Olejowanie włosów na mokro – najlepsze sposoby

olejowanie włosów na mokro

Olejowanie włosów na mokro to sposób na dogłębne i naprawdę skuteczne odżywienie, wzmocnienie i nawilżenie włosów. Mokre włosy lepiej wchłaniają olej i znajdujące się w nim substancje, dzięki czemu efekty olejowania są widoczne dużo szybciej, niż przy metodzie olejowania na sucho.

Kilka tygodni temu na blogu pojawił się wpis o olejowaniu włosów na sucho. Ta metoda uważana jest za najszybszą i to dlatego cieszy się naprawdę dużą popularnością, zwłaszcza u początkujących w temacie olejowania. Decydując się na tę metodę olejowania, nakładamy olej na suche włosy, które są w miarę czyste i świeże. Włosy nie powinny być też obciążone produktami stylizacyjnymi, takimi jak lakier do włosów, pianka, czy żel. Po minimum 60 minutach olej należy zmyć z włosów np. poprzez zemulgowanie i umycie włosów delikatnym szamponem i nałożyć na nie odżywkę. Ta metoda jest naprawdę prosta, szybka i mało wymagająca. A jak jest z olejowaniem włosów ma mokro?

Na czym polega olejowanie włosów na mokro? Czy ta metoda jest bardziej wymagająca i czasochłonna od olejowania włosów na sucho? Jak wygląda jej skuteczność? I jakie są najlepsze sposoby olejowania włosów na mokro? Odpowiedź na te pytania otrzymasz, czytając dalszą część tego wpisu.

Na czym polega olejowanie włosów na mokro?

Olejowanie włosów na mokro polega na nakładaniu oleju na mokre lub delikatnie zwilżone włosy. Przed zastosowaniem tej metody włosy mogą zostać umyte lub jedynie zwilżone wodą bądź naparem ziołowym, specjalnym serum zawierającym substancje nawilżające (np. żel z aloesu) lub wodą z gotowania ryżu. Często metodę na mokro łączy się też z metodą olejowania na odżywkę, czyli najpierw włosy zwilża się wodą, następnie nakłada odżywkę i dopiero wtedy sięga po olej.

Włosy moczymy po to, żeby olej miał większe szanse wniknięcia do wnętrza włosów. Działa to podobnie jak nakładanie oleju na wcześniej zwilżoną skórę twarzy. Jeśli nałożymy olej na suche włosy lub skórę, jego działanie sprowadzi się do zabezpieczenia skóry/włosów przed utratą wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych. Olej będzie pełnił więc rolę okluzyjną i tylko niewielką rolę odżywczą. Jeśli natomiast nałożymy olej na mokre/wilgotne włosy (lub skórę) olej będzie wnikał w głąb ich struktury i działał nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Stąd właśnie wynika lepsza skuteczność metody olejowania włosów na mokro, którą poleca się szczególnie suchym, zniszczonym i wymagającym intensywnej pielęgnacji włosom.

Inne zalety tej metody to łatwiejsze rozprowadzanie oleju na włosach, szybsze wchłanianie się oleju we włosy i krótszy czas olejowania.

Dla kogo jest olejowanie włosów na mokro?

Tak, jak wspomniałam przed chwilą, olejowanie ma mokro poleca się przede wszystkim włosom suchym, zniszczonym, wymagającym intensywnej regeneracji, odżywienia i nawilżenia. Jest to więc metoda, którą pokochają włosy wysoko porowate i włosy o średniej porowatości w kierunku do porowatości wysokiej. Nie oznacza to jednak, że olejowania na mokro nie możesz wykonywać mając włosy nisko porowate, zdrowe, zadbane i lśniące. Ta metoda olejowania jest polecana absolutnie wszystkim, którzy chcą olejować włosy, bo dostrzegają w tej metodzie sposób na piękne, mocne, sprężyste i dobrze nawilżone włosy.

Jak olejować włosy na mokro? Najlepsze sposoby

Metod olejowania włosów na mokro jest kilka. Warto wiedzieć, na czym polegają, by wybrać odpowiednią dla siebie.

Najlepsze sposoby olejowania włosów na mokro to:

 • olejowanie włosów w misce
 • olejowanie na podkład nawilżający
 • olejowanie na odżywkę
 • olejowanie na mokro

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdej z tych metod olejowania włosów.

Olejowanie włosów w misce

Olejowanie włosów w misce to metoda stosowana i polecana przez wiele włosomaniaczek. Ich zdaniem jest to świetny i szybki sposób na gęste i dobrze nawilżone włosy bez konieczności siedzenia cały dzień z olejem na głowie. Na czym polega olejowanie włosów w misce?

Do miski napełnionej ciepłą wodą dolewa się naturalny olej roślinny, który jak pewnie się domyślasz, nie rozpuszcza się w wodzie, tylko tworzy na jej powierzchni tzw. rosołek, czyli pływające tłuste oczka. Do tak przygotowanej kąpieli wkłada się włosy i głowę, dokładnie je zwilża i masuje, żeby jak najlepiej je naoliwić, następnie odciska nadmiar wody i zawija włosy w foliowy czepek i ręcznik. Po upływie 30 minut olej można już zmyć z włosów stosując w tym celu delikatny szampon, albo – chcąc pogłębić efekt olejowania – nałożyć na włosy maskę. Maska zemulguje olej, który będzie łatwiejszy do zmycia i oczywiście wzmocni efekt nawilżenia i odżywienia włosów. Po 20 minutach maskę należy zmyć, umyć włosy delikatnym szamponem o naturalnym składzie i osuszyć. Na koniec można też jeszcze oczywiście nałożyć odżywkę lub zastosować płukankę.

Olejowanie włosów na podkład nawilżający

Olejowanie włosów na mokro można wykonać również, stosując podkład nawilżający. Przy tej metodzie nie moczymy więc włosów w misce i nie polewamy wodą, a jedynie spryskujemy je mgiełką lub sprayem nawilżającym. W formie podkładu nawilżającego może wystąpić hydrolat, łagodny tonik roślinny, hydrolat lub woda połączona z żelem aloesowym, miodem lub gliceryną, rozwodniony żel z siemienia lnianego. Do zwilżenia włosów przed olejowaniem może służyć też ziołowy napar, np. z rumianku, pokrzywy lub skrzypu polnego albo woda z gotowania ryżu (polecana szczególnie włosom, którym brakuje protein). Po zwilżeniu włosów nakładamy na nie olej i pozostawiamy na min. 30 minut. Tak, jak przy metodzie olejowania w misce, tutaj również włosy można owinąć foliowym czepkiem i ręcznikiem.

olejowanie włosów na mokro na podkład

Olejowanie na odżywkę

Kolejną metodą, której nie można pominąć, omawiając najlepsze sposoby olejowania włosów na mokro, jest tzw. olejowanie na odżywkę. Polega ona na tym, że na mokre włosy (zwilżone wodą lub umyte) nakładamy odżywkę lub maskę z naturalnym składem (czyli bez silikonów i parafiny) i całość obficie pokrywamy olejem. Następnie chowamy włosy pod foliowym czepkiem i owijamy ręcznikiem. Zmywamy najwcześniej po 30 minutach stosując w tym celu łagodny szampon na bazie naturalnych składników.

Metoda olejowania na odżywkę to sposób na bardzo intensywne i dogłębne nawilżenie włosów. Najlepiej sprawdza się w przypadku suchych, zniszczonych i wymagających głębokiego nawilżenia włosów. Ze względu na to, że olej jest emolientem odżywka powinna być mniej emolientowa, a bardziej nawilżająca (humektantowa) i proteinowa. Dzięki temu nie obciążymy włosów zbyt dużą ilością emolientów i zadbamy o równowagę PEH (proteiny-emolienty-humektanty).

Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie włosów na mokro to tak naprawdę olejowanie na wodę. Nie używamy tu ani podkładu nawilżającego, ani maski, nie mieszamy oleju z wodą itd. Olej nakładamy bezpośrednio na zwilżone w czystej wodzie włosy i pozostawiamy na 30-60 minut. Następnie zmywamy olej nakładając na włosy odżywkę (o metodzie emulgowania pisałam w tym wpisie), myjemy delikatnym szamponem bez SLS-ów i ponownie nakładamy odżywkę. Na koniec możemy zrobić jeszcze płukankę, np. z octu.

Bardzo ważne w tej metodzie (i wszystkich pozostałych metodach olejowania na mokro) jest to, że włosy muszą być nie tylko zwilżone, ale też oczyszczone z pozostałości kosmetyków stylizacyjnych. Jeśli więc stosujesz żele, pianki, pasty, lakiery i woski do włosów, najpierw musisz włosy umyć. Włosy powleczone pozostałościami produktów stylizacyjnych będą miały utrudnione zadanie we wchłanianiu substancji odżywczych znajdujących się w oleju.

olejowanie włosów na mokro najlepsze sposoby

Olejowanie włosów na mokro – o czym warto pamiętać?

Skoro opisałam już olejowanie włosów na mokro i najlepsze sposoby, w jakie można je wykonać, przejdę do krótkiego poradnika. Na koniec przygotowałam zbiór praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci olejowanie włosów na mokro. Stosując się do nich w bardzo krótkim czasie, będziesz mogła cieszyć się rewelacyjnymi efektami.

Olejowanie włosów na mokro – najlepsze sposoby i przydatne porady

 1. Olejowanie włosów na mokro wykonujemy na czystych lub nieobciążonych produktami stylizacyjnymi włosach.
 2. Jeśli musisz umyć włosy przed olejowaniem osusz je delikatnie ręcznikiem lub koszulką, odciśnij nadmiar wody i dopiero wtedy nałóż na włosy olej.
 3. Olej nakładaj nie tylko na długości włosów, ale również na skalp. Dzięki temu odżywisz cebulki i pobudzisz je do pracy.
 4.  Nakładając olej na skalp wykonaj delikatny masaż.
 5.  Po nałożeniu oleju na włosy przeczesz je grzebieniem, żeby olej miał szansę równo się rozprowadzić po wszystkich włosach.
 6. Naolejowane włosy otul foliowym czepkiem i ręcznikiem, żeby miały ciepło.
 7. Minimalny czas olejowania to 30 minut.
 8.  Przed zmyciem oleju nałóż na włosy odżywkę.
 9. Do mycia włosów po olejowaniu używaj naturalne szampony bez SLS-ów.
 10. Po umyciu włosów nałóż na włosy odżywkę, wykonaj płukankę i/lub zabezpiecz końcówki włosów olejem.

Więcej o olejowaniu włosów i innych metodach olejowania przeczytasz tutaj:

Podsumowanie

Olejowanie włosów na mokro nie jest metodą bardzo wymagającą, za to pozwalającą na uzyskanie bardzo fajnych efektów pielęgnacyjnych. Regularne olejowanie włosów przy zastosowaniu tej metody pomaga odżywić, nawilżyć i wzmocnić włosy, poprawia też ich elastyczność i sprężystość, przywraca blask i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Mam nadzieję, że w tym wpisie udało mi się przekonać Cię do tego, by spróbować i ta metoda olejowania zagości w Twojej pielęgnacji na stałe?

Znasz metodę olejowania włosów na mokro? Jak się u Ciebie sprawdza? Jakie są Twoje najlepsze sposoby na olejowanie włosów na mokro?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Pielęgnacja tatuażu, czyli jak dbać o tatuaż

Pielęgnacja tatuażu, czyli jak dbać o tatuaż

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Komentarze (12)

 1. D
  Odpowiedzi ()
  1. Olga Pietraszewska
  2. D
  3. a
 2. M
  Malgorzata
  Hej. Pkt. 9 w dodatkowych tipsach… jesli olejowac zamierzam na odzywke to przy zmywaniu oleju jeszcze raz nakladac odżywkę? Pozdrawiam.
  Odpowiedzi ()
  1. M
  2. Olga Pietraszewska
 3. M
 4. h
  halina
  jedną z z zasad fizyki jest wypieranie wody przez tłuszcz, w tym wypadku olej.. twierdzenie, że dzięki wodzie tłuszcz wyniknie do wnętrza włosa jest bzdurą.. Natluszczanie skóry czy włosów wilgotnych powoduje jedynie, że woda zostaje zamknięta wewnątrz, oczywiście na jakiś czas, pamiętajmy też że włos jest tworem całkowicie martwym więc nie można mówić o odżywianiu, jedynie o pokrywaniu, ewentualnie macerowaniu…
 5. I
 6. S
 7. J

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany