Domowa odżywka do włosów – jak zrobić? Poznaj skuteczne przepisy!

przepisy na domowe odżywki do włosów

Domowa odżywka z jajka, jogurtu, drożdży, z olejem, octem jabłkowym, sodą – przepisów na stworzenie odżywki we własnym domu jest mnóstwo! Zwłaszcza że możesz w tym celu wykorzystać nie tylko produkty kosmetyczne, ale też to, co masz w kuchni. Tylko czy wiesz, która będzie najlepsza dla Twoich włosów? Dzisiaj podpowiem, jak zrobić domową odżywkę do włosów suchych, wypadających, przetłuszczających się i wiele więcej.

Przygotowanie własnej odżywki w domu nie jest wcale trudne. Wystarczy wymieszać wybrane składniki i już masz gotową mieszankę. Jednak zanim to zrobisz, powinnaś wiedzieć, jakie składniki służą Twoim włosom. Wszystko dlatego, że inne potrzeby mają włosy przetłuszczające się, inne wypadające, a inne jeszcze bardzo suche. W końcu zależy Ci na poprawie ich kondycji, a nie dodatkowym obciążeniu, prawda? Zanim przejdę do przepisów na domowe odżywki do włosów, kilka informacji, dlaczego warto w ogóle je wykonywać i po które produkty warto sięgać.

Dlaczego warto robić domowe odżywki do włosów?

Odżywki homemade nie są żadną nowością. Od wieków do kondycjonowania włosów stosowano naturalne oleje. Dość popularną odżywką wśród mężczyzn pod koniec epoki wiktoriańskiej był olej makasarski. Japońskie kobiety stosowały w okresie Heian (od 794 do 1185 roku) wodę ryżową w celach nabłyszczenia i wygładzenia włosów. Ale nie musimy sięgać tak daleko – nasze babcie stosowały na włosy naftę kosmetyczne, a także mieszaniny octu jabłkowego, piwa i jajek.

Początki nowoczesnej odżywki do włosów, w komercyjnym rozumieniu, datuje się na przełom XIX i XX wieku. Wtedy to perfumiarz Édouard Pinaud na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1900 roku zaprezentował produkt, który nazwał brylantyną. Produkt ten miał na celu zmiękczenie męskich włosów, a także brody i wąsów. Od tamtego czasu współczesna nauka rozwinęła branżę odżywek do włosów o te wykonane z silikonu, alkoholi tłuszczowych i związków amonu.

Gotowa odżywka do włosów, którą można kupić w sklepie, przeważnie jest tłusta i obciąża włosy. Wszystko jednak zależy od składu – im krótszy i prostszy, do tego ze składnikami pochodzenia naturalnego, bez silikonów, tym odżywka będzie lżejsza. W Triny stawiamy na naturalne odżywki do włosów bez zbędnych oblepiaczy.

No dobrze, ale dlaczego warto przygotowywać domowe odżywki? Wprawdzie w sklepach znajdziesz wiele lekkich naturalnych odżywek, pozbawionych substancji obciążających, może się zdarzyć tak, że mimo tego będą podrażniać skórę głowy. Nie wspominając, że domowe odżywki to tania i szybka metoda pielęgnacji włosów.

Zalety domowych odżywek do włosów:

  • tani i szybki sposób na poprawę kondycji włosów
  • są proste w przygotowaniu
  • dostępne od ręki (nie trzeba iść do sklepu)
  • składniki do ich przyrządzenia znajdziesz w domu
  • bazują na naturalnych produktach
  • możesz kontrolować proporcje i same składniki
  • nie zawierają konserwantów, silikonów, parabenów i innych kontrowersyjnych składników

Domowe odżywki do włosów, w zależności od zastosowanych składników, wykazują działanie odżywcze, nawilżające, regenerujące, przeciwłupieżowe oraz wzmacniające. Dodatkowo sprawiają, że Twoje włosy nabierają blasku.

Jak zrobić odżywkę w domu? Kilka wskazówek

Zanim przystąpisz do przygotowania własnej odżywki w domu, sprawdź, które składniki będą dla nich najlepsze. Na początek oceń kondycję swoich włosów – jeśli są suche, postaw na odżywkę z humektantami jak aloes czy miód; jeżeli zniszczone – sięgnij po proteiny z jajka; jeżeli się puszą – wygładzisz je emolientami np. olejem lnianym itd. Poniżej daję krótką ściągawkę, jakie składniki powinny znaleźć się w odżywce w zależności od potrzeb włosów.

Nie wiesz, czego potrzebują Twoje włosy? Pomoże Ci w tym artykuł o równowadze PEH:

Naturalne składniki, które warto stosować na włosy:

  • piwo – zawiera witaminy z grupy B, biotynę i niacynę; przyczynia się do naprawy zniszczonych włosów i nadaje im objętości; polecane do włosów wypadających
  • jajka – zawierają kwasy tłuszczowe, które bardzo dobrze wpływają na włosy, nawilżając je i wzmacniając; polecane do włosów zniszczonych, nawet po zabiegach fryzjerskich
  • ocet jabłkowy – wykazuje działanie antygrzybicze i przeciwłupieżowe, do tego nadaje blasku i wspomaga oczyszczenie skalpu; polecany do włosów z łupieżem i przetłuszczających się
  • aloes – wykazuje działanie nawilżające i łagodzące, dlatego polecany jest zwłaszcza do podrażnionej skóry głowy i suchych kosmyków
  • miód – zawiera nadtlenek wodoru, który ma właściwości utleniające, stąd odżywka miodowa polecana jest blondynkom, które chcą rozświetlić włosy; do tego miód działa wzmacniająco i nawilżająco
  • jogurt – dzięki kwasowi mlekowemu, witaminom i kwasom tłuszczowym poprawia wygląd włosów, eliminuje łupież i swędzenie skóry głowy
  • oleje w zależności od rodzaju działają nawilżająco, wygładzająco, wzmacniająco i ochronnie

Co do zasady, po odżywce do włosów nie musisz stosować innych preparatów. Niektórzy zalecają zmycie domowej odżywki szamponem zamiast zwykłego spłukiwania (dotyczy to zwłaszcza odżywki z olejem) – tę kwestię pozostawiamy do wyboru, ponieważ każdy włos jest inny, każda z nas lubi też co innego, stosuje inne produkty itp. Najlepiej więc eksperymentować i znaleźć dla siebie najlepszy sposób.

Składniki do odżywki powinny być dokładnie rozdrobnione i wymieszane, najlepiej zblendowane. Gotową odżywkę nakładaj na dokładnie umyte i oczyszczone włosy. Nie pomijaj skalpu, zwłaszcza w przypadku odżywki o działaniu kojącym np. z aloesem czy jogurtem.

Odżywki domowe z reguły przeznaczone są do spłukiwania, ale dostępne są również domowe odżywki w sprayu oraz takie bez spłukiwania, które możesz nałożyć na umyte włosy, aby ułatwić ich stylizację i modelowanie. To do dzieła!

Domowa odżywka do włosów suchych

Włosy suche potrzebują przede wszystkim nawilżenia, dlatego wszelkie odżywki powinny być bogate w humektanty (nawilżacze). W gotowych odżywkach spotkasz najczęściej kwas glicerynę, pantenol, mocznik, mleczan sodu. Obfitują też w tzw. składniki domowe jak miód czy siemię lniane. Jeżeli masz w domu żel aloesowy, to zapewne wiesz, że jest on świetną bazą do domowych maseczek do całego ciała, dotyczy to również włosów!

Zbyt duża ilość humektantów może doprowadzić do przesuszenia włosów, dlatego do odżywki dobrze jest dodać proteiny (w tej samej ilości), które mają za zadanie zrównoważyć działanie nawilżaczy.

Nawilżająca odżywka domowa z jajka

Składniki:

  • 1 jajko

Przygotowanie: Oddziel białko i ubij je na sztywną pianę. Następnie delikatnie połącz z żółtkiem. Rozprowadź na włosach i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na kilka minut. Najlepsze efekty uzyskasz, trzymając odżywkę przez 15-30 minut.

Aloesowa odżywka z olejem kokosowym na puszące się włosy

Składniki:

  • 2 łyżki żelu aloesowego
  • 2 łyżki oleju kokosowego

Przygotowanie: Rozgrzej olej kokosowy (może być w garnuszku), by przyjął płynną konsystencję. Do zimnego dodaj żel aloesowy i wymieszaj. Nałóż mieszankę na całą długość włosów, na koniec wmasuj ją w skalp. Koniecznie rozczesz włosy grzebieniem o szerokich ząbkach. Dla najlepszych efektów nałóż czepek. Odżywkę po 30 min do 1 godz. zmyj delikatnym szamponem. Ze względu na obecność oleju (może gromadzić się na włosach, obciążać je lub wysuszać) najlepiej taką odżywkę stosuj raz w tygodniu.

Nawilżająca odżywka z bananem i mlekiem

Składniki:

  • 1 dojrzały banan
  • 1-2 jajka
  • 1/2 szklanki mleka

Przygotowanie: Rozgnieć banana, dodaj składniki i najlepiej zblenduj na niskich obrotach. Odżywkę nakładaj na suche włosy. Pozostaw na ok. 20 minut i zmyj dokładnie zimną wodą. Jeśli czujesz, że włosy są niedomyte, możesz je umyć delikatnym szamponem.

Domowa odżywka do włosów słabych i wypadających

Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Może to być nieodpowiednia dieta, stylizacja czy też pielęgnacja. Pierwszym krokiem jest zadbanie o kosmetyki, jakie stosujesz. Co do zasady, włosy słabe potrzebują łagodnej pielęgnacji, zatem domowe odżywki znakomicie się tutaj wpisują! Postaw przede wszystkim na nawilżenie i delikatność. Odżywka (ani żaden inny kosmetyk) nie powinna niepotrzebnie obciążać włosów.

W przypadku włosów słabych, przerzedzonych i wypadających powinno się stosować odżywki nie tylko na kosmyki, ale przede wszystkim na skalp. Rolą składników jest wówczas odżywienie cebulek i zapewnienie zdrowy porost włosom. Doskonale się tu sprawdzają wszelkie domowe wcierki oraz masaż głowy.

Uniwersalna odżywka do włosów z jajka i oliwy

Składniki:

  • 2 jajka
  • 2 łyżki oliwy

Przygotowanie: Roztrzep jajko widelcem i połącz z oliwą na gładką masę. Odżywkę nałóż na umyte włosy, możesz założyć dodatkowo czepek. Trzymaj do 5 minut (możesz przedłużyć do 15 minut, jeśli stosujesz maseczkę z jajka 1-2 razy w tygodniu). Pamiętaj, by odżywkę z jajka zmyć zimną wodą! Aby poprawić nawilżenie włosów, możesz dodać 1 łyżeczkę miodu.

Oliwna odżywka do włosów zniszczonych

Składniki:

  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 4 łyżki gorącej wody

Przygotowanie: Składniki zmiksuj ze sobą i nałóż papkę na włosy. Dla najlepszych efektów owiń głowę folią lub nałóż czepek. Po 30 minutach umyj włosy szamponem.

Wzmacniająca odżywka do włosów matowych z piwa i jajka

Składniki:

  • 2 żółtka
  • 50 ml jasnego, wygazowanego piwa

Przygotowanie: Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na wilgotne włosy. Po 15 minutach spłucz ciepłą wodą.

Domowe odżywki do włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające się potrzebują lekkiej i nieobciążającej odżywki; świetnie, jakby odżywka wykazywała przy tym działanie oczyszczające. Jakich składników tutaj użyć? Pierwszym skojarzeniem może być, żeby unikać nawilżenia, bo może niepotrzebnie dociążyć włosy – błąd! Włosy przetłuszczające się potrzebują nawilżaczy oraz składników regenerujących.

Na włosy przetłuszczające się dobrze jest nakładać odżywki od linii ucha w dół, z pominięciem nasady włosów. Dobrze jest też stosować odżywki przed myciem głowy i nakładać je na ok. 30 minut, aby składniki aktywny zdążyły zadziałać – dotyczy to zwłaszcza odżywek oczyszczających, które rozprowadzasz na całej długości, włącznie ze skórą głowy.

Odżywka do włosów z drożdży i mleka

Składniki:

  • 100 g świeżych drożdży
  • szklanka ciepłego mleka

Przygotowanie: Drożdże rozgnieć i zalej ciepłym mlekiem. Powstałą masę nałóż na umyte włosy i pozostaw na 30 minut. Po upływie tego czasu odżywkę wystarczy spłukać wodą, a głowę umyć łagodnym szamponem.

Mocno oczyszczająca odżywka z sody

Składniki:

  • 1 łyżka sody oczyszczonej

Przygotowanie: Łyżkę sody zmieszaj z 3 łyżkami wody. Powstałą mieszanką wystarczy włosy umyć i następnie dokładnie je spłukać. Dla lepszego oczyszczenia możesz zostawić tak do 5 minut na włosach. Zaletą tej odżywki jest to, że mocno oczyszcza z nagromadzonego łoju oraz łupieżu.

Domowa odżywka w sprayu z olejkami

Składniki:

  • napar z pokrzywy
  • olejek herbaciany lub olejek lawendowy

Przygotowanie: Przygotuj napar z pokrzywy i pozostaw do ostygnięcia. Do zimnego dodaj kilka kropel wybranego olejku. Mocno wstrząśnij i przelej mieszankę do butelki z atomizerem. Miksturą spryskaj włosy po umyciu ich szamponem i nałożeniu ulubionej odżywki.

Domowa odżywka do włosów kręconych

Absolutną podstawą pielęgnacji włosów kręconych jest nawilżanie i odżywianie. Inaczej włosy szybko staną się suche, łamliwe, kruchliwe, mogą też być bardziej niesforne i sfilcowane. Aby podkreślić ich naturalny skręt i nadać sprężystości, możesz z powodzeniem stosować odżywkę domową z dodatkiem oleju, ponieważ olej ma za zadanie zdyscyplinować włosy i trochę je dociążyć i uelastycznić, dzięki czemu włosy nie będą żyły własnym życiem.

Metoda curly girl zakłada mycie włosów delikatną odżywką zamiast szamponu. W tym celu możesz wykonać samodzielnie przygotowaną odżywkę w domu! Pamiętaj jednak, aby co pewien czas sięgać po szampon, aby gruntownie oczyścić włosy. Więcej o pielęgnacji włosów kręconych dowiesz się tu: Metoda curly girl – główne założenia.

Odżywka z mleka kokosowego i jogurtu greckiego

Składniki:

  • 1/4 szklanki mleka kokosowego
  • 1 łyżka jogurtu greckiego
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 2 łyżki miodu
  • 4 krople olejku lawendowego

Przygotowanie: W misce połącz wszystkie składniki. Gotową odżywkę nałóż na włosy, od nasady po same końce. Załóż czepek i odczekaj 45 minut. Następnie umyj włosy jak zawsze. Składniki tej odżywki intensywnie nawilżają, wspomagają naprawę zniszczonych włosów, a także nadają lokom wyrazistości.

Wydobywająca naturalny skręt odżywka z maślanką

Składniki:

  • 1 łyżka oliwy
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka maślanki
  • 1 łyżeczka mąki

Przygotowanie: Maślankę, miód i oliwę wymieszaj i lekko podgrzej, najlepiej w kąpieli wodnej. Do ciepłej mieszanki dodaj mąkę, wymieszaj. Odżywkę nałóż na wilgotne włosy, nałóż czepek, możesz też dodatkowo owinąć ręcznikiem. Pozostaw na 20 minut i umyj.

Odżywka ograniczająca puszenie się włosów

Składniki:

  • pół awokado
  • 1 żółtko

Przygotowanie: Zgnieć i dobrze wymieszaj oba składniki. Tak przygotowaną papkę nałóż na całą długość włosów i pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz zimną wodą. Ten rodzaj odżywki nie tylko nawilża włosy, ale nadaje im również lekkości i pomaga je zdyscyplinować.

Chcesz więcej przepisów na domowe odżywki? Sprawdź sposoby na gładkie i błyszczące włosy:

Czy możesz zrobić odżywkę bez spłukiwania? Tak!

Większość przepisów na domowe odżywki do włosów dotyczy tych, które należy spłukiwać. Czasem jednak możesz potrzebować dodatkowego nawilżenia lub też wsparcia w rozczesywaniu i okiełznaniu włosów – tutaj przyda się odżywka bez spłukiwania.

Typową domową odżywką na rozczesywanie jest taka, która możesz użyć w postaci mgiełki. Wyżej podałam przepis na odżywkę w sprayu do włosów przetłuszczających się z naparem z pokrzywy i olejkami eterycznymi – i właściwie oba te składniki wystarczą. Możesz swoją odżywkę wzbogacić gliceryną (która ma własności zmiękczające i wygładzające) lub żelem aloesowym. Tak naprawdę sama woda z gliceryną świetnie wyprostuje włosy i ułatwi ich rozczesywanie.

A co jeśli masz matowe i pozbawione blasku włosy? Wtedy z pomocą przychodzi ocet jabłkowy. Do szklanki wody (200 ml) dodaj 2 łyżeczki octu jabłkowego. Tak przygotowaną mieszankę możesz stosować dwojako – jako stymulującą wzrost włosów wcierkę lub jako odżywkę nabłyszczającą w sprayu.

Innym przykładem domowej odżywki bez spłukiwania jest ta wykonana z siemienia lnianego. Siemię lniane intensywnie nawilża włosy, nabłyszcza i przeciwdziała puszeniu się włosów. Jak wykonać taką odżywkę? Wystarczy, że 2 łyżeczki siemienia lnianego zagotujesz w 1 szklance wody i tak przygotowany tzw. glutek rozprowadź na włosach, oczywiście w ilości minimalnej i wystarczającej na długość Twoich włosów.

Jak zrobić domową odżywkę do włosów – podsumowanie

Że włosy odżywiać trzeba, to pewne. Jednak warto zastanowić się, jak zrobić to najlepiej. Domowe odżywki do włosów to sposób na tanią, szybką i naturalną poprawę kondycji włosów. Mają jednak tę wadę, że w przeciwieństwie do kosmetyków drogeryjnych na efekty możesz dłużej czekać – wszystko to za sprawą braku składników typowo kondycjonujących i kosmetycznych. Ma to też swoją zaletę – rezultat, jaki uzyskasz, stosując domową odżywkę, będzie w pełni naturalny!

Czy robisz domowe odżywki do włosów? Po jakie składniki najchętniej sięgasz? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Dermokosmetyki – jak działają i czym różnią się od klasycznych kosmetyków

Dermokosmetyki – jak działają i czym różnią się od klasycznych kosmetyków

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany