Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

jak dbać o włosy zniszczone po rozjaśnianiu

W dzisiejszym wpisie zajmę się problemem włosów zniszczonych rozjaśnianiem. Podpowiem, jakie zabiegi warto wykonać i po jakie kosmetyki sięgnąć, aby zniszczone włosy po rozjaśnianiu odzyskały piękny wygląd. Jeśli zmagasz się z tym problemem i masz bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, zapraszam do czytania.

Włosy rozjaśniane mogą być piękne, miękkie, gładkie i sprężyste. Częściej jednak spotykamy włosy, które w efekcie rozjaśniania stają się suche, szorstkie, matowe i bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Jest to oczywiście spowodowane brakiem odpowiedniej pielęgnacji, która w przypadku włosów rozjaśnianych na blond powinna być… no właśnie jaka?

Czym charakteryzują się rozjaśniane włosy?

Jeśli jesteś posiadaczką jasnych, rozjaśnianych włosów, dobrze wiesz, z jakimi problemami wiąże się posiadanie tak lubianego koloru blond. Porowata struktura włosów rozjaśnianych sprzyja bowiem ich skłonności do łamania i rozdwajania, a także tego, że stają się przesuszone, kruche i matowe, trudne do rozczesania, sianowate i łatwo się plączą.

Regularnie rozjaśniane włosy są bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Nie służą im skrajne warunki atmosferyczne – źle tolerują mroźne powietrze, dużą wilgotność powietrza i palące słońce. Zaczynają się puszyć, elektryzować, często dochodzi do tego też rozdwajanie końcówek lub nasilone wypadanie włosów. Nie służy im też zbyt mocne związywanie i nieodpowiednie rozczesywanie.

W efekcie włosy rozjaśniane ze zdrowych i cieszących oko pięknym wyglądem stają się zniszczone i mało atrakcyjne. I to właśnie najczęściej w tym momencie zaczynasz się zastanawiać, jak je uratować i czy nawet bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu mogą znowu wyglądać pięknie.

Czy można uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu?

Czy można uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu?

Oczywiście włosy zniszczone rozjaśnianiem można uratować. Warto jednak zabrać się za to od razu po zabiegu rozjaśniania i konsekwentnie realizować każdy z punktów regeneracji włosów po rozjaśnianiu.

Jak dbać o rozjaśniane włosy? Jest wiele metod pielęgnacji, dzięki którym kosmyki zyskają olśniewający wygląd i cudowną miękkość. Stosując się do konkretnych wskazówek, możesz oczekiwać, że włosy będą znowu elastyczne, sprężyste, gładkie i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Przygotowałam miniplan regeneracji zniszczonych rozjaśnianiem włosów. Jego najważniejsze filary to: delikatne mycie, odżywianie, olejowanie, ochrona włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i regularne wizyty u fryzjera. Warto zastosować te sprawdzone metody i tajniki pomocne w pielęgnacji włosów rozjaśnianych, aby móc cieszyć się jedwabistymi, lśniącymi i zdrowymi pasmami.

Jak uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Skuteczna pielęgnacja i regeneracja

Delikatne mycie szamponem do włosów rozjaśnianych

Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać, aby uratować zniszczone włosy, jest ich delikatne mycie. Chociaż jest to czynność wykonywana regularnie, a nawet codziennie, często w jej trakcie popełnia się wiele błędów.

Jeśli chodzi o mycie włosów rozjaśnianych, to najważniejszą obowiązującą zasadą jest DELIKATNOŚĆ. Efekty pielęgnacji pasm zależą właśnie od jej przestrzegania. Włosy rozjaśnione mają uszkodzoną strukturę, są podatne na dalsze uszkodzenia i plątanie. Szampony, szczególnie te zawierająca silne detergenty myjące (SLS i jego pochodne), podczas każdego mycia będą służyć mocniejszemu uszkadzaniu kosmyków, dlatego powinnaś z nich jak najszybciej zrezygnować.

Jak uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Sięgnij po łagodne, naturalne szampony do włosów farbowanych. Dobrym wyborem będą szampony na bazie roślinnych substancji myjących (np. mydlnica lekarska, glukozyd kokosowy) i wyciągów ziołowych. Zrezygnuj ze stosowania szamponów zawierających w składzie silikony i alkohol. Ten ostatni składnik może być naprawdę szkodliwy i jeszcze bardziej osłabiać zniszczoną rozjaśnieniem strukturę włosów.

Zniszczone rozjaśnieniem włosy są bardzo wrażliwe. Pamiętaj o tym podczas ich mycia! Bądź delikatna i staraj się nie polewać włosów gorącą wodą. Myj je letnią wodą, łagodnie masuj, szampon rozcieńczaj w niewielkiej ilości wody i dopiero w takiej formie nakładaj na włosy. Po myciu odsącz nadmiar wody z włosów, nie pocieraj ich ręcznikiem, nie szarp. Staraj się też myć włosy jak najrzadziej (jeśli masz taką możliwość to 1-2 razy w tygodniu) i zrezygnuj z ich suszenia gorącym powietrzem.

Rozważ mycie metodą OMO, czyli mycie pasm odżywką. Dobrze mieć nie jedną, a dwie odżywki o zupełnie innych składach. Pierwsza z nich ma służyć myciu włosów, więc może mieć bardzo prosty skład, w którym na początku będą występować substancje o działaniu myjącym jak Behentrimonium Chloride lub Cetrimonium Chloride. Drugą odżywką jest ta, którą zastosujesz już po umyciu pasm – najlepiej bez alkoholu, ale za to ze sporą ilością olejów roślinnych i lekkich silikonów. Jak myć włosy odżywką? Dowiesz się tego z wpisu -> Mycie włosów odżywką. Sprawdzone metody, wady i zalety

Aby zapewnić odpowiednią pielęgnację nie tylko włosom, ale też skórze głowy, raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie umyj skalp szamponem oczyszczającym. Dzięki temu usuniesz ze skóry wszystkie nabudowane tam pozostałości po maskach, odżywkach, olejach i kosmetykach pielęgnacyjnych.

Polecane szampony:

Zamień odżywki na maski i stosuj je przy każdym myciem włosów

Jeśli na co dzień używasz odżywek do włosów, to bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli to odżywka do włosów farbowanych. Teraz jednak proponuję zamienić odżywkę na dobrą maskę emolientową lub emolientowo-proteinową i stosować ją przy każdym myciu włosów. Maski do włosów mają bogatsze składy i są bardziej treściwe. Idealna maska do włosów rozjaśnianych zadba o intensywne nawilżenie, odżywienie i regenerację blond kosmyków. W jej składzie warto szukać olejów oraz humektantów, czyli naturalnych składników nawilżających. Pamiętaj jednak o tym, że humektanty nie będą służyły włosom podczas wilgotnej pogody.

Jak stosować maskę do włosów zniszczonych po rozjaśnianiu?
Jak stosować maskę do włosów zniszczonych po rozjaśnianiu?

Umyj włosy delikatnym szamponem, odsącz nadmiar wody miękkim ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Nałóż na włosy odpowiednią ilość maski i wetrzyj starannie w każde pasmo. Możesz zrobić to przeciągając złączonymi dłońmi po włosach od nasady aż po końce, albo wmasowując maskę we włosy. Innym sposobem jest wczesanie maski we włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Po nałożeniu maski włosy możesz owinąć foliowym czepkiem i ręcznikiem – ciepło sprawi, że składniki maski szybciej wnikną w strukturę włosów. Po 30 minutach zmyj maskę z włosów.

Jak nawilżyć włosy zniszczone rozjaśnianiem? Maskami! Maskami polecanymi do pielęgnacji włosów zniszczonych po rozjaśnianiu są głównie maski emolientowe. Możesz stosować je na zmianę z maskami proteinowymi. Maskami, których powinnaś teraz unikać (albo używać jedynie od czasu do czasu), są maski nawilżające, zawierające humektanty, czyli substancje nawilżające (np. aloes). Pod ich wpływem rozjaśniane włosy mogą się puszyć.

Polecane maski:

Częste i regularne olejowanie włosów rozjaśnianych

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zregenerować zniszczone włosy, koniecznie sięgnij po naturalne oleje. To moim zdaniem najlepszy domowy sposób na suche i zniszczone włosy po rozjaśnianiu, a jednocześnie odpowiedź na często pojawiające się pytanie, jak odżywić włosy zniszczone rozjaśnianiem. Dzięki znajdującym się w ich składzie kwasom tłuszczowym i witaminom, skutecznie odżywisz włosy, przywrócisz im miękkość, blask i sprężystość. Oleje ochronią też włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wzmocnią je i zabezpieczą kocówki włosów.

Olejowanie włosów wysokoporowatych, suchych, zniszczonych rozjaśnianiem i podatnych na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych to zabieg, który pomoże przywrócić im miękkość, gładkość, blask i zdrowy wygląd. Ważne jednak, żebyś zaczęła olejować włosy regularnie, najlepiej przed każdym myciem.

Aby olejowanie było skuteczne i przynosiło zamierzone efekty, stosuj je w odpowiedni sposób. W przypadku włosów zniszczonych, suchych i wysokoporowatych, najlepszą metodą olejowania jest olejowanie metodą na mokro, o której pisałam już kiedyś na blogu:

Pamiętaj też o dokładnym zmywaniu oleju z włosów. W tym celu zachęcam Cię emulgowania oleju odżywką. Metoda emulgowania polega na nałożeniu maski/odżywki do włosów na włosy pokryte wcześniej olejem. Robimy to na 10-15 minut przed zmyciem oleju. Maska/odżywka łączy się z olejem, dzięki czemu podczas mycia włosów olej dobrze się z nich zmywa.

Wybierając olej do zniszczonych włosów po rozjaśnianiu, sięgnij po jeden z olejów dedykowanych włosom wysokoporowatym. Dobrym olejem do włosów blond nie będzie ten, który może delikatnie przyciemniać włosy. Dlatego odpadają wszystkie indyjskie mieszanki olejów typu Amla i olej z orzechów włoskich. Włosy rozjaśnianie nie polubią też oleju rycynowego, który będzie dodatkowo je przesuszał, oraz oleju kokosowego, który będzie powodował ich puszenie. Podobnie może działać również masło shea.

Jaki olej wybrać do włosów rozjaśnianych?

Dobrym wyborem będzie też np. olej z pestek moreli. Polecam też oleje: z orzechów laskowych, z pestek śliwki, z czarnuszki, z krokosza, z rokitnika i oliwę z oliwek. Więcej olejów dedykowanych włosom wysokoporowatym znajdziesz w tym wpisie:

Polecane oleje do rozjaśnianych włosów:

Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi

Po każdym rozjaśnianiu włosy stają się bardziej delikatne, kruche i podatne na działanie czynników zewnętrznych. Szybciej się przesuszają, rozdwajają, elektryzują. Włosy stają się też bardziej puszące po rozjaśnianiu. Typowym zjawiskiem jest również to, że włosy są jak guma po rozjaśnianiu, tj. ciągną się i bardziej haczą o szczotkę.

Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednią ochronę włosów przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, niska i wysoka temperatura, wilgoć itd. Możesz dbać o włosy rozjaśnianie, stosując oleje roślinne lub specjalne serum ochronne, dedykowane zniszczonym, suchym i farbowanym włosom. Pamiętaj o tym, żeby sprawdzić, czy w ich składzie nie ma alkoholu. Tego typu produkty stosuje się najczęściej na końcówki włosów i jednym z rekomendowanych produktów jest np. jedwab w płynie.

Poza stosowaniem kosmetyków ochronnych, pamiętaj też o noszeniu czapki zimą i ochroną włosów przed słońcem latem. Unikaj też modelowania włosów z użyciem prostownicy lub lokówki, a jeśli już to robisz, zadbaj o ich termoochronę.

Spalone włosy po rozjaśnianiu tak bardzo lubią silikony, że bez nich ich pielęgnacja naprawdę może być trudna.  I nawet jeśli uda Ci się uniknąć ich w składzie szamponu i odżywki do włosów, to pomyśl o zabezpieczaniu końcówek z użyciem kosmetyku, który zawiera silikony. Oczywiście, żeby było trochę lżej dla włosów, możesz połączyć go z olejem roślinnym.

Jeśli interesuje Cię temat silikonów w kosmetykach, zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu:

Przykładowy kosmetyk z silikonami, który może korzystnie wpłynąć na wygląd rozjaśnianych włosów:

Regularne wizyty u fryzjera

Ostatnim filarem pielęgnacji włosów zniszczonych rozjaśnianiem powinno być regularne podcinanie końcówek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy regularnym rozjaśnianiu włosów ich końcówki będą bardzo słabe, suche, kruche i rozdwojone. Takie włosy nie wyglądają ładnie i nie uda się ich zregenerować, ani przywrócić im ładnego wyglądu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ich ścięcie. Jeśli masz włosy zniszczone na całej długości, a nie chcesz ich bardzo skracać, odwiedzaj regularnie salon fryzjerski i stopniowo je podcinaj.

Naturalne rozjaśnianie włosów

Jeśli udało Ci się już zregenerować rozjaśnianie włosy i przywrócić im ładny wygląd, czas pomyśleć nad tym, co dalej.
Zamiast stosowania szamponów o działaniu rozjaśniającym lub nakładania na włosy kolejnej partii rozjaśniacza, polecam sięgnąć po dużo bardziej naturalne metody.

Istnieje sporo naturalnych sposobów rozjaśniania włosów. Od ziołowych maseczek i płukanek, przez maski z miodu i cytryny, aż do ich koloryzacji przy użyciu roślinnych farb do włosów.

Być może efekt takiego rozjaśniania nie będzie porównywalny do tego, który wykonuje się tradycyjnymi metodami w salonach fryzjerskich, ale też włosy nie będą po nim tak zniszczone. Sama rozjaśniałam włosy przez wiele lat i gdy niemal całkowicie utraciłam z tego powodu ich skręt, postanowiłam coś z tym zrobić. Zrezygnowałam z rozjaśniania, kupiłam pierwszą w życiu maskę do włosów, zaczęłam regularnie podcinać końcówki. Gdy odrosty zaczęły bardzo rzucać się w oczy sięgnęłam po roślinną farbę Sanotint, który spisała się rewelacyjnie i pięknie wyrównała mi kolor. Od tamtej pory sięgam tylko po naturalne farby do włosów, a moje włosy są w naprawdę dobrej kondycji.

Więcej o naturalnym rozjaśnianiu włosów możesz przeczytać w tym wpisie:

Czy można farbować włosy po rozjaśnianiu?

Odpowiem jeszcze na częste pytanie, czy po rozjaśniaczu można zastosować od razu farbę do włosów.

Po zabiegu rozjaśniania Twoje włosy mogą nie mieć upragnionego odcienia lub też rozjaśniałaś włosy specjalnie pod dany kolor farby, np. przy drastycznej zmianie koloru z ciemnego na jasny. Zanim nałożysz farbę do włosów, nawet łagodną i naturalną, najlepiej odczekaj przynajmniej dobę, optymalnie to 3 dni. Jednak nie zawsze ma się taką możliwość, zwłaszcza jak włosy po rozjaśnianiu są żółte, rude czy po prostu mają nieciekawy pomarańczowy odcień. Wtedy ratunkiem może być nałożenie tonera, który zlikwiduje ciepły odcień. Jeżeli jednak zdecydowałaś się rozłożyć farbowanie włosów na kilka dni, w przerwach między zabiegami mocno nawilżaj i olejuj włosy.

Na końcu artykułu rekomenduję produkty, które będą idealne do pielęgnacji i nawilżania włosów farbowanych.

Kosmetyki do włosów rozjaśnianych – czego nie lubią włosy rozjaśniane

Czego powinnaś się wystrzegać w kosmetykach, jeśli masz rozjaśniane włosy? Jak dbać o pasma, unikając szkodliwych dodatków? W szukaniu odpowiednich produktów przyda Ci się poniższa lista.

Włosy rozjaśniane nie lubią:

  • alkoholu denaturowego (w INCI występującego pod nazwą alcohol lub alcohol denat)
  • alkoholu izopropylowego (INCI: isopropyl alcohol)
  • trudno zmywalnych silikonów np. simethicone i  trimethicone
  • dużej ilości ziół
  • protein
  • silnie oczyszczających detergentów myjących
  • kosmetyków o niskim poziomie pH  (np.ocet)
  • tosowane od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić, ale już w nadmiernej ilości niestety tak.

Posiadaczki włosów rozjaśnianych powinny jak najszybciej zrezygnować ze stosowania lokówki, karbownicy, prostownicy i suszarki. Ich używanie warto ograniczyć jedynie do wyjątkowych okazji, bo ciepło, które jest przez nie wytwarzane, niszczy i tak uszkodzone przez rozjaśniacz włosy.

Jeśli stosowanie stylizacji na gorąco częściej niż tylko na specjalne okazje jest jednak konieczne, absolutnym obowiązkiem jest nałożenie na włosy rozjaśnione kosmetyku o działaniu termoochronnym.

Delikatne kosmetyki dla rozjaśnianych włosów

Poniżej znajdziesz kilka propozycji kosmetyków, które warto wypróbować do pielęgnacji rozjaśnianych włosów.

Sylveco – Balsam myjący do włosów z betuliną – jeśli nie zdecydujesz się na mycie włosów metodą OMO, sięgnij po balsam myjący, który zapewni delikatne oczyszczenie Twoim kosmykom, bez ich puszenia, niszczenia i plątania.

Etja – Olej lniany – bardzo dobry olej do pielęgnacji rozjaśnianych, wysokoporowatych włosów. Zmiękcza, wygładza, nawilża, odżywia i regeneruje włosy, a do tego ma bardzo dobre działanie na skórę głowy.

Jak dbać o rozjaśniane włosy – podsumowanie

W pielęgnacji włosów zniszczonych po rozjaśnianiu ważna jest regularność, delikatność i odpowiedni dobór kosmetyków. Warto pamiętać o tym, że mocno uszkodzone włosy nie zregeneruję się z dnia na dzień, więc ich pielęgnacja będzie wymagała od nas cierpliwości i systematyczności. Zachęcam też do tego, żeby przed zabiegiem rozjaśniania porozmawiać z fryzjerem o możliwie najdelikatniejszej metodzie rozjaśniania i odpowiednim przygotowaniu do tego włosów. A jeśli masz włosy zniszczone długotrwałym rozjaśnieniem zastanów się nad ich obcięciem i rezygnacją z dalszego rozjaśniania.

Przeczytaj także

Najlepszy szampon dla dzieci – jaki wybrać? Poznaj nasze wskazówki i propozycje!

Najlepszy szampon dla dzieci – jaki wybrać? Poznaj nasze wskazówki i propozycje!

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Kreatyna – nie tylko dla sportowców. Cudowne właściwości dla urody

Najlepsze serum do skóry dojrzałej – Ranking TOP 15 oraz nowości w 2023 roku

Najlepsze serum do skóry dojrzałej – Ranking TOP 15 oraz nowości w 2023 roku

Komentarze (12)

  1. w
    weronika
    Moje włosy po farbowaniu były przesuszone i łamliwe. Stosuję do mycia szampon Redical do włosów zniszczonych i odżywkę a dodatkowo raz w tygodniu maskę i jest o niebo lepiej.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
    2. A
      Anonim
      Ja tez mialam bardzo zniszczone wlosy i bardzo mi wypadaly zaczelam stosowac serum RADICAL i jestem bardzo zadowolona.
  2. P
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      W sklepie Triny.pl Wszystkie produkty zaprezentowane we wpisie mają linki – wystarczy kliknąć, by przenieść się do sklepu 🙂
  3. M
    Malwina
    ja do rozjaśnianych wosów używam tylko tego mleczka tak mi kiedyś poleciła fryzjerka i tego się trzymam i się sprawdza 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. N
  4. M
    Magda
    Ja olejuję, stosuję OMO, i regularnie zakładam turban z maską od Pilomax. Peelinguję też skórę głowy i odnoszę spektakularne efekty w pielęgnacji 🙂
  5. D
    Danka
    A ja stosuję co mogę i mam nadal zniszczone i suche podam kilka olaplex 3, wax do włosów blond z rumiankiem -wlosy zrobiły się żółtawe, wax do blond z keratyną, szampon keratynowy, maska emolientowa, odżywka Loreal do włosów siwych, inne odżywki i regenerujące olejki typu kerastaze. Szkoda gadać ile kasy na to wydałam. Zapuszczałem i miałam poza ramiona a teraz po podcinaniu do ramion ledwo dostają. Czekam na odrost własnych już w przewadze siwych i nigdy więcej chemii na głowie i szukania upiększenia u fryzjerów. Efekt do pierwszego mycia.
  6. l
    lidia
    super informacje,dzięki, olejowanie jest dla mnie najlepszym sposobem na moje pióra używam jeszcze naprawcza maska do włosów z olejkiem arganowym bez tego chyba włosy całkowicie by mi się połamały
  7. M
    Magda
    W polecanych szamponach jest balsam sylveco. Jednak ma on w składzie masło shea które puszy i rozmaryn który może przyciemniać kosmyki. Więc nie Bardzo rozumiem czy on będzie ok do rozjasnajnych czy nie
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Ważne w pielęgnacji włosów jest zachowanie równowagi PEH. Stosując produkty obserwuj jak Twoje włosy reagują w trakcie ich używania na danych kosmetyk. Masło shea jest emolientem, a niedobór emolientów może powodować suchość i szorstkość włosów. Olej rozmarynowy w produkcie jest jednym z elementów całego składu. Jeżeli stosowałabyś 100% olej rozmarynowy na włosy to rzeczywiście może on spowodować przyciemnienie. W tym balsamie jest go po prostu bardzo mało, aby dał taki efekt 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany