Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Cenimy olejowanie za właściwości nawilżające, odżywcze, regenerujące i ochronne. I wszystko jest dobrze, gdy oleje widocznie służą poprawie kondycji Twojej skóry. Gdy zaczynają jej szkodzić, bez zastanowienia odstawiasz je na półkę i zastępujesz innymi kosmetykami. Być może przyczyną tego, że olej nie służy skórze na twarzy tak, jak tego oczekujesz jest jeden z często popełnianych błędów. Sprawdź to!

O tym, dlaczego warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji twarzy pisałam na blogu dość sporo. Jeśli zdarzyło Ci się przegapić te wpisy, możesz to nadrobić, zaglądając do naszego przewodnika o olejowaniu twarzy. Dowiesz się z niego m.in. jak wybrać olej w zależności od typu cery, na co zwrócić uwagę kupując olej, jakie są najważniejsze zalety używania olejów do twarzy i najczęściej polecane metody ich stosowania. Uzupełnieniem tych informacji jest dzisiejszy wpis, który powstał w odpowiedzi na dość często zadawane pytania związane ze stosowaniem olejów i pojawiającymi się w związku z tym wątpliwościami i problemami.

Okazuje się, że często olejowa pielęgnacja twarzy nie jest satysfakcjonująca, bo nie przynosi oczekiwanych efektów, stan cery zamiast ulegać poprawie – pogarsza się, skóra zaczyna się przesuszać, pojawiają się stany zapalne. Jakie mogą być tego przyczyny? Z pewnością należą do nich dość popularne i często popełniane błędy.

Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu twarzy

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

 • Źle dobrany olej – decydując się na włączenie olejów roślinnych do pielęgnacji skóry twarzy, bardzo ważne jest, aby wybrać olej, którego działanie i właściwości będą dopasowane do typu cery. Oleje dzielą się na schnące, półschnące i nieschnące i jest to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować kupując olej. Drugą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę jest potencjał komedogenny oleju (określający, czy olej może zapychać skórę). Kierując się tymi wytycznymi masz szansę od razu trafić na olej idealny, który doskonale wpisze się w codzienną pielęgnację Twojej skóry i będzie działał zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
  A co jeśli popełnisz błąd i wybierzesz zły olej? Poza tym, że olej może nie wykazywać żadnego działania, możesz zauważyć, że skóra zaczyna się przetłuszczać, lub przesuszać. Olej może też zatkać pory, spowodować wysyp zaskórników i ropnych wyprysków.
 • Stosowanie zbyt dużej ilości oleju – za dużo oleju na skórze to przede wszystkim problem z jego wchłonięciem przez skórę. Olej aplikowany w zbyt dużej ilości może też przetłuszczać skórę i zatykać pory. Błędem jest też oczywiście aplikowanie zbyt małej ilości oleju, co z kolei może przekładać się za zbyt słabe nawilżenie i natłuszczenie skóry lub spowodować, że jego stosowanie nie będzie przynosiło żadnych efektów.
 • Nawilżanie skóry samym olejem – to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Czysty olej roślinny ma właściwości natłuszczające, a nie nawilżające skórę. Tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która chroni ją przed utratą wilgoci, ale nie nawilża skóry od wewnątrz (nie ma właściwości higroskopijnych, które umożliwiają zatrzymanie wody w komórkach). Dlatego nawilżanie skóry samym olejem nie jest dobrym pomysłem i może przynieść skutek wręcz odwrotny – stosowanie oleju jako jedynego kosmetyku do nawilżania może po pewnym czasie zaowocować przesuszeniem skóry.

  Nie chcąc popełnić tego błędu, stosuj olej w połączeniu z hydrolatem roślinnym lub kwasem hialuronowym. Możesz też stosować olej zamiennie z kremem lub serum nawilżającym albo jednocześnie – mieszając krem z wybranym olejem.

 • Nieregularne stosowanie oleju – podobnie, jak w olejowaniu włosów, tak i w olejowaniu twarzy – regularne stosowanie oleju ma znaczenie. Pamiętaj, że olej nie działa tylko na powierzchni skóry, ale przede wszystkim wewnątrz. Aby pobudzać komórki do działania, dostarczać im składniki odżywcze i witaminy, musi być aplikowany na skórę regularnie, a nie tylko wtedy, gdy zerkając na półkę w łazience przypomnisz sobie, że masz olejek i może właśnie dzisiaj go użyjesz 🙂
 • Nieprawidłowe przechowywaniu oleju – wiele olejów roślinnych (np. lniany) wymaga przechowywania w lodówce. W większości przypadków należy chronić je też przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego i wysokiej temperatury. Nieprawidłowo przechowywany olej może stracić swoje właściwości i zjełczeć. To z kolei powoduje, że przestaje nadawać się do użytku. Aby tego uniknąć, zawsze sprawdzaj, jak należy przechowywać olej (informacje powinny być podane na etykiecie) i stosuj się do zaleceń.
 • Stosowanie oleju wątpliwej jakości – czyste oleje roślinne w większości przypadków nie zawierają substancji konserwujących. Mają więc ograniczony termin ważności (zwykle 3 miesiące od otwarcia buteleczki) i jeśli nie zużyjesz oleju w tym czasie, możesz narazić skórę na kontakt z produktem, który nie nadaje się już do użytku. Olej jełczeje, traci swoje właściwości i może być szkodliwy dla skóry.
  Błędem jest też kupowanie olejów z niewiadomych źródeł, bez etykiet informujących o pochodzeniu oleju i jego składzie. Nie zaleca się też stosowania olejów rafinowanych.

  Chcąc kupić olej dobrej jakości, zapytaj sprzedawcę o to, jak przechowywany jest olej, czy jest w szklanym, czy plastikowym opakowaniu, jak został pozyskany (tłoczenie na zimno). Dopytaj też o pochodzenie oleju i certyfikaty potwierdzające czystość oleju.

  Nie kieruj się niską ceną, bo wraz z nią możesz otrzymać w pakiecie olej niskiej jakości.

Podsumowanie

Stosowanie olejów roślinnych do pielęgnacji twarzy to bardzo dobry pomysł. Oleje mają bowiem nieprzecenione właściwości odżywcze, ochronne i pielęgnacyjne. Są prawdziwym darem natury, który możesz podarować swojej skórze. Aby jednak olej dobrze służył skórze, musi być też prawidłowo stosowany. Bez popełniania omówionych w dzisiejszym wpisie błędów.

Czy zdarzyło Ci się popełnić jeden z wymienionych błędów? Jakie były tego rezultaty?

 

Komentarze (2)

 1. Co oznacza stosowanie oleju z hydrolatem lub kwasem hialuronowym. Czy mam go dodać do buteleczki z mieszanką olejow i myć tym również twarz? W którym momencie mam zastosować tonik z octu jabłkowego? będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.
  1. Już wyjaśniam. Stosują olej z kwasem: najpierw nakładasz na skórę kwas, później na to olejek. Albo mieszasz olejek z kwasem hialuronowym w zagłębieniu dłoni i wklepujesz to w skórę. Z hydrolatem: przecierasz lub spryskujesz twarz hydrolatem i w jeszcze wilgotną skórę wklepujesz olej. Tonik z octu jabłkowego stosujesz tak, jak normalny tonik – po umyciu skóry żelem, pianką, mydłem. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany