Mydło marsylskie – tradycja zamknięta w kostce mydła

Mydło marsylskie zastosowanie

Mydło marsylskie ma bardzo długą, sięgającą średniowiecza historię i cieszy się niezmienną popularnością na całym świecie. To tradycyjne – wytwarzane na bazie oliwy z oliwek, sody i wody –  jest uznawane za najdelikatniejsze z mydeł. Skąd się bierze popularność mydła marsylskiego? Dlaczego warto stosować je do codziennej pielęgnacji skóry? I czy receptura współcześnie produkowanych mydeł marsylskich jest równie łagodna dla skóry, jak ta tradycyjna, pochodząca sprzed kilkuset lat?

Historia „savon de marseille”

Twórcami mydła roślinnego, czyli mydła składającego się jedynie z roślinnych olejów oraz wody i sody są Syryjczycy. Pierwsze wytwarzane przez nich kostki dały początek mydłu Aleppo, a wieści o ich pielęgnacyjnych właściwościach szybko rozprzestrzeniły się w Basenie Morza Śródziemnego. Powstanie pierwszej francuskiej manufaktury mydlanej datowane jest na 1370 rok. To właśnie wtedy zaczęto produkować pierwsze mydlane kostki, których receptura była wzorowana na mydle syryjskim. Jednak problem z dostępnością oleju laurowego wymagał dostosowania składu mydła do łatwo dostępnych składników i w ten sposób zaczęto produkować mydło marsylskie – z oliwy z oliwek, sody i wody. W XVI wieku, gdy mydło produkowane we francuskich manufakturach zyskało ogromną popularność, Ludwik XVI osobiście sprawował nadzór nad jego produkcją i składem. W 1688 roku nazwa mydła marsylskiego została zastrzeżona wyłącznie dla mydła produkowanego na bazie oliwy z oliwek w rejonie marsylskim.

W XIX wieku marsylscy mydlarze zaczęli poznawać nowe oleje roślinne i wprowadzać je do receptur swoich wyrobów. To właśnie wtedy skład mydła marsylskiego zaczęto wzbogać na przykład o olej kokosowy i palmowy.

Na początku XX wieku popularność mydła marsyslkiego przeżyła swoje apogeum – w 1913 roku wyprodukowano 180 tys. ton mydła.

W kolejnych latach mydło zaczęło być zastępowane coraz popularniejszymi kosmetykami do mycia ciała i mydłami, które produkowano na bazie dużo tańszego tłuszczu zwierzęcego. W ostatnich latach – wraz z rosnącą popularnością kosmetyków naturalnych i ekologicznych – mydło marsylskie zostało odkryte na nowo, zwłaszcza w naszej części Europy.

Jak się wytwarza mydło marsylskie?

Jak się wytwarza mydło marsylskie?

Cenione na całym świecie mydło marsylskie wytwarza się z oleju roślinnego (w tradycyjnej recepturze jest to oliwa z oliwek), sody oraz wody. Produkcja odbywa się ręcznie i trwa 14 dni. Najpierw w wielkich kadziach miesza się oleje roślinne z sodą i tak otrzymaną pastę podgrzewa się przez 10 dni w temperaturze 120 stopni Celsjusza, a następnie myje w celu usunięcia sody i pozostawia na 2 dni. Gdy mydło zastygnie dzieli się je na bloki i kostki, a następnie pieczętuje (każda manufaktura ma swoją pieczęć).

W oryginalnej recepturze mydła marsylskiego nie stosuje się tłuszczów zwierzęcych, barwników, konserwantów i perfum. Dzięki temu mydło jest bardzo łagodne dla skóry i hypoalergiczne.

Mydło marsylskie kiedyś i dziś

Tradycyjne mydło marsylskie – to jak już wspomniałam – to minimum 72% oliwy z oliwek z dodatkiem wody i sody. Jednak pomimo tego, że ta receptura została zastrzeżona, dzisiaj do produkcji mydeł marsylskich używa się także innych olejów roślinnych, w tym oleju kokosowego i oleju palmowego. Stosowanie tego drugiego wiąże się z wieloma wątpliwościami i budzi zastrzeżenia, dlatego że pozyskiwanie oleju palmowego oznacza prowadzoną na ogromną skalę wycinkę lasów. Producenci mydła marsylskiego stosują jednak olej palmowy, bo ma on właściwości oczyszczające i nawilżające, wspomaga regenerację skóry, reguluje poziom sebum i zawiera sporą ilość witaminy E, która chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych. Poza tym jest to olej stosunkowo tani i łatwo dostępny.

Jeśli masz wątpliwości co do stosowania kosmetyków i mydeł z olejem palmowym, zapytaj sprzedawcę bądź producenta kosmetyków o to, czy olej pochodzi z certyfikowanej uprawy.

Mydła marsylskie zawierają też dodatki innych olejów roślinnych i olejków eterycznych. Ich recepturę wzbogaca się między innymi olejem arganowym, masłem shea, olejem ze słodkich migdałów, zapachem lawendy, pomarańczy lub płatkami róż. Dzięki temu tradycyjna kostka mydła marsylskiego zyskuje dodatkowe właściwości, jeszcze większą delikatność i przyjemne zapachy.

Popularne stały się także mydła w kostkach o wadze 100 g, co znacznie ułatwia używanie mydła. Tradycyjna, 300 g kostka wymaga bowiem krojenia na kawałki, w innym przypadku mydło jest bardzo nieporęczne.

Mydło marsylskie właściwości

Delikatna pielęgnacja twarzy i ciała mydłem marsylskim

Mydło marsylskie doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji twarzy i całego ciała. Możesz umyć nim także głowę, zwłaszcza jeśli dokucza Ci problem suchej skóry i łupieżu. Mydło stosowane do umycia twarzy nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, za to doskonale oczyszcza z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zaskórników. Stosowane do mycia ciała delikatnie nawilża i natłuszcza skórę. Łagodzi też podrażnienia i stany zapalne (możesz po nie sięgnąć w celu łagodzenia dolegliwości skórnych spowodowanych atopowym zapaleniem skóry, egezmą i łuszczycą). Ze względu na delikatność składników, z których jest zrobione, możesz używać mydło marsylskie też do higieny intymnej, bez obawy o podrażnienie i przesuszenie skóry.

Właściwości i działanie mydła marsylskiego:

  • oczyszcza skórę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zaskórników
  • wspomaga pielęgnację cery z niedoskonałościami i skłonnej do podrażnień – działa antyseptycznie
  • delikatnie nawilża
  • nie powoduje uczucia ściągnięcia, które często występuje po umyciu twarzy zwykłym mydłem
  • łagodzi stany zapalne skóry
  • ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze
  • nie przesusza skóry
  • wykazuje działanie dezynfekujące – docenianie szczególnie przy pielęgnacji cery problematycznej, trądzikowej i gojeniu drobnych ran i otarć na skórze

Mydło marsylskie jest polecane przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej oraz problematycznej, a także do dezynfekcji ran i drobnych skaleczeń. Za sprawą wyjątkowych właściwości nawilżających, które ma dzięki oliwie z oliwek, doskonale sprawdza się też w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci.

Jak zrobić pranie z użyciem mydła marsylskiego?

Kostkę mydła marsylskiego możesz wykorzystać nie tylko do codziennego mycia, ale też do wielu czynności w domu. Jako delikatny i antyalergiczny produkt jest odpowiednie do prania ręcznego, zwłaszcza ubranek niemowlęcych. Nie dość, że doskonale radzi sobie z usuwaniem plam (także tych z tłuszczu i owoców), to nie wysusza skóry rąk, nie niszczy włókien tkanin i jest biodegradowalne. Roztworem wody z mydłem możesz też posprzątać w domu, a kawałek mydła umieszczony w szafie (zwłaszcza tego z dodatkiem olejku lawendowego) skutecznie odstraszy mole. Pamiętaj też, że mydło może służyć do dezynfekcji drobnych ran, otarć, czy zadrapań, dlatego zawsze warto mieć jego kawałek w domowej apteczce.

Chcąc zrobić pranie w mydle marsylskim zetrzyj je na tarce, a mydlane wiórki rozpuść w wodzie. W ten sam sposób możesz przygotować roztwór do mycia podłóg. Do zapierania plam użyj większego kawałka mydła – zwilż je wodą, a następnie potrzyj plamę.

Podsumowanie

Mydło marsylskie dzięki swojej delikatności i naturalności stosowanych w jego recepturze składników odczarowuje mit mydła, które wysusza i podrażnia skórę. Jest też doskonałym przykładem na to, że kostka mydła może służyć nie tylko do mycia rąk, ale też do umycia całego ciała, twarzy i włosów. Wzboagacające je naturalne olejki eteryczne i łagodne dla skóry barwniki nadają też mydłu piękny zapach i wygląd, dzięki czemu wspaniale prezentuje się też jako ozdoba łazienki.

Czy w Twojej łazience można znaleźć mydło marsylskie? Do czego je używasz?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany