Aldehyd benzoesowy w kosmetykach

Aldehyd benzoesowy w kosmetykach

Aldehyd benzoesowy może wydawać się dość enigmatycznym składnikiem kosmetyków. Tymczasem to właśnie benzaldehyd nadaje im przyjemny, migdałowy zapach. Czy to jedyne jego zastosowanie? Czy znajdziesz go w składzie kosmetyków naturalnych? I czy składnik ten jest w pełni bezpieczny? Czas odpowiedzieć na te pytania!

Aldehyd benzoesowy – co to jest?

Aldehyd benzoesowy, znany także jako benzaldehyd, to organiczny związek chemiczny, należący do grupy aldehydów aromatycznych. Substancja ta jest nietoksyczna. Ma postać żółtawej, oleistej cieczy o charakterystycznym, migdałowym zapachu. To właśnie zapach aldehydu benzoesowego sprawia, że składnik ten jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce i przemyśle perfumeryjnym.

Benzaldehyd występuje naturalnie m.in. w pestkach gorzkich migdałów, wiśni i brzoskwiń. Można go pozyskiwać także w laboratorium – z toluenu lub na drodze reakcji biotechnologicznych. W kosmetykach wykorzystywana jest syntetyczna wersja aldehydu benzoesowego.

Zastosowanie aldehydu benzoesowego w kosmetyce

Benzaldehyd w kosmetykach wykorzystywany jest przede wszystkim jako substancja zapachowa. Składnik ten może tworzyć kompozycje zapachowe z innymi związkami aromatycznymi, utrwala je i wzmacnia. Dzięki temu zapachy kosmetyków stają się jeszcze bogatsze. Maskuje również zapach mniej przyjemnych składników. Benzaldehyd stosowany jest także do tworzenia barwników. 

W jakich kosmetykach możesz spotkać aldehyd benzoesowy?

Aldehyd benzoesowy można znaleźć w składzie „pachnących” kosmetyków. Zapach bywa ważnym kryterium przy wyborze produktów, dlatego producenci kosmetyków starają się odpowiednio zadbać o ten aspekt. Przy łatwej dostępności benzaldehydu i przystępnej cenie tego składnika można w łatwy sposób wzbogacić formułę produktów o przyjemną nutę zapachową. 

Aldehyd benzoesowy może być składnikiem perfum, wód perfumowanych i toaletowych, a także wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Może być obecny w składzie m.in.:

  • kremów do twarzy, rąk i stóp,
  • balsamów do ciała,
  • mydeł, żeli pod prysznic i płynów do kąpieli,
  • szamponów, odżywek i masek do włosów,
  • kosmetyków do makijażu,
  • dezodorantów i antyperspirantów,
  • kosmetyków do golenia,
  • produktów odstraszających komary.

Aldehyd benzoesowy w składzie INCI kosmetyków oznaczany jest jako Benzaldehyde.

Przeczytaj również:

Czy aldehyd benzoesowy jest bezpieczny do stosowania?

Benzaldehyd to substancja, która jest bezpieczna do stosowania w kosmetykach. Zostało to potwierdzone przez instytucje i organizacje, czuwające nad bezpieczeństwem składników produktów kosmetycznych. Aldehyd benzoesowy nie działa fototoksycznie i nie jest szkodliwy dla skóry w kontakcie ze słońcem. Składnik ten może przyczyniać się do powstawania odczynów alergicznych na skórze – tak jak w przypadku innych aromatów obecnych w kosmetykach. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby o skórze wrażliwej i alergicznej.

W okresie ciąży i karmienia piersią nie wskazań, aby rezygnować z kosmetyków zawierających aldehyd benzoesowy. Rezygnacja z silnych związków aromatycznych bywa w tym czasie zalecana, z uwagi na większą wrażliwość skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.

Aldehyd benzoesowy jest odpowiedni do stosowania przez wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Substancja te jest również bezpieczna dla środowiska naturalnego i nie szkodzi naszej planecie.

Aldehyd beznoesowy to bezpieczny składnik kosmetyków – w tym kosmetyków naturalnych.

Obecność benzaldehydu na etykiecie produktu pozwala wnioskować, że będzie on przyjemnie pachnieć, a to z pewnością uprzyjemni i uatrakcyjni twoją pielęgnację.

Źródła:

  1. https://www.kosmopedia.org. Benzaldehyde. Dostęp: 18.11.2022
  2. https://incibeauty.com. Benzaldehyde. Dostęp: 18.11.2022

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Na co dzień, czy od święta? Jak często stosować serum do twarzy?

Na co dzień, czy od święta? Jak często stosować serum do twarzy?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany