Rytuał hammam – jak to zrobić w domu?

poradnik Rytuał hammam w domu

Dogłębne oczyszczenie ciała i ukojenie duszy to najważniejsze założenia rytuału hammam. Praktykowany od kilku tysięcy lat, tradycyjny hammam odbywa się w marokańskich łaźniach parowych. Jak zrobić rytuał hammam w domu?

Stwórz atmosferę

Ukojenie duszy, wyciszenie się i odzyskanie spokoju to – poza oczyszczeniem ciała – główny cel, do którego zmierza rytuał hammam. Zadbaj więc o to, aby w Twojej łazience zapanowała atmosfera sprzyjająca relaksowi i odprężeniu. Przygaś światło, zapal świece i kadzidła. Możesz też włączyć spokojną, kojącą muzykę. Spróbuj za drzwiami łazienki pozostawić wszystkie zmartwienia i niepokoje. Odpręż się i rozpocznij swój rytuał oczyszczania. Jednak zanim to nastąpi, dowiedz się, jak przygotować hammam w domowym zaciszu.

Rytuał hammam – jak zrobić w domu – 4 kroki do pięknej skóry

Rytuał hammam jak wykonać w domu

Rytuał hammam składa się z trzech etapów: nawilżenia, oczyszczenia i namaszczenia. Drugi etap dzieli się ponadto na dwie części, dlatego postanowiłam opisać Ci cały rytuał w czterech krokach.

Krok 1. Nawilżanie

Wstępem do rytualnego oczyszczania ciała w domowym zaciszu jest ciepła kąpiel. Może to być zarówno kąpiel w wannie, jak i długi prysznic. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie pory skóry się otwierają, staje się ona miękka i bardziej podatna na zabieg oczyszczenia.

Krok 2. Oczyszczanie – savon noir + kessa

Drugi etap rytuału hammam to oczyszczanie ciała czarnym mydłem i masaż rękawicą Kessa. Zanim przystąpisz do masażu, rozetrzyj czarne mydło na skórze i pozostaw tak na kilka minut. Czarne mydło zmiękczy Twoją skórę, dotrze też do jej najgłębszych warstw i odżywi komórki. Po upływie 5-10 minut możesz przystąpić do masażu. Załóż rękawicę Kessa na dłoń i rozpocznij masaż całego ciała. Pocieraj skórę dość mocnymi, okrężnymi ruchami. W miejscach, gdzie skóra jest bardziej delikatna (np. na piersiach) postaraj się złagodzić nacisk.

Podczas masażu hammam złuszczasz martwy naskórek, usuwasz ze skóry toksyny, pobudzasz krążenie. Skóra staje się przez to gładsza i delikatniejsza, poprawia się jej jędrność i napięcie.

Krok 3. Oczyszczanie – glinka ghassoul

Kolejnym etapem oczyszczania w ramach hammam jest nałożenie na skórę glinki lub innej naturalnej maski o działaniu oczyszczającym. Po zakończonym masażu opłukaj skórę i delikatnie ją osusz. Teraz nałóż na nią okład (maskę) z glinki i pozostaw na 10-15 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz owinąć całe ciało folią. Maskę, po upływie podanego czasu, zmyj z ciała ciepłą wodą.

Glinka marokańska absorbuje zanieczyszczenia nawet z głębokich warstw skóry, reguluje poziom sebum, odżywia, odświeża i rewitalizuje skórę. Ponadto nawilża i ujędrnia, łagodzi świąd, dostarcza skórze wiele cennych składników mineralnych.

Krok 4. Odżywianie

Ostatni etap domowego rytuału hammam powinien kończyć się dokładnie tak samo, jak hammam tradycyjny – odżywianiem ciała. Podążając śladem arabskich kobiet, użyj do tego oleju arganowego. W poprzednich etapach skóra została wspaniale przygotowana do tego, aby wchłonąć wszystkie substancje odżywcze i witaminy, które zawiera olej arganowy.

Namaszczając ciało olejem arganowym, nawilżasz skórę, odżywiasz ją i ujędrniasz. Dostarczasz też do jej najgłębszych warstw składniki, które chronią ją przed utratą wilgoci i spowalniają proces starzenia.

Rytuał hammam – jak zrobić w domu? Wybierz najlepsze kosmetyki!

Bez odpowiednich kosmetyków, nie zaznasz prawdziwej przyjemności płynącej z rytuału hammam. Nie osiągniesz też oczekiwanych efektów. Czego zatem potrzebujesz? Podstawowym i najważniejszym kosmetykiem stosowanym podczas oczyszczania ciała w trakcie hammam jest czarne mydło.

Czarne mydło

Savon noir, czyli czarne mydło, wytwarzane jest w Maroku według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod. To naturalne mydło, składające się ze zmiażdżonych czarnych oliwek, oleju oliwnego i wody. Ma postać gęstej, ciemnej pasty. W połączeniu z wodą przyjmuje kremową, emulsyjną konsystencję.

Oryginalne czarne mydło nie zawiera substancji zapachowych, barwników i konserwantów.

Jeżeli szykujesz rytuał hammam i przeglądasz sposoby jego przygotowania, wśród polecanych produktów możesz spotkać także mydło z dodatkiem olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, albo połączone z glinką rhassoul.

Czarne mydło ma wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i relaksujące. Z tego powodu stanowi podstawowy kosmetyk do wykonania hammam. Czarne mydło doskonale oczyszcza, odżywia i nawilża skórę. W dodatku działa jak peeling.  Wnika głęboko w skórę, usuwa z niej zanieczyszczenia, a także złuszcza i wygładza. Jest całkowicie naturalnym kosmetykiem, przeznaczonym do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Może być stosowane również do oczyszczania twarzy.

Rękawica Kessa

Jest absolutnie niezbędna w rytuale hammam i coś mi podpowiada, że na pewno masz ją w swojej łazience 🙂 Masaż wykonany rękawicą Kessa złuszcza martwy naskórek, otwiera pory skóry i pobudza krążenie.

Jeśli do masażu hammam używasz zestawu: rękawica kessa plus czarne mydło, to dodatkowo zapewniasz skórze bardzo głębokie oczyszczenie. Ujędrniasz i wygładzasz skórę, poprawiasz jej napięcie i wyrównujesz koloryt. Kessa wykonana jest z mocno skręconego włókna wiskozowego o delikatnie chropowatej, ziarnistej powierzchni. Wytrzymała rękawica powinna dobrze Ci służyć przez wiele miesięcy.

Glinka ghassoul

Marokańska glinka ghassoul (występująca też pod nazwą rhassoul), czyli kolejny kosmetyk potrzebny do wykonania rytuału hammam, ma wyjątkowe właściwości oczyszczające. Wspaniale odświeża, matuje i absorbuje ze skóry nadmiar sebum. Nawilża, wygładza i rewitalizuje. Redukuje suchość i łuszczenie się skóry. Zawiera też wiele cennych składników mineralnych, między innymi wapń, potas, żelazo, magnez, krzem, glin, miedź, lit i cynk. Jest kosmetykiem w 100% naturalnym.

Glinka ghassoul może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej, trądzikowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Po zmieszaniu z wodą wygląda jak błotnista papka, a po naniesieniu na skórę zasycha, tworząc gliniastą skorupkę.

Olej arganowy

Olej arganowy to zdecydowanie najpopularniejszy olej roślinny stosowany do pielęgnacji ciała. Nazywany “zlotem Maroka”, wspaniale nawilża skórę, dostarcza jej cenne składniki odżywcze i witaminy. Regeneruje, chroni przed działaniem wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia. Łagodzi też stany zapalne, wzmacnia naturalną barierę hydro-lipidową skóry, wygładza i ujędrnia. Ma wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji ciała i włosów. Przygotowując rytuał hammam w domu, nie możesz zapomnieć o zaopatrzeniu się w ten drogocenny olej.

Więcej o oleju arganowym przeczytasz tutaj: Za co kochamy olej arganowy?

5 największych zalet rytuału hammam

  1. Doskonale odżywia i nawilża skórę.
  2. Wspomaga odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry.
  3. Wyrównuje koloryt skóry, poprawia jej ukrwienie i usuwa niedoskonałości.
  4. Hammam ujędrnia i wygładza, działa antycellulitowo.
  5. Regeneruje skórę zniszczoną i podrażnioną działaniem promieni słonecznych.

Hammam – jak zrobić w domu – podsumowanie

Rytuał hammam jest zabiegiem, który wymaga poświęcenia czasu. Powinien odbywać się w maksymalnym skupieniu, przyjemnej atmosferze i nie może towarzyszyć mu pośpiech. Aby przynosił jak najlepsze efekty, hammam powinien być powtarzany przynajmniej raz na dwa tygodnie. O tym, czy warto taki rytuał zastosować, każda z nas powinna przekonać się na własnej skórze.

Jak często urządzasz sobie rytuał hammam w domu? Czy w codziennej pielęgnacji stosujesz czarne mydło, glinkę marokańską lub olej arganowy? Czy stosując hammam, któreś sposoby przygotowania rytuału mogłabyś polecić innym?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych

Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych

Nowy rok, nowa ja! Te zmiany w diecie poprawia wygląd Twojej skóry i samopoczucie

Nowy rok, nowa ja! Te zmiany w diecie poprawia wygląd Twojej skóry i samopoczucie

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym – jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym – jak sobie z nimi poradzić?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany