Ziołowe kosmetyki – poznaj najpopularniejsze zioła w kosmetyce i domowej pielęgnacji?

ziołowe kosmetyki

Zioła stosowane w kosmetykach są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, dodatkowo roślinne składniki rzadziej powodują podrażnienia niż syntetyczne związki. Kosmetyki ziołowe zaliczane są do kosmetyków naturalnych i stosowane są z reguły do leczenia różnych dolegliwości skórnych. Ale nie tylko. Poznaj najczęściej stosowane zioła i ich cudowne właściwości pielęgnacyjne!

Zioła zawarte w kosmetykach wykazują cenne właściwości, dzięki którym nie tylko polecane są przy problemach i chorobach skórnych, ale też do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim są łagodne dla skóry i mogą być stosowane nawet przy bardzo wrażliwej skórze. Do tego świetnie nawilżają i odżywiają. Nic więc dziwnego, że ziołowe kosmetyki na dobre zagościły w naturalnej pielęgnacji. Dzisiaj przedstawię Ci kilka najpopularniejszych ziół wykorzystywanych do produkcji kosmetyków, a na koniec podzielę się z Tobą przepisami na kosmetyki DIY, które możesz z powodzeniem zrobić sama w domu.

Dlaczego warto stosować kosmetyki ziołowe?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od argumentów przemawiających za tym, aby sięgnąć po zioła i wykorzystać je w pielęgnacji. 

W Triny promujemy naturalne kosmetyki, a ziołowe kosmetyki nasycone substancjami aktywnymi pochodzącymi z roślin i ekstraktów doskonale wpisują się w ten trend! Typowe kosmetyki mogą zawierać związki chemiczne, które Twoja skóra niekoniecznie polubi (jak silne detergenty, konserwanty, silikony, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe), mogą bowiem wykazywać większy potencjał alergizujący i wywołać podrażnienia czy też obciążyć skórę.

Kosmetyki ziołowe są kosmetykami naturalnymi. W ich składzie znajdziesz rozmaite zioła, które doskonale pielęgnują zarówno skórę, jak i włosy. Wśród ich cennych właściwości znajdują się m.in. działanie przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające cerę czy wzmacniające włosy i paznokcie.

Dlaczego akurat zioła? Zioła i przyprawy były używane od niepamiętnych czasów do utrzymania i poprawy naturalnego piękna. Indyjskie kobiety od dawna stosują zioła, takie jak drzewo sandałowe i kurkumę do pielęgnacji skóry; hennę do barwienia włosów i dłoni oraz naturalne olejki do perfumowania ciał. Jeszcze nie tak dawno temu w królewskich pałacach Indii przeprowadzano wyrafinowane ziołowe zabiegi upiększające w celu zwiększenia piękna i zmysłowości ciała oraz utrzymania ogólnej higieny. 

Dzisiaj ekstrakty ziołowe są dodawane do preparatów kosmetycznych ze względu na kilka powiązanych właściwości, takich jak właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe. Kosmetyki ziołowe cieszą się popularnością nie tylko ze względu na dobre działanie, ale też stosunkowo mniejsze lub zerowe skutki uboczne w porównaniu do syntetycznych produktów kosmetycznych.

Zalety kosmetyków ziołowych

  • Bezpieczne. Składniki używane w ziołowych kosmetykach pozyskiwane są z ziół i ekstraktów roślinnych, a więc są to składniki naturalne.
  • Przebadane dermatologicznie. Każdy kosmetyk i produkt dopuszczony do sprzedaży musi przejść testy dermatologiczne.
  • Proste składy. Kosmetyki naturalne co do zasady mają krótsze INCI, a skład pozbawiony jest substancji potencjalnie szkodliwych. Tutaj ma rządzić przede wszystkim moc ziół!
  • Dostosowane do potrzeb skóry. Każde zioło wykazuje różne właściwości pielęgnacyjne, najczęściej są to właściwości łagodzące, kojące, wygładzające i przyspieszające regenerację. Dzięki temu bez problemu dobierzesz właściwy produkt do swojej skóry.
  • Zioła zawierają cenne substancje pozytywnie wpływające na skórę. Wśród nich znajdują się m.in. fitohormony, flawonoidy, garbniki, pektyny, saponiny i śluzy.
  • Większa efektywność działania. Wystarczy na krótki czas zamienić dotychczas stosowane kosmetyki na te z zawartością ziołowych ekstraktów, by szybko zauważyć poprawę kondycji skóry i włosów.
  • Do skóry i włosów. Kosmetyki ziołowe to szeroki asortyment produktów, dzięki którym nie tylko nawilżysz i ukoisz skórę, ale też zadbasz o włosy, zmniejszysz łupież czy też zahamujesz nadmierne wypadanie włosów.
  • Produkty ekologiczne. Większość producentów oferuje kosmetyki organiczne i/lub ekologiczne, gdzie składniki roślinne pochodzą z upraw ekologicznych. Oznacza to, że surowce są pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska.

To nie wszystkie zalety kosmetyków naturalnych. Dowiedz się więcej, dlaczego warto wybrać naturalną pielęgnację:

Jakie zioła są najpopularniejsze w kosmetykach?

Zioła od wieków stosowane były do leczenia podrażnień skóry, łupieżu, wypadania włosów i regeneracji skóry. Ziołowe kosmetyki zazwyczaj zawierają takie składniki jak: tymianek, szałwia, kurkuma, aloes, woda różana, ekstrakty roślinne np. z grejpfruta i cytryny, bazylię, lawendę i upiększające olejki aromatyczne.

Kosmetyki naturalne mogą podrażniać, bo często zawierają w składzie bardzo dużo różnych ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych, które mogą mieć działanie alergizujące. Przed użyciem kosmetyku z ziołami wykonaj próbę uczuleniową.

Lista 10 najpopularniejszych ziół stosowanych w kosmetyce:

  1. Aloes – wykazuje silne właściwości nawilżające i łagodzące. Wnika w głąb skóry aż 4 razy szybciej niż woda oraz zwiększa przenikanie innych substancji aktywnych. Polecany przy bardzo przesuszonej skórze i łamliwych włosach.
  2. Arnika – działa obkurczająco i wzmacnia naczynka krwionośne, co pomaga zlikwidować tak zwane pajączki. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne maść arnikową stosuje się m.in. do leczenia zmian trądzikowych i wyprysków.
  3. Lawenda – właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, normalizujące i tonizujące. Ponadto przyspiesza regenerację skóry i łagodzi podrażnienia skóry. Zioło polecane zwłaszcza do cery tłustej i trądzikowej.
  4. Mięta – działanie odświeżające i regulujące pracę gruczołów łojowych; pomaga rozświetlić i rozjaśnić cerę, dobrze też odżywia. W przypadku włosów działa przeciwłupieżowo i wygładzająco.
  5. Nagietek – niezwykle cenne zioło, ponieważ działa przeciwzapalnie, kojąco, nawilżająco, zmiękczająco, regenerująco, ochronnie. Pomaga uporać się z niedoskonałościami skóry, w tym trądzikiem, zaskórnikami, łuszczeniem, a nawet rozstępami.
  6. Pokrzywa – wykazuje właściwości tonizujące, naprawcze i regulujące wydzielanie sebum. Polecana do oczyszczania skóry twarzy i głowy. Stosowana na skalp zapobiega łupieżowi i hamuje wypadanie włosów.
  7. Rozmaryn – łagodzi stany zapalne, rozjaśnia cerę i stymuluje cebulki włosowe. Pozytywnie wpływa zwłaszcza na skórę tłustą i trądzikową, ponieważ wykazuje działanie ściągające i antyseptyczne.
  8. Rumianek – głównie działanie łagodzące i przeciwzapalne, dodatkowo zmniejsza obrzęki, pomaga leczyć oparzenia i przyspiesza gojenie ran. Polecany zwłaszcza do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.
  9. Skrzyp – korzystnie wpływa na ogólny wygląd skóry, włosów i paznokci, m.in. poprawia elastyczność naskórka, zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się włosów i paznokci oraz przyspiesza ich naturalny wzrost.
  10. Szałwia – działa antyseptycznie i przeciwstarzeniowo. Powszechnie stosowana jest w kosmetykach do cery trądzikowej, a także w ziołowych preparatach na grzybicę oraz preparatach na porost włosów.

Lista uwzględnia najczęściej spotykane zioła w kosmetykach. Oczywiście nie jest kompletna i skupiłam się tylko na tych najpowszechniejszych. Oprócz nich w kosmetykach możesz spotkać np. topolę (pomaga przy stanach zapalnych), babkę lancetowatą (działa ściągająco), melisę (działanie uspokajające i antybakteryjne), bazylię (działa naprawczo), łopian (działanie łagodzące i wzmacniające) czy czystek (działanie antyoksydacyjne).

Musisz też wiedzieć, że zioła w kosmetykach mogą występować pod różnymi postaciami. Z ziół wytwarza się olejki eteryczne poprzez destylację parą wodną, hydrolaty, czyli wody kwiatowe; ekstrakty, czyli zagęszczone preparaty uzyskane poprzez np. wytrawienie gliceryną; oraz maceraty olejowe, które wytwarza się poprzez zalanie rozdrobnionych ziół olejem. Każda z tych form cechuje się innym stężeniem składników aktywnych, a co za tym idzie – efektywnością. 

Zrób to sama! Przepis na ziołowe kosmetyki DIY

Najpopularniejszymi kosmetykami ziołowymi są produkty stosowane powszechnie do codziennego użytku, jak płukanka ziołowa do włosów, ziołowe żele i toniki do twarzy, peelingi oraz wszelkiej maści maseczki do twarzy. Możesz zakupić gotowe kosmetyki w sklepie (tutaj rekomendujemy marki kosmetyczne specjalizujące się w kosmetykach naturalnych, ponieważ te pozbawione są większości sztucznych dodatków). Możesz też przygotować własne kosmetyki ziołowe w domu, zwłaszcza że przepisy na naturalne kosmetyki z ziół są niezwykle proste.

Domowy tonik lub hydrolat do twarzy możesz wykonać z większości dostępnych ziół i przypraw, jednak rekomenduję dobór rośliny konkretnie pod potrzeby Twojej skóry. Pamiętaj również, aby ziołowe kosmetyki DIY przygotowywać na bieżąco, bo wyższą efektywność mają, jak są świeże.

Domowe kosmetyki z ziół powinny być użyte od razu. Maksymalnie możesz przechowywać je do kilku dni w lodówce, szczelnie zamknięte w ciemnym opakowaniu, ale najlepiej mikstury przygotowuj na bieżąco i zużywaj w całości.

Poniżej kilka pomysłów na to, jak możesz włączyć zioła do domowej pielęgnacji.

Regenerująca i rozgrzewająca kąpiel z tymiankiem

Zalej 50 gramów tymianku 2 litrami wody i gotuj przez 5 minut. Następnie odstaw do wystygnięcia. Przecedzony wywar dodaj do wanny. Najlepiej, aby kąpiel trwała nie dłużej niż 20 minut. Tymianek ma działanie rozgrzewające i polecany jest np. zimą, kiedy naraziłaś ciało na działanie wiatru i mrozu. Ponadto działa regenerująco i szybko przywraca naturalną równowagę.

Nawilżająca maseczka z ogórkiem, miodem i szałwią

Całego zielonego ogórka umyj, obierz i pokrój w paski. Włóż go do miski i dodaj łyżkę miodu, łyżkę soku z cytryny i łyżkę suszonej szałwii. Wszystko zblenduj na gładką masę. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i trzymaj do 20 minut. Po tym czasie pozbądź się maseczki, w tym celu wystarczy przetrzeć delikatnie wacikiem – na twarzy pozostanie wówczas film, dzięki któremu nie będziesz musiała nakładać kremu.

Odświeżający i łagodzący tonik z nagietkiem

Potrzebujesz ok. 200 ml wody destylowanej, ćwiartkę szklanki suszonych płatków z nagietka oraz łyżkę soku z aloesu (jak nie masz aloesu, może być miód). Płatki zalej przegotowaną wodą i odczekaj około 20 minut. Następnie odcedź napar i dodaj sok z aloesu. Wymieszaj. Tonik gotowy! Polecany jest zwłaszcza przy cerze przesuszonej i naznaczonej trądzikiem.

Przeciwtrądzikowy tonik z tymiankiem

Tymianek działa odkażająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco na skórę, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej trądzikowej. Aby przygotować domowy tonik z tymiankiem, należy zalać ćwierć łyżki suszonego tymianku 1/4 szklanki wrzątku, a następnie zaparzyć napar przez minimum 15 minut, pozostawiając do ostygnięcia. Tak przygotowanym ziołowym tonikiem z tymianku nasącz wacik i przemyj cerę, najlepiej dwa razy dziennie. Możesz to zrobić również przed nałożeniem makijażu, bo tonik znakomicie przygotuję skórę do dalszych etapów.

Nawilżający peeling do twarzy z różą i lawendą

Przygotuj najpierw suche składniki, tj. łyżeczkę suszonych płatków róży, łyżeczkę suszonego rumianku i łyżkę płatków owsianych zmiel w młynku do kawy i dodaj tak przygotowany susz do ⅓ szklanki oliwy lub oleju. Możesz dodać łyżkę miodu. Tak przygotowany peeling nałóż na twarz i wykonaj drobny masaż, z pominięciem okolic oczu. Po kilku minutach spłucz letnią wodą. Dzięki zabiegowi Twoja cera będzie oczyszczona, wygładzona i widocznie nawilżona.

Ziołowy peeling do ciała

Jest jeden uniwersalny przepis na scrub do ciała: wystarczy, że do ulubionego oleju (może to być olej kokosowy lub oliwa z oliwek) dodać pół szklanki gruboziarnistej soli i ⅓ szklanki ziół. Najpierw sól połącz z olejem, a potem dodaj zioła. Jeżeli zioła są świeże, to najpierw je rozgnieć, aby wydobyć z nich cenne składniki. Możesz wzbogacić swój peeling, np. dodając ziarna mielonej kawy lub płatki owsiane. Innym przepisem jest cukrowy peeling ziołowy do ciała – zamiast soli wykorzystaj po prostu cukier.

Przykładowy przepis: do połowy szklanki oleju dodaj łyżkę stołową cukru i łyżkę stołową soli, dodaj łyżkę suszonej lawendy i łyżkę suszonej mięty. W ten sposób uzyskasz orzeźwiający peeling solno-cukrowy, który znakomicie oczyści i zrewitalizuje skórę, pozostawiając ją gładką i świeżą.

Płukanka ziołowa na porost włosów z pokrzywą

Istnieje wiele przepisów na domowe płukanki na włosy, które mają zapobiegać ich wypadaniu i stymulować ich zdrowy wzrost. Najpopularniejszymi ziołami są tutaj pokrzywa, rozmaryn oraz szałwia. Dość popularną płukanką jest ta z dodatkiem octu jabłkowego – wystarczy w pojemniku przygotować pół litra wrzątku, dodać 3 łyżeczki suszonej pokrzywy i pozostawić do zaparzenia i ostygnięcia. Następnie dodaj 2 łyżki octu jabłkowego. Taką płukanką płucz włosy po myciu i pozostaw na kilkanaście minut, nie spłukuj!

Poznaj inne sposoby na błyszczące i mocne włosy z wykorzystaniem ziół i innych składników z kuchni:

Podsumowanie

W Polsce pojawia się coraz więcej rodzinnych manufaktur i małych firm, które wytwarzają naturalne kosmetyki z ziołami. W Triny kochamy to, co polskie, dlatego w naszej ofercie znajdziesz polskie kosmetyki ziołowe z różnych części naszego kraju, często powstające w małych, limitowanych seriach.

Dlaczego warto wybrać kosmetyki nasycone ziołami? Ponieważ są to kosmetyki naturalne, a w ich składzie znajdują się tylko łagodne substancje (w tym roślinne konserwanty). Badania wskazują, że 84% konsumentów wybiera składniki naturalne, a aż 68% interesuje się pochodzeniem składników (źrodło: Hagi Cosmetics). Można więc napisać, że naturalna pielęgnacja nie jest chwilową modą, a trendem, który może mieć decydujący wpływ na zdrowy styl życia i świadome wybory. I tutaj wkraczają zioła, które od wieków stosowane są w medycynie i pielęgnacji. Czas czerpać na maksa z ich dobroczynnych właściwości!

Czy używasz jakichś kosmetyków ziołowych? A może masz ulubione zioła, które wykorzystujesz w kuchni i pielęgnacji? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Olejek z pestek opuncji figowej Najel – jak działa i dlaczego warto stosować go w pielęgnacji cery?

Olejek z pestek opuncji figowej Najel – jak działa i dlaczego warto stosować go w pielęgnacji cery?

Planeta Organica – naturalne kosmetyki inspirowane lokalnymi recepturami

Planeta Organica – naturalne kosmetyki inspirowane lokalnymi recepturami

Maska do włosów kręconych. Jak ją wybrać?

Maska do włosów kręconych. Jak ją wybrać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany