Chcesz mieć piękne włosy? Noś czapkę!

dlaczego warto nosić czapkę zimą

Czapka chroni włosy przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które przysłużą się fryzurze…

Szczególnie zimą, ale też późną jesienią i wczesną wiosną warto mieć na głowie czapkę. Dobrze dobrana może być ładnym uzupełnieniem Twojej zimowej garderoby i korzystnie wpływać na wygląd włosów. Noszenie czapki ma też oczywiście znaczenie z punktu widzenia naszego zdrowia i to właśnie o tych korzyściach opowiem Ci w pierwszej kolejności.

Dlaczego warto nosić czapkę?

Zadaniem czapki jest zapewnienie naszej głowie ochrony przed utratą ciepła. I jest to zadanie bardzo ważne, bo to przez głowę ucieka ok. 70 proc. ciepła. Jeśli więc nie masz czapki na głowie, a na dworze jest chłodno, wieje wiatr i pada deszcz, to nawet najcieplejsze ubrania i wełniane skarpety nie zapewnią Ci ciepła.

Ale to nie wszystko. Bo nosząc czapkę nie tylko chronisz organizm przed wyziębieniem, ale też swoje zatoki i uszy, które są bardzo wrażliwe na działanie niskiej temperatury, wiatru i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Noszenie czapki sprzyja więc zdrowiu i ochronie przed chorobami. Z czapką na głowie trudniej o przeziębienie i zimowe infekcje.

Włosy bez czapki – czy wiesz co im grozi?

czy trzeba nosić czapkę zimą

Czynniki zdrowotne to jedno, a kondycja włosów to drugie. Jednak w obu tych przypadkach noszenie zimą czapki jest niezbędne. I niestety, nie uda nam się jej zastąpić nawet najlepszym olejkiem ochronnym. Bez czapki Twoje włosy będą stawały się coraz bardziej suche, kruche i matowe. Stracą blask, mogą zacząć wypadać i być wyraźnie osłabione. Czy wiesz dlaczego tak się dzieje? Mają na to wpływ oczywiście niekorzystnie działające czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr i nagłe skoki temperatury (gdy wchodzimy z zimnego podwórka do ciepłego pomieszczenia i na odwrót).

Jak czynniki zewnętrzne wpływają na kondycję i wygląd włosów?

  • temperatura – włosom szkodzi zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura. Zimą mamy do czynienia raczej z temperaturami niskimi, często nawet ekstremalnie niskimi, a ich działanie na włosy możesz zaobserwować naprawdę bardzo szybko. Przebywając na zewnątrz w mroźną pogodą, sprawiasz, że włosy zaczynają się pokrywać warstwą szronu, którego wcale nie musisz widzieć. Zamarzająca na włosach woda niszczy ich strukturę, a gdy rozmarza (po powrocie do ciepłego pomieszczenia) zaczyna odparowywać, doprowadzając do przesuszenia włosów. Zimno w podobny sposób działa na cebulki włosów, które osłabia, przyczyniając się do tego, że wygląd i zdrowie włosów zaczynają się pogarszać, czego skutkiem jest też ich wypadanie.
  • wiatr – plączący włosy wiatr może powodować ich uszkodzenia – złamanie i kruszenie. Na dodatek wiatr pozbawia włosy wilgoci i sprawia, że zaczynają się przesuszać, tracą swoją miękkość i elastyczność.
  • zmiany temperatury – gwałtowne zmiany temperatury, np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia albo po wyjściu z domu na zewnętrz w mroźny dzień, zaburza prawidłową pracę gruczołów łojowych. Zaczynają one wytwarzać nadmierną ilość sebum i w ten sposób przyczyniają się do szybszego przetłuszczania włosów i powstawania łupieżu.

Zimno i wiatr osłabiają głównie cebulki włosów. Mają jednak też niekorzystny wpływ na ogólną kondycję włosów i powodują rozdwajanie się końcówek włosów.

Dlatego noszenie czapki zimą (albo przynajmniej dobrze okalającego głowę kaptura) powinno być niezbędne. Tylko jak prawidłowo nosić czapkę i jaką czapkę kupić, żeby włosy nie elektryzowały się i nie przetłuszczały?

Jak nosić czapkę?

jak nosić czapkę dla włosów

Chcąc ochronić włosy i skórę głowy przed zimnem i pozostałymi czynnikami zewnętrznymi, musimy schować całe włosy pod czapkę. Nie wystarczy, że założymy ją tylko na czubek głowy, a pozostałe włosy (często rozpuszczone) zostawimy bez ochrony. W ten sposób zabezpieczymy cebulki włosów, ale już dużą ich powierzchnię oraz końcówki narazimy na niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego kupując czapkę wybierz taką, która pozwoli schować Ci wszystkie włosy – czy w formie koka, warkocza, czy nawet rozpuszczone i przerzucone na jeden bok, żeby nie straciły objętości. Jeśli nie możesz znaleźć takiej czapki, albo nie lubisz takich obszernych fasonów, wystające spod czapki włosy schowaj pod kurtkę albo pod szalik.

Pamiętaj też o tym, aby po wejściu do ciepłego pomieszczenia, zdjąć czapkę z głowy. Nawet jeśli będziesz przebywać w nim tylko kilka minut. W ten sposób uchronisz włosy przed przetłuszczeniem i łupieżem.

Jaką czapkę kupić?

Wybór czapki nie jest zadaniem łatwym. Priorytetem jest oczywiście to, że musisz w niej dobrze wyglądać. Ale żeby czapka spełniała też swoje zadania, zwróć uwagę na to, żeby nie obciskała głowy i jednocześnie przylegała do uszu. Wybierz też czapkę uszytą z naturalnych materiałów, np. wełny lub bawełny i mieszanek, które je zawierają. Staraj się unikać czapek akrylowych, bo chociaż są przyjemne dla skóry i mięciutkie, to niestety skóra pod nimi nie oddycha i szybciej się poci. A to oczywiście przyspiesza przetłuszczanie się włosów.

Jeśli chcesz uniknąć elektryzowania się włosów wypłukaj czapkę w płynie do płukania. A chcąc uniknąć łupieżu wypłukaj ją w occie, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Przydatne produkty na elektryzowanie się włosów:

Podsumowanie

Być może do noszenia czapki przekona Cię też to, że jest to coraz modniejszy element zimowej garderoby. Obecnie czapki dostępne są w tak wielu wzorach i fasonach, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, a jak już zaczniesz ją nosić, szybko się do niej przyzwyczaisz. Na czym oczywiście zyskają Twoje zdrowie i włosy.

A czy Ty nosisz już czapkę?

Przeczytaj także

Blizny po trądziku – czy można się ich pozbyć? Jakie domowe sposoby pomogą?

Blizny po trądziku – czy można się ich pozbyć? Jakie domowe sposoby pomogą?

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany