Body combing jako sposób na cellulit – na czym polega?

body combing

Body combing to nowy sposób na walkę z cellulitem, czerpiący z tradycyjnej medycyny chińskiej. Podobnie jak przy azjatyckich masażach ujędrniających stosuje się tu kamienie szlachetne, z tym że mamy tutaj grzebień jadeitowy i dlatego mówi się tu prędzej o czesaniu ciała. Jak wykonać antycellulitowy masaż ciała?

Cellulit, inaczej skórka pomarańczowa, ma od 80 do nawet 95% kobiet, niezależnie od masy ciała czy trybu życia, przez co często mówi się o tym, że jest on kobiecą drugorzędną cechą płciową. Tym samym nie jest to ani choroba (chorobą jest cellulitis, czyli zapalenie tkanki łącznej) czy też poważne schorzenie skóry zagrażające zdrowiu, z którym należy walczyć. Jest to coś zupełnie naturalnego, więc najlepiej się z nim oswoić. Jednakże dla niektórych kobiet jest to problem estetyczny i walce o jędrną i gładką skórę stosują różne metody jak masaż bańką chińską czy szczotkowanie ciała na sucho. Teraz przyszedł czas na body combing, czyli masaż ciała jadeitowym grzebieniem. 

Zobacz polecane szczotki do ciała:

Co to jest body combing?

Wałek jadeitowy jest znany w Azji od setek lat, ale dopiero niedawno zyskał popularność w zachodnim świecie beauty. Obecnie rollery wykorzystywane są głównie do masażu twarzy – pomagają zmniejszyć opuchliznę, obrzęki i pozbyć się drobnych zmarszczek. Ale wałek to niejedyna forma minerału – dostępny jest też grzebień jadeitowy, który przyspiesza porost włosów. Teraz popularne stało się inne jego zastosowanie, a mianowicie do ciała do walki z cellulitem.

Body combing to masaż przy pomocy jadeitowego lub kwarcowego grzebienia. Regularne masaże pomagają odblokować zastoje limfatyczne i poprawiają cyrkulację krwi, wspomagają retencję wody, co pomaga w walce z cellulitem.

Body combing przypomina zasadami wykonania, akcesoriami i efektami inne azjatyckie rytuały piękna. Różnica dotyczy jednak obszaru ciała – gua sha dotyczy twarzy, natomiast body combing całego ciała. W oby przypadkach wykonuje się określone ruchy przypominające czesanie lub głaskanie. Jednak w body combing mała płytka czy roller do twarzy mogą się nie sprawdzić, dlatego też wykorzystuje się większe grzebienie jadeitowe.

O gua sha napisaliśmy więcej tutaj:

Jakie efekty daje body combing?

Czesanie ciała działa w podobny sposób co szczotkowanie ciała, tj. poprawia drenaż limfatyczny, dzięki czemu jest szczególnie skuteczny w modelowaniu sylwetki i walce z cellulitem. Prócz korzyści „sylwetkowych” eksperci analizujący pojawiające się trendy urodowe wskazują, że body combing może pomóc w utrzymaniu zdrowych narządów i układu odpornościowego, z tym zastrzeżeniem, że jest wykonywane prawidłowo. Uważa się ponadto, że grzebienie mineralne ulepszają cyrkulację krwi w skórze nawet cztery razy lepiej niż szczotka do kąpieli.

Body combing poprawia krążenie, usuwa obrzęki, rozluźnia mięśnie, wygładza, zapobiega zatrzymywaniu wody. Zmniejsza napięcie związane ze stresem. Wykonywany systematycznie poprawia jędrność i gładkość skóry.

Body combing działa poprzez poprawienie krążenia, co wpływa na lepsze odżywienie skóry, dodatkowo poprawia się jej gładkość i jędrność. W rezultacie zmniejsza się widoczność cellulitu. Masaż pozostawia uczucie odmłodzenia i relaksu. Pomaga również przy nagromadzeniu wody, pomagając w jej usunięciu, co jest widoczne w zredukowanym obwodzie poszczególnych obszarów ciała. Niektórzy przekonują, że body combing pomaga również w redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ usprawnia przepływ limfy i wyciąga toksyny na zewnątrz ciała.

Korzyści z body combing, czyli czesania ciała:

  • gładka i jędrna skóra
  • mniejsza widoczność cellulitu
  • mniejsza opuchlizna
  • relaks i odświeżenie

Dodajmy, że w medycynie chińskiej body combing stawiany jest na równi z akupunkturą. Grzebienie jadeitowe są używane na ciele zarówno przez lekarzy, jak i terapeutów spa do stymulowania i odblokowania kanałów meridianowych, czyli kanałów energetycznych oplatających ciało. Jest to starożytna metoda chińska samoleczenia, będąca przedłużeniem gua sha (masażu twarzy), która działa nieco głębiej.

Ciekawostka: Czesanie ciała, szczególnie w okolicach brzucha, stymuluje qi, co wspomaga układ trawienny i przywraca równowagę narządów wewnętrznych. Jest tu meridian Dai – według medycyny chińskiej gromadzenie się tłuszczu w tych obszarach jest często spowodowane zablokowaniem tego kanału.

Jaki grzebień do czesania ciała wybrać?

Aby wykonywać body combing zgodnie ze sztuką, potrzebujesz grzebienia ze szlachetnego kamienia. Masz do wyboru jadeit albo kwarc – warto znać różnicę, ponieważ każdy z tych kamieni wykazuje inne właściwości.

Jadeit jest chłodnym kamieniem, co poprawia efektywność zabiegu, zwłaszcza jak walczysz z opuchlizną. Masażery jadeitowe polecane są do leczenia skurczy, grypy czy nadciśnienia; stosuje się je także przy bólach kręgosłupa. Natomiast masażery z różowego kwarcu w medycynie chińskiej wykorzystywane są przy dolegliwościach z układem krążenia i z sercem oraz do łagodzenia stresów. Jeśli chodzi o body combing, to tutaj zdecydowanie zalecane są grzebienie jadeitowe.

Więcej o różnicach kamieni do masażu poczytasz tutaj:

Wskazówka: Do body combing (i jakiegokolwiek innego masażu) wybierz narzędzie, które ma gładką krawędź i powierzchnię, aby uniknąć uszkodzenia skóry. W dawnych czasach używano łyżki, a nawet drewna – dzisiaj nie jest to zalecane. Zdecydowanie lepiej jest wybrać dedykowane narzędzie typu grzebień mineralny, które nie tylko będzie odpowiednio wygładzone, ale też wyprofilowane, przez co łatwiej będzie nim się posługiwać.

Jak wykonać body combing?

Tutaj nie ma żadnych skomplikowanych kwestii – wystarczy, że weźmiesz grzebień jadeitowy do ręki i będziesz nim przez ok. 10 minut masować (czesać) wybrany obszar ciała. Ważne jest, aby wykonywać ruchy od dołu do góry. Pamiętaj o tym, aby ruchy nie były za mocne – powinny być intensywne, ale nie wywoływać żadnych boleści czy dyskomfortu.

Warto schłodzić wcześniej grzebień w lodówce, wtedy jeszcze lepiej pobudzi przepływ krwi i limfy, co przyspieszy procesy detoksykacyjne i ujędrniające.

Dla najlepszych efektów warto wcześniej wykonać peeling oraz w trakcie czesania ciała zastosować odrobinę olejku antycellulitowego np. Touch Me Tender od Celloo, który zapewni poślizg, a jednocześnie nasyci skórę składnikami odżywczymi.

Body combing krok po kroku:

  1. Wykonaj peeling ciała. Nie jest to wymóg, ale dzięki temu pozbędziesz się złuszczonego naskórka oraz pobudzisz krążenie krwi i limfy, co przygotuje skórę na masaż antycellulitowy.
  2. Nałóż olejek na wybrany obszar ciała.
  3. Zacznij masaż od dolnych partii ciała i wykonuj ruchy od dołu do góry, w stronę serca.
  4. Wykonuj masaż dwuetapowo, jeśli masz grzebień dwustronny: najpierw gładką stroną (rączką) głaskaj delikatnie ciało, aby przygotować je do masażu, a potem wykorzystaj grzebień i tutaj ruchy powinny być mocniejsze. Na koniec możesz ponownie pogłaskać skórę gładką częścią, aby ją wyciszyć.

Jeśli chodzi o to, ile wykonywać body combing, to tutaj niektórzy wskazują, że wystarczy nawet 5 minut dziennie, by zobaczyć efekty. Dla najlepszych efektów warto wykonywać body combing 2 razy dziennie na najbardziej problematycznych obszarach jak uda, pośladki i brzuch. Nie zaleca się przekraczać czasu 15 minut dla pojedynczego seansu. Zdecydowanie ważniejsza jest tutaj regularność, ponieważ to systematyczność i cierpliwość jest najlepszą bronią w walce z cellulitem. Możesz się wspomóc, sięgając codziennie po kosmetyki zwalczające cellulit.

Na początku przygód z body combing zwróć uwagę na zaczerwienienie skóry. Jeśli skóra pojawią się czerwone i bolące smugi, to znak, że robisz to zbyt mocno. Masaż nie jest zalecany, jeśli masz skłonność do powstawania siniaków lub masz zbyt wrażliwą skórę.

Body combing na cellulit – podsumowanie

Szczotka na cellulit przynosi świetne rezultaty, ale dla niektórych szczotkowanie na sucho może być zbyt bolesne. Rozwiązaniem jest body combing, zwany też w innych źródłach jako metoda Hayo’u lub też body gua sha. Polega na wyczesywaniu skóry przy użyciu grzebienia z kamienia jadeitowego, co ma pomagać na cellulit i retencję wody.

Zwolenniczki przekonują, że to doskonała metoda, jeśli chcesz wspomóc utratę kilogramów i centymetrów w obwodzie, do tego chcesz wygładzić i ujędrnić skórę. Na body combing skorzystać mają również osoby, które cały czas czują się zmęczone i spuchnięte.

Warto pamiętać, że podobnie jak szczotkowanie ciała lub inne zabiegi typu „zrób to sam”, body combing należy wykonywać codziennie, aby przyniosły efekty. Kluczem jest regularność i prawidłowe wykonywanie masażu.

Czy spotkałaś się już z body combing? A może regularnie wyczesujesz ciało lub samą twarz przy pomocy płytek gua sha? Podziel się wrażeniami w komentarzu!

PS Sprawdź również inny nasz artykuł:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Drożdże na włosy – jakie efekty daje drożdżowa maska na włosy?

Drożdże na włosy – jakie efekty daje drożdżowa maska na włosy?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany