Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

szare mydło zastosowanie i właściwości

Szare mydło po raz pierwszy w Polsce zostało wyprodukowane w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń. I to właśnie ta marka kojarzona jest głównie z kultowym mydłem potasowym, jednak dzisiaj i inne marki korzystają z tradycyjnej receptury. Mało tego, szare mydło możemy zrobić w domu! Tylko czy warto? Jak najbardziej tak. Poznaj cudowne właściwości i zastosowanie mydła szarego.

Tradycyjne mydło szare jest produktem naturalnym, roślinnym i wegańskim. Wprawdzie dziś szarym mydłem nazywa się niektóre mydła sodowe, ale jest to nazewnictwo mylące – prawdziwe szare mydło powstaje na bazie ługu potasowego. Takie mydło może się kojarzyć głównie z pielęgnacją „za starych czasów”, ale nie ulega wątpliwości, że ten rodzaj mydła wraca do łask. Dlaczego? Główną jego zaletą jest uniwersalność. Z powodzeniem może być stosowane do mycia twarzy i całego ciała, jak i do pielęgnacji włosów, a także prania ręcznego, mycia akcesoriów makijażowych czy do zmniejszania ran i blizn. Jakie właściwości i zastosowanie w pielęgnacji ma szare mydło? Naprawdę wiele i poznasz je w tym artykule.

Szare mydło – skład

Zanim przejdę do właściwości pielęgnacyjnych, kilka słów o składzie. 

Prawdziwe szare mydło, inaczej potasowe, to mieszanina soli potasowych, kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Powstaje w procesie zmydlania wodorotlenkiem potasu z tłuszczy palmowych najwyższej jakości. Jest to mydło naturalne, co oznacza, że nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, w przeciwieństwie do drogeryjnych kostek. Dzięki temu ryzyko pojawienia się alergii jest zminimalizowane, stąd o mydłach szarych mówi się, że są hipoalergiczne (tego określenia radzę używać ostrożnie – wprawdzie mydło szare jest przyjazne dla skóry, ale skóra może reagować różnie i zależy to od indywidualnych predyspozycji).

Mydło potasowe to produkt naturalny, stworzony na bazie roślinnej, bezpieczny do stosowania przez kobiety w ciąży i do pielęgnacji dziecięcej skóry. Na etykiecie prawdziwego szarego mydła powinno znaleźć się określenie Potassium palmate lub Potassium olivate (a nie Sodium palmate). Ponadto jest delikatne i zasadowe – jego pH wynosi około 7-8.

Jak pachnie szare mydło?

Jeżeli chodzi o zapach szarego mydła, to jest on prawie nieodczuwalny. Dla niektórych mydło potasowe może być w ogóle bezzapachowe, inni zapach określają jako lekko fabryczny. Co istotne, nie pozostaje on na skórze czy włosach. Mydło jest maziste, jasnożółte, żółtobrunatne lub brunatne. Czy mydło szare jest twarde? Nie, mydło w kostce jest bardziej miękkie niż mydło sodowe, przypomina trochę galaretkę i łatwo rozpuszcza się w wodzie i etanolu, dlatego powinno być przechowywane w suchym miejscu. Na rynku dostępne jest też szare mydło w płynie, którego forma pozwala na wygodną aplikację i jego stosowanie jest bardziej higieniczne.

Poznaj szerokie zastosowanie mydła szarego

Mydło potasowe ma szerokie zastosowanie, głównie w kosmetyce i pielęgnacji. Szczególnie chętnie sięgają po nie osoby, które zmagają się z problemem trądziku, gdyż mydło w efektywny sposób przesusza zmiany skórne oraz wypryski. Ale to nie koniec listy! Szare mydło jest często wykorzystywane między innymi w kuracji wspomagającej leczenie różnego rodzaju ran, zwłaszcza ropiejących i pooperacyjnych. To także świetny domowy środek do prania, również mocno zabrudzonych tkanin oraz ubranek dziecięcych.

Zastosowanie mydła szarego:

  • pielęgnacja każdego rodzaju skóry, ponieważ znakomicie oczyszcza
  • mycie twarzy, zwłaszcza cery tłustej, ponieważ działa normalizująco
  • baza do domowych maseczek i peelingów – wystarczy, że do mydła dodasz ulubione owoce, warzywa, miód, płatki owsiane, jogurt czy oleje naturalne
  • mycie gąbeczek i pędzli do makijażu
  • domowy lek na grzybicę, w tym stóp i paznokci
  • higiena intymna, ponieważ działa przeciwgrzybicznie, odświeża i przywraca właściwe pH
  • higiena po porodzie – szare mydło jest polecane młodym mamom do przemywania okolic intymnych po rozwiązaniu
  • trądzik, ponieważ wspomaga jego leczenie, działając antybakteryjnie i zapobiega pojawieniu się nowych ognisk
  • usuwanie drzazg oraz pomoc przy ranach i odciskach – moczenie ran w mydlinach jest od lat bardzo popularne; moczy się palec, stopę lub dłoń w roztworze szarego mydła, wówczas drzazga sama wyjdzie, a roztwór też ma pomóc pozbyć się nagniotków i odcisków
  • pranie ręczne i w pralce – szare mydło polecane jest zwłaszcza osobom mającym alergie na różne substancje obecne w proszkach oraz do prania dziecięcych ubranek; możesz w tym celu kupić gotowe szare mydło do prania w butelce
  • domowy odplamiacz – wystarczy namoczyć w wodzie z szarym mydłem brudną odzież lub nanieść mydło bezpośrednio na plamę i dać do prania, lub dodać starkowane szare mydło do pralki
  • domowe środki czyszczące, jak mleczka, pasty czy też uniwersalne środki do czyszczenia powierzchni w kuchni i łazience
  • najprostszy środek ochrony roślin – roztwór mydła z wodą świetnie nadaje się do opryskiwania roślin zaatakowanych przez mszyce i przędziorki
  • mycie drewna szarym mydłem pomaga pozbyć się trudnych zabrudzeń, np. w przypadku mebli na tarasie (pamiętaj: czyszczenie mydłem można wykonywać pod warunkiem, że w surowcu nie zagnieździły się grzyby i pleśnie)
  • szare mydło może też zastąpić kosmetyk do mycia psa, ale eksperci zalecają regularne stosowanie specjalnych preparatów, po mydło można sięgnąć w razie „awarii”

Jako ciekawostkę dodam, że szare mydło ze względu na swoją maziową konsystencję jest używane na kierunkach plastycznych jako tworzywo rzeźbiarskie, a nawet znalazło zastosowanie na studiach stomatologicznych – studenci wykonują z jego użyciem powiększone modele zębów do ćwiczeń.

Jakie ma właściwości szare mydło?

Wprawdzie o szarym mydle mówi się głównie w odniesieniu do trądziku i grzybicy, ale wykazuje szereg innych właściwości, przez które powinno pojawić się w każdej łazience.

Właściwości mydła potasowego w pielęgnacji skóry i włosów:

  • łagodnie oczyszcza skórę
  • przynosi podrażnionej skórze ukojenie, zwalczając świąd i zaczerwienienia
  • zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognisk zapalnych
  • wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego jest pomocne w walce z trądzikiem i niedoskonałościami
  • odblokowuje pory i delikatnie wysusza, co pozwala szybko zlikwidować pryszcze
  • działa normalizująco, tym samym zmniejsza wydzielanie sebum i błyszczenie się cery
  • wspomaga regenerację, zwłaszcza w przypadku ran i blizn
  • pomaga zmniejszyć obrzęk i opuchliznę
  • otwiera łuski włosów, co umożliwia dotarcie do środka włosów substancji odżywczych i wbudowanie się ich w strukturę włosa

Wśród leczniczych właściwości szarego mydła znajduje się pomoc przy regeneracji skręceń, stłuczeń, zwichnięć czy różnego rodzaju uszkodzeń stawów.

Polecane szare mydła w sklepie Triny

Szare mydło niezastąpione do mycia twarzy

Chciałabym podkreślić znaczenie szarego mydła potasowego w oczyszczaniu skóry, bo w końcu szare mydło kojarzy się głównie z pielęgnacją – i słusznie! Zostało stworzone z myślą o najbardziej wymagającej skórze i dzięki temu, w porównaniu do sklepowych kostek, jest niezwykle łagodne, a przy tym skuteczne w działaniu.

Ze względu na właściwości oczyszczające, antybakteryjne i przeciwzapalne mydło potasowe polecane jest zwłaszcza do pielęgnacji skóry problematycznej: z alergiami skórnymi, atopowym zapaleniem skóry, suchej, bardzo wrażliwej czy skrajnie przetłuszczającej się. Jest przy tym uniwersalne, co oznacza, że mogą po niego sięgać osoby z każdym rodzajem skóry i w każdym wieku, również kobiety w ciąży.

Szare mydło wprawdzie jest delikatne dla skóry, ale może ją lekko wysuszyć. Nie zapomnij więc po myciu twarzy czy ciała wklepać nawilżacza.

Mydło szare wprawdzie delikatnie wysusza, co w przypadku pryszczy jest pożądanym działaniem, ale i ten efekt możemy zminimalizować. Niektóre mydła potasowe mają dodatek substancji nawilżających, dzięki czemu nie pozostawiają uczucia ściągnięcia czy wysuszenia. Wśród naturalnych szarych mydeł znajdziesz też takie z recepturami wzbogaconymi o oleje jak laurowy, kokosowy, oliwę z oliwek, migdałowy; o roślinne ekstrakty czy masło shea. Dzięki temu mydła nie narażają skóry na nadmierną utratę wody, a przy tym nie tracą swych właściwości leczniczych i bakteriobójczych. Przykładem jest szare mydło potasowe z olejem konopnym i CBD.

Mycie włosów szarym mydłem

Szarym mydłem warto myć nie tylko twarz, ale i całe ciało. Stosowane na włosy otwiera łuski włosowe, a to przyspiesza wchłanianie składników aktywnych z odżywek i maseczek. Aktualny stan wiedzy i badania naukowe potwierdzają, że szare mydło regularnie stosowane ma pozytywny wpływ na porost włosów. Tak samo, jak w przypadku skóry, i tutaj mydło może działać wysuszająco na skalp i włosy.

Szare mydło to doskonały środek do mycia włosów przetłuszczających się, wypadających, osłabionych działaniem agresywnych kosmetyków. Jednak może nasilić objawy łupieżu, dlatego osoby mające bardzo suchą skórę głowy lub łupież powinny używać je ostrożnie.

Jak stosować szare mydło na włosy? Jeżeli nie masz pod ręką szarego mydła w płynie, przygotuj je sama. Rozgotuj szarą kostkę do konsystencji gęstego szamponu lub zastosuj roztwór z wodą. Aby nadać jeszcze lepsze właściwości, możesz dodać napar lub macerat z ziół najlepiej działających na Twoje włosy. Ponieważ mydło potasowe otwiera łuski, należy je potem zamknąć, najlepiej stosując płukankę z octem jabłkowym. Początkowo włosy mogą być szorstkie i nie wyglądać zbyt efektownie, ale jeżeli będziesz stosować mydło regularnie, szybko się przyzwyczają, do tego wzmocnią, przestaną wypadać i nabiorą ładnego wyglądu.

Naturalnie dobre i uniwersalne mydło potasowe – podsumowanie

Zaletą szarego mydła niewątpliwie jest jego cena. Kostka najtańszego i najprostszego mydła to koszt kilku złotych, a za szare mydło w płynie zapłacisz niewiele więcej. Są również dostępne mydła potasowe wyrabiane ręcznie i wzbogacane o naturalne ekstrakty, które są wprawdzie droższe, ale wykazują lepsze właściwości, a przy tym zyskujesz gwarancję najlepszego składu.

Reasumując, w parze z niską ceną idzie uniwersalność – mydła potasowego możesz użyć w końcu i do codziennej pielęgnacji, i jako środek czyszczący, jako środek piorący czy jako pomoc przy ranach, skaleczeniach czy odciskach. Warto je mieć zawsze pod ręką!

A Ty poznałaś już cudowne właściwości szarego mydła? Czy znasz jeszcze jakieś inne zastosowanie, o którym warto wspomnieć? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

10 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami

10 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami

Argirelina – co to jest i jak działa w kosmetykach

Argirelina – co to jest i jak działa w kosmetykach

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany