Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

Olga Pietraszewska
Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

W dzisiejszym wpisie zajmę się problemem włosów zniszczonych rozjaśnianiem. Podpowiem, jakie zabiegi warto wykonać i po jakie kosmetyki sięgnąć, aby zniszczone włosy po rozjaśnianiu odzyskały piękny wygląd. Jeśli zmagasz się z tym problemem i masz bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, zapraszam do czytania.

Czym charakteryzują się rozjaśniane włosy?

Regularnie rozjaśniane i zmieniające swój odcień na jaśniejszy włosy stają się bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Stają się suche, kruche i mniej elastyczne. Nie służą im skrajne warunki atmosferyczne i źle tolerują mroźne powietrze, dużą wilgotność powietrza i palące słońce. Zaczynają się puszyć, elektryzować, często dochodzi do tego też rozdwajanie końcówek lub nasilone wypadanie włosów. W efekcie włosy rozjaśniane ze zdrowych i cieszących oko pięknym wyglądem, stają się zniszczone i mało atrakcyjne. I to właśnie najczęściej w tym momencie zaczynamy się zastanawiać, jak je uratować i czy nawet bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu mogą znowu wyglądać pięknie.

Czy można uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu?

Oczywiście włosy zniszczone rozjaśnianiem można uratować. Warto jednak zabrać się za to od razu po zabiegu rozjaśniania i konsekwentnie realizować każdy z punktów regeneracji włosów po rozjaśnianiu. Aby Ci to ułatwić przygotowałam mini-plan regeneracji zniszczonych rozjaśnianiem włosów. Jego najważniejsze filary to: delikatne mycie, odżywianie, olejowanie, ochrona włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i regularne wizyty u fryzjera.

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!

Jak uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Skuteczna pielęgnacja i regeneracja

1. Delikatne mycie

Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać, aby uratować zniszczone włosy, jest ich delikatne mycie. W tym celu sięgnij po łagodne, naturalne szampony. Dobrym wyborem będą szampony na bazie roślinnych substancji myjących (np. mydlnica lekarska, glukozyd kokosowy) i wyciągów ziołowych. Zrezygnuj ze stosowania szamponów zawierających w składzie SLS-y, silikony i alkohol. Ten ostatni składnik może być naprawdę szkodliwy i jeszcze bardziej osłabiać zniszczoną rozjaśnieniem strukturę włosów.

Zniszczone rozjaśnieniem włosy są bardzo wrażliwe. Pamiętaj o tym podczas ich mycia, bądź delikatna i staraj się nie polewać włosów gorącą wodą. Myj je letnią wodą, łagodnie masuj, szampon rozcieńczaj w niewielkiej ilości wody i dopiero w takiej formie nakładaj na włosy. Po myciu odsącz nadmiar wody z włosów, nie pocieraj ich ręcznikiem, nie szarp. Staraj się też myć włosy jak najrzadziej (jeśli masz taką możliwość to 1-2 razy w tygodniu) i zrezygnuj z ich suszenia gorącym powietrzem.

Polecane szampony:

 • Balsam myjący do włosów z betuliną
 • Odżywczy szampon – Włosy suche i rozdwojone końcówki
 • Hydrating shampoo – Nawilżający szampon

Balsam myjący do włosów z betuliną Sylveco 

Odżywczy szampon EO Laboratorie

Nawilżający szampon do włosów Insight

2.  Zamień odżywki na maski i stosuj je przy każdym myciem włosów.

Jeśli na co dzień używasz odżywek do włosów, to bardzo dobrze. Teraz jednak proponuję zamienić odżywkę na dobrą maskę emolientową lub emolientowo-proteinową i stosować ją przy każdym myciu włosów. Maski do włosów mają bogatsze składy, są bardziej treściwe i zapewniają skuteczniejszą regenerację, lepsze nawilżenie i odżywienie włosów. Aby maska miała czas zacząć działać, warto pozostawić ją na włosach nawet przez 30 minut.

Jak stosować maskę do włosów zniszczonych po rozjaśnianiu?

Umyj włosy delikatnym szamponem, odsącz nadmiar wody miękkim ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Nałóż na włosy odpowiednią ilość maski i wetrzyj starannie w każde pasmo. Możesz zrobić to przeciągając złączonymi dłońmi po włosach od nasady aż po końce, albo wmasowując maskę we włosy. Innym sposobem jest wczesanie maski we włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Po nałożeniu maski włosy możesz owinąć foliowym czepkiem i ręcznikiem – ciepło sprawi, że składniki maski szybciej wnikną w strukturę włosów. Po 30 minutach zmyj maskę z włosów.

Maskami polecanymi do pielęgnacji włosów zniszczonych po rozjaśnianiu są głównie maski emolientowe. Możesz stosować je na zmianę z maskami proteinowymi. Maskami, których powinnaś teraz unikać, albo używać jedynie od czasu do czasu są maski nawilżające, zawierające humektanty, czyli substancje nawilżające (np. aloes). Pod ich wpływem rozjaśniane włosy mogą się puszyć.

Polecane maski:

 • Maska do włosów wysokoporowatych – Kiełki pszenicy i kakao
 • Organic Oil – Maska do włosów z olejkami z cyprysa eukaliptusa i migdała
 • Złota maska do włosów ajurwedyjska

Maska do włosów wysokoporowatych Anwen

Organic Oil, Maska do włosów z olejkami z cyprysa, eukaliptusa i migdała 

Złota ajurwedyjska maska do włosów Planeta Organica

3. Częste i regularne olejowanie włosów.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zregenerować zniszczone włosy po rozjaśnianiu, koniecznie sięgnij po naturalne oleje. Dzięki znajdującym się w ich składzie kwasom tłuszczowym i witaminom, skutecznie odżywisz włosy, przywrócisz im miękkość, blask i sprężystość. Oleje ochronią też włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wzmocnią je i zabezpieczą kocówki włosów.

Aby olejowanie było skuteczne i przynosiło zamierzone efekty, stosuj je w odpowiedni sposób. W przypadku włosów zniszczonych, suchych i wysokoporowatych, najlepszą metodą olejowania jest olejowanie metodą na mokro, o której pisałam już kiedyś na blogu:

Olejowanie włosów na mokro – najlepsze sposoby

Pamiętaj też o dokładnym zmywaniu oleju z włosów. W tym celu zachęcam Cię emulgowania oleju odżywką. Metoda emulgowania polega na nałożeniu maski/odżywki do włosów na włosy pokryte wcześniej olejem. Robimy to na 10-15 minut przed zmyciem oleju. Maska/odżywka łączy się z olejem, dzięki czemu podczas mycia włosów olej dobrze się z nich zmywa.

Więcej na temat zmywania olejów z włosów możesz przeczytać w tym wpisie:

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki

Wybierając olej do zniszczonych włosów po rozjaśnianiu, sięgnij po jeden z olejów dedykowanych włosom wysokoporowatym. Dobrym wyborem będzie np. olej z pestek moreli. Polecam też oleje: z orzechów laskowych, z pestek śliwki, z czarnuszki, z krokosza, z lnianki siewnej, z rokitnika, oliwę z oliwek i olej lniany. Więcej olejów dedykowanych włosom wysokoporowatym znajdziesz w tym wpisie:

Olejowanie włosów kręconych. Analizuję najlepsze olejki

Polecane oleje do rozjaśnianych włosów:

 • Naturalny olej lniany BIO
 • Olej z pestek śliwek nierafinowany
 • Naturalny olej z pestek moreli

Olej lniany Etja

Olej z pestek śliwki Your Natural Side

Olej z pestek moreli Etja 

4. Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi

Po każdym rozjaśnianiu włosy stają się bardziej delikatne, kruche i podatne na działanie czynników zewnętrznych. Szybciej się przesuszają, rozdwajają, puszą, elektryzują. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednią ochronę włosów przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, niska i wysoka temperatura, wilgoć itd. Możesz to zrobić stosując oleje roślinne lub specjalne serum ochronne, dedykowane zniszczonym, suchym i farbowanym włosom. Tego typu produkty stosuje się najczęściej na końcówki włosów.

Poza stosowaniem kosmetyków ochronnych, pamiętaj też o noszeniu czapki zimą i ochroną włosów przed słońcem latem. Unikaj też modelowania włosów z użyciem prostownicy lub lokówki, a jeśli już to robisz, zadbaj o ich termoochronę.

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu mogą wymagać też wprowadzenia do ich pielęgnacji niewielkiej ilości silikonów. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj, żeby wybierać kosmetyki zawierające lekkie i dobrze zmywalne silikony. Uważaj też, żeby nie przesadzić z ilością silikonów na włosach, bo ich nadmiar może obciążać włosy i pogarszać ich wygląd.

Jeśli interesuje Cię temat silikonów w kosmetykach, zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu:

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

A to już kilka kosmetyków z silikonami, które mogą korzystnie wpłynąć na wygląd rozjaśnianych włosów:

 • Jedwab do włosów w płynie – Silk
 • Serum do zabezpieczania końcówek włosów – Happy Ends
 • Rokitnikowy kompleks olejków – pielęgnacja końcówek włosów

Jedwab do włosów w płynie SILK Biowax

Serum do zabezpieczania końcówek włosów Happy Ends

Rokitnikowy kompleks olejków – pielęgnacja końcówek włosów

5. Regularne wizyty u fryzjera

Ostatnim filarem pielęgnacji włosów zniszczonych rozjaśnianiem powinno być regularne podcinanie końcówek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy regularnym rozjaśnianiu włosów ich końcówki będą bardzo słabe, suche, kruche i rozdwojone. Takie włosy nie wyglądają ładnie i nie uda się ich zregenerować, ani przywrócić im ładnego wyglądu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ich ścięcie. Jeśli masz włosy zniszczone na całej długości, a nie chcesz ich bardzo skracać, odwiedzaj regularnie salon fryzjerski i stopniowo je podcinaj.

Naturalne rozjaśnianie włosów

Jeśli udało Ci się już zregenerować rozjaśnianie włosy i przywrócić im ładny wygląd, czas pomyśleć nad tym, co dalej. Czy na pewno chcesz nadal je rozjaśniać? A może zamiast chemicznego rozjaśniania spróbujesz nieco łagodniejszych środków?

Istnieje sporo naturalnych sposobów rozjaśniania włosów. Od ziołowych maseczek i płukanek, do ich koloryzacji przy użyciu roślinnych farb do włosów.

Być może efekt takiego rozjaśniania nie będzie porównywalny do tego, który wykonuje się tradycyjnymi metodami w salonach fryzjerskich, ale też włosy nie będą po nim tak zniszczone. Sama rozjaśniałam włosy przez wiele lat i gdy niemal całkowicie utraciłam z tego powodu ich skręt, postanowiłam coś z tym zrobić. Zrezygnowałam z rozjaśniania, kupiłam pierwszą w życiu maskę do włosów, zaczęłam regularnie podcinać końcówki. Gdy odrosty zaczęły bardzo rzucać się w oczy sięgnęłam po roślinną farbę Sanotint, który spisała się rewelacyjnie i pięknie wyrównała mi kolor. Od tamtej pory nie farbuję włosów w inny sposób, jak tylko farbami roślinnymi, a moje włosy są w naprawdę dobrej kondycji.

Więcej o naturalnym rozjaśnianiu włosów możesz przeczytać w tym wpisie:

Naturalne rozjaśnianie włosów

Podsumowanie

W pielęgnacji włosów zniszczonych po rozjaśnianiu ważna jest regularność, delikatność i odpowiedni dobór kosmetyków. Warto pamiętać o tym, że mocno uszkodzone włosy nie zregeneruję się z dnia na dzień, więc ich pielęgnacja będzie wymagała od nas cierpliwości i systematyczności. Zachęcam też do tego, żeby przed zabiegiem rozjaśniania porozmawiać z fryzjerem o możliwie najdelikatniejszej metodzie rozjaśniania i odpowiednim przygotowaniu do tego włosów. A jeśli masz włosy zniszczone długotrwałym rozjaśnieniem zastanów się nad ich obcięciem i rezygnacją z dalszego rozjaśniania.

Przeczytaj także

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

Make Me Bio krem pod oczy z marakują SPF25 – recenzja

Make Me Bio krem pod oczy z marakują SPF25 – recenzja

Jak zatrzymać opaleniznę? Sprawdzone sposoby i najlepsze kosmetyki

Jak zatrzymać opaleniznę? Sprawdzone sposoby i najlepsze kosmetyki

Komentarze (6)

 1. w
  weronika
  Moje włosy po farbowaniu były przesuszone i łamliwe. Stosuję do mycia szampon Redical do włosów zniszczonych i odżywkę a dodatkowo raz w tygodniu maskę i jest o niebo lepiej.
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 2. P
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
 3. M
  Malwina
  ja do rozjaśnianych wosów używam tylko tego mleczka tak mi kiedyś poleciła fryzjerka i tego się trzymam i się sprawdza 🙂
  Odpowiedzi ()
  1. M

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany