Płytka Gua Sha – jak stosować, efekty. Gua sha vs roller

gua sha

Sporo się mówi o korzyściach, jakie przynosi masowanie twarzy. Tylko czym je wykonywać? Dziś przyjrzymy się płytce gua sha, czyli chińskiemu kamieniowi, dzięki któremu poprawisz kondycję skóry oraz zlikwidujesz m.in. worki, cienie, obrzęki i zmarszczki mimiczne. Jak płytka gua sha wypada w porównaniu do rollera? Porównujemy!

Szukasz oryginalnej płytki gua sha?

O tym, że twarz warto masować, nie trzeba przekonywać. Powinnaś to robić nawet przy codziennym nakładaniu kremu. Jeśli jednak liczysz na większe efekty, przyjrzyj się masażerom do twarzy takim jak rollery czy płytka gua sha. Regularny masaż twarzy poprawia stan naskórka, wyrównuje koloryt, a także dotlenia komórki skóry. Co więcej, masaż skóry wpływa nie tylko na jej wygląd, ale też poprawę samopoczucia psychicznego. Nie ma nic przyjemniejszego, niż po ciężkim dniu usiąść wygodnie i oddać się temu zabiegowi SPA.

Czym jest płytka gua sha?

No dobrze, ale co to jest gua sha? Najczęściej używa się tu nazwy kamień lub płytka nie bez powodu. Gua sha to masażer do twarzy i ciała wykonany z naturalnego kamienia. Jest to obecnie jeden najpopularniejszy masażerów, stawiany często obok rollerów jadeitowych lub kwarcowych. Służy do skrobania skóry za pomocą krótkich lub długich pociągnięć, aby pobudzić krążenie i zwiększyć przepływ krwi.

Nazwa gua sha pochodzi od dwóch słów, a mianowicie gua, które oznacza pocieranie, oraz sha oznaczającego czerwoną wysypkę, która pojawia się w trakcie zabiegu. 

Metoda masowania kamieniami gua sha wywodzi się z Chin i była szeroko stosowana w czasach dynastii Ming w 1368 roku w leczeniu problemów związanych z przewlekłym bólem spowodowanym stanem zapalnym. Są dowody, że zwyczaj masowania twarzy płytką gua sha był ulubionym rytuałem Chinek już w starożytności. Co więcej, historię masowania kamieniami można prześledzić do epoki kamienia, kiedy łowcy-zbieracze nacierali swoje ciało kamieniami, aby złagodzić ból. Dzisiaj masaż gua sha jest stosowany nawet przez osteopatów i fizjoterapeutów do walki z napięciem mięśniowym – użycie narzędzia zamiast dłoni podczas masażu pozwala na wywieranie większego nacisku.

Nazwa gua sha nie odnosi się tylko do masażera, czyli akcesorium do masażu, ale też do techniki masażu terapeutycznego. Jest wykonywany na całym ciele (zwykle na plecach, pośladkach, szyi, ramionach i nogach), aby rozluźnić sztywne mięśnie, ułatwić drenaż tkanek, a także dodać energii. Może też przynieść wymierne korzyści w pielęgnacji skóry.

Z czego jest wykonana płytka gua sha?

Na rynku znajdziesz płytki do masażu w twarzy w rozmaitych kształtach, w zależności od zastosowania. Płytka gua sha do twarzy jest obła, płaska, a jej boki są zaokrąglone. Zazwyczaj jeden z dwóch dłuższych boków ma niewielkie wgłębienie, a jeden z krótszych zakończony jest na kształt litery V. Kamień gua sha może więc przypominać kształtem trójkąt lub serce, spotykane są również gua sha o wyglądzie grzebyczka. 


Możesz się spotkać z takimi nazwami na płytkę gua sha jak kamienie jadeit, kamienie nefrytowe czy kamienie jadeitowe. Od rodzaju kamienia zależą właściwości i działanie płytki.

Płytka gua sha wykonana jest z kamienia, który naturalnie chłodzi skórę, dzięki czemu zamyka pory, wspomaga drenaż limfy oraz krążenie krwi. Zazwyczaj jest to kwarc różowy lub jadeit, które różnią się od siebie… energią. I tak jadeit ma wyciągać negatywną energię, pomagać leczyć schorzenia wewnętrzne, wzmacniać odporność, a kwarc ma pomagać przy problemach emocjonalnych, bólach głowy, stawów i mięśni, a także bezsenności. Bardziej odczuwalną różnicą jest to, że gua sha kwarcowy lepiej trzyma chłód, co korzystnie wpływa na efekty masażu.

Jak działa gua sha?

Kamień do masażu gua sha w pielęgnacji stosowany jest do masowania twarzy i szyi. Jego zadaniem jej poprawa odprowadzenia limfy, przepływu krwi oraz ujędrnienia skóry. Charakterystyczne podczas zabiegu jest to, że powstają małe czerwone kropeczki przypominające wysypkę, powstające na skutek uwalniania ciepła wywołanego drapaniem.

5 najważniejszych korzyści masowania twarzy gua sha:

  1. Poprawia owal twarzy, który staje się bardziej zarysowany. 
  2. Znikają chomiczki i podwójny podbródek.
  3. Likwiduje cienie pod oczami
  4. Rozluźnia mięśnie twarzy i dzięki temu powstaje mniej zmarszczek. 
  5. Skóra staje się napięta, jędrna, znikają zmarszczki. 


W chińskiej medycynie ludowej gua sha ma na celu rozwiązanie problemu zastoju energii w ciele, zwanej chi lub qi, który według praktyków może być odpowiedzialny za stan zapalny. Zapalenie jest podstawową przyczyną stanów związanych z przewlekłym bólem. Uważa się, że pocieranie powierzchni skóry pomaga rozbić tę energię, zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie.

Masaż gua sha jest bezpieczny i powinien być bezbolesny. Przez to, że polega na pocieraniu i skrobaniu skóry, małe naczynia w pobliżu powierzchni skóry mogą pękać, dając wrażenie zasinienia lub tzw. krwawej wysypki. Zwykle znika to w kilka godzin.

Dzięki pocieraniu ciała można uśmierzyć ból i ujędrnić skórę. Gua sha jest stosowana również w celu detoksykacji, aby usunąć toksyny z organizmu. Dodatkowo masaż wzmaga wzrost nowych komórek, co sprzyja procesom odnowy i odmłodzeniu skóry.

Jak używać kamienia gua sha?

W technice masowania kamieniem gua sha drapie się skórę krótkimi lub długimi pociągnięciami (w zależności od partii twarzy), aby stymulować mikrokrążenie tkanki miękkiej, co zwiększa przepływ krwi. Technikę można zmieniać i dowolnie dostosowywać do potrzeb, np. zastosować łagodny nacisk i stopniowo zwiększać jego intensywność. Do masażu używa się olejku bądź kremu, dzięki czemu zapewniasz skórze zwiększoną absorpcję składników aktywnych, w efekcie z każdym kolejnym zabiegiem będzie coraz piękniejsza.

Masaż gua sha ma wspomóc przepływ limfy, dlatego ruchy wykonuj od środka twarzy na zewnątrz, od nosa do ucha – zgodnie z kierunkiem węzłów chłonnych. Nie ma też ustalonych zasad, które mówią, ile razy w tygodniu masować twarz itd. Ważne jest, aby słuchać swojej skóry i kierować się jej potrzebami. Na przykład, jeśli chcesz, możesz to robić raz, dwa lub trzy razy w tygodniu. Ale jeśli chcesz złagodzić napięcie mięśni twarzy lub pozbyć się zmarszczek, możesz wyrobić sobie nawyk robienia tego codziennie. Inni wolą masować twarz gua sha wieczorem, aby dodatkowo się zrelaksować i usunąć oznaki zmęczenia. Najważniejsze jest to, abyś znalazła rutynę, która najlepiej Ci odpowiada, i trzymała się jej.

Masaż gua sha nie musi być długi, wystarczy 5-10 minut. Każdy ruch masujący powtórz 10 razy. Zawsze wykonuj krótkie pociągnięcia w jednym kierunku, nie poruszaj się tam i z powrotem.

Masaż gua sha nie jest trudny, nie powinien być też bolesny. Wymaga za to cierpliwości, zwłaszcza jak liczysz na konkretne efekty w postaci ujędrnionej i odmłodzonej skóry twarzy.

Jak masować twarz gua sha krok po kroku

  1. Przygotuj skórę. Zastosuj normalny rytuał pielęgnacyjny, tj. demakijaż i oczyszczenie, tonizację oraz nawilżenie. Wybierz krem lub olejek, które stosujesz na co dzień, aby zapewnić kamieniowi gua sha poślizg i zwiększyć wchłanianie składników aktywnych.
  2. Masaż czoła. Umieść gua sha między brwiami i kieruj płytkę do góry ruchem okrężnym lub posuwistym. Wykonaj ten sam ruch na całej szerokości czoła.
  3. Masaż okolic oczu. Ustaw ponownie płytkę między brwiami i przesuwaj ją na zewnątrz, do skroni. Powtórz czynność powyżej i poniżej brwi.
  4. Masaż policzków. Zacznij od linii nosa, ustaw płytkę falistą częścią do skóry pod kątem 90 stopni i pewnym ruchem przesuń ją aż do samego ucha.
  5. Masaż żuchwy. Płytką wykonuj krążenie lub ruchy posuwiste, zaczynając od połowowy podbródka po łuku, tj. w kierunku skroni, lekko do góry.

Po masażu gua sha chroń skórę. Nie zaleca się kąpania, opalania i stosowania kosmetyków, np. kremów. Zabieg najlepiej wykonywać jako ostatni etap pielęgnacji wieczorem. Nie zaleca się masowania gua sha, jeśli masz skłonność do pękniętych naczynek.

Co wybrać – gua sha kontra roller?

Temat masowania twarzy jest bezdyskusyjnie najbardziej gorącym w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród fanek azjatyckiej pielęgnacji twarzy. Jako akcesorium do zabiegu króluje jadeitowy masażer do twarzy, który jednak ma godnego i coraz popularniejszego konkurenta – płytkę gua sha. Niektórzy przekonują, że kamień jest znacznie lepszy od rollera… Czy tak jest w rzeczywistości?

Istnieje kilka różnic i zarazem wiele podobieństw między gua sha a rolowaniem twarzy. Pierwszą różnicą jest oczywiście kształt i zastosowanie narzędzia, ponieważ jedno znajduje się na uchwycie, aby delikatnie toczyć się po skórze, a drugie ma obły kształt wygodny do trzymania w dłoni podczas masowania. W obu przypadkach technika masowania jest podobna, a nacisk powinien być zdecydowany, ale bez naciągania skóry. Ponadto oba masażery możesz trzymać w lodówce, aby zapewnić efekt chłodzący. Co ważne, niezależnie od wyboru każda z metod wymaga systematyczności i cierpliwości. Co więc wybrać?

Odpowiedź na pytanie, co wybrać – roller czy gua sha, zależy od tego, ile ogólnie masz czasu, jak dobrze czujesz się z face rollerami i czego oczekujesz po tej rutynowej pielęgnacji skóry. 

Musisz wiedzieć, że zabieg z gua sha na twarz jest silniejszy niż roller. Jeśli więc zależy Ci na mocniejszym efekcie odmładzającym lub zauważasz u siebie pierwsze zmarszczki, może się okazać, że to właśnie gua sha będzie najlepszym wyborem.

Natomiast zadaniem rollera do twarzy jest poprawienie jędrności skóry i zmniejszenie opuchlizny, ale to właśnie gua sha wykazuje większe działanie przeciwzmarszczkowe ze względu na silniejszy nacisk na skórę. Co więcej, rozluźnia i uelastycznia napięte mięśnie, dzięki czemu cała twarz odzyskuje młody i zrelaksowany wygląd. I tu ważna uwaga: pod warunkiem, że masaż wykonywany jest systematycznie i zgodnie z techniką.

Szybkie porównanie gua sha a roller:

  • Gua sha zapewnia mocniejszy efekt odmładzający i pomaga zwalczyć zmarszczki. Wymaga systematyczności i odpowiedniej techniki, przez co też może masaż może zajmować więcej czasu. Profesjonaliści zwracają tu uwagę na rolę oddechu – powinien być głęboki i relaksujący.
  • Wałek jest znacznie prostszą koncepcją i może działać kojąco dzięki szybkiej technice rolowania. Jest dobrą opcją, jeśli dopiero zaczynasz używać masażerów do twarzy lub masz tylko kilka minut na szybki, kojący i odprężający masaż twarzy, wałek do twarzy jest dla Ciebie.

Jaki wybrać roller do twarzy, podpowiadamy w innym artykule:

Reasumując, wałek do twarzy może być znacznie wygodniejszą i szybszą opcją stymulacji przepływu krwi i usuwania obrzęków, podczas gdy gua sha może pomóc wprowadzić odmładzający masaż do Twojej rutyny. 

Kamień do masażu gua sha – podsumowanie

Zanim wybierzesz swój ulubiony masażu twarzy, pamiętaj o kilku rzeczach: do masażu gua sha musisz użyć większego nacisku, płytka powinna być Twoja i tylko Twoja (nie masuj nią mamy, siostry, męża), myj ją wodą z mydłem, chowaj do woreczka i trzymaj w bezpiecznym miejscu – jest delikatna i nietrudno ją zbić.

Płytka gua sha stosowana regularnie pomoże Ci zatrzymać czas. Dzięki niej zachowasz młodość skóry, a to za sprawą jej działania ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Czy warto? Na pewno tak! 

Wykonujesz masaż twarzy? Stosujesz jakiś face roller typu gua sha, czy może wykonujesz go opuszkami palców? Podziel się w komentarzu swoimi sposobami na jędrną skórę!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kawa i olej z nasion kawy w naturalnej pielęgnacji, czyli sposób na gładką i jędrną skórę

Kawa i olej z nasion kawy w naturalnej pielęgnacji, czyli sposób na gładką i jędrną skórę

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany