Jak kupić dobrej jakości olej arganowy?

dlaczego warto używać olejek arganowy

Olej arganowy na twarz i włosy to hit, który często występuje w kosmetykach naturalnych. Co takiego ma w sobie olej arganowy, że jest tak uwielbiany?

Gdzie można spotkać drzewa arganowe?

Olej arganowy tłoczony jest z owoców (orzechów) drzewa o nazwie Argania Spinosa. Jest to niezwykłe drzewo, które żyje nawet 450 lat i rośnie jedynie w Maroku (w jego południowej części). Sporadycznie drzewa arganowe można spotkać też w Hiszpanii. W żadnym innym miejscu na świecie, pomimo wielu prób, drzewa arganowe się nie przyjęły.

Jak wyglądają zbiory owoców z drzewa arganowego?

Wysokie na 10 metrów drzewo, którego korzenie sięgają 30 metrów w głąb ziemi rośnie w ekologicznie czystym środowisku na obszarze wpisanym w 1998 roku na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO.
Owocuje co dwa lata, a owoce z drzewa są strząsane przez… kozy. Owoce drzewa arganowego są rozmiaru małej śliwki, mają żółty kolor i są bardzo twarde. Wewnątrz owocu znajduje się gorzka masa z ok. 3 ziarnami orzecha, z których tłoczy się olej.
Zarówno zbiory, jak i tłoczenie odbywa się ręcznie, chociaż od niedawna do tłoczenia stosuje się także maszyny. Tradycyjna, ręczna metoda produkcji oleju arganowego trwa niemal 20 godzin. Tyle czasu zajmuje tłoczenie na zimno 1 litra oleju, który uzyskuje się z ok. 30 kg owoców arganowych. Produkcja maszynowa nieco skraca ten czas, jednak i tak wymaga ciężkiej pracy ludzi, bo każdy owoc trzeba otworzyć ręcznie, aby następnie wydobyć z niego orzechy i je rozbić. To wszystko powoduje, że olej arganowy jest jednym z najdroższych olejów roślinnych na świecie.

Czy łatwo jest kupić dobry olej arganowy?

Olej arganowy jest w ostatnich latach niezwykle popularny. Znaleźć możemy go już w składzie niemal każdego kosmetyku. Stosowany jest w szamponach, odżywkach, olejkach i maskach do włosów, kremach i maskach do twarzy, w żelach pod prysznic, mydłach i balsamach do ciała. Wielu producentów, wykorzystując popularność oleju arganowego, tworzy całe serie kosmetyków z nazwą “argan oil” na etykiecie. Oleju jest w ich składzie często tyle, co kot napłakał, towarzyszą mu też oleje mineralne, konserwanty, czy silikony. Możemy też kupić i stosować (i to właśnie tę wersję najbardziej polecam) czysty olej arganowy, którego działanie solo jest skuteczniejsze, niż w połączeniu z innymi, często syntetycznymi składnikami kosmetyków.

Jak kupić dobry olej arganowy?

Wspomniana wcześniej popularność oleju arganowego spowodowała, że na rynku dostępnych jest wiele podróbek oryginalnego oleju arganowego. Często jest on rozcieńczany olejem rzepakowym, słonecznikowym, olejem ze słodkich migdałów, oliwą z oliwek lub parafiną. Dodaje się do niego substancje zapachowe i barwniki (np. paprykę) żeby kolor był bardziej wyrazisty.  Zdarza się również, że zamiast oleju kosmetycznego, kupujemy olej arganowy przeznaczony do celów kulinarnych.
Jak zatem rozpoznać oryginalny, wysokiej jakości produkt? Warto przede wszystkim znać różnicę między olejem arganowym kosmetycznym, a olejem arganowym spożywczym.

Jak rozróżnić olej arganowy kosmetyczny od oleju arganowego spożywczego?

Olejek kosmetyczny ma jasnożółty, złocisty kolor, nie jest bardzo gęsty.
Otrzymuje się go z tłoczenia na zimno świeżych orzechów z drzewa arganowego. Zapach oleju jest dość charakterystyczny, orzechowo-owocowy, ale bardzo delikatny, często może być nawet niewyczuwalny (dużo zależy od naszej wrażliwości na zapachy).
Natomiast olej spożywczy, otrzymywany z prażonych orzechów, ma bardziej intensywny kolor, żółto-brązowawy i wyraźny, wyczuwalny zapach prażonych orzechów.
Kupując olej arganowy warto zwrócić uwagę na to, czy jest sprzedawany w szklanej butelce, oraz na zawartość etykiety.
Jeśli znajdziesz na etykiecie informację, że w środku jest 100% olej arganowy, zimnotłoczony i nierafinowany, a dodatkowo informację o kraju pochodzenia i certyfikat, np. Ecocert – możesz być pewna, że kupiłaś dobrej jakości olej. Kluczowym elementem jest też cena. Jak już wspominałam, olej arganowy jest jednym z najdroższych olejów kosmetycznych. Dlatego widząc na półce olej arganowy o poj. 100 ml, który kosztuje 10-20 zł, wiem, że nie może być to czysty olej kosmetyczny. Bo jest po prostu zbyt tani.

5 pomysłów jak stosować olej arganowy

Zastosowanie oleju arganowego jest bardzo wszechstronne, tak jak i jego właściwości. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, oraz jako dodatkowy składnik gotowych kosmetyków.

  1. Dodatek do kosmetyku. Dodając olej arganowy do szamponu, balsamu do ciała, czy kremu do twarzy, wzmacniasz ich działanie o jego cenne właściwości.
  2. Do twarzy. Olej arganowy świetnie sprawdza się do nawilżania i odżywiania twarzy (stosowany zamiast kremu) i do demakijażu (doskonale zmywa makijaż, nie podrażnia oczu).
  3. Do kąpieli. Możesz dodawać też kilka kropli oleju arganowego do kąpieli lub nakładać olej na jeszcze wilgotne ciało po kąpieli, zastępując nim balsam.
  4. Do masażu. Olej arganowy jest też idealny do masażu twarzy i całego ciała.
  5. Na włosy. Wcierając olej w końcówki włosów ochronisz je przed uszkodzeniami, a smarując nim usta zabezpieczysz je przed spękaniami i wysychaniem.

Podsumowanie

Pisząc ten post utwierdziłam się w przekonaniu, że olej arganowy zasługuje na sławę, którą zdążył się już okryć. Pojawia się wiele produktów na rynku żerujących na tej sławie. Zwracajcie uwagę na jakość kupowanego oleju arganowego, a na pewno będziecie zadowolone z efektów jego stosowania.

Lubisz olej arganowy? Do jakich celów go stosujesz? Jak się u Ciebie sprawdza?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Skrzydłokwiat – jak dbać o niego i dlaczego warto go mieć w domu?

Skrzydłokwiat – jak dbać o niego i dlaczego warto go mieć w domu?

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Suchy szampon – jak używać, czy niszczy włosy?

Komentarze (7)

  1. D
    Dobre Dla Urody
    Pięknie wszystko opisałaś Olu, ciekawostki, dobre rady, zalety, właściwości, sposoby użycia… Osobiście stosowałam olej arganowy jedynie jako składnik kosmetyków, w czystej postaci jeszcze nie, OMG, właśnie sobie z tego zdałam sprawę 🙂 Czas to zmienić ;P
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Dziękuję 🙂 Przyznam się, że i ja olej arganowy bezpośrednio na skórę zaczęłam stosować niedawno 🙂 Doskonale poradził sobie jednak z moją egzemą na dłoniach, z którą zmagam się każdej zimy i zyskał tym samym moje uznanie, znajdując stałe miejsce w kosmetyczce 🙂
  2. D
    Dorota
    Niestety jedyny chyba olej na który jestem uczulona – twarz mam czerwoną, a zaaplikowany na włosy spowodował swędzenie skóry głowy 🙁
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  3. T
    Tamara
    Ja używam na zmianę cykl tydzień/tydzień dwóch olejków kokosowy z Rossmana i olej arganowy z wlosy-naturalne.pl i mega sobie chwalę. Pielęgnuję ciało, włosy i twarz własnie w ten sposób, działa to antyseptycznie i koi podrażnienia.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  4. m
    monikaaaa
    mi bardziej służy olej konopnny Polecam na łupież, na bardzo suchą skórę głowy i nie tylko maseczkę na włosy przed myciem : żółtko, kilka kropel oleju konopnego, kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć czeskim szamponem *reklama* nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca …

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany