Kosmetyki łagodzące po kwasach – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

jak pielęgnować twarz po kwasach kosmetycznych

Kuracje kwasami wprawdzie dają znakomite efekty, ale wiążą się z ryzykiem podrażnienia skóry. Dlatego też należy odpowiednio pielęgnować skórę po kwasach i zawsze po zabiegu nakładany jest neutralizator. Skórze możesz pomóc, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki łagodzące. Czego w nich szukać? Co jeszcze możesz zrobić, aby złagodzić nieprzyjemne objawy po kwasach?

Kwasy kosmetyczne mają dobroczynny wpływ, przez co zabiegi z użyciem kwasów są bardzo popularne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ich zadaniem jest głębsze niż standardowe złuszczenie partii skóry, przez co stymulowana jest odnowa i regeneracja. Jednak kuracja kwasami wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Typowe jest pojawiające się zaczerwienienie, które może utrzymywać się nawet kilka dni. Do tego może dojść łuszczenie się skóry i większe podrażnienie, na przykład przy w okolicach nosa. Jak temu zaradzić? Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i sięganie po kosmetyki łagodzące po kwasach.

Czym są kwasy kosmetyczne, jakie są rodzaje i jak działają, dowiesz się tutaj:

Podrażnienie skóry po kwasach

Entuzjastki kwasów zwracają uwagę, że jest to wręcz cudowny składnik, który pomaga pozbyć się martwych komórek skóry, a przy tym zwiększa odnowę komórkową. Tym samym skóra wygląda na napiętą i lśniącą. Jednakże stosowanie kwasów wiąże się z pewnym ryzykiem. Najczęściej jest to podrażnienie skóry w postaci rumienia. 

Według dermatologów nadmierne złuszczanie kwasami może prowadzić do problemów, takich jak suchość skóry, wyprysków i stanów zapalnych. Dotyczy to zwłaszcza skóry wrażliwej.

Co ważne, podrażnienie może wystąpić zarówno po zabiegu wykonanym w profesjonalnym salonie urody, jak i takim wykonanym w warunkach domowych. Zwykle zakłada się, że objawy powinny zniknąć do 7 dni. Jeśli podrażniona skóra twarzy po peelingu kwasem utrzymuje się dłużej niż 10-14 dni, może to świadczyć o rozwoju stanu zapalnego.

Jakich efektów ubocznych kwasów możesz się spodziewać:

  • zaczerwienienie skóry
  • uczucie pieczenia, swędzenia
  • wrażenie nieprzyjemnego napięcia skóry
  • łuszczenie się skóry
  • czasem zaburzenia w pigmentacji.

W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym z reguły stosuje się wysokie stężenie substancji i zaczerwienienie traktowane jest jako normalna reakcja. Co ważne, zwykle znika samoistnie po kilku dniach. Możesz jednak sobie pomóc, sięgając po odpowiednie kosmetyki łagodzące po kwasach, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy.

Dlaczego po zabiegu kwasami stosuje się neutralizator?

Na początek kilka słów o preparacie, bez którego nie można mówić o bezpiecznym zabiegu z kwasami. Otóż zawsze, ale to zawsze po zastosowaniu kwasu na skórę należy nałożyć neutralizator. Zadaniem neutralizatora jest zahamowanie działania kwasu, co w rezultacie zmniejsza efekty uboczne takie jak zaczerwienienie, pieczenie i przesuszenie. 

Jak działa taki neutralizator? Działa tu prosta reakcja chemiczna, czyli reakcja zobojętnienia, która zachodzi między kwasem a zasadą. Prowadzi to do zmiany pH środowiska reakcji w kierunku odczynu bardziej obojętnego. Neutralizator, aby zadziałać, potrzebuje zaledwie kilku minut – zwykle zalecenia dotyczą trzymania od 1 do 3 minut.

W sklepach znajdziesz neutralizatory przeznaczone do stosowania w domu. Przykładem jest tu chłodzący kwas neutralizujący od APIS, który przynosi skórze ulgę i lekko je odświeża. Dostępne są też neutralizatory, które przynoszą dodatkowe efekty, np. silnie nawilżają dzięki wzbogaceniu o odpowiednie składniki aktywne. Neutralizator do kwasów Post Peel Neutralizer od Biocosmetics jest opisywany przez producenta jako jedyny neutralizator kwasów wzbogacony hialuronianem sodu, dzięki któremu produkt wykazuje działanie liftingujące, przeciwstarzeniowe i odmładzające. Zaletą takich produktów jest uniwersalność – mogą być stosowane przy każdym rodzaju kwasu, do tego odpowiednie są do wszystkich rodzajów skóry. 

Co ciekawe, możesz sama wykonać domowy neutralizator. W tym celu potrzebujesz sody oczyszczonej. Przepis jest bardzo prosty: 1 płaską łyżeczkę sody należy rozpuścić w przegotowanej letniej wodzie, wystarczy połowa szklanki. Możesz dodać d-pantenol, aby wzmocnić działanie łagodzące. Takim roztworem należy delikatnie przemyć twarz, najlepiej nasączonym wacikiem. Możesz także zmyć kwas i go zneutralizować, stosując mydło zasadowe, koniecznie bezzapachowe  – dobrze sprawdzi się tu mydło aleppo lub szare.


Kwasy neutralizuje się zasadą. Możesz wykorzystać tu sodę oczyszczoną lub mydło zasadowe. Dla większego bezpieczeństwa i pewności, że kwas został zobojętniony, lepiej jednak postawić na profesjonalny produkt, który jest wzbogacony innymi składnikami aktywnymi, przez co skóra szybciej odzyska naturalną równowagę.

Jak pielęgnować cerę po kwasach?

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami powinna być ultradelikatna i minimalistyczna. To oznacza, że nie musisz sięgać po nie wiadomo, ile produktów – wystarczą 2 łagodzące kosmetyki. Oprócz tego ważne są odpowiednie nawyki pielęgnacyjne.

Po zabiegu kwasami:

  • Możesz używać chłodnych kompresów, aby złagodzić drobne podrażnienia.
  • Delikatnie myj twarz 2 razy dziennie w pierwszym lub drugim dniu po kuracji kwasami. Używaj łagodnych żeli o niskim pH.
  • Używaj niedrażniącego kremu nawilżającego, aby zapobiec wysuszeniu twarzy. Najlepiej, aby był to krem naturalny, pozbawiony perfum. Unikaj też nadmiernego nawilżania, które może uniemożliwić prawidłowe łuszczenie się uszkodzonej skóry.
  • Unikaj ekspozycji na słońce przez 2 tygodnie. Codziennie stosuj krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF, który ochroni podrażnioną kwasem skórę, ale też zapobiegnie zmianom pigmentacji skóry.
  • Powstrzymaj się od stosowania miejscowych leków, które mogłyby podrażnić skórę. Jeśli obecnie używasz jakichkolwiek przepisanych lub dostępnych bez recepty produktów, skonsultuj się z lekarzem.
  • Nie złuszczaj łuszczącej się skóry, ponieważ może to spowodować infekcję, a nawet trwałe blizny.

Jakie kosmetyki po kwasach wybrać?

Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą pomóc złagodzić, a nawet zapobiec niekomfortowym skutkom pozabiegowym. Kluczowa staje się prawidłowa pielęgnacja, dzięki którym Twoja skóra odzyska naturalną równowagę, a efekty kuracji kwasami będą szybciej widoczne.

Zaraz po zabiegu kwasami powinnaś zastosować dowolny inny produkt – krem nawilżający, serum, krem pod oczy. Możesz sięgnąć maskę łagodzącą po kwasach APIS, która uzupełnia kurację i uspokoi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia. Must have jest krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Przyjmuje się, że wystarczy stosować delikatne środki myjące, lekkie kremy nawilżające i wysoką ochronę przeciwsłoneczną, aby mówić o optymalnej pielęgnacji skóry po kwasach. Sprawdzą się tu zwłaszcza kosmetyki do skóry wrażliwej, które zawierają łagodzący pantenol i alantoinę. Ich formuły są bezzapachowe i pozbawione składników mogących obciążyć skórę czy zwiększyć ryzyko podrażnienia.

Tylko łagodne kosmetyki do oczyszczania

Twarz należy myć wyłącznie produktami zaleconymi przez kosmetologa. Do oczyszczania cery po kwasach najlepiej zastosować łagodne żele oraz emulsje o fizjologicznym pH – zalecane pH wynosi od 5 do 5,5. Takie pH nie zaburzy bariery skórnej i zapewni jej nawilżenie i ochronę. Po umyciu twarzy nie wycieraj jej szorstkim ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie przykładaj ręcznik i ściągaj nadmiar wody lub zastosuj jednorazową chusteczkę higieniczną, co jest bardziej polecane.

Zamiast toniku możesz, a nawet warto zastosować hydrolat. Polecane są tu zwłaszcza hydrolat lawendowy, z kocanki, oczarowy i aloesowy. Są odpowiednie do każdego typu cery. Działają łagodząco, zatem ukoją skórę po kwasach. Do tego są przyjazne dla skóry i nie zaburzają regeneracji skóry po zabiegu.

Nawilżający krem po kwasach absolutnym must have

Kluczowe staje się nawilżanie, które nie tylko sprzyja łagodzeniu podrażnienia, ale też stymuluje procesy odnowy. Nawilżanie górnych warstw skóry pomaga rozluźnić utwardzone zanieczyszczenia, co sprawia, że ​​usuwanie martwych komórek jest sprawniejsze. Krem do twarzy po kwasach musi też dobrze się wchłaniać i dawać efekt lekkiego natłuszczenia skóry. Dlatego też wybierz taki krem, który zawiera naturalne oleje i masła. Dobrze sprawdzą się też lipidy i ceramidy, które pomogą odbudować warstwę hydrolipidową skóry i zapobiegną ucieczce wody.

W kremie po kwasie szukaj szukaj:

  • substancji nawilżających: kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, śluz ślimaka, gliceryna
  • substancji kojących: alantoina, pantenol
  • ekstrakty roślinne: aloes, rumianek, nagietek lekarski, wąkrota azjatycka
  • witamin: głównie A i E oraz z grupy B

Zaleca się stosowanie kremu nawilżającego po kwasach minimum 2 razy dziennie, a w razie potrzeb nawet 3 razy dziennie. Pamiętaj, że odpowiednio nawilżona i natłuszczona skóra będzie regenerować się szybciej i efektywniej.

Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej

Większość kwasów powoduje, że skóra staje się wrażliwa na działanie słońca. Zatem bez solidnej ochrony słonecznej się nie obejdzie, nawet zimą czy jesienią, gdy tego słońca jest mniej. 

Ważny jest stopień ochrony – tu najlepiej wybrać SPF50 – oraz reaplikacja kremu z filtrem w ciągu dnia co najmniej co 3 godziny. Jeśli Twoja skóra jest mocno podrażniona, wybierz krem z filtrami mechanicznymi, czyli zawierającymi dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) jak krem miejski Nacomi z filtrem SPF 50 PA++++ lub tlenek cynku (Zinc oxide).

Tych kosmetyków unikaj

W przypadku cery po kwasach niewskazane są takie produkty jak peelingi, ponieważ zwiększą złuszczanie się naskórka, a nadmierne złuszczenie może doprowadzić do stanów zapalnych. Po kwasach warto odstawić na co najmniej 2 tygodnie maseczki głęboko oczyszczające, np. te zawierające glinki. Powinnaś też unikać kosmetyków zawierających alkohol, a także maseczek czy żeli zawierających ścieralne drobniki. Zrezygnuj również z kosmetyków zawierających składniki aktywne, np. witaminę C, retinol czy inne kosmetyki z kwasami.

Po peelingach chemicznych (kwasami) nie zaleca się używać kosmetyków kolorowych przynajmniej 24-48 godzin po zabiegu. Makijaż po kwasach najlepiej ograniczyć i wrócić do niego po ok. 2 tygodniach.

Po zabiegu kwasami skóra może się łuszczyć, a to z kolei może sprawić, że będziesz miała ochotę się drapać lub odrywać skórę. Nie rób tego! W ten sposób może dojść do pojawienia się przebarwień lub nierówności w strukturze skóry. Zadbaj też o to, aby Twoja skóra nie miała kontaktu z drażniącymi czy drapiącymi materiałami. Dobrze jest wymienić poszewkę poduszki na świeżą i gładką, aby Twoja skóra miała jak najmniejszy kontakt z czynnikami, które potencjalnie mogą doprowadzić do nadkażenia lub chociaż utrudnić proces regeneracji.

Kosmetyki łagodzące po kwasach – podsumowanie

Oprócz wiedzy, jak dany kwas może zadziałać na Twoją skórę, powinnaś mieć też świadomość, jak powinna wyglądać pielęgnacja po takim zabiegu. Dobrze dobrane kosmetyki po kwasach pomogą zmniejszyć efekty uboczne kuracji kwasami, a także przyspieszą procesy jej regeneracji. W rezultacie więc szybciej będziesz cieszyła się gładką i promienną cerą.

Mamy nadzieję, że wpis ten jest dla Ciebie przydatny i znalazłaś to, czego szukałaś. Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu – odpowiemy!

PS Z kwasami wykonasz nie tylko peeling – są też inne kosmetyki z kwasami polecane do codziennej pielęgnacji. Ich przegląd znajdziesz tu:

Przeczytaj także

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Jak prawidłowo myć włosy: wskazówki, porady i często popełniane błędy

Jak prawidłowo myć włosy: wskazówki, porady i często popełniane błędy

Pielęgnacja szyi i dekoltu – jak dbać o skórę i zachować jej młody wygląd?

Pielęgnacja szyi i dekoltu – jak dbać o skórę i zachować jej młody wygląd?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany