Peeling gommage – wszystko, co powinnaś wiedzieć o gumkowaniu twarzy

peeling gommage

Peeling gommage to jeden z najbardziej delikatnych sposobów na złuszczanie naskórka. A jak wiadomo, regularne złuszczanie to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Dlaczego więc nie sięgnąć tu po połączenie peelingu ziarnistego i enzymatycznego? Bo właśnie tym jest peeling gommage, na którego moda przywędrowała do nas z Francji.

Francuzki uwielbiają szykowny minimalizm w modzie i urodzie. Ponadto cenią swój czas, dlatego też często rezygnują z pełnego makijażu na rzecz tuszu do rzęs i czerwonej szminki. Co więcej, zamiast wieloetapowej pielęgnacji w stylu koreańskim preferują szybkie rozwiązania 2w1 –  i taki właśnie jest peeling gommage. Jest to połączenie peelingu enzymatycznego z mechanicznym oraz z masażem, dzięki czemu przy jednej aplikacji uzyskuje się znakomite efekty typowe dla tych zabiegów. Jakie? O tym w tym artykule. Dowiesz się też, jak wykonywać złuszczanie gommage i komu jest polecane.

Co to jest peeling gommage?

Żeby zrozumieć, czym jest peeling gommage, wystarczy przetłumaczyć słowo „gommage”. Dosłownie oznacza ono „wymazywanie” lub po prostu gumkę do wymazywania. W Polsce tłumaczymy to jako „gumkowanie” i dlatego mówimy tu o gumkowaniu twarzy. Nawiązuje to nie tylko do techniki wykonania, ale też do drobinek, które zostają po zabiegu – przypominają one szkolną startą gumkę. 

Tylko co to jest? Jest to francuska technika złuszczania naskórka, która najpierw zdobyła popularność w Stanach Zjednoczonych, a dzięki aktywności m.in. instagramerek i influencerek zyskała zwolenniczki również w Polsce. Gommage polega na tym, że po nałożeniu produktu na twarz nie zmywa go się wodą, ale roluje i ściera z twarzy delikatnymi, okrężnymi ruchami dłoni.

Eksfoliacja (złuszczanie) to zabieg, który nie tylko pomaga pozbyć się martwego naskórka, ale też wspomaga wchłanialność substancji odżywczych z kosmetyków, dzięki czemu te działają o wiele skuteczniej.

Co ciekawe, koncepcja złuszczania naskórka metodą gommage nie jest nowa. Niektóre źródła donoszą, że Maria Antonina, która rządziła Francją w XVIII wieku, rzekomo używała maski zrobionej z koniaku, jajek, mleka w proszku i soku z cytryny do oczyszczania i złuszczania skóry. Nowoczesny gommage wykorzystuje składniki, które zapewniają chemiczne złuszczanie naskórka dzięki enzymom, oraz drobinki do peelingu mechanicznego. Dzięki temu delikatnie, a zarazem skutecznie peeling usuwa martwe komórki naskórka i stymuluje wzrost komórek skóry. Po zabiegu skóra jest gładka i zyskuje świetlisty blask.

Peeling gommage a enzymatyczny – różnice

Peeling gommage nazywany jest rewolucją w peelingach do cery naczynkowej. I właśnie w przypadku takiej cery sprawdza się najlepiej. Ponadto powinny sięgnąć po nią posiadaczki cery wrażliwej. Dla nich też przeznaczony jest peeling enzymatyczny, który uchodzi za bardzo delikatny, pytanie więc, czym różni się on od peelingu gommage? 

Tutaj ciekawostka: gommage zaliczany jest do peelingów enzymatycznych, z tą różnicą, że ma inną formę oraz wzbogacony jest drobinkami odpowiedzialnymi za mechaniczne ścieranie naskórka. Zatem i tutaj znajdziesz takie enzymy jak papaina z papai czy bromelaina z ananasa. Jednakże peeling gommage ma formę pasty lub gęstej mazi, gdy peeling enzymatyczny to najczęściej żel lub krem do aplikacji na skórę, który się potem zmywa.

Gommage należy do rodziny peelingów enzymatycznych, ale przybiera najczęściej postać gęstej pasty. Ponadto oprócz enzymów i kwasów owocowych z grupy AHA zawiera maleńkie drobinki, przez co wyglądem przypomina peeling ziarnisty.

Warto odnotować, że różnica dotyczy również aplikacji: w przypadku gumkowania twarzy preparat powinien być ściągany poprzez masaż. Pastę nakłada się na twarz i pozostawia się do wystygnięcia, dzięki czemu enzymy mają czas, aby zadziałać. Następnie ściąga się ją poprzez rolowanie – w ten sposób drobinki zbierają ze skóry zanieczyszczenia i martwy naskórek.

Więcej o tym, jak działa peeling enzymatyczny, dowiesz się z poniższego artykułu:

Co znajduje się w peelingu gommage?

Peeling gommage zawiera jeden z kilku enzymów działających proteolitycznie na martwe komórki naskórka. Proteolityczne oznacza po prostu, że rozkładają białka tworzące te komórki, dzięki czemu można je łatwo usunąć. Enzymy, które znajdziesz w produktach do wykonania gumkowania twarzy, pochodzą albo ze źródeł roślinnych, albo zwierzęcych.

W peelingach gommage stosuje się m.in. enzymy:

  • papainę wyekstrahowaną z papai
  • bromelinę z łodygi, owoców i soku ananasa
  • pankreatynę, którą najczęściej pozyskuje się z trzustki świń i krów
  • trypsynę, która bierze udział w rozkładzie białka w jelicie cienkim ssaków

Delikatne złuszczanie zapewniają kwasy owocowe jak kwasy migdałowy, jabłkowy, cytrynowy. Czasem peeling gommage wzbogacany jest kwasem salicylowym w niewielkim stężeniu. Oprócz tego peeling zawiera również lepkie składniki, takie jak guma ksantanowa lub parafina, których zadaniem jest mechaniczne złuszczenie skóry.

Jak wykonać peeling gommage?

Gumkowanie twarzy może kojarzyć się z agresywnym pocieraniem – to błąd! Produkty przeznaczone do gommage są łagodne dla skóry, dlatego też sam zabieg powinien być delikatny i wykonywany ostrożnie.

Robienie peelingu gommage krok po kroku

  1. Dokładnie oczyść skórę i wykonaj demakijaż – jak to zrobić, dowiesz się tu: Jak dobrze oczyścić skórę twarzy i czego unikać?
  2. Osusz skórę, ale pozostaw ją lekko nawilżoną.
  3. Nałóż peeling gommage, tak jakbyś nakładała maseczkę, omijając okolice oczu i ust.
  4. Odczekaj ok. 15 minut do momentu aż pasta na twarzy zgęstnieje.
  5. Wykonaj delikatny masaż i okrężnymi ruchami zetrzyj produkt z twarzy.
  6. Pozostałości zmyj letnią wody.
  7. Nałóż na twarz następny kosmetyk typu serum i krem.

Gumkowanie twarzy nie jest polecane przy cerze problematycznej oraz trądzikowej, bo może dojść do rozprzestrzenienia bakterii i nowych stanów zapalnych. Ponadto z zabiegu powinny zrezygnować osoby z łuszczącą się skórą, stosujące długotrwałe kuracje antybiotykowe, chemioterapię oraz cierpiące na przewlekłe choroby skóry.

Produkty do gommage często zawierają w swoich formułach enzymy pochodzenia roślinnego. Jeśli więc masz alergię na konkretne owoce lub rośliny, zaleca się wykonanie próby uczuleniowej przed użyciem peelingu. Rozważ też konsultację z dermatologiem, jeśli masz trądzik lub przyjmujesz retinol lub nadtlenek benzoilu na trądzik. Zrezygnuj w ogóle z peelingów, jeśli masz otwarte rany lub inne uszkodzenia skóry.

Czym wykonać gumkowanie twarzy?

Peeling typu gommage jest obecnie na tyle popularny, że bez problemu znajdziesz idealny produkt dla siebie. W Triny kategorię Naturalne peelingi i scruby do twarzy cały czas wzbogacamy o nowe produkty, zgodnie z rekomendacjami i trendami. Marki posiadające w swoich ofertach peelingi gommage to m.in. Organic Shop, APIS, OnlyBio, ECO Laboratorie. Produkty mogą się nazywać wprost peelingiem gommage, ale producenci stosują też nazwy w rodzaju peeling enzymatyczny z drobinkami złuszczającymi – przykładami są tu multifunkcyjny peeling do twarzy Fluff z enzymami i drobinkami orzecha włoskiego oraz peeling enzymatyczny z drobinkami OnlyBio z bakuchiolem i skwalanem.

Sprawdź produkty, dzięki którym wykonasz delikatny peeling twarzy:

Co ciekawe, gumkowania twarzy nie musisz wykonywać konkretnie scrubem. Dostępne są też maseczki oczyszczające. Przykładem jest tu maseczka gommage z efektem rozświetlającym Feed and roll od Veoli Botanica, która zawiera między innymi ekstrakt z pąków czarnej porzeczki, do tego ekstrakty owocowe oraz kompleks składników pochodzących z tulsi, ostropestu oraz alg. Wzbogacona jest glinką kaolin, przez co znakomicie oczyszcza, wygładza, a do tego łagodzi podrażnienia.

Peeling gommage – efekty

Peeling gommage działa powierzchniowo, dlatego jest bezpieczny nawet dla osób zmagających się z alergiami skórnymi i pękającymi naczynkami. Dobrze współpracuje też z cerami suchymi, ponieważ nie przesusza dodatkowo skóry i nie zdziera z niej ochronnej warstwy.

Pierwsze efekty zabiegu są widoczne od razu. Jednak nie zaleca się gumkować twarzy codziennie, bo to może pogorszyć stan cery. W przypadku każdego peelingu najlepiej wykonywać go 2-3 razy w tygodniu, dopasowując częstotliwość do typu cery.

Co do efektów i skuteczności, to nie ma dostępnych badań porównujących produkty gommage z innymi technikami złuszczającymi. Panuje jednak przekonanie, że gommage jest delikatniejszy dla skóry niż inne złuszczanie. Pamiętaj tylko, że formuły produktów gommage różnią się, więc niektóre z nich będą łagodniejsze i skuteczniejsze od innych. Jednak już samo nałożenie peelingu na twarz i jego zastygnięcie sprawia, że naskórek złuszcza się, odsłaniając nową skórę. Co istotne, złuszczanie martwego naskórka metodą gommage zachodzi bez naruszania żywej tkanki.

Eksperci są pewni, że peeling gommage może przynieść takie same korzyści jak tradycyjne techniki złuszczające:

  • usunięcie martwych komórek naskórka
  • poprawa krążenia
  • promowanie wzrostu nowych komórek skóry
  • wygładzenie powierzchni skóry
  • poprawa wchłanialności kosmetyków następnych typu serum lub krem

Jedną z zalet gommage jest to, że działa jak minimaska ​​nawilżająca po nałożeniu na skórę. Jest to istotne dla rezultatu zabiegu: przywrócenie nawilżenia górnych warstw skóry pomaga rozluźnić utwardzone zanieczyszczenia, co sprawia, że ​​usuwanie martwych komórek jest łatwiejsze, bardziej kompletne i skuteczne. Trzeba pamiętać, że gdy skóra traci wilgoć, wewnątrzkomórkowy klej, który zapewnia spójność keratynocytom, staje się sztywny, a naturalne złuszczanie się skóry zmniejsza się, co z kolei jeszcze bardziej zwiększa odkładanie się komórek. Ponadto złuszczanie gommage dzięki masażowi poprawia krążenie skóry i stymuluje pracę włókien kolagenowych.

Peeling gommage może też koić skórę dzięki zawartym składnikom roślinnym – wszystko zależy jednak od składu produktu. Tak na przykład olejek z limonki czy ekstrakt z pokrzywy, które można znaleźć w niektórych produktach do złuszczania gommage, zmniejszają zaczerwienienia i podrażnienia, a także wspomagają oczyszczanie i regulują wydzielanie sebum. 

Reasumując, po użyciu peelingu gommage skóra jest odżywiona, napięta i widocznie odświeżona.

Peeling gommage – podsumowanie

Za popularyzacją peelingów gommage przemawia ich skład, który jest przyjazny dla środowiska. Wraz z wejściem prawnego zakazu stosowania mikrokulek w niektórych krajach (m.in. w Wielkiej Brytanii) zwiększyła się też świadomość konsumentów. Tym samym formuły gommage stały się preferowane przez fakt, że nie zawierają cząstek stałych, a złuszczanie skóry odbywa się bez użycia plastiku.

Peeling gommage niewątpliwie jest ciekawym sposobem na uzupełnienie pielęgnacji skóry. W końcu złuszczanie jest jednym z ważnych etapów oczyszczania, zatem warto tu sięgać po metody i produkty, które urozmaicą ten krok w codziennej rutynie, a przy tym odbędą się bez szkody dla środowiska.

Czy słyszałaś już wcześniej o gumkowaniu twarzy? Stosujesz możesz peeling gommage? Podziel się w komentarzu efektami i wskazówkami, jeśli masz jakieś dla naszych czytelniczek!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki do prawidłowego olejowania włosów

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki do prawidłowego olejowania włosów

Domowe sposoby na przebarwienia – jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Domowe sposoby na przebarwienia – jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany