Kosmetyki naturalne a organiczne – poznaj różnice!

kosmetyki naturalne a organiczne jaka różnica

Kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne… Można się pogubić w nazewnictwie, ale przychodzimy z pomocą! Poznaj różnice, dzięki którym łatwiej będzie Ci się poruszać w świecie świadomej naturalnej pielęgnacji.

Według niektórych źródeł ludzka skóra pochłania 60% tego, co na nią nakładamy. Tym bardziej na znaczeniu zyskuje świadoma pielęgnacja i to, co wybierasz! Nie tylko musisz być świadoma, jakie dany składnik wykazuje właściwości i co ogólnie jest dobre dla Twojej skóry, ale także powinnaś znać podstawowe różnice pomiędzy produktami. Dzisiaj przyjrzymy się kosmetykom naturalnym i organicznym. Czym różnią się te dwie grupy kosmetyków?

Czy kosmetyki naturalne i organiczne oznaczają to samo?

W skrócie: nie. Terminy wprawdzie są ze sobą tożsame, często jednak producenci nadużywają tych określeń lub wykorzystują w niewłaściwym kontekście. Z punktu prawa nie ma regulacji, które jasno określałyby, czym są kosmetyki organiczne, a czym naturalne. Skoro jednak poruszamy ten temat w artykule, łatwo wywnioskować, że te grupy produktów różnią się między sobą. A czym? Przede wszystkim składem – o tym za chwilkę.

Dodajmy, że inną grupą produktową są kosmetyki ekologiczne, które powstają na bazie roślin pochodzących z upraw rolnictwa ekologicznego. Takie uprawy wykluczają stosowania pewnych substancji, są prowadzone w sposób zrównoważony i nie naruszają ekosystemu.

Kosmetyki naturalne – co je wyróżnia?

W przypadku kosmetyków organicznych nie ma takich trudności z definicją jak przy kosmetykach naturalnych. Termin organiczny jest uregulowany w Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niestety nie można tego samego powiedzieć o kosmetykach naturalnych. Mówi się nawet, że jest to jedna z najmniej regulowanych branż na świecie! Korzystają z tego producenci, którzy oznaczają swoje produkty jako naturalne, chociaż te – po przeanalizowaniu m.in. składu i procesu produkcji – nimi nie są.

Napis na opakowaniu „naturalny” może być chwytem marketingowym, zawsze sprawdzaj etykietę i INCI.

Jak rozpoznać, czy kosmetyk jest naturalny? Przede wszystkim czytaj uważnie listę składników. Nie ufaj sloganom ani hasłom zamieszczonym na opakowaniu. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że produkt, po który sięgasz jest naturalny, zwracaj uwagę na certyfikaty.

Tutaj poznasz renomowane certyfikaty przyznawane kosmetykom naturalnym i nauczysz się je rozpoznawać:

Jednostki certyfikujące przynoszą jeszcze jedną korzyść, oprócz wyraźnego oznaczania produktów naturalnych – starają się usystematyzować wiedzę na temat kosmetyków naturalnych i stworzyć spójną terminologię. Dzięki temu możemy wyznaczyć najważniejsze elementy, które mogą świadczyć o tym, że dany kosmetyk jest naturalny.

Kosmetyk naturalny powinien:

  • zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego
  • nie mieć w składzie substancji modyfikowanych genetycznie (GMO)
  • być pozbawiony PEG, parabenów, siarczanów i innych szkodliwych substancji
  • mieć opakowanie, które nadaje się do recyklingu
  • produkowany bez szkód środowiskowych i krzywdzenia zwierząt
  • produkowany przy pomocy ekstrakcji (olejki eteryczne), destylacji (hydrolaty), suszenia (zioła), filtracji i tłoczenia (m.in. masła i oleje)
  • nie być testowany na zwierzętach

Dodajmy, że Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych za kosmetyk naturalny uznaje tylko ten, który zawiera składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego, a w określonych przypadkach również zwierzęcego, ale dotyczy to wyłącznie wosku pszczelego i lanoliny. Ten rodzaj kosmetyków nie powinien wprawdzie zawierać składników pochodzenia syntetycznego, ale tutaj niektóre organizacje dopuszczają ich śladową ilość (nie większą niż 5%), zwłaszcza jeśli składniki działają na korzyść produktu, np. przedłużają jego trwałość.

Przykładami marek stawiającymi na naturalne kosmetyki są wszystkie, które uwzględnia oferta Triny.pl – stawiamy bowiem na naturalną i świadomą pielęgnację. Z polskich marek warto wskazać takie jak: La–Le Kosmetyki, Vianek, E–Fiore, Ajeden, ASOA czy IOSSI. Produkty wskazanych marek oraz wiele innych znajdziesz w kategorii: Polskie kosmetyki naturalne.

Kosmetyki organiczne – jak je rozpoznać?

Przejdźmy do kosmetyków organicznych. Jaka jest ich definicja? Według słownika Merriam–Webster (amerykańska firma, która publikuje podręczniki i jest szczególnie znana ze swoich słowników; istnieje od 1831 roku) organiczny oznacza „odnoszący się do lub pochodzący z żywych organizmów” w kontekście uprawy składnika. Stosując terminologię z tego słownika, kosmetyki organiczne to produkty kosmetyczne, które są wytwarzane z organicznych składników, bez użycia chemicznych nawozów, stymulatorów wzrostu, GMO, antybiotyków czy pestycydów. Alternatywną nazwą dla kosmetyków organicznych są kosmetyki bio – od greckiego „bios”, co oznacza życie lub sposób życia.

Organiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry, tak samo, jak kosmetyki naturalne, zawierają naturalne składniki, ale dotyczą ich bardziej rygorystyczne normy. Zawsze zwracaj uwagę na certyfikat na etykiecie poświadczający, że produkt jest organiczny. Organizacjami certyfikującymi kosmetyki organiczne są m.in. EcoCert, Soil Association, Cosmos Organic, USDA i NSF.

Zgodnie z wytycznymi określonymi przez Australian Certified Organic Association (ACO), produkt powinien zawierać 70–95% składników pochodzenia organicznego, aby można było posługiwać się nazwą kosmetyk organiczny. W Polsce jednak podchodzi się do tej kwestii surowiej i powszechną praktyką jest zakładanie minimum 95% składników pochodzenia organicznego.

Kosmetyk organiczny powinien:

  • spełniać wszystkie założenia kosmetyków naturalnych
  • zawierać minimum 95% składników pochodzenia roślinnego
  • 10% składu kosmetyku powinno pochodzić z ekologicznych upraw

Marki, które mają w swoich ofertach kosmetyki organiczne, to m.in. Your Natural Side, Clochee, Manufaktura Natura oraz francuska marka So Bio. Pełną listę marek kosmetycznych oferujących zarówno kosmetyki naturalne, jak i organiczne znajdziesz na naszej liście: Marki.

Podsumowanie – różnice między kosmetykiem naturalnym a organicznym

Na koniec podsumujmy tego, co dowiedzieliśmy się z artykułu i wytypujmy najważniejsze różnice pomiędzy naturalnymi a organicznymi kosmetykami.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę, że nie istnieje produkt 100% organiczny. Marki kosmetyczne stawiające na przejrzystość składu zawsze zaznaczają, jaki procent składników jest naturalny, a jaki organiczny. Ciekawostką jest fakt, że każdy kosmetyk zawiera wodę, a woda nie może być certyfikowana jako organiczna, stąd znalezienie 100% organicznego produktu do pielęgnacji skóry jest praktycznie niemożliwe. Możemy za to mówić, że taki kosmetyk jest naturalny, ale nie organiczny.

Najlepszym sposobem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, z jakim kosmetykiem masz do czynienia, jest sprawdzenie składu. Składniki wymienione są w kolejności procentowej od najwyższego do najniższego, więc wszystkie składniki syntetyczne znajdują się na dole INCI.

Naukowe nazwy mogą wprowadzać w błąd, ale nie przejmuj się! Z czasem zaczniesz prawidłowo odczytywać składniki i dowiesz się, że na przykład nie trzeba obawiać się alkoholu benzylowego – to naturalny środek konserwujący, wytwarzany naturalnie w wielu roślinach.

Nie wiesz, jak czytać składy naturalnych kosmetyków? Koniecznie sprawdź nasz artykuł:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Planeta Organica – naturalne kosmetyki inspirowane lokalnymi recepturami

Planeta Organica – naturalne kosmetyki inspirowane lokalnymi recepturami

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany