Oczyszczanie twarzy glinką. Dla kogo i dlaczego warto?

Oczyszczanie twarzy glinką dlaczego warto?

Twarz można oczyszczać stosując wiele różnych metod i kosmetyków. Oleje, specjalne rękawice, żele, pianki i mleczka, szczoteczki – to wszystko pewnie już znasz, albo przynajmniej coś na ich temat wiesz. Ale czy słyszałaś o oczyszczaniu twarzy przy pomocy glinki?

Oczyszczanie twarzy jest najważniejszym etapem jej codziennej pielęgnacji. Nie należy z niego rezygnować z wielu powodów. Przede wszystkim źle oczyszczona skóra, na której pozostają zgromadzone w ciągu dnia kurz, brud, pył i nadmiar sebum oraz resztki makijażu, będzie miała problem ze swobodną wymianą gazową. Pory będą ulegać zatkaniu, a gromadzące się w nich zanieczyszczenia będą przyczyną zaskórników, stanów zapalnych i pogarszającej się kondycji skóry.

Dlatego oczyszczania pod żadnym względem nie można pomijać. I warto robić to dobrze, pamiętając też o kolejnych etapach pielęgnacji twarzy, czyli jej tonizowaniu i nawilżaniu.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?

Jest wiele skutecznych metod. Jedną z nich jest OCM, czyli oczyszczanie skóry przy pomocy olejów. Jest to jednak dość angażujące i pomimo dużej popularności, wciąż wywołuje wiele wątpliwości.

Jeśli nie OCM to oczyszczanie tradycyjne i najlepiej dwuetapowe. Czyli najpierw usuwamy ze skóry makijaż płynem micelarnym, a w następnym kroku myjemy twarz żelem, mleczkiem, pianką, delikatnym mydłem lub innym kosmetykiem oczyszczającym. I jest to metoda najbardziej popularna i chyba nadal najczęściej stosowana.

Tradycyjne oczyszczanie skóry twarzy nie zawsze będzie jednak nam służyć. Warto bowiem wziąć pod uwagę, że niemal każdy kosmetyk oczyszczający/myjący zawiera w składzie substancje, które mogą podrażniać i osłabiać naturalną barierę ochronną naskórka. W wielu tego typu kosmetykach nadal stosuje się też wysuszający alkohol! Takie mocne oczyszczanie skóry stosowane przez dłuższy czas może powodować przesuszenie skóry albo nadmierną produkcję sebum i problemy z jej przetłuszczaniem. Często też po umyciu skóry żelem lub innym kosmetykiem przeznaczonym do tego celu może towarzyszyć nam uczucie ściągnięcia i szorstkości skóry.

Dlatego warto wybierać kosmetyki na bazie łagodnych, roślinnych składników.

Albo…wypróbować glinkę mineralną, która również może oczyścić skórę.

Oczyszczanie twarzy glinką sposoby

Glinka mineralna w naturalnej pielęgnacji

Glinki mineralne, jak już na pewno wiesz, są produktami w 100% naturalnymi. Wydobywa się je ze skał osadowych, rozdrabnia, sterylizuje, suszy na słońcu lub wydobywa z dna zbiornika termalnego. W całym tym procesie dba się o to, aby glinka zachowała wszystkie swoje właściwości i składniki mineralne, co wpływa na jej późniejszą skuteczność i możliwości pielęgnacyjne. A tych jest mnóstwo!

W zależności od koloru (rodzaju) glinki, mogą:

  • oczyszczać skórę
  • absorbować nadmiar sebum
  • działać przeciwzapalnie
  • łagodzić podrażnienia
  • wzmacniać naczynka krwionośne
  • nawilżać skórę
  • wyrównywać koloryt
  • działać antybakteryjnie
  • przyspieszać regenerację podrażnień i stanów zapalnych skóry
  • opóźniać procesy starzenia
  • odtykać zatkane pory
  • łagodzić swędzenie i zmniejszać szorstkość skóry
  • wpływać na poprawę jędrności i elastyczności naskórka.

Najchętniej stosowanymi glinkami są: zielona, biała, czerwona, żółta, błękitna oraz glinka marokańska. Każdą z nich można stosować jako maseczkę, dodawać do kąpieli, szamponu do włosów. Glinki są też składnikami robionych samodzielnie toników, wcierek do włosów, peelingów. Mogą być stosowane do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry.

Dlaczego warto oczyszczać twarz glinką?

Mycie twarzy glinką ma tę samą zaletę, co mycie twarzy olejami – pomaga uniknąć nam kontaktu z detergentami myjącymi.

Glinka sama w sobie ma bowiem właściwości oczyszczające i absorbujące zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Stosując ją do oczyszczania twarzy zapewniamy więc skórze czystość, a przy okazji nie podrażniamy jej naturalnego płaszcza ochronnego, nie przesuszamy i nie zakłócamy produkcji sebum.

Jest to w pełni naturalny sposób na oczyszczenie skóry, a do tego skuteczny i łagodny. Mycie twarzy glinką jest też bardzo ekonomiczne, bo jedno opakowanie glinki wystarcza na naprawdę bardzo, bardzo długo.

Co możesz osiągnąć myjąc twarz glinką?

Mycie twarzy glinką pozwala na jej dokładne oczyszczenie z codziennych zanieczyszczeń i pozostałości makijażu.

Przy regularnym stosowaniu można zauważyć, że pory ulegają zwężeniu, znikają zaskórniki, skóra pozostaje miękka, gładka i matowa przez kilka godzin.

Mycie glinką sprzyja też łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień oraz regulowaniu pracy gruczołów łojowych.

Jak umyć twarz glinką?

Do tego, żeby umyć twarz glinką potrzebujesz jedynie glinkę i wodę, którą możesz zastąpić też hydrolatem roślinnym. Niewielką ilość glinki należy wymieszać z wodą, tak żeby powstała papka. Nakłada się ją na skórę, wykonuje trwający około minuty masaż i pozostawia jeszcze na kilka minut. W tym czasie można np. umyć zęby, albo pojemniczek, w którym wcześniej była mieszana glinka (możesz rozmieszać ją również w zagłębieniu dłoni).

Po zmyciu glinki ze skóry nie musisz już stosować toniku, bo nie zaburza ona pH Twojej skóry.

Chociaż oczywiście możesz to zrobić.

Którą glinkę do mycia twarzy wybrać?

Najczęściej polecaną do mycia twarzy jest glinka biała. Jest ona bowiem najdelikatniejsza i może być stosowana do pielęgnacji nawet wrażliwej cery. Ale oczywiście możesz spróbować też mycia glinką różową, błękitną, czerwoną.

Oczyszczanie twarzy glinką którą wybrać

Do mycia twarzy idealnie nadaje się też puder myjący Clean Powder Make Me Bio, którego głównym składnikiem jest właśnie biała glinka. Poza nią w składzie pudru jest też olejek lawendowy, który działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, olejek różany o właściwościach łagodzących i delikatnie nawilżające skórę oraz działające kojąco płatki owsiane.

Kosmetolog radzi: Puder myjący do twarzy – jak go wybrać i jak stosować?

kosmetolog radzi

Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji skóry, a wykorzystanie do tego celu glinki mineralnej to świetne i w pełni naturalne rozwiązanie, które z powodzeniem można stosować na co dzień.

W drogeriach możemy znaleźć zarówno same  glinki, jak i różne kosmetyki z glinkami, przeznaczone do pielęgnacji twarzy, skóry ciała i włosów. Wartościowym i naturalnym produktem na bazie glinki jest puder myjący. Jest to kosmetyk uniwersalny – mogą go po niego sięgnąć nawet osoby z wrażliwą i delikatną skórą.

Dostępne w drogeriach pudry myjące mają postać lekkiego proszku. Zawierają w składzie glinkę mineralną oraz dodatkowe składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym, regenerującym i przeciwzapalnym. Wzbogacają dzięki temu dobroczynne działanie glinki, co sprzyja osiągnięciu jeszcze lepszych efektów pielęgnacyjnych.

Przy wyborze pudru myjącego warto kierować się przede wszystkim składem produktu. Pudry na bazie syntetycznych wypełniaczy najlepiej omijać szerokim łukiem. Na szczęście nie brakuje produktów, których wysoka jakość i świetny skład idą w parze z korzystną ceną.

Puder myjący stosuje się analogicznie do glinki. Niewielką ilość proszku wystarczy zmieszać z wodą lub hydrolatem do uzyskania konsystencji papki, następnie nałożyć mieszaninę na twarz, delikatnie masować przez chwilę, po czym dokładnie spłukać wodą. Puder myjący, podobnie jak glinka może być stosowany jako maseczka.
Puder myjący możesz również wykonać w domu samodzielnie. W tym celu potrzebujesz glinkę mineralną (np. białą glinkę kaolinową) i mąkę owsianą – w równych proporcjach. Opcjonalnie możesz dodać także kilka kropli olejku pielęgnacyjnego, np. migdałowego, różanego czy arganowego. Możesz użyć również mieszaniny różnych olejków. Składniki umieść w czystym, zamykanym pojemniku (najlepiej szklanym, uprzednio wyparzonym i wysuszonym). Po dokładnym wymieszaniu Twój puder myjący jest gotowy do użycia.

Czy mycia twarzy glinką jest dla każdego?

Stosowanie glinki do mycia i oczyszczania twarzy sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Polecam tę metodę zarówno skórze suchej i wrażliwej, którą łatwo podrażnić i przesuszyć oraz skórze tłustej i trądzikowej, która jeśli jest zbyt mocno oczyszczana zaczyna przetłuszczać się jeszcze szybciej, niż powinna.

Przeczytaj też:

Oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie – jak to robić dobrze

Oczyszczanie twarzy olejami. O co w tym chodzi?

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu zdecydujesz się na wypróbowanie glinki właśnie do mycia twarzy i uznasz, że jest to świetna alternatywa dla żeli i innych kosmetyków myjących.

A może już stosujesz glinkę do mycia twarzy?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Miodunka. Zapomniana roślina o niezwykłych właściwościach pielęgnacyjnych

Miodunka. Zapomniana roślina o niezwykłych właściwościach pielęgnacyjnych

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Komentarze (3)

  1. B
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. K
    Klaudia
    Chciałabym tylko zaznaczyć, że mycie twarzy żelem czy śmietanką nijest takie złe, jak to przedstawiono w tym artykule – są przecież kosmetyki z naturalnym składem, bez żadnego alkoholu i szkodliwych substancji

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany