Cienkie włosy są z natury bardzo delikatne, słabe i podatne na zniszczenie. Dlatego ich pielęgnacja powinna być skomponowana w sposób, który zadba o ochronę pasm przed działaniem czynników zewnętrznych, wypadaniem i łamaniem, a dodatkowo sprawi, że nie będą przeciążone i oklapnięte. Jak to zrobić? Właśnie o tym wszystkim dowiesz się z tego wpisu, w całości poświęconego pielęgnacji cienkich włosów.
Jako posiadaczka cienkich włosów wiem, jak wymagająca bywa ich pielęgnacja. Bo chociaż teoretycznie niczym nie różni się od pielęgnacji włosów grubych i normalnych, to priorytetem jest tutaj odpowiedni dobór kosmetyków, który nie będzie obciążał włosów, a jednocześnie zapewni im ochronę przed uszkodzeniami. Ważny jest też sposób wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych takich jak mycie, suszenie i czesanie oraz oczywiście sposób cięcia tych pasm. Tym, z czym nie lubią się włosy cienkie, jest na przykład ich mocne cieniowanie. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, kilka słów wyjaśnienia, o jakich włosach możemy powiedzieć, że są cienkie.
Spis treści
Włosy cienkie, czyli jakie?
Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś przyglądać budowie włosa, wiesz już, że jego zewnętrzną warstwę, czyli osłonkę, tworzy od kilku do kilkunastu łusek. Ich zadaniem jest zapewnienie włosom odpowiedniego poziomu nawilżenia – osłonka chroni przed utratą wilgoci. Zabezpiecza też przed działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeń, które mogą być przez nie powodowane.
Im włos jest grubszy, tym więcej łusek i keratyny chroni go przed zniszczeniem. Im cieńszy – tym tych łusek mniej i łatwiej o uszkodzenia, złamania i wypadanie włosów. Średnica cienkiego włosa to zwykle od 0,03 do 0,04 mm, a średnica włosa grubego to nawet 0,08 do 0,1 mm. Pomiędzy nimi jest włos normalny o średnicy 0,05-0,07 mm. Źródło: blondhaircare.com
Warto wiedzieć, że włosy cienkie to nie zawsze włosy rzadkie. Bo, podobnie jak włosy normalne czy włosy grube, cienkie włosy też mogą być gęste. Dlatego pisząc o cienkich włosach, nie piszę o włosach, których jest mało i gdy przyjrzymy się głowie, to widzimy wyraźne prześwity na skórze, ale o włosach, które mają małą średnicę.
Jak dbać o cienkie włosy?
Pielęgnacja włosów cienkich, tak jak pozostałych typów, powinna być uzależniona od ich stanu (kondycji) i porowatości. Bo kierowanie się jedną, uniwersalną zasadą może nie zdać egzaminu. Tym bardziej, że cienkie włosy mogą być w naprawdę doskonałym stanie, wyglądać pięknie i wymagać tylko kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Z drugiej strony pasma mogą wymagać intensywnego nawilżania i odżywiania, które ich nie obciąży. Dlatego poniższe porady i wskazówki są zbiorem uniwersalnych zaleceń dla cienkich włosów, a Ty sama musisz wybrać spośród nich te, które będą dobrze sprawdzały się na Twoich włosach.
Mycie cienkich włosów
Mycie cienkich włosów powinno być przede wszystkim delikatne. Pamiętaj, że podczas tej podstawowej czynności pielęgnacyjnej pasma mogą ulegać zniszczeniu, łamać się i wypadać. Dlatego zrezygnuj z mocnych i silnie oczyszczających szamponów. Polewaj włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą, a po umyciu delikatnie odciśnij je z nadmiaru wody bawełnianą pieluszką lub koszulką. Nie szarp, nie szoruj, delikatnie rozczesuj. Zamiast szamponu możesz użyć odżywkę i zastosować metodę OMO, a podczas mycia włosów wykonać delikatny masaż skalpu. Taki masaż poprawia ukrwienie skóry głowy i pobudza cebulki, dzięki czemu włosy rosną szybciej i są gęstsze.
Odżywka nie dla cienkich włosów?
Jestem przekonana, że nie raz spotkałaś się z przekonaniem, że odżywki obciążają cienkie włosy, przez co tracą one swoją objętość, są przyklapnięte, a nawet szybciej się przetłuszczają. Nie do końca jest to prawda, a kluczowe znaczenie dla stosowania odżywek w pielęgnacji włosów cienkich ma ich porowatość.
Dla przypomnienia – ściąga, jak określić porowatość włosów:
Włosy niskoporowate to te, których łuski ściśle do siebie przylegają, są gładko i równomiernie ułożone oraz domknięte. Takie włosy są zazwyczaj bardzo gładkie, śliskie i proste. Mogą być oporne na stylizację i koloryzację. Długo schną i są bardzo podatne na uszkodzenia.
Włosy wysokoporowate są suche i zniszczone zabiegami stylizacyjnymi (suszeniem, prostowaniem). Ich łuski odstają, mają tendencję do puszenia się i szybko ulegają uszkodzeniom. Są to zazwyczaj włosy kręcone lub falowane.
Włosy średnioporowate, czyli takie, które łączą w sobie cechy pozostałych typów porowatości. Mogą być proste lub falowane i dobrze poddawać się zabiegom stylizacyjnym. Nie są tak suche, jak włosy wysokoporowate, mogą za to tak samo szybko łapać wilgoć z powietrza.
Jeśli masz włosy w dobrej kondycji, zdrowe, lśniące, gładkie i proste, a jednocześnie cienkie – rzeczywiście możesz obciążyć je przez nałożenie odżywki, zwłaszcza tej z dużą ilością emolientów. Nie powinnaś się jednak tego obawiać, jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate, suche i zniszczone – w tym przypadku odżywka jest jak najbardziej wskazana. Dobrym pomysłem na stosowanie odżywek i masek przy każdym rodzaju włosów cienkich jest nakładanie ich na pasma przed myciem. Ważne, żeby tego typu produkty nie zawierały w składzie alkoholu, silikonów i silnie drażniących skórę substancji zapachowych oraz konserwantów.
Cienkie włosy – farbowanie, cięcie i stylizowanie
Tym, czego nie lubią włosy cienkie, jest ich mocne cieniowanie. Sama mogłam się o tym przekonać, gdy przez kilka miesięcy po mocnym wycieniowaniu włosów miałam na głowie cienkie piórka, z którymi nic nie dawało się zrobić. Cienkie włosy nie powinny być też rozjaśniane, farbowane, często prostowane. Każda z tych czynności niszczy ich delikatną strukturę. Tapirowanie w celu nadania objętości też nie jest dobrym pomysłem!
Cienkim włosom służy dobre cięcie, np. w literę V i unoszenie ich u nasady, na przykład założenie na noc papierowych papilotów lub dużych wałków. Cienkie włosy dobrze prezentują się też w luźnych upięciach.
Kosmetyki, które polubią cienkie włosy
Kosmetyki do pielęgnacji cienkich włosów powinny być delikatne, a ich składy wolne od alkoholu, drażniących substancji zapachowych, pochodnych ropy naftowej i silikonów. Dlatego warto wybierać kosmetyki naturalne, łagodne szampony na bazie tensydów roślinnych i odżywki z naturalnymi emolientami i substancjami nawilżającymi. Poniżej znajdziesz zaledwie kilka propozycji kosmetyków, które cienkie włosy bardzo polubią. Po więcej zapraszam tutaj -> kosmetyki do pielęgnacji włosów
Pielęgnacja włosów cienkich – polecane produkty
Equilibra – Odżywka aloesowa nawilżająca sprawia, że włosy są miękkie, gładkie i lśniące, a przy tym lekkie i nie obciążone. Zawiera wyciąg z pokrzywy i ekstrakt z siemienia lnianego, które wykazują działanie wzmacniające, odbudowują pasma od cebulek po same końce i stymulują ich wzrost.
Urtekram – Szampon rozmarynowy do włosów delikatnych BIO w łagodny sposób oczyszcza skórę głowy i włosy. Kosmetyk wykazuje działanie przeciwzapalne, przedłuża świeżość pasm, wzmacnia i odżywia cebulki. Jest odpowiedni do częstego stosowania. Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych stanie się dzięki niemu łatwiejsza i skuteczniejsza.
Anwen – Olej do włosów niskoporowatych – WERBENA – zapewnia pasmom ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą nawilżenia, zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem, zmiękcza i poprawia elastyczność. Dostępny jest też w wersji dla włosów wysokoporowatych.
Jeśli masz cienkie włosy, podziel się ze mną sposobami ich pielęgnacji. Zdradź, co robisz, żeby zawsze pięknie wyglądały.
Komentarze (10)