Oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze i czego unikać?

oczyszczanie twarzy jaka metodę wybrać

Oczyszczanie twarzy jest najważniejszym etapem codziennej pielęgnacji twarzy. Źle oczyszczona skóra wygląda brzydko, nawet jeśli pokryjesz ją starannym makijażem. A do tego szybko pojawiają się stany zapalne, zaskórniki i inne problemy . Jak więc prawidłowo oczyszczać skórę i jakich błędów nie popełniać?

W książce „Sekrety urody Koreanek”, która jest bardzo popularnym poradnikiem dotyczącym pielęgnacji twarzy, dużo miejsca poświęcono tematowi oczyszczania twarzy. Zdaniem jej autorki Charlotte Cho, Koreanki, które słyną z idealnie gładkiej cery, mają na punkcie oczyszczania twarzy obsesję. Uważają, że jest to najważniejszy etap w dążeniu do świeżej i promiennej cery, która nie tylko wygląda dobrze, ale i młodo. I trudno się z nimi nie zgodzić.

Brak prawidłowego oczyszczania sprzyja szybszemu starzeniu się skóry (czego nie możemy zaobserwować na co dzień). Brud gromadzący się na skórze zawiera wolne rodniki, które uszkadzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Sprzyjają więc powstawaniu zmarszczek oraz szybkiej utracie jędrności i gładkości skóry.

Nieprawidłowe oczyszczanie skóry (lub jego całkowity brak) to też większa skłonność skóry do niedoskonałości, powstawania zaskórników, zatkanych porów, nadmiernej produkcji sebum. Skóra, która jest źle oczyszczana nie przyjmuje też wszystkich składników odżywczych, które dostarczasz jej w formie kremów, olejków i maseczek, jest gorzej dotleniona, traci świeżość, blask i ładny kolor. Staje się szara, ziemista, często jest podrażniona i zaczerwieniona.

Dlatego tak ważne jest to, żeby każdego dnia poświęcić kilka minut na jej prawidłowe oczyszczenie.

Oczyszczania twarzy – najlepsze metody

Oczyszczanie twarzy najlepsze metody

Możesz zastanawiać się, planując zmianę nawyków i dokładne oczyszczanie twarzy, jaka metoda jest najlepsza. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele metod prawidłowego oczyszczania twarzy i warto zawsze wybrać tę, która będzie najbardziej nam odpowiadać. Może to być na przykład oczyszczanie dwuetapowe, które poleca Charlotte Cho we wspomnianej już książce „Sekrety urody Koreanek” oraz wielu kosmetologów i dermatologów. Na czym polega?

Oczyszczanie dwuetapowe zakłada umycie skóry najpierw kosmetykiem na bazie olejków (zazwyczaj stosuje się do tego specjalny olejek myjący), a potem kosmetykiem na bazie wody (czyli żelem do mycia twarzy, pianką, emulsją). Wcześniej warto jeszcze usunąć makijaż stosując do tego płyn micelarny.

Dobrym sposobem oczyszczania skóry jest stosowanie metody OCM, po której również możesz umyć skórę delikatnym żelem oczyszczającym. Coraz większą popularnością cieszy się też oczyszczanie twarzy z użyciem specjalnych rękawic, gąbek Konjac lub szczoteczek. Twarz możesz umyć też białą glinką lub stosując mleczko oczyszczające.

Każdy z tych sposobów może być skuteczny, o ile przy ich stosowaniu nie będziesz popełniać błędów, które wpływają na to, że skóra jest oczyszczana niewystarczająco dobrze.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy – jak się przygotować?

Zacznę od kilku wskazówek, które warto wykorzystać dla prawidłowego oczyszczania twarzy.

Zanim przystąpisz do oczyszczania twarzy umyj ręce. To niby oczywiste, ale często o tym zapominamy i zabieramy się za mycie twarzy z rozpędu nieumytymi wcześniej dłońmi. A jak dobrze wiesz, na naszych rękach znajduje się najwięcej bakterii, które szybciutko możemy przenieść na skórę.

Jeśli masz na twarzy makijaż zacznij od jego usunięcia. Możesz zrobić to płynem micelarnym, olejkiem do demakijażu, mleczkiem kosmetycznym. Ważne, żebyś nie pomijała tego etapu.

Stosując do demakijażu płatki kosmetyczne nie ograniczaj się do 1-2! To zdecydowanie za mało, żeby usunąć ze skóry makijaż, poza tym brudnym płatkiem rozmazujesz tylko brud po skórze, zamiast zbierać z niej pozostałości makijażu. Przygotuj odpowiednio dużo płatków, by przeprowadzić skuteczne oczyszczanie twarzy.

Jeśli stosujesz ściereczki do demakijażu, gąbki, rękawice – pamiętaj o ich każdorazowym umyciu i dokładnym wysuszeniu.

Do osuszania twarzy po oczyszczaniu skóry nie stosuj tego samego ręcznika, którym wycierasz ręce, czy ciało. Najlepiej, żeby był to ręcznik papierowy, a jeśli chcesz pozostać przy normalnym ręczniku – stosuj go tylko do twarzy i jak najczęściej wymieniaj na czysty. Pamiętaj, że w jego włóknach gromadzi się mnóstwo bakterii.

Osuszaj twarz przykładając delikatnie ręcznik do skóry. 

Oczyszczanie skóry połącz z kilkuminutowym masażem skóry – w ten sposób dokładnie usuniesz z niej wszystkie zabrudzenia.

Po oczyszczeniu twarzy przywróć jej prawidłowe pH stosując łagodny tonik bez alkoholu. Możesz też wybrać hydrolat. Tonizacja powinna być przeprowadzona tuż po tym, jak zakończysz oczyszczanie twarzy. Jak się przygotować do tego etapu? Sprawdzając, który tonik lub hydrolat odpowiada potrzebom Twojej skóry.

1-2 razy w tygodniu wykonaj peeling, który pomoże usunąć ze skóry głębokie zanieczyszczenia i przyczyni się do usunięcia martwego naskórka.

Oczyszczaj twarz rano i wieczorem. Regularność to podstawa. Niezależnie od tego, w jaki sposób przeprowadzasz oczyszczanie twarzy i jaka metoda najlepsza okazała się w Twoim przypadku, nie zaniedbuj usuwania zanieczyszczeń ze skóry.

Wybierając kosmetyki do oczyszczania twarzy postaw na ich łagodny skład i dopasuj je do wymagań swojej skóry.

Poranne oczyszczanie twarzy może być znacznie łagodniejsze od wieczornego, dlatego nie ma potrzeby, byś stosowała ten sam kosmetyk oczyszczający 2 razy dziennie.

Jakich błędów nie popełniać podczas oczyszczania twarzy?

jakich błędów unikać przy oczyszczaniu twarzy

Poniżej znajdziesz omówienie najczęstszych błędów, które są popełniane podczas oczyszczania twarzy. Sprawdź, czy być może nie zdarza Ci się popełniać któregoś z nich, bo często nie zdajemy sobie z nich sprawy.

Oczyszczanie twarzy źle dobranymi kosmetykami – jednym z bardzo popularnych błędów jest stosowanie kosmetyków, które zamiast służyć, szkodzą skórze. Dotyczy to również kosmetyków do oczyszczania twarzy, które mogą podrażniać naturalną barierę ochronną skóry, powodować zaczerwienie, swędzenie, pieczenie, ściągnięcie skóry, przesuszać ją, albo powodować nadmierne przesuszania.

Często wydaje nam się, że jeśli coś zmywamy ze skóry, to nie może to nam zaszkodzić. Niestety nie jest to prawdą.

Dlatego kosmetyki do mycia i oczyszczania skóry powinny być jak najbardziej łagodne, oparte na delikatnych substancjach myjących (najlepiej z pominięciem dodatku SLS i SLES), nie zawierać w składzie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie będą wpływały na pogorszenie wyglądu i kondycji skóry.

Warto zadbać też o to, aby w składzie kosmetyków oczyszczających znajdowały się składniki pielęgnacyjne, przeciwzapalne i łagodzące. I przede wszystkim wybierać takie, które będą dopasowane do rodzaju naszej cery. Dbając o łagodne oczyszczanie twarzy (jak się do niego przygotować, napisałam wyżej), unikniesz niedoskonałości, podrażnień i innych skórnych problemów.

Zbyt mocne oczyszczanie twarzy – kolejnym poważnym błędem jest szorowanie skóry i jej bardzo intensywne oczyszczanie. Robimy tak, bo wydaje nam się, że w ten sposób oczyścimy skórę lepiej. A niestety możemy osiągnąć wręcz odwrotne skutki i podrażnić skórę na tyle mocno, że zacznie wydzielać nadmierne ilości sebum, żeby zacząć się bronić.

Pamiętaj, że skóra na twarzy jest delikatna i zbyt mocne, mechaniczne oczyszczanie osłabia jej naturalną barierę ochronną.

Zamiast mocnego tarcia i szorowania wykonuj delikatny masaż – zyskasz na tym znacznie więcej.

Wybór nieodpowiedniej metody mycia twarzy – błędem jest niezastanowienie się, planując staranne i regularne oczyszczanie twarzy, jaka metoda najlepsza okaże się dla nas. Tak, jak pisałam wcześniej, metod prawidłowego oczyszczania twarzy jest sporo i warto zdecydować się na tą, która będzie dostosowana do rodzaju naszej cery i jej wymagań. Zwróć uwagę na to, że to, co służy skórze suchej, nie jest dobre dla tłustej, czy trądzikowej. I kierując się tą zasadą wybierz metodę oczyszczania twarzy, która będzie odpowiednio delikatna, a przy tym skuteczna.

Pamiętaj, że źle dobrana metoda oczyszczania twarzy może być przyczyną osłabienia kondycji skóry, poprzez jej podrażnianie, rozsiewanie bakterii powodujących stany zapalne, czy osłabianie naturalnej bariery ochronnej.

Mycie twarzy samą wodą to też często popełniany błąd. Niestety, sama woda bez dodatku substancji myjących, nie poradzi sobie z usunięciem kurzu, brudu, martwego naskórka, nadmiaru sebum. Woda nie oczyści porów skóry ze znajdujących się w nich zanieczyszczeń, nie zmiękczy skóry, nie będzie neutralizować działania wolnych rodników, nie zadziała antyseptycznie. Na dobrą sprawę nie odświeży też skóry.  A jedyne co zrobi to ją zwilży. A to za mało, żeby ją oczyścić.

Zakończenie etapu oczyszczania na demakijażu – kolejny błąd, przed którym chcę Cię przestrzec, to kończenie etapu oczyszczania skóry na demakijażu. Nie jest to dobry pomysł, bo kosmetyki do demakijażu mają za zadanie jedynie usunąć ze skóry makijaż. Często nie są w stanie zrobić tego na tyle dobrze, żeby usunąć wszystko, więc kolejny etap oczyszczania służy do usunięcia pozostałości z makijażu, oraz wszystkiego, co znajduje się na skórze, z czym kosmetyki do demakijażu nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego po każdym demakijażu musisz umyć twarz kosmetykiem, który jest do tego przeznaczony. Na tym jednak nie koniec, bo po myciu twarzy, jest jeszcze jeden ważny etap.

Pomijanie etapu tonizowania – jeśli nie stosujesz toniku, bo wydaje Ci się on być kompletnie zbędnym kosmetykiem, popełniasz spory błąd.

Każde oczyszczanie twarzy zaburza prawidłowy poziom pH skóry, osłabiając jej barierę ochronną i zakłócając prawidłowe funkcje.

Żeby przywrócić skórze odpowiednie pH potrzebny jest tonik, dlatego jego pomijanie nie jest najlepszym pomysłem. Tonik ma też oczywiście jeszcze inne funkcje, bo usuwa pozostałości makijażu, zmiękcza i odświeża skórę, działa przeciwzapalnie i kojąco.

Tym, o czym warto pamiętać, to wybieranie toników, które nie zawierają w składzie alkoholu etylowego.

Oczyszczanie skóry tylko rano – o tym, że oczyszczanie twarzy warto wykonywać dwa razy dziennie – wieczorem i rano wspominałam już wcześniej. Jednak często rezygnujemy z porannego oczyszczania, bo wydaje nam się, że skóra jest czysta – w końcu w nocy nie wychodziliśmy z domu, nie mamy makijażu, więc co tu myć? Tymczasem skóra rano wymaga oczyszczenia z pozostałości kosmetyków, które nałożyliśmy na nią wieczorem, nadmiaru wytworzonego w nocy sebum i potu oraz odświeżenia. Oczywiście rano nie musisz wykonywać pełnego rytuału oczyszczania twarzy. Wystarczy, że po opłukaniu skóry wodą przetrzesz skórę płynem micelarnym.

Oczyszczanie twarzy – jak się przygotować – Podsumowanie

Sama widzisz, że prawidłowe oczyszczanie twarzy, które wydaje się być prozaiczną czynnością, wcale takie nie jest. Wymaga zastosowania odpowiedniej metody, kosmetyków, unikania popełniania błędów osłabiających kondycję skóry. Jest jednak niezbędne, żeby móc cieszyć się ładną, zadbaną, promienną i czystą skórą. Dlatego zachęcam Cię do tego, żebyś dobrze przyjrzała się swojemu rytuałowi oczyszczania twarzy i jeśli coś wymaga dopracowania, zrobiła to jak najszybciej. Twoja skóra szybko Ci za to podziękuje 🙂

Jak wygląda Twoje codzienne oczyszczanie twarzy? Jaka metoda najlepsza okazała się w Twoim przypadku? 

Przeczytaj także

Aromatyczna kąpiel, która leczy duszę i ciało

Aromatyczna kąpiel, która leczy duszę i ciało

Olej kokosowy dobry na wszystko! 10 najlepszych zastosowań w pielęgnacji

Olej kokosowy dobry na wszystko! 10 najlepszych zastosowań w pielęgnacji

Komentarze (1)

  1. K
    Kamilla
    Ja staram się trzymać takich w sumie porannych i wieczornych rytuałów w pielęgnacji i oczyszczaniu twarzy. Bardzo lubię do tego wykorzystywać te koreańskie marki, (reklama).

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany