiera olejki eteryczne o działaniu kojącym, uspokajającym, oczyszczającym i przeciwzapalnym, które nadają kosmetykowi przyjemny zapach pomarańczy z grejpfrutem i lekką nutą trawy cytrynowej.

Olejek myjący do twarzy BIOUP

Olejek myjący do twarzy BIOUP to olejek hydrofilowy, który po połączeniu z wodą tworzy oczyszczającą emulsję. Doskonale usuwa zanieczyszczenia, sebum oraz nawet wodoodporny makijaż, nie naruszając warstwy ochronnej skóry. W składzie zawiera m.in. olej słonecznikowy, olej z pestek moreli i skwalan z trzciny cukrowej.

Koreańskie olejki do mycia twarzy

Stosowane przez Koreanki, a od pewnego czasu coraz bardziej popularne wśród nas, olejki myjące różnią się od naturalnych olejków do oczyszczania i demakijażu składem oraz działaniem. Nie bazują (tak jak olejki naturalne) na olejach roślinnych. Nie usuwa się ich też ze skóry za pomocą ściereczek lub płatków kosmetycznych. Podstawą składu koreańskich olejków myjących, poza olejem mineralnym, są ekstrakty roślinne (np. z zielonej herbaty). Wykazują one działanie odświeżające, ochronne i tonizujące. Substancje chronią skórę przed działaniem wolnych rodników przyczyniających się do starzenia skóry. Co ciekawe, Koreanki najczęściej przywiązują uwagę do wspomnianej właściwości. Stąd w kosmetykach azjatyckich tak dużo naturalnych przeciwutleniaczy.

Olejki myjące nakłada się na zwilżoną skórę. Łącząc się z wodą, olejek emulguje i tworzy emulsję, która oczyszcza cerę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Robi to w sposób łagodny i nie podrażnia naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Przed użyciem takiego olejku do mycia twarzy, należy usunąć makijaż z oczu płynem micelarnym lub olejkiem do demakijażu oczu.

Olejki do mycia twarzy – propozycje

Olejki myjące do twarzy i demakijażu znajdziesz między innymi w ofercie marki IT’S SKIN.

Łagodny olejek do demakijażu Green Tea Calming Cleansing Oil skutecznie zmywa makijaż oraz oczyszcza cerę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Pozostawia skórę idealnie czystą, świeżą, promienną i przygotowaną do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak tonizowanie i nawilżanie. W składzie zawiera ekstrakt z zielonej herbaty i ekstrakt z grapefruita.

Olejek do oczyszczania twarzy i demakijażu Cleansing Oil Puring zawiera ekstrakty owocowe oraz kwas glikolowy, które wspomagają złuszczanie martwego naskórka i sprawiają, że skóra staje się rozświetlona, wygładzona, miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Dokładnie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Może być stosowany do każdego rodzaju cery, w tym trądzikowej i wrażliwej.

Jak i kiedy stosować olejek do demakijażu?

Olejki, w zależności od zaleceń producenta, stosuje się na suchą lub wilgotną skórę. Usuwa się je wodą, miękką ściereczką namoczoną wcześniej w ciepłej wodzie lub płatkiem kosmetycznym. Charlotte Cho zaleca stosowanie olejków dwa razy dziennie. Rano zabieg pielęgnacyjny i myjący oczyści skórę z pozostałości kosmetyków nałożonych na przed snem i nagromadzonego w nocy sebum. Wieczorem olejek do mycia twarzy usunie makijaż i wszystkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się na niej w ciągu dnia.

Dlaczego warto stosować olejki do demakijażu i oczyszczania twarzy?

Olejki warto stosować do oczyszczania twarzy i demakijażu z kilku powodów. Są łagodne, przyjazne skórze, nie podrażniają naturalnego płaszcza ochronnego. Bez problemu zmywają nawet wodoodporny makijaż, a przenikając do głębszych warstw skóry, usuwają zgromadzone tam zanieczyszczenia. Poza oczyszczaniem, olejki wykazują też działanie pielęgnacyjne, nawilżając, zmiękczając i odżywiając skórę. Zapewniają bardzo przyjemny demakijaż, który stanowi doskonały wstęp do dalszego rytuału pielęgnacyjnego skóry.

A czy Ty stosujesz olejki do oczyszczania i demakijażu skóry? Co o nich myślisz?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olej z wiesiołka na skórę i włosy – poznaj jego właściwości

Olej z wiesiołka na skórę i włosy – poznaj jego właściwości

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Komentarze (4)

  1. K
    Kasia27
    Ja wybrałam olejek arganowy do całego ciała marki (reklama) 😀 poleciła mi go znajoma, która ma cerę trądzikową i bardzo jej pomógł. Ja używam do całego ciała i niezeimsko pachnie pomarańczą! Mają różne zapachy do wyboru
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Upewnij się, czy olej ma na pewno dobry skład, bo już dodatek zapachowy nie jest składnikiem, który stosuje się w czystych olejach roślinnych.
    2. A
      Anna
      Ja właśnie mam olejek do demakijażu z czystego arganu 😀 kupiłam na sklepie dom i uroda i bardzo polecam bo ma ekocert, więc wiem, że nic mi się nie stanie z twarzą
  2. M

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany