Makijaż mineralny – najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich

makijaż mineralny najlepsze pędzle

Tym, co ma ogromny wpływ na łatwość wykonania makijażu mineralnego, są dobrej jakości akcesoria. To dzięki nim i odpowiednio dobranym technikom aplikacji produktów sypkich możesz sprawić, że cały proces robienia makijażu będzie sprawniejszy, a efekt końcowy w pełni satysfakcjonujący. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich z oferty marki Annabelle Minerals.  Będą to zarówno pędzle, jak i stanowiące dla nich fajną alternatywę gąbeczki Softie.

Czym różnią się od siebie pędzle do makijażu?

Mogłoby się wydawać, że pędzel to pędzel – ma włosie, trzonek i został stworzony po to, aby nakładać nim kosmetyki.  Jednak modele poszczególnych producentów mogą się bardzo między sobą różnić. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakiego włosia są wykonane. Włosie może być naturalne i sztuczne (syntetyczne). Kosmetykom do makijażu mineralnego dedykowane są pędzle z włosia sztucznego, ponieważ sproszkowane produkty dobrze się do nich „przyczepiają”, co minimalizuje osypywanie się kosmetyków przy ich aplikacji na skórę. Pędzle z syntetycznego włosia są też dobrym wyborem dla osób z cerą alergiczną (istnieje ryzyko, że włosie danego zwierzęcia może uczulić posiadaczki skóry wrażliwej) i dla weganek, które unikają produktów zawierających surowce pochodzące od zwierząt. 

Czym różnią się od siebie pędzle do makijażu?
Fot. Magdalena Żółcińska

Czym się kierować, chcąc kupić najlepsze pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich?

W kategorii pędzli ze sztucznym włosiem możemy trafić na egzemplarze różnej jakości, wykonanych z mniej lub bardziej trwałych materiałów, a co za tym idzie – w różnej cenie.  Doradzając, co warto wybrać, zawsze polecam wydać trochę więcej i kupić pędzle dobrej jakości, traktując to jako długoterminową inwestycję. Zwykle okazuje się, że tanie pędzle nie są wiele warte, gubią włosie lub jest ono kiepskiej jakości – nierówno przycięte, nieprzyjemnie drapie, trzonek szybko się niszczy, a metalowa skuwka rozkleja już po kilku myciach.

Wszystkie pędzle, które zaprezentuję w tym wpisie znajdują się w ofercie firmy Annabelle Minerals. Zostały wykonane z hipoalergicznego, przyjaznego nawet wrażliwej skórze, dwukolorowego włosia syntetycznego. Nie muszą się ich więc obawiać alergicy, a weganie mogą używać ich z czystym sumieniem. Trzonek jest lakierowany, bambusowy i ma nadrukowaną nazwę marki. Włosie łączy z rączką metalowa skuwka. Akcesoriom nie zostały nadane żadne nazwy ani numery. Jeśli stosujesz na co dzień makijaż mineralny, najlepsze pędzle bez wątpienia możesz znaleźć wśród tych proponowanych przez Annabelle Minerals.

jak wybrać pędzle do makijażu
Fot. Magdalena Żółcińska

Czym charakteryzują się pędzle Annabelle Minerals?

-> niezwykle miękkim, hipoalergicznym, sprężystym włosiem syntetycznym

-> starannym wykonaniem: włosie jest równo przycięte, nie odstaje, nie wypada po myciu

-> idealnym wyprofilowaniem –  są lekkie i poręczne, dobrze leżą w dłoni

-> wykonaniem z wysokiej jakości materiałów

-> bezpieczeństwem użytkowania (odpowiednie dla wegan i alergików)

Wszystkie te cechy wyróżniają (co ważne dla każdej kobiety stosującej makijaż mineralny) najlepsze pędzle do produktów sypkich.

Rodzaje pędzli do makijażu mineralnego

Rodzaje pędzli do makijażu mineralnego
Od lewej: kabuki, stort top, flat top, pędzel do podkładu. Góra: gąbeczki S i M. Dół: pędzel do różu. Fot. Magdalena Żółcińska
  • FLAT TOP – pędzel z wierzchem ściętym na płasko, pozwala precyzyjnie rozprowadzić podkład mineralny, bez smug i plam. Umożliwia uzyskanie lepszego krycia niż pędzel kabuki. 
  • KABUKI – posiada lekko zaokrąglony kształt, nadaje bardziej delikatny i miękki efekt, dobrze sprawdza się do pudru wykończeniowego oraz do podkładu jeśli nie potrzebujesz mocnego krycia.
  • MINI KABUKI – co prawda producent kwalifikuje go jako pędzelek do cieni i w tej roli również sprawdzi się świetnie, ale ja bardzo lubię używać go do korektora. Pozwala nałożyć go punktowo i zbudować większe krycie w miejscach, które wymagają lepszego kamuflażu. Możesz użyć go także do rozprowadzenia podkładu w trudniej dostępnych miejscach. Sprawdzi się również do nałożenia różu czy rozświetlacza (zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać nim nieco mocniejszy efekt). Jest to więc pędzelek wielozadaniowy.
Rodzaje pędzli do makijażu
Od lewej: mini kabuki, pędzel do różu, kabuki, flat top. Fot. Magdalena Żółcińska
  • SHORT TOP – pędzel o bardzo krótko przyciętym i mocno zbitym włosiu. Uzyskasz dzięki niemu bardzo wysoki stopień krycia. Gęste włosie precyzyjnie nabiera sypki produkt i aplikuje go na skórę bez osypywania. Dzięki tak dociętemu włosiu kosmetyk jest wtłaczany w skórę co również przedłuża trwałość makijażu. Jest to mój absolutny ulubieniec, jeśli chodzi o makijaż mineralny i najlepsze pędzle pomagającego nałożyć sypkie produkty.
  • PĘDZEL DO PODKŁADU – języczkowy kształt pędzelka został stworzony z myślą o docieraniu w trudniej dostępne miejsca jak na przykład skrzydełka nosa. Ma delikatne ale zbite włosie, które umożliwia równomierne rozprowadzenie kosmetyku. Pozwala zatuszować niedoskonałości jednocześnie nie tworząc efektu maski. Świetnie sprawdzi się też do płynnych fluidów.
  • PĘDZEL DO RÓŻU – idealnie sprawdzi się do konturowania owalu twarzy, a więc do różu i bronzera. Jego włosie jest skośnie ścięte co ułatwia precyzyjną aplikację, rozprowadza kosmetyki równomiernie, nie tworząc smug i plam.
najlepsze pędzle do makijażu mineralnego
Fot. Magdalena Żółcińska

Gąbeczka zamiast pędzla

Alternatywą dla pędzli są gąbeczki Softie, które zostały stworzone z myślą o aplikacji na mokro. Gąbeczka ma nieco twardszą strukturę od standardowych gąbek do podkładu, aby proszek dobrze się do niej przykleił i został precyzyjnie rozprowadzony na skórze. Dostępne są rozmiary S, M lub L. Najmniejsza dobrze sprawdzi się do korektora i nakładania podkładu w trudniej dostępnych miejscach. Rozmiary M i L są już przeznaczone typowo do podkładu i wybór zależy wyłącznie od preferencji.

gąbeczka do makijażu mineralnego
Fot. Magdalena Żółcińska

Jak korzystać z gąbeczek?

– zmocz gąbkę hydrolatem lub wodą i dokładnie odciśnij nadmiar płynu – ważne aby była ona wilgotna, nie mokra

– niewielką ilość podkładu / korektora wysyp na wieczko słoiczka i zanurz gąbeczkę w kosmetyku lekko wcierając aby uzyskać kremową konsystencję

– przejdź do aplikacji na skórę, ruchami stemplująco-rozcierającymi

Gąbeczka zapewni Ci dość wysoki stopień krycia, można go budować poprzez dołożenie kolejnej warstwy produktu.

Makijaż mineralny – najlepsze pędzle do makijażu oczu

Do makijażu oka firma Annabelle Minerals posiada sześć modeli pędzli. W jaki sposób możesz korzystać z poszczególnych z nich?

Jak korzystać z gąbeczek do makijażu mineralnego
Od lewej: pędzelek skośnie ścięty do cieni, do rozcierania, do mieszania, do kresek, do aplikacji cieni, do cieni/korektora. Fot. Magdalena Żółcińska
  • PĘDZELEK DO APLIKACJI CIENI I KOREKTORA – długi, języczkowy kształt pozwala zarówno zaaplikować cień na powiekę jak i nałożyć punktowo korektor. Jest miękki i elastyczny.
  • PĘDZELEK DO CIENI – idealny do szybkiego i precyzyjnego nałożenia cieni na ruchomą powiekę.
  • PĘDZELEK DO ROZCIERANIA – krótka, zbita kuleczka świetnie sprawdzi się do roztarcia cienia, mieszania kolorów, jak również do nałożenia korektora punktowo na pojedyncze niedoskonałości.
  • PĘDZELEK DO CIENI ŚCIĘTY – niezastąpiony do aplikacji cieni w załamaniu powieki i w zewnętrznym kąciku. Możemy użyć go również do zazaczenia dolnej powieki.
  • CIENKI ŚCIĘTY PĘDZELEK – świetnie sprawdzi się do rysowania kresek – jest cienki i precyzyjnie przycięty. Za jego pomocą możesz narysować wyrazistą kreskę na górnej powiece, przyciemnić lekko linię rzęs lub zaznaczyć precyzyjnie dolną powiekę. To akcesorium pozwoli Ci wykonać perfekcyjny makijaż mineralny. Najlepsze pędzle ścięte są idealne, by uzyskać efekt kociego oka.
najlepsze pędzle do makijażu oczu
Fot. Magdalena Żółcińska

Jeśli chcesz aby kreska miała wyrazistszy kolor zwilż delikatnie pędzelek. Mokre włosie lepiej złapie cień, a także podbije jego pigmentację. Kreska będzie wyraźniejsza i bardziej trwała. Pamiętaj aby strzepnąć nadmiar cienia uderzając o rant nakrętki. Ciemne kolory wyjątkowo lubią osypywać się na policzki. Jeśli czujesz, że nie masz jeszcze wystarczającej wprawy, makijaż zacznij od oczu, wyczyść osypane cienie i dopiero wtedy maluj twarz.

Więcej o sposobach aplikacji na sucho i mokro przeczytasz we wpisie: Makijaż mineralny – sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki

makijaż mineralny oczu jaki pędzel wybrać

od lewej: pędzelek do łączenia cieni, do aplikacji cieni/korektora, ścięty, do nakładania cieni, skośny do kresek, do rozcierania. Fot. Magdalena Żółcińska

Czy można korzystać z jednego pędzla do makijażu mineralnego?

Wybierając pędzle i akcesoria do aplikacji produktów sypkich możesz skomponować zestaw od jednego producenta, albo wybrać kilka produktów różnych marek. Ważne jednak, żebyś wybierała pędzle z naciskiem na ich dobrą jakość i oczywiście na przeznaczenie. Od razu dodam, że nie warto kombinować, bo wykonanie makijażu mineralnego tylko jednym pędzlem jest niemożliwe. Pamiętaj też o tym, że nie tylko dobór odpowiedniego pędzla, ale też sposób jego pielęgnacji będzie wpływał na to, jak pędzel będzie się sprawdzał i jak długo będziesz go używać. Jeśli będziesz robić to odpowiednio, Twoje pędzle i akcesoria do makijażu mineralnego posłużą Ci przez długi czas. 

Czym i jak myć pędzle do makijażu?

Czym i jak myć pędzle do makijażu?

Pędzle dedykowane makijażowi mineralnemu wykonane są z włosia syntetycznego, które jest mniej wymagające w pielęgnacji niż naturalne. Do ich mycia świetnie sprawdzi się delikatne mydło lub szampon – na przykład dla dzieci. Jeśli stosujemy sposób aplikacji podkładu na mokro, wtedy może być nieco trudniej wyprać produkt z pędzla i możemy wspomóc się olejkiem, który świetnie rozpuści zabrudzenia, a następnie umyć pędzel ponownie, używając tym razem łagodnego detergentu. Można również mocniej zabrudzony pędzel zanurzyć na kilkanaście minut w pojemniczku z płynem micelarnym.

Myjąc pędzle pamiętaj, aby:

– woda nie była zbyt gorąca

– woda nie dostawała się pod skuwkę – w tym miejscu pędzel jest klejony, wilgoć spowoduje że szybciej się rozklei

– włosie było traktowane delikatnie

Jak często myć pędzle do makijażu?

To kwestia dość indywidualna. Jeśli przykładowo za każdym razem używasz jednego cienia, nie ma potrzeby, aby myć pędzelek za każdym razem. Jednak co 2-3 raz kąpiel jak najbardziej mu się należy. Ja sama jestem zwolenniczką mycia pędzli przeznaczonych do makijażu twarzy po każdym zastosowaniu, zwłaszcza jeżeli aplikujemy produkty mineralne na mokro. Zapobiega to rozwijaniu się bakterii, które może wpływać na pogorszenie stanu cery.
Raz na jakiś czas warto też spryskać pędzelki płynem antybakteryjnym.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Sposoby na suszenie pędzli do makijażu

Najlepiej dla pędzli jest suszyć je do góry nogami. Można przymocować je na przykład do suszarki na ubrania za pomocą gumek recepturek. Istnieją też specjalne stojaki do suszenia pędzli, ale zajmują one sporo miejsca i wydają się zbędnym gadżetem. Najprostszy sposób to ułożenie umytych pędzli na ręczniku papierowym.

Ważne, żeby po myciu ułożyć włosie pędzli, aby nie odstawało na wszystkie strony, ponieważ kiedy pędzel wyschnie będzie wyglądał tak, jak zostawisz go do suszenia i może stracić swoje właściwości. Do niektórych pędzli warto mieć osłonki które utrzymują włosie „w ryzach”, lub zawijać je dokładnie w kawałek ręcznika papierowego, co zapobiega ich rozczapierzaniu.

Należy unikać suszenia w pobliżu kaloryfera, jak również nie przyspieszać procesu za pomocą suszarki do włosów. Te sposoby mogą znacząco wpłynąć na kondycję włosia.

Przechowywanie pędzli

Przechowywanie pędzli do makijażu

Sposób, w jaki przechowujesz pędzle do makijażu, powinien być dostosowany do tego, jak często po nie sięgasz. Jeśli malujesz się tylko na specjalne okazje, nie ma sensu aby stały w otwartym pojemniku i zbierały kurz. Lepiej zamknąć je wtedy w pudełku z pokrywką lub trzymać w kosmetyczce czy etui na pędzle.

Jeśli zaś pędzle są w użyciu codziennie, trzymaj je pod ręką. W czym? Opcji jest mnóstwo. Tekturowe opakowania po kosmetykach – genialnie sprawdzają się tuby Resibo, akrylowe pojemniki, koszyczki biurowe, świeczniki, a nawet ładne doniczki. Na pewno znajdziesz coś w sklepach z wyposażeniem wnętrz!

Czy próbowałaś już wykonać makijaż mineralny za pomocą pędzli dedykowanych kosmetykom sypkim? Zapewniam, że odczujesz różnicę w łatwości jego stworzenia i w trwałości! Akcesoria z firmy Annabelle Minerals spodobają się zarówno osobom początkującym, którym ułatwią start w mineralnej przygodzie, jak i zaawansowanym, przed którymi takie produkty nie mają tajemnic. A może stosujesz już makijaż mineralny i masz najlepsze pędzle, które poleciłabyś innym? 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Glikol polietylenowy (PEG) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo

Glikol polietylenowy (PEG) w kosmetykach – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo

Komentarze (1)

  1. K
    Karolina
    Bardzo fajny artykuł 🙂 pomocny dla mnie 🙂 ja też zaczęłam prowadzić bloga makijażowego, można zajrzeć : , pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany