Roller do twarzy – jadeitowy czy kwarcowy. Jaki wybrać, jak się masować?

roller do twarzy

Roller do twarzy służy do wykonywania masażu. Brzmi to może banalnie, ale zabieg ten może przynieść sporo korzyści dla urody, o czym wiedziały już elity za czasów starożytnych Chin. Masażer do twarzy uchodził wtedy za produkt luksusowy i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Dzisiaj do wyboru masz kilka rodzajów rollerów, wśród których najpopularniejsze to roller jadeitowy i kwarcowy. Czym się różnią? Jak poprawnie wykonywać masaż? Oto odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Mogę śmiało napisać, że rollery do twarzy przechodzą swój renesans. Co chwilę na Instagramie lub blogach urodowych pojawiają się recenzje nowych masażerów do twarzy, zwłaszcza że jest w czym wybierać. Mamy bowiem rollery jadeitowe, kwarcowe, a nawet z ametystu. Zachwycają nie tylko kobiecym i zgrabnym wyglądem, ale przede wszystkim materiałem – wykonane są z 100% naturalnych kamieni górskich, ręcznie szlifowanych, w pięknych kolorach. Czym różnią się między sobą? Jak w ogóle ich używać? I najważniejsze – czy przynoszą rzeczywiście efekty? Tu od razu podpowiem, że tak, ale rozwinę tę myśl w dalszej części artykułu.

Czym jest roller do twarzy?

czym jest roller

Początki upiększającego wałka, czyli rollera, sięgają starożytnych Chin. Narzędzie było wykorzystywane, aby zachować piękną i młodą skórę. Wykonany był wtedy z jadeitu, niezwykle pożądanego kamienia szlachetnego, nazywanego „kamieniem niebios”, który był nie tylko piękny, ale i użyteczny. W starożytności Majowie i Egipcjanie używali naturalnie chłodnych właściwości jadeitu do obciążania mięśni podczas masażu. Wierzono wówczas, że jadeit jest pomostem między tym światem a następnym.

Roller, zwany też masażerem, służy to masowania twarzy. Zabieg ten ma działanie relaksujące i pielęgnacyjne, między innymi zwiększa krążenie krwi, przez co skóra staje się ujędrniona, wygładzona, a jej koloryt wyrównany.

Dobry roller wykonany jest z prawdziwych kamieni szlachetnych lub półszlachetnych. Zwróć uwagę na budowę wałeczka, bo niektóre mają dwie strony, z czego większa służy do masowania większych obszarów twarzy jak czoło, policzki, szczęki, a mały wałek – do masowania skroni i okolic oczu. Przykładem jest tu dwustronny jadeitowy masażer do twarzy Fluff w jasnozielonym kolorze. Jedna końcówka jest typowa dla masażerów do okolic oczu.

Na co roller do twarzy?

Poza pięknym wyglądem rollery do twarzy mają szerokie spektrum działania nie tylko dla skóry, ale i dla naszego samopoczucia. Masowanie to prosty zabieg, który może przynieść sporo korzyści dla skóry, dodatkowo zmniejsza stres i rozładowuje napięcie.

jak działa roller do twarzy

Efekty, jakie może przynieść roller do twarzy:

  • Poprawia ukrwienie twarzy, a to sprawia, że skóra staje się jędrniejsza.
  • Zmniejsza opuchliznę, cienie i obrzęki, głównie za sprawą chłodu kamienia.
  • Zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, ponieważ masaż działa rozluźniająco na mięśnie.
  • Koi skórę pod warunkiem schłodzonego kamienia (dlatego np. roller z jadeitu zaleca się trzymać w lodówce).
  • Pomaga przy bolących zatokach, na co wskazują niektóre badania.
  • Rozprowadza produkty do pielęgnacji skóry – kiedy używasz wałków z olejem lub balsamem, składniki aktywne przy masażu wnikają głębiej w skórę.

W tym miejscu warto wspomnieć o kilku mitach, które narosły wokół masażerów do twarzy. Jednym z nich jest przekonanie, że przy pomocy wałka do masowania twarzy można wyszczuplić twarz – niestety nie jest to prawdą. Jedynym rozwiązaniem jest tutaj dieta i schudnięcie z całego ciała, jednak sposób działania wałka (masaż i pomoc w pozbywaniu się płynów) może tymczasowo sprawić, że Twoja twarz będzie wyglądać na szczuplejszą. Jest też dobra wiadomość – roller może pomóc czasowo wykonturować twarz, pod warunkiem właściwego wykonywania zabiegu (rolowanie pod kątem i dociskanie wałka w dół za ucho, aby skierować nadmiar płynu do węzłów chłonnych). Ponadto masażer pomaga pozbywać się toksyn, ponieważ stymuluje drenaż limfatyczny, zwiększa przepływ krwi i usprawnia krążenie.

Rodzaje rollerów

Ten mały gadżet do masażu twarzy jest najczęściej wykonany z zielonego jadeitu lub różowego kwarcu. Oprócz tego spotkać możemy rollery ametystowe (fioletowy kolor), obsydianowe i awenturynowe, które ze względu na zielony kolor mylone są z jadeitem. Mniej popularne są masażery z takich kamieni jak fluoryt tęczowy o barwach fioletu, zieleni i szarości czy też z czarnego obsydianu.

Jeżeli chodzi o właściwości pielęgnacyjne rollerów, to są one takie same, bez względu na rodzaj kamienia. Działają podobnie jak masaż, delikatnie pracując na tkance twarzy, rozluźniając mięśnie i uwalniając nagromadzone toksyny. W rezultacie skóra staje się bardziej napięta i jaśniejsza, o bardziej wyrównanym odcieniu, worki i cienie pod oczami zostają widocznie zmniejszone, a nawet zlikwidowane.

Czym więc się różnią rollery od siebie, np. kwarcowy od jadeitowego? Pierwszą różnicę sama zauważysz, bo dotyczy koloru. Natomiast ważniejsze jest to, co ze sobą niosą, ponieważ w kulturze chińskiej każdy z tych kamieni pełni inne funkcje i przynosi inne korzyści dla ciała i ducha. Zatem nie można określić, czy któryś z tych rollerów jest lepszy bądź gorszy – wszystko zależy od Twoich potrzeb, zwłaszcza duchowych.

Roller jadeitowy

Jadeit to naturalnie chłodny kamień, a jak wiadomo korzystanie z chłodzących rollerów może zwiększyć efektywność zabiegów, o czym zapewne sama się przekonałaś, stosując eyerollery z kulką lub lód pod oczy.

Wałek jadeitowy jest używany do masażu twarzy od wieków w kulturach wschodnich. Występuje w najczęściej w kolorach zieleni, z czego najbardziej imponujący jest jadeit szmaragdowy, ale jest też jadeit jasnozielony, a nawet biały różowy, brązowy, czarny czy żółty. Chińczycy wierzą, że kamień ten wyciąga negatywną energię i pomaga ciału odzyskać wewnętrzną równowagę, do tego wzmacnia organizm, chroni przed zmęczeniem i przedłuża żywotność. Jadeit polecany jest szczególnie w przypadku chorób nerek lub wątroby.

Jadeit jest silnym amuletem i powinny zdecydować się na niego osoby spod znaków: Waga, Lew, Byk, Panna i Ryby. Na zachętę dodam, że jadeit uważany jest za kamień przyciągający bogactwo.

Roller kwarcowy

Kwarc w kulturze chińskiej stosowany jest w przypadku problemów emocjonalnych oraz przy bólach. Pomaga zwalczyć przede wszystkim bóle głowy, stawów i mięśni. Może pomóc również przy stresie i bezsenności. Wierzy się również, że kwarc łagodzi dolegliwości związane z sercem i układem krążenia oraz sprzyja płodności. Legenda głosi, że powstanie kwarcu zawdzięczamy Adonisowi i Afrodycie, których krople krwi spadły na kamień i zabarwiły go na jasnoróżowy kolor. Dlatego też wierzy się, że kamień ten wydziela wibracje miłości i ogromnego poczucia radości.

Roller z różowego kwarcu w przeciwieństwie do jadeitowego jest cięższy oraz utrzymuje zimno dłużej.

Kwarc jako minerał przypisany jest do znaków zodiaku: Byk, Waga, Koziorożec.

Roller z ametystu

Ametyst jest nazywany kamieniem harmonii i relaksu – pomaga się skoncentrować i wyciszyć, stąd polecany jest przy stresach i problemach z zasypianiem. Kamień ten łagodzi migreny, a także sprzyja pozbywaniu się urazów psychicznych oraz łagodzi objawy chorób o podłożu nerwowym.

Uważa się, że roller z ametystu, ze względu na uspokajające działanie kamienia, sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji cery naczynkowej.

Ametyst jest idealnym kamieniem dla osób spod znaku Barana, Panny, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca i Ryb.

Jaki roller do masażu twarzy wybrać?

Jak już wspominałam w poprzednim akapicie, każdy kamień działa właściwie tak samo na skórę, a kwestia wyboru bardziej skupia się na tu na aspektach estetycznych i duchowych. Istotne jest również to, że roller kwarcowy bardziej trzyma chłód niż jadeitowy, przez co może lepiej radzić sobie z obrzękami. Zatem niezależnie od tego, czy wierzysz w potęgę podświadomości i energię przedmiotów, czy też twardo stąpasz po ziemi, zarówno kwarc, jadeit i ametyst korzystnie wpłyną na kondycję Twojej skóry.

Masażery różnią się od siebie budową. Niektóre mają dwa wałki po obu stronach, w tym mniejszy i większy, albo dwa większe; są też rollery z jednym wałeczkiem lub kulką, którą masuje się wrażliwą skórę wokół oczu. Jedne mają wałek o gładkiej powierzchni, a drugi za to jest ze specjalnymi wypustkami, które dodatkowo mogą zmniejszać obrzęki i zwiększać efekt masowania. Dostępne są masażery z dodatkowymi funkcjami jak chłodzenie czy wibracje. I to właśnie budową warto kierować się przy wyborze rollera.

Jak się masować?

Stosowanie rollera na twarz przynosi efekty tylko wtedy, kiedy przestrzega się kilku podstawowych zasad oraz wykonuje się masaż twarzy regularnie.

Najlepiej masowanie rollerem wykonywać raz dziennie przynajmniej przez 5 minut, w różnych kierunkach, tj. od dołu do góry, od wewnątrz na zewnątrz (antygrawitacyjnie). Ruchy powinny być powtórzone 5-10 razy dla każdej partii twarzy. Siłę masowania dopasuj do swoich preferencji, pamiętając, żeby masaż twarzy był przede wszystkim przyjemny, a gdy tylko poczujesz ból, przestań masować.

Przed przystąpieniem do rolowania dokładnie oczyść skórę twarzy. Nałóż na twarz krem, olej lub serum, aby zapewnić poślizg – wprawdzie wałka można używać na sucho, ale bez tego roller może przynieść więcej szkód niż pożytku, ponieważ może szarpać skórę.

Krótki przewodnik, jak rolować twarz:

  1. Masowanie zacznij od szyi, ponieważ otworzysz w ten sposób kanał drenażu limfatycznego. Nie wykonuj ruchów tam i z powrotem, tylko przeciągaj roller w jednym kierunku.
  2. Następnie przetocz roller od szczęki (linii żuchwy) do ucha i od szczęki do kości policzkowej.
  3. Masowanie policzków wykonuje się w górę i w dół do ucha, czyli od nosa do uszu.
  4. Przy masowaniu czoła roller należy ułożyć na wysokości styku obu brwi, a następnie wykonywać ruch w kierunku linii włosów.
  5. Aby usunąć toksyny, należy rolowanie wykonywać ruchem wymiatającym po bokach szczęki do podstawy szyi, aby wypchnąć je w kierunku węzłów chłonnych za uszy.
  6. Aby uwydatnić kości policzkowe, możesz masować od szczęki do góry, aż do kości policzkowej.

Najlepsze rezultaty uzyskasz, schładzając wcześniej roller. Ponadto schłodzony kamień zdecydowanie lepiej działa na skórę, między innymi koi podrażnienia, zmniejsza opuchlizny, a także zamyka pory. Dzięki temu skóra wygląda na wypoczętą i bardziej zrelaksowaną.

Roller do twarzy może też pomóc przy bólach głowy – zamiast wykonywać tu standardowy masaż skroni, możesz wykorzystać właśnie schłodzony masażer.

Roller do twarzy – podsumowanie

Rollery do twarzy są niewątpliwie jednymi z najstarszych akcesoriów do pielęgnacji twarzy. Za ich stosowaniem dzisiaj przemawia nie tyle moda, co efekty masowania twarzy. Wśród nich znajduje się wyraźne poprawienie wyglądu skóry, która staje się lepiej odżywiona i napięta. Wielbiciele azjatyckich masażerów wskazują, że regularne rolowanie w domu może przynieść więcej korzyści niż zwykły masaż wykonywany dłońmi czy nawet profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Jeśli zastanawiasz się, jaki roller wybrać, pamiętaj, że każdy kamień wykazuje właściwie te same działania pielęgnacyjne, różnica polega bardziej budowie oraz na energii i kwestiach duchowych. Co do zasady, masażery usuwają toksyny ze skóry, spłycają drobne zmarszczki i wygładzają bruzdy, a także łagodzą napięcia głowy.

Czy stosujesz roller do twarzy i możesz pochwalić się efektami? A może rozważasz zakup masażera? Podziel się swoimi przemyśleniami o tym akcesorium w komentarzu!

Przeczytaj także

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Warzywo, które odmładza i upiększa. Właściwości marchewki w pielęgnacji

Warzywo, które odmładza i upiększa. Właściwości marchewki w pielęgnacji

Komentarze (5)

  1. Z
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Według Internetu (nie posiadam niestety sprawdzonych źródeł) roller jadeitowy jest odpowiedni m.in. dla osób spod znaku raka.
  2. E
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
  3. J
    Joanna
    ja mam kwarcowy i jestem zadowolona 🙂 używam rollera i płatki pod oczy Efektimy i taki zestaw mi działa super na zmarszczki pod oczami, napina skórę, odżywia i nie wyglądam staro lub na zmęczoną

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany