Kubeczek menstruacyjny – nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów higienicznych

kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny to środek higieny osobistej, będący alternatywę dla podpasek i tamponów higienicznych. Wykonany z silikonu medycznego, jest produktem przyjaznym środowisku i bezpiecznym dla zdrowia. Jako produkt wielorazowego użytku cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet chcących żyć zgodnie z założeniami nurtu less waste. Ale nie tylko, bo po kubeczek sięgają też kobiety świadome swojego ciała oraz te, które podczas miesiączki chcą cieszyć się uczuciem komfortu w każdej sytuacji.

W dzisiejszym wpisie omówię wszystkie wady i zalety kubeczków menstruacyjnych. Opowiem o bezpieczeństwie ich stosowania, rozmiarach i rodzajach. Odpowiem też na pytanie, czy kubeczek menstruacyjny nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i czy jest to produkt dla każdej kobiety. Jeśli dotąd nie używasz kubeczka menstruacyjnego, ale zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam!

Czym jest kubeczek menstruacyjny i z czego jest wykonany?

Kubeczek menstruacyjny to niewielkich rozmiarów pojemniczek w kształcie kieliszka, dzwoneczka lub miseczki. Wykonuje się go z medycznego silikonu, który posiada wszelkie atesty bezpieczeństwa lub tworzywa o nazwie TPE. Na końcu każdego kubeczka znajduje się ogonek lub pętelka, ułatwiające aplikację i usuwanie kubeczka z pochwy.

Kubeczek menstruacyjny przeznaczony jest do użytku wewnętrznego. Podczas miesiączki umieszcza się go w pochwie, a jego zadaniem jest zbieranie krwi miesiączkowej i zapewnienie ochrony przed jej wyciekaniem na zewnątrz. Prawidłowo użyty kubeczek może pozostać w kobiecym ciele przez kilka godzin, po czym powinien zostać wyjęty, opróżniony i umyty. Po umyciu kubeczek używamy ponownie.

Aby kubeczek menstruacyjny dobrze spełniał swoje zadanie, czyli zapewniał uczucie czystości i komfortu, chronił bieliznę przed zabrudzeniem i umożliwiał kobiecie aktywne życie podczas miesiączki, powinien być odpowiedni dobrany i dobrze umieszczony w pochwie.

Kubeczek menstruacyjny – nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów higienicznych

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne różnią się od siebie nie tylko kształtem i kolorem, ale też długością, wielkością średnicy i pojemnością. Jednym z głównych parametrów przy dobieraniu kubeczka powinna być jego długość. To od niej zależy, czy kubeczek nie będzie wystawał, jak będzie się aplikował, czy będzie szczelny oraz czy zapewni kobiecie uczucie komfortu. Chcąc dobrać odpowiednią długość kubeczka warto zmierzyć wysokość szyjki macicy. Wiedząc, czy nasza szyjka jest nisko, średnio, wysoko czy bardzo wysoko położona, łatwiej będzie dobrać nam kubeczek, który po wprowadzeniu do pochwy dobrze się otworzy, dopasuje i nie będzie się w niej przemieszczał. Najmniejsze kubeczki menstruacyjne mają długość 35-36 mm, największe 65-66 mm.

Kolejnym kryterium jest średnica kubeczka, czyli jego najszersza część. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w ułożeniu kubeczka w pochwie – zapobiega jego przeciekaniu i przesuwaniu się kubeczka z miejsca na miejsce. Średnicę kubeczka dobieramy biorąc pod uwagę to ile mamy lat, czy jesteśmy aktywne seksualnie i fizycznie, w jakiej kondycji są nasze mięśnie dna miednicy, czy mamy za sobą porody drogami natury, jakiej budowy ciała jesteśmy.

Dość istotnym kryterium jest też pojemność kubeczka, którą warto dostosować do obfitości krwawienia miesiączkowego. Nie jest to jednak kryterium tak ważne, jak długość i średnica kubeczka.

Wybierając kubeczek menstruacyjny warto też zwrócić uwagę na jego twardość. W sprzedaży dostępne są kubeczki miękkie, twarde i średnio twarde oraz kubeczki mieszane z twardą krawędzią i miękkim kieliszkiem lub twardym kieliszkiem i miękką krawędzią.

Kryteria ułatwiające wybór odpowiedniego kubeczka mentruacyjnego

 • wysokość szyjki macicy
 • aktywność seksualna – dziewicom zaleca się kubeczki o mniejszej średnicy
 • wiek kobiety
 • budowa ciała i waga
 • ilość porodów siłami natury
 • stopień aktywności fizycznej
 • siła mięśni dna miednicy
 • obfitość miesiączki
 • styl życia
 • stan zdrowia

Zalety i wady kubeczka

Zanim kupisz pierwszy kubeczek menstruacyjny, warto, żebyś miała pogląd na wszystkie zalety i wady tego produktu.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

 • długotrwała ochrona i uczucie czystościkubeczek menstruacyjny może być w pochwie nawet przez 12 godzin. Dzięki temu nie ma konieczności częstych wizyt w toalecie oraz obaw przed zabrudzeniem bielizny. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się poza domem – w pracy, podróży, na górskim trekkingu czy wycieczce rowerowej.
 • komfort i wygoda użytkowania – dzięki kubeczkowi nie musimy rezygnować z aktywności fizycznej, wyjścia na imprezę, czy pójścia na basen. Kubeczek jest niezwykle dyskretny i wygodny, a do tego sprawia, że właściwie zapominamy o tym, że mamy okres.
 • higiena – używając kubeczek menstruacyjny unikamy nieprzyjemnego zapachu krwi menstruacyjnej.
 • mniejsze wydatki na środki higieny osobistejkubeczek menstruacyjny jest produktem wielorazowego użytku. Zakupiony kubeczek używamy przez kilka lat, zmniejszając tym samym comiesięczne wydatki na podpaski i tampony higieniczne.
 • bezpieczeństwo – kubeczek jest produktem bezpiecznym dla zdrowia, pomaga unikać odparzeń, zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych i podrażnień, które często towarzyszą używaniu podpasek i tamponów.
 • troska o środowisko naturalne – kubeczek jest rozwiązaniem ekologicznym i przyjaznym środowisku naturalnemu. Zastępując nim podpaski i tampony higieniczne zmniejszamy ilość odpadów, które generujemy używając produkty jednorazowego użytku.

Kubeczek menstruacyjny – nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów higienicznych

Kubeczek menstruacyjny – wady

 • wybór odpowiedniego kubeczka – niestety może się zdarzyć, że zanim trafimy na odpowiedni kubeczek, będziemy musiały wypróbować kilka różnych rodzajów.
 • bariera psychiczna przed włożeniem kubeczka do pochwy.
 • obawy, czy kubeczek jest odpowiednio umieszczony i czy uda nam się go bezproblemowo usunąć.
 • aplikacja i opróżnianie kubeczka w miejscach publicznych – największym problemem może być opróżnianie kubeczka w toaletach publicznych z umywalkami w części wspólnej.
 • cena kubeczka – dobrej jakości kubeczek menstruacyjny kosztuje nawet 120 zł.

Kubeczek menstruacyjny – bezpieczeństwo i zdrowie

Kubeczek menstruacyjny uznaje się za bezpieczny dla kobiecego zdrowia. Wykonany z dobrej jakości silikonu medycznego lub TPE jest produktem mogącym mieć kontakt z narządami rodnymi kobiety. Jego bezpieczeństwo potwierdza amerykańskie towarzystwo FDA – The United States Food and Drug Administration – najważniejsza instytucja dopuszczająca leki oraz produkty medyczne do obrotu. Warto zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do popularnych podpasek czy tamponów higienicznych, kubeczek nie zawiera dioksyn i żadnych alergenów. Jest też produktem, który w minimalnym stopniu może powodować zespół TSS, z którym wiele kobiet ma do czynienia podczas używania tamponów higienicznych. Producenci zapewniają też, że kubeczek nie powinien naruszać błony dziewiczej.

Kluczową zasadą użytkowania kubeczka higienicznego jest dbanie o odpowiednią higienę. Należy do niej mycie rąk – przed i po aplikacji kubeczka oraz mycie samego kubeczka. Wystarczy do tego ciepła woda i odrobina delikatnego detergentu oraz wyparzenie kubeczka po zakończonej menstruacji.

Gdzie kupić dobry kubeczek menstruacyjny?

Po kubeczek menstruacyjny spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa, warto wybrać się do dobrego sklepu on-line, apteki lub drogerii. Nie zalecam kupowania kubeczków niewiadomego pochodzenia, ze stron sprzedażowych w Azji itd. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, zdrowiu oraz kubeczku dobrej jakości, wybierz kubeczek jednego z czołowych producentów, posiadającego wszystkie niezbędne atesty. Mogą to być kubeczki takich marek, jak OrganiCup, LadyCup, MoonCup, MeLuna, Masmi, Lunette, LilyCup i Yuuki.

Kubeczki menstruacyjne dostępne w Triny.pl

 • Kubeczek menstruacyjny – Moonstone Blue
 • Kubeczek menstruacyjny
 • Kubeczek menstruacyjny

♠ Kubeczek menstruacyjny LadyCup

♣ Kubeczek menstruacyjny Masmi 

♥ Kubeczek menstruacyjny OrganiCup

Czy kubeczek menstruacyjny jest dla Ciebie?

Odpowiedź na pytanie, czy kubeczek menstruacyjny jest rozwiązaniem, które zyska aprobatę każdej kobiety, jest trudna. Na to, aby kubeczek zapewniał uczucie komfortu, był niewyczuwalny i łatwy w aplikacji, wpływa wiele czynników. Czasami zdarza się, że z powodu budowy anatomicznej kobieta ma problem z dobraniem odpowiedniego kubeczka. Kubeczek wzbudza też wiele obaw i wymaga przełamania barier psychicznych, na co nie każda kobieta jest w stanie się zdobyć, rezygnując tym samym z używaniem kubeczka. A czy kubeczek będzie produktem odpowiednim dla Ciebie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Mi pozostaje tylko trzymać kciuki, abyś już za pierwszym razem trafiła na kubeczek idealny i szybko odczuła wszystkie zalety związane z jego używaniem.

A jeśli mimo wszystko masz obawy przed kubeczkiem, ale chcesz żeby używać produktów higienicznych dobrych dla zdrowia i przyjaznych dla środowiska, koniecznie przeczytaj artykuł o ekologicznych podpaskach i tamponach:

Higiena intymna kobiety – jakie podpaski, tampony i wkładki używać?

Przeczytaj także

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Olejek nawilżający do twarzy: 5 najlepszych!

Jak działa peeling enzymatyczny, kto powinien go używać i jaki peeling wybrać

Jak działa peeling enzymatyczny, kto powinien go używać i jaki peeling wybrać

Glinka na włosy – właściwości, działanie i sposoby użycia

Glinka na włosy – właściwości, działanie i sposoby użycia

Komentarze (2)

 1. P
  Paula
  W tekście jest błąd („Najmniejsze kubeczki menstruacyjne mają długość 35-36 cm, największe 65-66 cm”). To raczej niemożliwe, powinny być mm 🙂
  Odpowiedzi ()

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany