Mydło borowinowe – właściwości i zastosowanie

mydło borowinowe

Złoża borowiny, z której dziś garściami czerpie zarówno medycyna naturalna, jak i kosmetyka, pojawiły się na Ziemi już przed tysiącami lat. Ich największa grupa znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym także na terenie Polski. Sama borowina najczęściej jest opisywana jako jeden z rodzajów torfu, który został przetworzony przez bakterie. Do niedawna kojarzyliśmy ją przede wszystkim z kąpielami zdrowotnymi, dziś jednak możemy sięgać po nią także pod postacią mydła. Pozwala to na korzystanie ze stwarzanych przez nią możliwości bez konieczności opuszczania domu i udawania się do sanatorium.

Borowina – cudowny lek?

Osoby zainteresowane medycyną naturalną nie mają wątpliwości, co do tego, że zarówno kąpiele borowinowe, jak i mydło borowinowe na twarz są w stanie zdziałać cuda. Najczęściej zwracają uwagę na to, że borowina pomaga w leczeniu schorzeń reumatycznych, można jednak liczyć na nią także walcząc z ostrym i przewlekłym zapaleniem narządów ruchu. Kąpiele borowinowe od lat zalecane są także osobom z chorobami układu krążenia, a nawet tym pacjentom, których układ pokarmowy nie działa tak, jak powinien. Wiele uwagi poświęca się dziś także korzystnemu wpływowi borowiny na regenerację śluzówki pochwy.

Mydło borowinowe i jego specyfika

Mydło borowinowe to preparat o działaniu bakteriobójczym, który może być stosowany zarówno zamiennie z klasycznym mydłem w kostce, jak i we współpracy z nim. Wiele osób przekonuje się do niego już choćby dlatego, że mamy do czynienia z preparatem o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i oczyszczającym, nie są to jednak wcale wszystkie jego atuty. Nie mniej ważne wydaje się to, że mydło borowinowe wcale nie musi być stosowane na twarz, choć właśnie taka metoda korzystania z niego jest najbardziej rozpowszechniona. Jego producenci zwracają uwagę na to, że może ono pomóc w walce z uprzykrzającym życie cellulitem, nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z kosmetykiem, który może być wykorzystywany do dbania o całe ciało.

Mydło borowinowe – właściwości

Wspomniane już właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne nie są jedynymi, które zasługują na podkreślenie. Wcale nie mniej ważne jest to, że borowina neutralizuje działanie wolnych rodników, co sprawia, że nie trzeba aż tak bardzo obawiać się przedwczesnego starzenia się skóry. Regularne stosowanie mydła prowadzi także do rozpulchnienia naskórka, a co za tym idzie – również do głębokiej penetracji substancji aktywnych. Co ważne, mamy do czynienia ze składnikiem naturalnym, a to sprawia, że skóra może reagować na niego znacznie lepiej niż na te o sztucznym pochodzeniu.

Mówiąc o zastosowaniu borowiny w kosmetyce nie można zapominać także o tym, że dużą popularnością cieszy się mydło borowinowe na trądzik. Ma ono właściwości regenerujące, a stosowane regularnie dogłębnie oczyszcza cerę. Jego działanie bakteriobójcze pozwala walczyć z wykwitami skórnymi, jednocześnie mamy przy tym do czynienia z kosmetykiem, który jest w stanie wyeliminować podrażnienia.

Mydło borowinowe – zastosowanie

Mydło borowinowe to kosmetyk, który sprawdzi się znakomicie nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również całego ciała. Może być wykorzystywane tak samo, jak klasyczne mydło w kostce, a jego skład sprawia, że nie ma mowy o ryzyku podrażnienia skóry nawet, gdy zastanawiamy się nad codzienna pielęgnacją z jego udziałem. Chcąc zwiększyć jego możliwości, warto zdecydować się na masaż namydlonego ciała trwający od jednej do dwóch minut, a dopiero potem – na jego spłukanie.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Płytka Gua Sha – jak stosować, efekty. Gua sha vs roller

Płytka Gua Sha – jak stosować, efekty. Gua sha vs roller

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany