Jak zapakować prezent w stylu zero waste?

pakowanie prezentów zero waste

Święta to barwny czas, pełen rodzinnych spotkań, dekoracji i prezentów. Nie da się ukryć – kolorowe, pięknie zapakowane prezenty, wyglądają świetnie pod choinką. Warto jednak pomyśleć o środowisku i tonach śmieci, które produkowane są z opakowań prezentów na całym świecie co roku. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z pakowania prezentów, po prostu wybierz bardziej ekologiczną alternatywę. Pakuj prezenty w stylu less waste, w produkty które już posiadasz bądź można je poddać recyklingowi. Przygotowaliśmy kompletny poradnik jak tego dokonać. Bądź w święta Eko-świrem razem z nami 🙂

Ponownie używając materiały do pakowania prezentów, dbasz o środowisko oraz swój domowy budżet. Podwójne zwycięstwo!

Jak ekologicznie zapakować prezent?

Wybierz papier z odzysku

pakowanie less waste papier z odzysku

Wybierz z paczki, którą otrzymałaś od Triny (bądź innego sklepu internetowego) materiały zabezpieczające produkty. W Triny używamy zwykły papier typu kraft oraz tzw. plaster miodu z cienką bibułką. Nadadzą one się świetnie do pakowania prezentu!

Usuń zniszczone boki

pakowanie prezentów z papieru z odzysku

Powyższe materiały nie spełniają funkcji dekoracyjnej, tylko zabezpieczającą produkty. Dlatego też będą pogniecione i mogą być lekko zniszczone. Przebierz wybrane papiery, odetnij zniszczone brzegi i potargane fragmenty.

Wyprasuj pognieciony papier

prasowanie papieru do pakowania prezentów

Gdy mamy już wybrany fragment papieru i przycięty do wielkości produktu, który chcemy owinąć, czas na wyrównanie pogniecionego materiału. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy przeprasować bezpośrednio papier żelazkiem. Materiały z paczek od Triny można prasować bez zabezpieczenia w postaci ściereczki, ponieważ są w 100% naturalne i nie będą się topić. Oczywiście zachowaj ostrożność jak przy każdym innym prasowaniu. Jeżeli nie masz pewności co do składu papieru bądź wykorzystujesz papier prezentowy z zeszłego roku, prasuj je przez ściereczkę.

Zawijamy produkt w papier

zawijanie prezentów w papier

Skoro nadaliśmy świeży wygląd papierom, wykorzystajmy je teraz do pakowania. Zawijamy produkt w papier, starając się nie używać taśmy klejącej bądź używać jej jak najmniej. Korzystajmy z papierowej taśmy tylko tam, gdzie jest to konieczne.

Bądź inny materiał – np. plaster miodu z bibułką

pakowanie less waste krok po kroku

Jeżeli zdecydowałaś się użyć ponownie „plaster miodu” z paczek od Triny, to świetna wiadomość. Na pewno efekt końcowy zaskoczy pozytywnie wszystkich. Tutaj polecamy najpierw owinąć pudełko bibułką. Następnie owijamy paczkę plastrem miodu, odpowiednio go naciągając oraz zaklejając.

Udekoruj prezent

dekorowanie prezentów less waste

Przyszedł czas na najprzyjemniejszą część pakowania prezentów. Dekorowanie! W dalszej części artykułu znajdziecie listę produktów do dekorowania prezentów w stylu zero waste. Do pakowania zestawów prezentowych Triny, wykorzystaliśmy wstążkę jutową z koronką, czerwoną papierową wstążkę, ususzone plastry pomarańczy, gwiazdki anyżu, laski cynamonu oraz bawełniany sznurek. Naturalne dodatki przykleiliśmy do prezentu za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco.

W co ekologicznie można zapakować prezent?

  • Stare gazety
  • Papierowe torby po zakupach
  • Stare materiały / tkaniny
  • Brązowy papier
  • Papier z odzysku
  • Papier śniadaniowy
  • Worki prezentowe (kupione bądź uszyte)
  • Słoiki oraz inne szklane pojemniki
  • Materiał będący częścią prezentu (szalik, koc, torba)
  • Ładna ściereczka do naczyń / ręcznik do rąk
  • Dowolne materiały, które już posiadamy i nie mamy do czego użyć
  • Gotowe zestawy prezentowe Triny nie potrzebują dodatkowego opakowania

Jakie są bardziej ekologiczne akcesoria do dekorowania prezentu?

  • Naturalny sznurek
  • Jutowa, papierowa lub materiałowa wstążka
  • Papierowa taśma
  • Naturalne dodatki (suszone pomarańcze, szyszki, gałązki drzewa iglastego, laski cynamonu, domowe pierniczki)
  • Papierowe torebki (nielakierowane!)
  • Kawałki materiału
  • Stara biżuteria

Co użyć zamiast taśmy foliowej?

  • Zastosuj technikę pakowania niewymagającą klejenia w ogóle bądź sklejenia papieru w jednym miejscu
  • W celu usztywnienia zawiniętej paczki użyj wstążki, naturalnego sznurka, drutu (styl industrialny jest bardzo trendy:)), kawałka materiału lub paska. Zamiast klasycznej kokardki ze sznurka, możemy wykorzystać stary guzik, który wzmocni ozdobne wiązanie.
  • Zamiast taśmy foliowej, wybierz taśmę papierową.

Unikaj błyszczących, lakierowanych papierów i toreb – nie nadają się do recyklingu.

Ciekawe pomysły na pakowanie prezentów w stylu zero waste

pakowanie prezentów zero waste

Pakowanie prezentów w stare gazety

Zamiast kupować kolejną rolkę papieru ozdobnego, możesz wykorzystać stare gazety bądź komiksy. Zarówno czarno-białe, jak i kolorowe strony z magazynów się nadadzą do pakowania prezentów. Użycie czarno-białego papieru będzie bardziej w stylu rustykalnym, nie skreślaj jednak nowszych wydań. Przejrzyj swoje zapasy niepotrzebnej makulatury. W roli papieru prezentowego sprawdzą się również komiksy, mapy oraz kolorowanki. Przewiązanie takiej paczuszki sznurkiem jutowym nada jej unikalny wygląd i nie będzie wymagało od nas wielu dodatkowych dekoracji.

pakowanie prezentów w gazetę
Źródło: https://pebblemag.com/magazine/doing/sustainable-gift-wrapping-ideas-to-try-this-christmas

Uszyj ubranko na prezent

Jeżeli umiesz robić na drutach bądź chcesz się w końcu nauczyć, możesz zrobić ubranko na dowolny prezent. Najbardziej popularne są sweterki na wino. Jednak w taką formę możesz opakować dowolny produkt, również kosmetyki naturalne. Dla tych, którzy nie posiadają cierpliwości do robienia na drutach, pozostaje poszukać wśród bliskich utalentowanej osoby w tym zakresie. Polecam zapytać mamy, babci bądź cioci.

Rozpruwając stary, zniszczony sweter, otrzymasz wełnę którą możesz wykorzystać w nowy sposób.

ubranko na wino
Ubranko na wino zrobione przez Mamę Kasię

Worki prezentowe ze starych materiałów

Uszycie worka prezentowego nie będzie wymagało od nas wiele wysiłku ani specjalnych umiejętności. Wystarczy kawałek niepotrzebnego materiału, nożyczki, igła i nitka (opcjonalnie maszyna do szycia, jeżeli ją posiadasz). Największą zaletą takiego worka jest to, że może być ponownie użyty. W przeciwieństwie do torebek prezentowych nie porwie się ani nie pogniecie. Zawsze będzie też możliwość wyprania go i wyprasowania przed kolejnym użycie. Worek prezentowy możemy też zakupić gotowy, ważne aby był z materiału, posłuży on wówczas dłużej.

Postaw na minimalizm

Nie każdy prezent wymaga wielkiej oprawy. Część produktów posiada już piękne opakowanie, więc ukrywanie go pod papierem nie ma większego sensu. Między innymi gotowe zestawy prezentowe przygotowane przez Triny nie wymagają już niczego. Posiadają nawet dedykację (np. dla Mamy, Taty, Eko-świra), więc w większości przypadków nie trzeba będzie dodawać nawet etykietki. Do wielu innych zestawów (i nie tylko) wystarczy dodać papierową bądź materiałową wstążkę, aby wyglądały pięknie.

jak zapakować zestawy prezentowe

Etykietkę możesz wykonać samodzielnie z kartonu, nieużywanego pudełka lub opakowania tekturowego.

Prezenty zamknięte w szkle

Słoiki, szklanki oraz inne szklane pojemniki są wdzięcznym materiałem do pakowania. Mogą być używane wielokrotnie, a nadanie im świątecznego wyglądu jest bardzo proste. Wystarczy przewiązać pojemniki wstążką bądź sznurkiem. Do dekoracji świetnie się sprawdzi również gałązka rośliny bądź mała bombka. Miejmy na uwadze, że nie każdy prezent można jednak zapakować w słoik.

Co najlepiej zapakować w szklane pojemniki na prezent?

  • domowe przetwory (dżemy, konfitury, sosy)
  • domowe wypieki (pierniczki, ciasteczka)
  • słodycze
  • pieniądze
  • vouchery
  • kosmetyki do kąpieli (małe mydełka, kule do kąpieli, peeling do ciała, sól do kąpieli itp.)
  • wszelkie produkty o małych rozmiarach i wykonane własnoręcznie prezenty. Więcej inspiracji znajdziesz tutaj: https://dodoburd.com/diy-gifts-in-a-jar.
pakowanie prezentów w szklane słoiki

Zawijanie prezentów metodą Furoshiki

Słyszeliście kiedyś o sztuce wiązania Furoshiki? Polecam gorąco zapoznać się z tym tematem, mam przeczucie że za kilka lat to będzie prawdziwy hit również w Polsce. Poprawnie termin Furoshiki to nie tyle metoda wiązania, co materiałowa chusta, która służy w japońskiej tradycji do owijania, pakowania i przenoszenia różnych przedmiotów. Zawijanie tkanin jest używane w Japonii od ponad 1200 lat, a słowo furoshiki pojawiło się w okresie Edo (1603-1868), kiedy to tkaniny były powszechnie używane w łaźniach do zawijania odzieży i jako mata do kąpieli

Nie musisz kupować specjalnie chusty Furoshiki (które swoją drogą są dostępne w wielu rozmiarach i przepięknych wzorach), możesz wykorzystać materiały, które już posiadasz. Sprawdzą się odpady materiałów, szaliki, apaszki, stare prześcieradła, chustki do nosa. Możesz popytać o takie materiały wśród znajomych bądź udać się na łowy do second handu.

pakowanie prezentów metodą Furoshiki
Źródło: https://www.evermine.com/blog/holiday-how-to-furoshiki-gift-wrap/

Wielkim atutem powyższej metody jest to, że nie wymaga ona od nas użycia niczego poza samym materiałem. Opcjonalnie możemy dodać dekoracje świąteczne, jednak nie wykorzystamy w tym celu nawet kawałka taśmy bądź kleju! W Internecie znajdziemy mnóstwo instrukcji jak zawinąć dany przedmiot oraz jakie wymiary chusty do tego potrzebujemy. Poniżej zamieszczamy instrukcję od Japońskiego Departamentu Środowiska.

jak pakować prezenty w chustę
Źródło: https://www.env.go.jp/en/focus/attach/060403-5.html

Zaskocz bliskich wyjątkowym opakowaniem

Do zapakowania prezentu możemy również wykorzystać… opakowanie po chipsach. Odwracając pustą torebkę, otrzymamy błyszczący, srebrny papier który przyda się w pakowaniu małych paczek.

Jeżeli jesteśmy świeżo po remoncie i posiadamy resztki tapety, nie wyrzucajmy jej. Opakowanie dokładnie pod kolor ściany na pewno będzie zaskoczeniem dla osoby obdarowywanej.

Świetnym pomysłem jest użycie części prezentu do zapakowania innego. W roli opakowania dobrze sprawdzają się materiałowe prezenty, czyli np. zimowe akcesoria (czapka, szalik a nawet rękawiczki), ekologiczne akcesoria (np. torby bawełniane, ściereczki bambusowe). Również mogą zostać wykorzystane jako opakowania: kubki, pudełka na biżuterię, butelki, kosmetyczki. Wówczas ukryty w nich drugi prezent będzie na pewno zaskoczeniem.

Podsumowanie

Najważniejszą zasadą jaką polecamy się kierować jest ponowne użycie produktów, które już posiadamy. Każdy produkt może od nas otrzymać drugie życie, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeżeli musisz zakupić nowe materiały do pakowania, wybierz te które podlegają recyclingowi oraz będą wielorazowego użytku. Mam nadzieję, że powyższy wpis zainspiruje Was do pakowania prezentów w stylu zero waste.

Przeczytaj także

Laminowanie włosów w domu – hit prawdziwych włosomaniaczek

Laminowanie włosów w domu – hit prawdziwych włosomaniaczek

Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia – co warto o nim wiedzieć?

Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany