Aldehyd benzoesowy w kosmetykach

Aldehyd benzoesowy w kosmetykach

Aldehyd benzoesowy może wydawać się dość enigmatycznym składnikiem kosmetyków. Tymczasem to właśnie benzaldehyd nadaje im przyjemny, migdałowy zapach. Czy to jedyne jego zastosowanie? Czy znajdziesz go w składzie kosmetyków naturalnych? I czy składnik ten jest w pełni bezpieczny? Czas odpowiedzieć na te pytania!

Aldehyd benzoesowy – co to jest?

Aldehyd benzoesowy, znany także jako benzaldehyd, to organiczny związek chemiczny, należący do grupy aldehydów aromatycznych. Substancja ta jest nietoksyczna. Ma postać żółtawej, oleistej cieczy o charakterystycznym, migdałowym zapachu. To właśnie zapach aldehydu benzoesowego sprawia, że składnik ten jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce i przemyśle perfumeryjnym.

Benzaldehyd występuje naturalnie m.in. w pestkach gorzkich migdałów, wiśni i brzoskwiń. Można go pozyskiwać także w laboratorium – z toluenu lub na drodze reakcji biotechnologicznych. W kosmetykach wykorzystywana jest syntetyczna wersja aldehydu benzoesowego.

Zastosowanie aldehydu benzoesowego w kosmetyce

Benzaldehyd w kosmetykach wykorzystywany jest przede wszystkim jako substancja zapachowa. Składnik ten może tworzyć kompozycje zapachowe z innymi związkami aromatycznymi, utrwala je i wzmacnia. Dzięki temu zapachy kosmetyków stają się jeszcze bogatsze. Maskuje również zapach mniej przyjemnych składników. Benzaldehyd stosowany jest także do tworzenia barwników. 

W jakich kosmetykach możesz spotkać aldehyd benzoesowy?

Aldehyd benzoesowy można znaleźć w składzie „pachnących” kosmetyków. Zapach bywa ważnym kryterium przy wyborze produktów, dlatego producenci kosmetyków starają się odpowiednio zadbać o ten aspekt. Przy łatwej dostępności benzaldehydu i przystępnej cenie tego składnika można w łatwy sposób wzbogacić formułę produktów o przyjemną nutę zapachową. 

Aldehyd benzoesowy może być składnikiem perfum, wód perfumowanych i toaletowych, a także wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Może być obecny w składzie m.in.:

  • kremów do twarzy, rąk i stóp,
  • balsamów do ciała,
  • mydeł, żeli pod prysznic i płynów do kąpieli,
  • szamponów, odżywek i masek do włosów,
  • kosmetyków do makijażu,
  • dezodorantów i antyperspirantów,
  • kosmetyków do golenia,
  • produktów odstraszających komary.

Aldehyd benzoesowy w składzie INCI kosmetyków oznaczany jest jako Benzaldehyde.

Przeczytaj również:

Czy aldehyd benzoesowy jest bezpieczny do stosowania?

Benzaldehyd to substancja, która jest bezpieczna do stosowania w kosmetykach. Zostało to potwierdzone przez instytucje i organizacje, czuwające nad bezpieczeństwem składników produktów kosmetycznych. Aldehyd benzoesowy nie działa fototoksycznie i nie jest szkodliwy dla skóry w kontakcie ze słońcem. Składnik ten może przyczyniać się do powstawania odczynów alergicznych na skórze – tak jak w przypadku innych aromatów obecnych w kosmetykach. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby o skórze wrażliwej i alergicznej.

W okresie ciąży i karmienia piersią nie wskazań, aby rezygnować z kosmetyków zawierających aldehyd benzoesowy. Rezygnacja z silnych związków aromatycznych bywa w tym czasie zalecana, z uwagi na większą wrażliwość skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.

Aldehyd benzoesowy jest odpowiedni do stosowania przez wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Substancja te jest również bezpieczna dla środowiska naturalnego i nie szkodzi naszej planecie.

Aldehyd beznoesowy to bezpieczny składnik kosmetyków – w tym kosmetyków naturalnych.

Obecność benzaldehydu na etykiecie produktu pozwala wnioskować, że będzie on przyjemnie pachnieć, a to z pewnością uprzyjemni i uatrakcyjni twoją pielęgnację.

Źródła:

  1. https://www.kosmopedia.org. Benzaldehyde. Dostęp: 18.11.2022
  2. https://incibeauty.com. Benzaldehyde. Dostęp: 18.11.2022

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Korund kosmetyczny (Alumina) – mikrodermabrazja w domu

Korund kosmetyczny (Alumina) – mikrodermabrazja w domu

Najlepsze szczotki do włosów – jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Najlepsze szczotki do włosów – jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany