Jesienna pielęgnacja skóry

pielęgnacja skóry w czasie jesieni

Z jednej strony należy zadbać o regenerację skóry po lecie, z drugiej przygotować do zimy. Jak zatem powinna wygladać pielęgnacja skóry jesienią?

Nawet jeśli udało Ci się już zregenerować skórę po lecie to przed Tobą kolejne wyzwanie – przygotowanie jej do zimy i zapewnienie skutecznej ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych. Jakie zabiegi w domowej pielęgnacji skóry oraz kosmetyki sprawdzą się teraz najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jesienna pielęgnacja skóry w domu – niezbędne zabiegi

Domową pielęgnację skóry zawsze warto podzielić sobie na poszczególne etapy, a każdy z nich wykonywać systematycznie i starannie, przy użyciu najlepszych kosmetyków naturalnych. Jesienią szczególnie warto postawić na intensywne złuszczanie skóry, jej nawilżanie i nawadnianie oraz kompleksowe odżywianie i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Tym, od czego warto zacząć jest oczywiście złuszczanie.

jak zadbać o skórę jesienią

Etap 1. Złuszczanie

Złuszczanie, które służy usuwaniu ze skóry martwego naskórka, jest nieocenionym zabiegiem w pielęgnacji skóry o każdej porze roku. Regularne stosowanie peelingów jesienią ma zadanie wspomóc regenerację skóry po lecie: usunąć przebarwienia, wygładzić i zmiękczyć przesuszony oraz podrażniony naskórek, wyrównać koloryt skóry. Jest też niezbędny, aby ułatwić nawilżanie i odżywianie skóry.

Pozbywając się martwych komórek oraz odtykając zatkane pory skóry, ułatwiasz skórze przyjmowanie składników odżywczych i nawilżających znajdujących się w kremach, balsamach, olejkach i maseczkach.

Jak często wykonywać peeling skóry jesienią? Jeśli jesteś już po wstępnej regeneracji skóry wystarczy jeden zabieg peelingowania w tygodniu. A jeśli dopiero zaczynasz, złuszczaj skórę nawet dwa razy na tydzień.

Wybierz peeling na bazie maseł i olejów roślinnych, z dodatkiem cukru, soli, zmielonych pestek lub nasion, które będą nie tylko złuszczać martwy naskórek i oczyszczać skórę, ale też zmiękczać i nawilżać.

W pielęgnacji twarzy sprawdzą się szczególnie peelingi enzymatyczne.

Zabiegiem do ciała połączonym ze złuszczaniem jest rytuał hammam. Jesienią warto wprowadzić go na stałe do pielęgnacji ciała, bo oczyszczanie skóry czarnym mydłem i rękawicą kessa, odżywianie jej glinką marokańską i nawilżanie oraz ujędrnianie olejem arganowym, niesmowicie wpływa na poprawę wyglądu i zdrowia skóry. Hammam jest też rytuałem bardzo relaksującym i odprężającym – idealnym na jesienne wieczory w domowym SPA.

Więcej o rytuale hammam przeczytasz w tym wpisie:

Etap 2. Nawilżanie

Po złuszczaniu Twoja skóra jest gotowa na to, co dla niej najważniejsze, czyli nawilżanie. Przetrzyj ją więc łagodnym tonikiem roślinnym lub hydrolatem, a następnie wklep w skórę krem o działaniu nawilżającym, olejek lub serum. Zadbaj o to, aby w ich składzie znajdowały się np. kwas hialuronowy, alantoina, mocznik i panthenol, które są substancjami nawilżającymi, oleje roślinne np. arganowy, kokosowy, z pestek winogron, czy awokado, bo to one chronią przed utratą nawilżenia oraz ekstrakty roślinne wspomagające neutralizowanie działanie wolnych rodników np. z zielonej herbaty. Postaraj się pić też jak najwięcej wody, by nawadniać skórę od środka.

Jeśli Twoja skóra poza nawilżeniem wymaga też złagodzenia podrażnień, wzmocnienia naczynek, czy rozjaśnienia przebarwień, wybierz kosmetyki, które zawierają sporą ilość witaminy C.

Na naczynka dobry wpływ ma też oczar wirginijski, olej z dzikiej róży i ekstrakt z miłorzębu japońskiego, a w łagodzeniu podrażnień i ukojeniu skóry świetnie spisują się rumianek, nagietek, masło shea, olej z kiełków pszenicy, biała glinka, owies, czy puder ryżowy. I to właśnie kremy zawierające je w składzie powinny pojawić się teraz w Twojej kosmetyczce.

Zmagając się z mocno przesuszoną skórą możesz przez kilka dni, przed pójściem spać, smarować twarz masłem shea. To genialny sposób na to, aby natłuścić i nawilżyć skórę, pozbyć się nieestetycznych, odstających skórek i suchych placków ze skóry, złagodzić podrażnienia i zmiękczyć skórę. Dobrze sprawdzą się też oczywiście oleje roślinne, ale ich stosowanie koniecznie połącz z kwasem hialuronowym. Tym, czego powinnaś teraz unikać są natomiast kosmetyki o właściwościach ściągających i działaniu matującym.

nawilżanie skóry jesienią

Etap 3. Odżywianie i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych

Odżywianie skóry jest bardzo ważnym rytuałem w jesiennej pielęgnacji skóry, bo nie tylko pomaga uzupełnić jej niedobory niezbędnych składników po lecie, ale też przygotowuje ją na nadejście zimy. Dlatego zadbaj o to, by dostarczać skórze składniki aktywne o działaniu odżywiającym i zapewniającym jej ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Odbudujesz w ten sposób naruszoną latem naturalną barierę ochronną skóry i jednocześnie bardzo ją wzmocnisz. Jak odżywiać i wzmacniać skórę?

  • Zadbaj o intensywną pielęgnację skóry nocą, nakładając na nią przed pójściem spać krem o działaniu odżywczym. W jego składzie powinny znaleźć się m.in. oleje roślinne o właściwościach odżywczych i wzmacniających (np. rokitnikowy, marula, lniany, jojoba, arganowy), masła roślinne (np. shea albo kakaowe), witaminy chroniące skórę przed działaniem wolnych rodników (głównie witamina E), naturalne substancje nawilżające (kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna roślinna, panthenol, alantoina) i antyoksydanty w postaci ekstraktów i wyciągów roślinnych (np.  ekstrakt z zielonej herbaty, wyciąg z winogron, koenzym Q10).

Pamiętaj, że nocą, kiedy Ty odpoczywasz, w Twojej skórze zachodzą intensywne procesy sprzyjające naturalnej regeneracji skóry, wzmacnianiu jej bariery ochronnej, dotlenaniu i usuwaniu z niej toksyn.

  • Pokochaj maseczki! W ich składach znajduje się zwykle większa ilość silnie skoncentrowanych składników o aktywnym działaniu odżywczym, nawilżającym i łagodzącym, niż w kremach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Nakładaj je na skórę 1-2 razy w tygodniu. Jeśli nie wiesz, jaką maseczkę wybrać, koniecznie zajrzyj do tych wpisów:
  • Chroń skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i codziennie nakładaj na skórę dobry krem z flitrem (jesienią również mamy do czynienia z promieniowaniem UV) lub smaruj ją olejkami na bazie olejów roślinnych. Oleje tworzą na skórze ochronny film, który nie tylko nie pozwala na zbyt szybką utratę nawilżenia, ale też chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wiatru, słońca, czy wilgoci. Zapobiega powstawaniu podrażnień i dba o dostarczanie skórze niezbędnych składników odżywczych. Olejami, które o tej porze roku sprawdzą się najlepiej są te zawierające dużą ilość naturalnej witaminy E, a kremami te, w składzie których znajduje się mineralny filtr ochronny.

Podsumowanie

Poza omówionymi we wpisie zabiegami pielęgnacyjnymi, nie możesz zapominać też o starannym oczyszczaniu skóry, które jest podstawą jej ładnego wyglądu, oraz swojej diecie. Po raz kolejny muszę bowiem podkreślić i przypomnieć o tym, że to, co jemy, ma wpływ na wygląd naszej skóry i włosów. A jesień obfituje w pełne witamin i składników mineralnych warzywa, których nie powinno zabraknąć na Twoim talerzu, jeśli chcesz cieszyć się naturalnie piękną skórą.

A jak wygląda Twoja jesienna pielęgnacja skóry?

Przeczytaj także

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Najlepsze maski na włosy na noc – Ranking TOP 5 w 2023 roku

Multimasking w pielęgnacji twarzy, czyli jak łączyć maski dla najlepszych efektów

Multimasking w pielęgnacji twarzy, czyli jak łączyć maski dla najlepszych efektów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany