Najlepsze hydrolaty, które warto wypróbować

najlepsze hydrolaty które wybrać

Hydrolat roślinny to naturalny kosmetyk o wielu możliwościach zastosowania. Może służyć jako tonik, płyn micelarny, baza wodna do maseczek, domowych kosmetyków i codziennego mycia twarzy oraz wcierka i mgiełka do włosów. Warto mieć hydrolat zawsze pod ręką, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni i za jego pomocą odświeżać skórę twarzy, delikatnie nawilżać włosy, czy utrwalać makijaż. Tylko który hydrolat wybrać? Podpowiadam poniżej. Opisuję najlepsze hydrolaty do codziennej pielęgnacji i idealne produkty na lato. Przetestowałam ich działanie na własnej skórze!

Decydując się na zakup hydrolatu, weź pod uwagę to, aby jego działanie odpowiadało typowi i rodzajowi Twojej cery. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednim wpisie Jak wybrać hydrolat do rodzaju i typu cery. Aby dodatkowo ułatwić Ci wybór, wybrałam i opisałam najlepsze hydrolaty, które moim zdaniem są warte uwagi i wypróbowania. Zanim jednak przejdę do rekomendacji, kilka słów, czym tak naprawdę są te tajemnicze produkty.

Czym są hydrolaty roślinne?

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa. Powstaje w procesie destylacji świeżych części roślin parą wodną. Głównym produktem uzyskiwanym podczas destylacji jest olejek eteryczny – bardziej esencjonalny i skoncentrowany. Hydrolat uważany jest za produkt uboczny powstający w tym samym procesie, co olejek eteryczny. Nie oznacza to jednak, że jest to produkt gorszy. Absolutnie nie! Hydrolat jest produktem o zupełnie innych właściwościach niż olejek eteryczny i ma inne zastosowanie. To, co zawiera w składzie to cenne dla skóry substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego. W przeciwieństwie do większości olejków eterycznych, hydrolat może być stosowany bezpośrednio na skórę, zastępując nimi toniki do twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że są hydrolaty, które mogą wymagać wcześniejszego rozcieńczenia, bo ich stężenie jest tak duże, że mogą podrażniać skórę. Kolejną kwestią jest pH hydrolatów, o które warto zapytać producenta, bo nie zawsze informacje o jego poziomie jest umieszczone na opakowaniu. Poza pielęgnacją twarzy, hydrolaty można stosować też do włosów, ciała oraz dodawać do kosmetyków robionych w domu (np. maseczek do twarzy).

Właściwości kosmetyczne hydrolatów roślinnych są pochodną właściwości roślin, z których są pozyskiwane. Stosuje się je jako naturalny zamiennik toniku do twarzy, odświeżające mgiełki do ciała, wcierki do włosów i składniki kosmetyków. Często to właśnie hydrolat zastępuje wodę w kosmetykach, co korzystnie wpływa na ich właściwości.

Więcej informacji o hydrolatach, ich działaniu i stosowaniu znajdziesz w tych wpisach na blogu:

Ranking najlepszych hydrolatów

ranking najlepszych hydrolatów

Hydrolat z czystka

Hydrolat z kwiatów czystka wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Polecam go do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i trądzikowej, podrażnionej, zmęczonej i poszarzałej. Hydrolat z czystka łagodzi stany zapalne skóry, zmniejsza rozszerzone pory, likwiduje i rozjaśnia przebarwienia na skórze. Oczyszcza, ujędrnia i poprawia mikrokrążenie w skórze. Nawilża i odświeża. Do tego wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza opuchliznę pod oczami i przyspiesza proces regeneracji naskórka.

Hydrolat z lawendy

Hydrolat lawendowy to mój ulubieniec. Zajmuje wysoką pozycję w zestawieniu najpopularniejszych hydrolatów. Pozyskuje się go z płatków kwiatu lawendy. Działa odświeżająco na skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, doskonale sprawdza się też latem w łagodzeniu poparzeń słonecznych. Hydrolat lawendowy oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, delikatnie nawilża i uspokaja podrażnioną skórę. Polecam go przede wszystkim do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, ale doskonale sprawdzi się też w pielęgnacji skóry suchej.

Hydrolat z nieśmiertelnika

Numer 3 na liście TOP hydrolatów to bardzo delikatny produkt. Jest znany też jako hydrolat z kocanki. Jest najczęściej polecanym hydrolatem do  pielęgnacji skóry wrażliwej, naczyniowej i z trądzikiem różowatym. Wykazuje działanie obkurczające, zmniejsza widoczność naczynek, opuchlizny i siniaków. Rozjaśnia blizny potrądzikowe, zmniejsza cienie pod oczami, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwwirusowo. Może być stosowany przy takich dolegliwościach skórnych jak egzema, łuszczyca, czy wysypki spowodowane alergiami.

Hydrolat różany

Hydrolat z płatków róży damasceńskiej bardzo często pojawia się w zestawieniach prezentujących najpopularniejsze hydrolaty. Nic dziwnego – jest skuteczny i niezwykle uniwersalny. Może być stosowany do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, wrażliwej i naczyniowej. Sprawdza się właściwie w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry w każdym wieku.  Ten zdecydowanie najpopularniejszy hydrolat nawilża, odświeża, łagodzi i koi podrażnienia, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry. Zmniejsza opuchliznę pod oczami i widoczność naczynek, wykazuje też działanie przeciwzmarszczkowe. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry alergicznej – sprawia, że podrażniona skóra odzyskuje równowagę, jest miękka, nawilżona i gładka. Wyróżnia się przyjemnym, różanym zapachem, który ma również działanie aromateraupetyczne.

Hydrolat z róży neutralizuje też działanie wolnych rodników, wzmacnia naczynka i delikatnie wyrównuje koloryt skóry. Świetnie sprawdza się w podróży i po opalaniu. Może być pomocny w łagodzeniu dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów.

Woda różana może zastąpić tonik, płyn do demakijażu oczu, wcierkę do włosów, odświeżającą mgiełkę. Wystarczy, że połączysz go z wybranym olejem, a otrzymasz skuteczny i w 100% naturalny płyn do demakijażu.

Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Kolejny znakomity produkt wśród najlepszych hydrolatów znany jest też jako hydrolat neroli. Doskonale nawilża, odświeża i tonizuje skórę. Zmniejsza rozszerzone pory, reguluje poziom sebum, działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie stanów zapalnych skóry. Wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza widoczność naczynek i zaczerwienienia, przywraca skórze świeży i zdrowy wygląd. Polecam go do pielęgnacji każdego rodzaju cery, szczególnie zaś suchej, dojrzałej, mieszanej, poszarzałej, skłonnej do stanów zapalnych, wrażliwej i naczyniowej.

Hydrolat oczarowy

Hydrolat z oczaru wirginijskiego reguluje poziom sebum, działa przeciwzapalnie, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, działanie kojące i regenerujące. Wspomaga ochronę skóry przed promieniowaniem UV, zwalcza wolne rodniki, wyrównuje koloryt skóry, może ją też delikatnie matowić. To najlepszy hydrolat do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Można stosować go bezpośrednio na skórę. Poza działaniem odświeżającym i ochronnym, hydrolat oczarowy łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, uspokaja i wycisza skórę, wzmacnia naczynka krwionośne. Zmniejsza też obrzęki, opuchliznę i działa antyseptycznie. Pomaga utrzymać równowagę poziomu sebum i zwęża pory, stąd jest idealną odpowiedzią na pytanie, jaki hydrolat stosować na rozszerzone pory, by nie zaognić problemu. Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Więcej polecanych produktów do skóry tłustej i z niedoskonałościami znajdziesz tutaj:

Polecane hydrolaty na lato

To nie koniec listy popularnych hydrolatów, które warto przetestować! Mam dla Ciebie coś ekstra. Mianowicie hydrolaty idealne na lato. Wybierając je zwracałam uwagę m.in. na:

  • Właściwości hydrolatu – zależało mi na tym, aby działanie hydrolatu było nastawione na odświeżanie skóry, łagodzenie podrażnień, nawilżanie lub działanie przeciwzapalne.
  • Rodzaj cery, do jakiej hydrolat jest przeznaczony – uwzględniłam hydrolaty do różnych rodzajów cery, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.
  • Uniwersalność hydrolatu – brałam pod uwagę to, czy wybrany hydrolat można stosować do skóry i włosów, czy mogą korzystać z niego osoby w różnym wieku i czy nadaje się do pielęgnacji skóry z różnymi potrzebami i problemami.
  • Opakowanie hydrolatu – tutaj mój wybór padł na hydrolaty w butelce z ciemnego szkła z atomizerem.
  • Dodatek konserwantów – w zestawieniu planowałam uwzględnić tylko hydrolaty z konserwantami, które umożliwiają swobodne przewożenie hydrolatu i noszenie go przez cały dzień w torebce. Ostatecznie uznałam jednak, że w zestawieniu pojawią się też hydrolaty bez konserwantów, bo wiele osób ich unika, poza tym nie każdy zabiera hydrolat na wakacje i często kupuje go jedynie do domowej pielęgnacji.

Hydrolat z mięty pieprzowej

Hydrolat miętowy wykazuje działanie oczyszczające, reguluje poziom sebum, działa antybakteryjnie. Sprawdza się w pielęgnacji zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej cery, spowalnia przetłuszczanie włosów i pobudza mieszki włosowe. Zapobiega też namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach, możesz więc używać do pielęgnacji skóry pod pachami i stóp.

Hydrolat z mięty doskonale sprawdzi się jako orzeźwiająca mgiełka do ciała w upalne dni, po wysiłku fizycznym, a nawet jako preparat do odświeżenia jamy ustnej. Polecam zabrać ten hydrolat w dłuższą podróż, bo ma wyjątkowe działanie odświeżające, delikatnie chłodzi, a jego zapach pobudza i dodaje energii.

Hydrolat cytrynowy

Hydrolat ze skórki cytryny wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne i odświeżające. Pomaga wyrównać koloryt skóry, opóźnia procesy starzenia, neutralizuje działanie wolnych rodników. Sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej (wzmacnia naczynka krwionośne), trądzikowej (łagodzi stany zapalne i zmniejsza ilość wyprysków) i tłustej (wykazuje działanie normalizujące i ściągające). Ma bardzo przyjemny, świeży i pobudzający zapach.

Polecam stosować hydrolat z cytryny latem do pielęgnacji włosów. Dodany do szamponu pomoże wygładzić włosy. Stosowany jako mgiełka będzie spowalniał przetłuszczanie włosów i odświeży fryzurę.

Hydrolat z rumianku

Bardzo delikatny, ale jednocześnie skuteczny hydrolat z rumianku, to doskonały wybór na lato! Odpowiedni do każdego rodzaju cery, może być stosowany w każdym wieku, nawet do pielęgnacji skóry małych dzieci. Wykazuje działanie łagodzące i kojące. Świetnie sprawdza się po opalaniu – koi podrażnioną i zaczerwienioną skórę, łagodzi swędzenie, pieczenie i ból. Wykazuje też działanie antyseptyczne (jest polecany do skóry trądzikowej i zanieczyszczonej), odświeżające i nawilżające.

Hydrolat z rumianku możesz stosować do demakijażu oczu, jako tonik do twarzy, mgiełkę do ciała i wcierkę do włosów. Dzięki jego właściwościom włosy mniej wypadają, są miękkie, gładkie i lśniące.

Hydrolat malinowy

Hydrolat z malin doskonale odświeża i oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia i nawilża. Ma bardzo przyjemny zapach, świetnie sprawdza się w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, w tym cery trądzikowej i suchej. Stosowany latem neutralizuje działanie wolnych rodników, łagodzi podrażnienia po opalaniu, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Ma wyjątkowe działanie kojące, do tego działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Sprawia, że skóra szybko odzyskuje równowagę, jest świeża, promienna i przyjemna w dotyku.

Hydrolat malinowy jest bardzo uniwersalny. Może być używany do pielęgnacji skóry i włosów. Sprawdza się jako dodatek do domowych kosmetyków – maseczek, peelingów, okładów. Często łączy się go z aloesem, dzięki czemu hydrolat zyskuje jeszcze lepsze właściwości kojące i regenerujące.

Inne hydrolaty, które doskonale sprawdzą się w letniej pielęgnacji skóry to:

  • hydrolat z melisy
  • z drzewa manuka
  • borowinowy z lipą
  • z drzewa herbacianego
  • hydrolat z kocanki
  • z kwiatu lotosu
  • hydrolat z bławatka

Moim osobistym faworytem na lato jest hydrolat malinowy. Używałam go w zeszłym roku i mogę potwierdzić, że naprawdę dobrze nawilża skórę, skutecznie łagodzi podrażnienia, odświeża i szybko przywraca skórze miękkość. Lubię też hydrolat z drzewa herbacianego, bo ekspresowo regeneruje skórę i pomaga radzić sobie z niedoskonałościami oraz hydrolat różany, który jak żaden inny uspokaja moją cerę i relaksuje swoim zapachem.

Nietypowe hydrolaty roślinne, które warto poznać

Aby w pełni przedstawić dostępne na rynku dobre hydrolaty naturalne, poniżej prezentuję nietypowe, ale wysokiej jakości hydrolaty roślinne, które możesz stosować do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Pełną ofertę hydrolatów znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Hydrolaty.

Hydrolat z oregano

Pierwszym hydrolatem, który chcę Ci przedstawić jest hydrolat z oregano. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i łagodzące. Zawarte w jego składzie olejki eteryczne – karwakrol i tymol oraz flawonoidy, związki fenolowe, garbniki, żelazo, wapń oraz witaminy A, C, E i K czynią go jednym z najintensywniej działających hydrolatów roślinnych. Ze względu na dość silne właściwości, przed użyciem hydrolat należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 50/50.

Właściwości hydrolatu z oregano:

  • antybakteryjne
  • łagodzące
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwropne
  • oczyszczające

Działanie:

  • przynosi ulgę podrażnionej skórze
  • reguluje poziom sebum
  • wspomaga leczenie trądziku
  • zmniejsza stany zapalne skóry
  • odświeża
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • spowalnia przetłuszczanie się włosów

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat z oregano poleca się osobom z cerą problematyczną i trądzikową, skłonną do częstych stanów zapalnych i przetłuszczającą się. Warto sięgnąć po ten hydrolat również w przypadku problemów z gojeniem się ran, przy skłonności do grzybicy oraz nadpotliwości pach i stóp.

Poza celami kosmetycznymi, hydrolat z oregano może być też używany do odświeżania powietrza, pościeli, ręczników i poduszek. Można używać go też jako wsparcie w walce z przeziębieniem i do inhalacji. W tym celu wystarczy użyć 10 ml hydrolatu na 1 litr naparu.

Hydrolat jaśminowy

Hydrolat otrzymywany w wyniku destylacji kwiatów jaśminu ma delikatny, słodki, kwiatowy zapach. Wykazuje właściwości odświeżające, łagodzące, zmiękczające i tonizujące. Jest łagodny dla skóry, przywraca jej neutralne pH i nie wymaga rozcieńczania z wodą.

Właściwości hydrolatu jaśminowego:

  • regeneracyjne
  • łagodzące
  • antyseptyczne
  • wzmacniające
  • tonizujące
  • zmiękczające

Działanie:

  • odświeża i tonizuje skórę
  • łagodzi podrażnienia
  • zmniejsza zaczerwienienie skóry
  • wzmacnia naczynka krwionośne
  • wspomaga walkę z trądzikiem
  • uszczelnia barierę lipidową skóry
  • spowalnia procesy starzenia
  • zmiękcza i wygładza skórę

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat jaśminowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry podrażnionej, naczynkowej, trądzikowej, tłustej, suchej oraz dojrzałej. Może być stosowany jako tonik do twarzy, odświeżająca mgiełka oraz jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Piękny zapach hydrolatu z jaśminu ma właściwości aromateraupetyczne i działa jak afrodyzyjak. Pomaga też łagodzić stany lękowe, rozluźnia, uspokaja, poprawia nastrój i rozluźnia.

Hydrolat laurowy

Hydrolat z listków laurowych wykazuje bardzo silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ma uniwersalne zastosowanie, jest polecany do pielęgnacji skóry i włosów. Nie wymaga rozcieńczania. Jego zapach jest dość intensywny i mocno ziołowy.

Właściwości hydrolatu laurowego:

  • antybakteryjne
  • przeciwzapalne
  • odświeżające
  • antyseptyczne
  • regulujące
  • przeciwbólowe

Działanie:

  • zmiękcza i nawilża skórę
  • tonizuje i odświeża
  • łagodzi podrażnienia
  • zapobiega świeceniu się skóry
  • łagodzi stany zapalne skóry
  • wspiera pielęgnację cery trądzikowej
  • regeneruje
  • łagodzi zaczerwienioną skórę
  • zapobiega powstawaniu niedoskonałości

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat laurowy poleca się osobom zmagającym się z trądzikiem, mającym skórę suchą, tłustą i mieszaną, problem z łupieżem i często przetłuszczającymi się włosami. Może być stosowany jako tonik, odświeżająca mgiełka i składnik kosmetyków. Przeciwbólowe właściwości hydrolatu warto wykorzystać dodając go do kąpieli.

Hydrolat winogronowy

Hydrolat z owoców winogrona jest cennym dla skóry źródłem witamin A, B1, B2 i C, kwasów owocowych i cukrów. Zawiera też resweratrol, który jest silnym i wyjątkowo skutecznym antyoksydantem. Stosowany do pielęgnacji skóry opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie, dodaje cerze blasku i nawilża. Ma słodki, świeży, owocowy zapach.

Właściwości hydrolatu winogronowego:

  • antyoksydacyjne
  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne
  • łagodzące
  • odświeżające
  • nawilżające

Działanie:

  • opóźnia procesy starzenia
  • neutralizuje działanie wolnych rodników
  • łagodzi stany zapalne
  • odświeża i tonizuje skórę
  • wspomaga gojenie zmian trądzikowych
  • nawilża skórę
  • dodaje cerze blasku
  • przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat z winogron poleca się osobom z cerą tłustą, trądzikową, mieszaną, normalną, dojrzałą, zmęczoną, pozbawioną blasku, wrażliwą i suchą. Można stosować go bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczania. Hydrolat sprawdza się w roli toniku, mgiełki i jako baza domowych kosmetyków. Ma lekko kwaśne pH.

Hydrolat z eukaliptusa

Woda eukaliptusowa (hydrolat z eukaliptusa) powstaje w procesie destylacji parą wodną świeżyć liści drzew eukaliptusowych z gatunku eukaliptus gałkowy. Wyróżnia się świeżym i dość intensywnym zapachem oraz intensywnym działaniem pielęgnacyjnym. Ze względu na właściwości chłodzące i oczyszczające, hydrolat z eukaliptusa świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej.

Właściwości hydrolatu z eukaliptusa:

  • oczyszczające
  • łagodzące
  • chłodzące
  • regulujące
  • dezodorujące
  • pobudzające

Działanie:

  • łagodzi podrażnienia
  • reguluje poziom sebum
  • odświeża i orzeźwia
  • pomaga złagodzić swędzenie
  • zwęża pory skórne
  • poprawia elastyczność skóry
  • zmniejsza objawy trądziku, łupieżu i łuszczycy
  • pomaga udrożnić zatkany nos

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat eukaliptusowy poleca się do pielęgnacji cery problematyczne – tłustej, trądzikowej i skłonnej do częstych stanów zapalnych. Możesz po niego sięgnąć także wtedy, gdy masz problemy z łupieżem lub łuszczycą. Woda z eukaliptusa sprawdza się również jako chłodząca i orzeźwiająca mgiełka, a w połączeniu z hydrolatem z mięty pieprzowej może być wykorzystana jako odświeżający płyn do ust. Hydrolat z eukaliptusa to też dobry sposób na udrożnienie zatkanego nosa.

Hydrolat z melisy lekarskiej

Hydrolat pozyskiwany się z liści i pędów melisy lekarskiej wykazuje działanie łagodzące, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i tonizujące. Jest polecany do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Sprawdza się jako tonik, odświeżająca mgiełka, dodatek do kąpieli i domowych kosmetyków oraz wcierka do włosów. Ma delikatny, orzeźwiający, ziołowy zapach.

Właściwości hydrolatu z melisy:

  • kojące
  • nawilżające
  • antyseptyczne
  • antyoksydacyjne
  • odświeżające
  • przeciwzapalne
  • łagodzące

Działanie:

  • koi i łagodzi podrażnienia, swędzenie i zaczerwienie skóry
  • zmniejsza opuchliznę
  • przyspiesza gojenie się drobnych ran i oparzeń
  • neutralizuje działanie wolnych rodników
  • odświeża i tonizuje skórę
  • wspomaga leczenie opryszczki
  • wzmacnia cebulki włosów
  • spowalnia przetłuszczanie się skóry
  • dodaje blasku skórze
  • łagodzi dolegliwości po ukąszeniach owadów

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat z melisy lekarskiej jest polecany do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Możesz po niego sięgnąć jeśli masz skórę suchą, wrażliwą i podrażnioną, a także wtedy gdy Twoja skóra jest tłusta, trądzikowa i ma skłonność do stanów zapalnych. Łagodne właściwości hydrolatu można wykorzystać też do pielęgnacji skóry małych dzieci – np. do łagodzenia odparzeń i do pielęgnacji skóry głowy. Relaksujący i wyciszający zapach hydrolatu z melisy pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie.

Hydrolat kokosowy

Woda roślinna z kokosa to jeden z najbardziej nietypowych hydrolatów roślinnych. Pozyskuje się go z oleju kokosowego, w procesie destylacji oleju gorącą parą wodną. Olej nie zostaje jednak od niego całkowicie oddzielony, dlatego jego niewielka ilość unosi się na powierzchni hydrolatu. Jest to zjawisko dość nietypowe, bo żaden znany mi dotąd hydrolat nie zawiera widocznych cząstek oleju.

Właściwości hydrolatu kokosowego:

  • antybakteryjne
  • przeciwzapalne
  • odżywcze
  • nawilżające
  • łagodzące
  • zmiękczające

Działanie:

  • nawilża i zmiękcza włosy
  • wygładza
  • łagodzi problemy skórne takie jak egzema, łuszczyca, opryszczka
  • wspomaga walkę z łupieżem
  • łagodzi stany zapalne skóry i przeciwdziała ich powstawaniu
  • odżywia, odświeża i tonizuje
  • przywraca skórze odpowiedni poziom pH
  • poprawia elastyczność naskórka

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat kokosowy jest polecany do pielęgnacji włosów oraz skóry problematycznej zmagającej się z egzemą, łuszczycą, stanami zapalnymi, opryszczką, łupieżem, bliznami i trudno gojącymi się ranami. Regularnie stosowany nawilża, odżywia, zmiękcza i wygładza włosy, dba o ich ładny i zdrowy wygląd. Stosowany na skórę przywraca jej odpowiednie pH, wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Ma słodki, świeży i bardzo przyjemny zapach, który uprzyjemnia jego używanie.

Hydrolat champaka

Woda powstająca w procesie destylacji kwiatów Magnolia Champaca ma słodki i intensywny zapach, który z powodzeniem wykorzystuje się w aromaterapii. Wykazuje działanie relaksujące i uspokajające, pomaga pozbyć się uczucia niepokoju. Stosowana w pielęgnacji, wykazuje właściwości oczyszczające, łagodzące i regenerujące. Doskonale sprawdza się jako hydrolat do cery suchej, wrażliwej, podrażnionej, dojrzałej i problematycznej.

Właściwości hydrolatu champaka:

  • łagodzące i kojące
  • oczyszczające
  • odświeżające
  • relaksujące
  • uspokajające

Działanie:

  • łagodzi podrażnienia
  • przywraca skórze i włosom ich naturalną równowagę
  • wspiera regenerację naskórka
  • wzmacnia włosy
  • likwiduje swędzenie skóry
  • zmniejsza obrzęki pod oczami
  • działa kojąco na podrażnienia po goleniu i depilacji
  • pomaga zwalczać stany depresyjne
  • relaksuje i uspokaja

Dla kogo jest polecany?

Hydrolat champaka jest polecany do pielęgnacji cery dojrzałej z wyraźnymi oznakami starzenia, podrażnionej, suchej, zmęczonej, wrażliwej i problematycznej. Sprawdza się też w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Możesz używać ten hydrolat jako tonik i mgiełkę do twarzy, jako podkład pod olej, wcierkę do włosów i wodę po goleniu oraz depilacji. Woda champaka świetnie sprawdza się też jako składnik okładów na podrażnioną skórę i opuchliznę pod oczami.

Najlepsze hydrolaty – podsumowanie

To już wszystkie propozycje w zestawieniu najlepszych hydrolatów do skóry. Poza produktami, o których piszę, jest jeszcze wiele innych wartych uwagi, na przykład hydrolaty szałwiowe. Nie miałam jednak okazji jeszcze ich wypróbować, więc trudno mi się wypowiadać na temat ich działania. Na zakończenie chciałabym przypomnieć o tym, jak kupić dobry hydrolat. Pamiętaj, że w jego składzie nie powinny znajdować się żadne dodatkowe substancje, takie jak glikol propylenowy, witamina E, phenoksyetanol, czy gliceryna. Na etykiecie produktu nie powinny się znaleźć też żadne substancje zapachowe i barwniki.

Czy wśród wymienionych najlepszych hydrolatów jest Twój ulubieniec? Być może polecasz jakiś hydrolat z serii nietypowych? Jak zadziałał na Twoją skórę? Jakie są Twoim zdaniem najlepsze hydrolaty, a które odradzasz miłośniczkom naturalnej pielęgnacji?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze maseczki do twarzy z glinką w roli głównej

Najlepsze maseczki do twarzy z glinką w roli głównej

Kremy na zimę z dobrym składem. Sprawdź, czym skutecznie ochronisz skórę przed zimnem.

Kremy na zimę z dobrym składem. Sprawdź, czym skutecznie ochronisz skórę przed zimnem.

Jak dbać o cienkie włosy? Sprawdzone porady i polecane kosmetyki

Jak dbać o cienkie włosy? Sprawdzone porady i polecane kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany