Cellulit na brzuchu – jak powstaje i jakie są domowe sposoby na walkę z cellulitem?

cellulit na brzuchu

Cellulit na brzuchu jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. Z tzw. pomarańczową skórką można walczyć – wystarczy odpowiednia pielęgnacja, dieta i aktywność fizyczna. Aby jednak sposoby na cellulit przyniosły efekty, kluczowa jest systematyczność oraz kompleksowe podejście. Dowiedz się, jak pozbyć się cellulitu z brzucha domowymi sposobami.

Cellulit to problem estetyczny, który dotyczy 85-98% kobiet po 20. roku życia. Przy czym nie ma znaczenia wiek, budowa ciała czy styl życia – może dotyczyć każdego! Charakterystyczna pomarańczowa skórka najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i na brzuchu. W tym artykule przyglądamy się temu ostatniemu i odpowiadamy, skąd bierze się cellulit na brzuchu i jak można sobie z nim poradzić.

Co powoduje cellulit na brzuchu?

Cellulit to zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej. Przyjmuje wygląd przypominający pofałdowaną lub pikowaną kołdrę. Na skórze pojawiają się zagłębienia oraz grudki. Najczęściej cellulit występuje w obszarach o większej zawartości tkanki tłuszczowej, czyli uda, pośladki, brzuch oraz piersi.

Cellulit na brzuchu jest wynikiem rozrastania się komórek tłuszczowych. Gdy rosną, zostają wypchnięte do tkanki łącznej pod skórą, gdzie ją naciskają, a ta – na skutek osłabienia włókien kolagenowych – rozciąga się i zapada, tworząc nierówną powierzchnię. Dochodzą do tego zaburzenia w dopływie krwi do obszaru dotkniętego zmianami, co może wpływać na gromadzenie dodatkowego płynu w tkance. 

Cellulit to bardzo powszechna przypadłość, która jest problemem estetycznym. Dotyczy nawet 98% kobiet i kilka procent mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, aby traktować go jako coś normalnego i jako drugorzędną cechę płciową u kobiet.

Ogólnie cellulit może być wywołany przez wiele czynników – ich lista jest długa i zróżnicowana. Eksperci głównie wymieniają tu nieprawidłową dietę, niehigieniczny tryb życia oraz zaburzenia hormonalne. W przypadku cellulitu na brzuchu za główną przyczynę uważa się nagromadzenie tkanki tłuszczowej, czyli nadwagę lub otyłość. 

Cellulit na brzuchu może rozwinąć się także podczas ciąży i po jej zakończeniu z powodu zwiększonego przyrostu ciała w krótkim czasie i wysokiego poziomu estrogenu. Powodem może być również ekstremalna utrata wagi lub przyrost masy ciała – dochodzi wówczas do rozciągania skóry, co może prowadzić do gromadzenia się większych komórek tłuszczowych.

Wśród częstych przyczyn cellulitu na brzuchu wskazuje się:

  • nadmiar tkanki tłuszczowej
  • ciąża
  • zaburzenia hormonalne
  • wahania wagi
  • skłonności genetyczne
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym hormonalnych

Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu, a mianowicie wodny i tłuszczowy. Ten pierwszy, czyli cellulit wodny, jest pierwszym stadium i pojawia się po ściśnięciu skóry. Dobra wiadomość jest taka, że można się takiego cellulitu pozbyć – i warto to zrobić! W innym przypadku zamieni się w cellulit tłuszczowy, a ten jest trudny do zwalczenia i co najwyżej można zmniejszyć tylko jego widoczność, stosując odpowiednią dietę, pielęgnację i uprawiając sport.

Więcej o tym, czym jest cellulit wodny i jak z nim walczyć dowiesz się tu:

Co pomaga na cellulit na brzuchu?

Chociaż cellulit sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, wiele osób wolałoby się go pozbyć lub przynajmniej sprawić, aby był mniej zauważalny. Jest to proces długotrwały, czasochłonny i często frustrujący. Bierze się to stąd, że nie istnieje magiczny środek na cellulit. Aby się go pozbyć lub zmniejszyć jego widoczność, należy wprowadzić zmiany w swoich nawykach – tych dotyczących pielęgnacji, żywienia oraz aktywności. 

Cellulit na brzuchu powstaje zwykle na skutek gromadzenia się tkanki tłuszczowej, dlatego najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się go jest dieta oraz trening ukierunkowany na spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak zwalczyć cellulit na brzuchu? Jeśli tylko zauważysz u siebie pierwsze oznaki cellulitu, to znak, że czas działać. W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, zmień dietę (wyklucz przetworzoną żywność, słodycze i słone przekąski) i wprowadź aktywność fizyczną.

Koniecznie do pielęgnacji włącz kosmetyki ujędrniające i zabiegi kosmetyczne stymulujące drenaż limfatyczny. Szczególnie polecane są tu masaże – klasyczne oraz bańką chińską – a także szczotkowanie ciała na sucho oraz coraz popularniejszy body combing, czyli czesanie ciała płytką jadeitową lub kwarcową. Dodajmy, że masaż przynosi sporo korzyści zdrowotnych, dlatego warto go dodać do swojej rutyny.

Dobrze jest też przeprowadzać regularny peeling całego ciała. Znakomicie nada się do tego kawa. Tutaj dowiesz się, jak zrobić peeling kawowy: Kawa i olej z nasion kawy w naturalnej pielęgnacji, czyli sposób na gładką i jędrną skórę.

Te akcesoria do zabiegów na cellulit na brzuchu w domu mogą Ci się przydać:

Dodajmy, że istnieją profesjonalne zabiegi wykonywane w klinikach medycyny estetycznej, które mogą wspomóc walkę z cellulitem na brzuchu. Najczęściej polecana jest terapia falami akustycznymi, która wykazuje dużą skuteczność, oraz laseroterapia.

Jaką aktywność wybrać, by zwalczyć cellulit na brzuchu?

Jak już wspomnieliśmy, cellulit na brzuchu powstaje zwykle na skutek gromadzenia się tkanki tłuszczowej (nadwaga, otyłość), dlatego najskuteczniejszym sposobem jest tu wprowadzenie ćwiczeń ukierunkowanych na spalanie tłuszczu. Przy czym warto odnotować, że utrata wagi wprawdzie zmniejsza komórki tłuszczowe, ale nie zlikwiduje całkowicie cellulitu; stanie się za to mniej widoczny. Musisz też wiedzieć, że miejscowe spalanie tłuszczu z brzucha nie jest możliwe – to mit. 

Zamiast intensywnie robić brzuszki czy kręcić hula-hopem w każdej wolnej chwili, zdecydowanie lepiej skupić się tu na diecie redukcyjnej i aktywności fizycznej, które wspomogą ogólny spadek tłuszczu w Twoim organizmie. Dobrze sprawdzi się tu aerobik w połączeniu z treningiem siłowym.

Według ekspertów najskuteczniejszym sposobem zwalczania cellulitu na brzuchu jest połączenie ćwiczeń sercowo-naczyniowych wykonywanych codziennie z treningami siłowymi 2-3 razy w tygodniu.

Łącząc trening kardio z siłowym, wzmocnisz i dotlenisz mięśnie oraz szybko spalisz tłuszcz. Zaletą treningów siłowych jest to, że mięśnie się budują i wzmacniają, w rezultacie poprawia się elastyczność otaczającej ich skóry. Pamiętaj o tym, że z reguły tłuszcz z brzucha spada jako ostatni. Uzbrój się w cierpliwość!

Sprawdź inne sposoby na cellulit:

Najlepsze kosmetyki na cellulit na brzuchu, czyli jakie?

Chociaż nie ma jednego skutecznego sposobu na cellulit i najlepiej wdrożyć zmiany kompleksowo, istnieje szeroka gama kosmetyków zmniejszających cellulit oraz takich, które mogą zapobiec lub opóźnić jego pojawienie się. Działanie takich kosmetyków wynika z zawartości składników aktywnych, najczęściej są to związki roślinne, ale nie tylko.

Systematyczność jest kluczowa w walce z cellulitem! Kosmetyk na cellulit nakładany konsekwentnie na skórę pomoże ją nawilżyć, odżywić i poprawi jej jędrność. 

Kosmetyki mogą zawierać składniki poprawiające krążenie krwi, co pośrednio przyczynia się do odpływu limfy z tkanki tłuszczowej i wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Takimi substancjami są m.in. kofeina i miłorząb japoński, bluszcz pospolity, wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny oraz wyciąg z karczocha zwyczajnego. Inne składniki mogące wspomagać przywrócenie elastyczności skóry to np. ekstrakt z żeń-szenia, wąkrota azjatycka oraz retinol.

Te kosmetyki zwalczające cellulit na brzuchu mogą Ci się spodobać:

Oprócz kosmetyków do ciała zwalczających cellulit pomocne mogą być również oleje roślinne i olejki eteryczne. Możesz stosować je doraźnie, np. podczas masażu, albo też stworzyć na ich bazie olejek, który będziesz stosować codziennie na zmiany. 

Do walki z cellulitem szczególnie polecane są:

  • olej z nasion kawy
  • olej kokosowy
  • olej makadamia
  • olej ze słodkich migdałów
  • olejki cytrusowe (grapefruit, pomarańczowy, cytrynowy, mandarynkowy)
  • olejek z jałowca
  • olejek lawendowy
  • olejek cedrowy
  • olejek z trawy cytrynowej

→ Sprawdź inne naturalne kosmetyki antycellulitowe

Cellulit na brzuchu – podsumowanie

Liczne badania naukowe oraz źródła medyczne wskazują, że żadna metoda na cellulit nie pomaga całkowicie się go pozbyć, bez względu na miejsce jego występowania. Co najwyżej sposoby na cellulit przyczyniają się do zmniejszenia jego widoczności i poprawy struktury skóry. Nawet drogie i profesjonalne zabiegi kosmetyczne w klinikach medycyny estetycznej wymagają powtórzeń, aby podtrzymać efekty przez dłuższy czas.

Czy to oznacza, że nie warto z cellulitem walczyć? Jak już wspomnieliśmy, cellulit jest normalny i naturalny. Nie jest problemem zdrowotnym, co najwyżej estetycznym. W Triny cenimy naturalne piękno, ale zdajemy sobie sprawę, że tzw. pomarańczowa skórka może odbierać pewność siebie lub powodować dyskomfort. Dlatego radzimy:

Aby zwalczyć cellulit na brzuchu, nie musisz sięgać po drogie kosmetyki i decydować się na profesjonalne zabiegi w salonach beauty. Wystarczy naturalna pielęgnacja z wykorzystaniem kosmetyków bogatych w takie substancje jak kofeina czy miłorząb japoński, a także wypracowanie systematyczności w domowych zabiegach kosmetycznych. Dodaj do tego zbilansowaną i zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną, a otrzymasz przepis nie tylko na gładką skórę, ale też zdrowie. Twój organizm Ci podziękuje!

Czy borykasz się z cellulitem? Jak do niego podchodzisz? A może masz inne sprawdzone sposoby na cellulit na brzuchu i poprawę wyglądu skóry? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach!

Przeczytaj także

Kosmetyki Make Me Bio – natura w czystej postaci

Kosmetyki Make Me Bio – natura w czystej postaci

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany