Chcesz mieć błyszczące włosy? Oto domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

sposób na błyszczące włosy

Suche włosy z reguły są matowe i szorstkie, ponieważ nie otrzymują wystarczająco dużo wilgoci, aby zachować blask i teksturę. Jeśli chcesz mieć lśniące włosy, kluczowa staje się odpowiednia pielęgnacja z uwzględnieniem nawilżenia. Ale nie tylko suche włosy mogą pięknie błyszczeć! Możesz uzyskać efekt tafli nawet na normalnych włosach. Jak to zrobić? Przedstawiam domowe domowe sposoby na lśniące włosy.

Suche włosy nie tylko są pozbawione blasku, ale też są bardziej kruche, łamliwe i podatne na wypadanie. Przyczyny mogą być rozmaite, jak niedobory żywieniowe, nadmierna ekspozycja na słońce, nieodpowiednia pielęgnacja czy stylizacja. Dzisiaj skupimy się na pielęgnacji matowych włosów, dzięki której włosy odzyskają zdrowy blask. Nieodpowiednia pielęgnacja bowiem często jest przyczyną braku koloru i blasku lub tzw. przesuszu. Wystarczy, że zbyt często farbujesz włosy bez zapewniania im stosownej ochrony lub też nie zabezpieczasz włosów przed działaniem czynników zewnętrznych. Co zrobić, żeby włosy były błyszczące? Dowiesz się z tego artykułu!

sposób na błyszczące włosy

Błyszczące włosy – podstawowe zasady pielęgnacji

Zanim przejdę do omawiania sposobów na lśniące włosy, przybliżę kilka kwestii, które mogą być przyczyną nadmiernego wysuszenia, a w efekcie matowych włosów. W praktyce okazuje się często, że wystarczy wyeliminować kilka rzeczy lub zmienić codzienne nawyki, a włosy odzyskają blask.

Czego nie lubią włosy pozbawione blasku

  1. Twardej wody. Jedną z przyczyn matowienia włosów może być zła jakość wody. Twarda woda zawiera dużą ilość osadu i kamienia, które osadzają się na włosach, obciążając pasma i pozbawiając ich blasku. Dlatego też do mycia włosów często zalecana jest woda filtrowana lub przegotowana. Konieczne staje się też przeprowadzanie od czasu do czasu tzw. chelatowania włosów dla maksymalnego ich odciążenia i oczyszczenia.
  2. Stylizacji na gorąco, zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do termoochrony. Gorące powietrze niekorzystnie działa na włos, przesusza go i może sprawić, że stanie się matowy i łamliwy. Ważna jest siła nawiewu – zdecydowanie lepiej suszyć włosy chłodnym powietrzem i unikać przegrzewania włosów.
  3. Codziennego mycia. Przetłuszczające się włosy nie wyglądają dobrze, ale nie oznacza to, że należy głowę myć codziennie. Włosy, tracąc naturalne sebum, stają się matowe i suche. Zdecydowanie lepiej ograniczyć mycie, a jak już to stosować odpowiednie kosmetyki, w tym łagodne szampony do mycia włosów, aby nie zmyć naturalnej warstwy ochronnej. Pamiętaj, że częste mycie może bardziej zaognić problem, bo zachęci gruczoły łojowe do nadprodukcji, kiedy skóra głowy będzie przesuszona.
  4. Mycie włosów gorącą wodą. Włosy są matowe, ponieważ ich łuski są zbytnio rozchylone. A co powoduje otwieranie łusek? Gorąca woda! Nie bez powodu zaleca się, aby włosy myć w letniej wodzie, a ostatnie płukanie najlepiej wykonać chłodną (ale nie lodowatą!) wodą. Dzięki temu zamkniesz rozchylone łuski włosów i wygładzisz kosmyki na całej długości.
  5. Pomijania odżywek do włosów. Pośpiech, brak czasu lub po prostu zwykła nieświadomość może przyczynić się do pogorszenia stanu włosów, jeśli pominiemy kolejny etap pielęgnacji, jaką jest odżywka. Zadaniem odżywki jest wygładzenie struktury włosa i ułatwienie rozczesywania. Dzięki niej włosy zyskują ochronę przed uszkodzeniami, dodatkowo polepsza się ich wygląd, w tym: stają się lśniące.
  6. Nadużywania kosmetyków stylizacyjnych. Stylizacja może poprawić wygląd włosów, np. nadać objętość czy nabłyszczyć, ale jest to stan tymczasowy, czyli taki, który utrzyma się tylko do następnego mycia. Stosowanie produktów jak pianki, lakiery, żele prowadzi do nabudowania filmotwórczych polimerów i silikonów. A gdy dobrze ich nie zmyjesz, włosy staną się ciężkie, matowe i szorstkie.

Nagła utrata blasku włosów może być oznaką nadmiernego obciążenia kosmetykami stylizacyjnych. Ratunkiem jest tutaj zastosowanie raz w tygodniu mocnego szamponu oczyszczającego i zrezygnowanie z ciężkich środków do stylizacji.

Pielęgnacja matowych włosów sprowadza się do zadbania o ich wygładzenie. Zasada jest prosta: im włos jest gładszy, tym intensywniej odbija światło. Dlatego tak często pożąda się uzyskania efektu tzw. tafli na włosach, która jest niczym innym jak maksymalnym wygładzeniem struktury, owocującej cudownym połyskiem.

Domowe sposoby na lśniące włosy

Po domowe sposoby na błyszczące włosy sięgamy zwykle, kiedy zauważymy, że nasze włosy są suche i pozbawione życia. Niektóre z produktów i kosmetyków warto stosować regularnie jak łagodne szampony i lekkie odżywki, wtedy unikniemy przykrych niespodzianek, a włosy zachowają piękny wygląd. Jednak jeśli chcemy błyskawicznie nadać blasku włosom, warto zastosować poniższe metody!

Olejowanie, zwłaszcza na ciepło

Olejowanie włosów na ciepło polega na nałożeniu ogrzanego oleju na włosy, włącznie z wmasowaniem go w skórę głowy. Można to robić na kilka sposobów, tj. nakładać olej na suche włosy lub umyć je przed zabiegiem i na wilgotne pasma nałożyć olejek. Dlaczego warto? Olejowanie odtwarza naturalną powłokę ochronną włosa – staje się on zdrowszy, lśniący i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne

Jakie oleje do włosów nadadzą blask matowym pasmom:

  • oliwa
  • olej kokosowy
  • olej arganowy
  • olej migdałowy
  • olej rycynowy
  • olej jojoba
  • olej awokado

Powyższe oleje bogate są w witaminę E, przeciwutleniacze i mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, które mogą pomóc w nawilżeniu suchych włosów. Dzięki temu pomagają uszczelnić zewnętrzną warstwę włosa lub łuskę włosa, naprawiając w ten sposób uszkodzenia.

O tym, jak prawidłowo olejować włosy, dowiesz się z artykułu:

Płukanki octowa i cytrynowa

Płukanki o kwaśnym odczynie to naturalny sposób na nabłyszczenie włosów, ponieważ domykają łuski włosów, dzięki czemu pasma stają się gładkie i lśniące. Na dodatek ułatwiają też rozczesywanie, a same kosmyki po zabiegu są sypkie, nie plączą się, a szczotka gładko przez nie przechodzi. 

Co więcej, kwaśny odczyn płukanki octowej powstrzymuje rozwój grzybów, które odpowiedzialne są za wywoływanie łupieżu. Płukanka cytrynowa stabilizuje pH skóry głowy i ochrania włosy przed twardą wodą, suchym powietrzem, a także zanieczyszczeniami, które mogłyby na nich osiąść.

Aby przygotować płukankę octową lub cytrynową, wystarczy wymieszać 1 łyżkę produktu w 1 litrze wody. Taką płukanką płucze się włosy po ich umyciu. Wystarczy stosować płukankę 1–2 razy w tygodniu.

Pamiętaj, że wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Jeśli decydujesz się na cytrynę, sok powinien być świeżo wyciśnięty. Obie płukanki są zalecane po kontakcie włosów ze słoną lub chlorowaną wodą, aby pozbyć się niekorzystnej dla nich nadbudowy.

Piwo jako odżywka do włosów

Jednym z domowych i dość częstym sposobów na błyszczenie się włosów jest zastosowanie piwa jako mgiełki na włosy, bez spłukiwania, lub jako płukanki. Piwo zawiera spore dawki witaminy B, maltozy i sacharozy, a także białko, które pomaga naprawić łuski włosów, tym samym sprawia, że włosy stają się pięknie wygładzone. Co ciekawe, piwo nie zostawia na włosach żadnego zapachu, zatem nie jest tylko sposób dla birofilów. 

Aby nadać włosom blasku i wygładzenia, wystarczy rozpylić kilka kropel piwa na włosach. Pozwól mu wyschnąć naturalnie. 

Z piwa możesz przygotować również płukankę. Wystarczy, że do miski wlejesz puszkę piwa i rozcieńczysz je przegotowaną wodą. W tak przygotowanej miksturze zamocz włosy i potrzymaj kilka minut. Następnie osusz włosy i pozwól im naturalnie wyschnąć.

Laminowanie włosów żelatyną

Zwykła żelatyna w proszku to dość częsty sposób na błyszczące włosy pojawiający się w poradnikach. Żelatyna jest dobrym źródłem białka, na dodatek otula pasemka lekką warstewką, zapobiegając ich wysychaniu. Tym samym daje efekt nawilżenia, wygładzenia i nabłyszczenia.

Więcej o laminowaniu włosów oraz instrukcję krok po kroku znajdziesz tu:

Mieszanka z jajek i majonezu 

Ponownie mamy produkty bogate w białko, które pomagają wzmocnić włosy i przywrócić nawilżenie łamliwym, matowym lub bardzo suchym włosom. Żółtka jaj zawierają peptydy wzrostu i pomagają poprawić ogólny stan włosów. Ponadto zawartość kwasów tłuszczowych w jajkach pomaga odżywić i nawilżyć włosy, nadając im połysk.

Sposób przygotowania mieszanki jajecznej na włosy:

  1. Ubij białko z 2 łyżkami letniej wody.
  2. Nałóż miksturę na włosy i skórę głowy.
  3. Masuj opuszkami palców okrężnymi ruchami przez kilka minut.
  4. Spłucz włosy zimną wodą, a następnie umyj łagodnym szamponem.

Możesz również przygotować bardziej treściwą i nawilżającą maskę do włosów – wystarczy że do trzech jajek dodasz 2 łyżki oliwy i 1 łyżkę miodu. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na włosy i skórę głowy i pozostaw pod czepkiem na około 30 minut.

Maska jogurtowa z olejem

Jogurt i olej razem mogą stanowić skuteczną domową maseczkę na lśniące włosy. Już sam jogurt jest znakomitym sposobem na poprawienie ich wyglądu, ponieważ zawiera ekstrakty jogurtowe, witaminy i kwasy tłuszczowe, które nie tylko poprawiają wygląd włosów, ale też eliminują łupież czy swędzenie skóry głowy. 

Wystarczy, że masz jogurt w domu i nałożysz go jak każdą maskę na włosy, by cieszyć się znakomitymi efektami. Dodatki są sprawą indywidualną, ale warto dodać kilka kropel ulubionego oleju.

Uniwersalnym sposobem jest dodanie do jogurtu oliwy z oliwek, która uchodzi za jeden z najzdrowszych olejów do włosów. To połączenie da miksturę idealną do nawilżenia i pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Włosy kręcone i trudne do ułożenia mogą polubić domową maseczkę z jogurtu, oleju kokosowego i miodu, ponieważ taka mikstura zadziała silnie nawilżająco i pomoże wydobyć naturalny skręt. Do włosów pozbawionych witalności polecana jest maseczka z jogurtu, cytryny i miodu – cytryna tutaj wspomaga funkcje oczyszczające i umożliwia składnikom odżywczym dotrzeć do mieszków włosowych.

Pasta z awokado

Jednym ze sposobów na podkręcenie efektu nabłyszczenia i odżywienia włosów jest użycie awokado. Owoce awokado są bogate w witaminy A i E, tłuszcze nasycone i minerały, które odżywiają zniszczone i przesuszone włosy, pomagając je nawilżyć i wzmocnić.

Aby przygotować pastę z awokado, rozgnieć dojrzałe, obrane awokado z jednym jajkiem i nałóż miksturę na mokre włosy na 20 minut. Następnie kilkakrotnie spłucz włosy. 

Domowa maska bananowa

Banany są bogate w potas, witaminy A, C oraz E i mają wysoką zawartość wilgoci, dzięki czemu nadają się do pielęgnacji suchych włosów. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości mogą zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, zmiękczać włosy i poprawiać elastyczność.

Aby przygotować maskę bananową, zetrzyj jednego banana i dokładnie rozprowadź go na włosach, od nasady po końce. Pozostaw na 1 godzinę i spłucz letnią wodą.

Maska z banana to prawdziwy hit w pielęgnacji matowych włosów. Daje podobne efekty jak olejowanie włosów, zwłaszcza jak wzbogacisz pastę 1 łyżeczką miodu i/lub 1 łyżeczką oliwą. Zabieg ten ułatwia regenerację i odżywia włosy od nasady aż po same końce.

Co na błyszczące włosy – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł odpowiedział szczegółowo na pytanie, co można zrobić, żeby włosy były błyszczące. Najprostsza domowa maseczka na lśniące włosy wykorzystuje to, co masz w domu, a więc jogurt, miód, owoce czy oleje, nawet te kuchenne.

Pamiętaj, że na stosowaniu powyższych metod Twoja pielęgnacja matowych włosów nie powinna się skończyć. Znakomite rezultaty uzyskasz zapewniając im kompleksowe wsparcie – począwszy od stosowania właściwych i łagodnych szamponów, odżywek, po delikatne rozczesywanie, łagodną stylizację i dbanie o ich regularne odżywianie maskami.

Czy znasz inne sposoby na błyszczące włosy, których zabrakło w artykule? A mozesz stosujesz jedną z opisanych metod? Podziel się w komentarzu swoim doświadczeniem!

Przeczytaj także

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany