Peeling ziołowy – poznaj efekty działania naturalnego złuszczania

peeling ziołowy

Na fali popularności naturalnej pielęgnacji peeling ziołowy może wydawać się tym, czego potrzebuje Twoja skóra. Musisz jednak wiedzieć, że zabieg powinien być wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Wiąże się też z ryzykiem niepożądanych skutków ubocznych. Jednak jeśli zostanie przeprowadzony profesjonalnie i dokładnie, możesz spodziewać się spektakularnych efektów.

Peeling zaliczany jest do podstaw pielęgnacji skóry, niezależnie od jej stanu. Dzięki niemu pozbywamy się starych obumarłych komórek i dajemy miejsce nowym, w efekcie skóra staje się gładka, rozjaśniona i odmłodzona. Naturalną eksfoliację (złuszczanie) warto wykonywać przy pomocy ziół. I dzisiaj właśnie na nich się skupimy, a konkretnie na peelingu ziołowym.

Na czym polega peeling ziołowy?

Na forach mogłaś spotkać się z takim terminem jak „polski peeling ziołowy Jadwiga” – to właśnie taki zabieg ma się najczęściej na myśli, kiedy mówi się o peelingu ziołowym. Jednak istnieje kilka odmian tego zabiegu, na przykład peeling ziołowy green peel czy też azjatycki. Co istotne, różne rodzaje peelingu nie są wobec siebie konkurencyjne, wręcz przeciwnie – dopasowuje się ich moc i działanie do określonych schorzeń skóry, ale przynoszą podobne efekty. Różnice dotyczą zastosowanych składników.

Rodzaje peelingów ziołowych:

  • polski peeling ziołowy – opatentowany przez mgr Jadwigę Użyczyn-Marszewską, bazuje na składnikach roślinnych polskiego pochodzenia
  • green peel – opracowany przez dr Christine Schrammek, jest na bazie czystej mieszanki roślinnej, bez syntetycznych dodatków
  • peeling azjatycki – stosuje się tu preparat mineralno-ziołowy z naturalną solą morską, bazuje na azjatyckiej roślinie zielnej Arabat soma asiatica
  • peeling cypryjski (Neoderma Bio Peeling) – wykorzystuje algi, rośliny i ekstrakt ziół, przy czym głównym składnikiem jest surowiec krwiozastępczy zwany błękitną krwią (ang. blue blood) działający przeciwzapalnie i nawilżająco

Działanie peelingu ziołowego opiera się na dobroczynnych właściwościach substancji zawartych w mieszance ziołowej, którą nakłada się na skórę. Mieszanka ziołowa po wtarciu w skórę wywołuje przekrwienie, odczyn zapalny i stopniowe złuszczanie naskórka (po kilku dniach jest to płatowe złuszczenie). Złuszczanie następuje w wyniku współdziałania związków chemicznych tworzonych przez enzymy, hormony oraz witaminy i minerały pochodzenia roślinnego.

Do przygotowania mieszanki wykorzystuje się takie składniki roślinne, jak: szałwia, rozmaryn, rumianek, kozieradka, skrzyp polny, miłorząb japoński, korę dębu, nagietek, kwiat lipy czy siemię lniane. Dzięki temu mieszanka bogata jest m.in. w garbniki, flawonoidy czy fitohormony, za których sprawą wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe czy rozjaśniające, a co najważniejsze – pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Po peelingu ziołowym wszystkie warstwy naskórka zostają wymienione, a skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. 

Mieszanka ziołowa stosowana w peelingu ziołowym nie zawiera syntetycznych składników. Do jej przygotowania wykorzystuje się zioła o udowodnionym naukowo działaniu złuszczającym i odnawiającym skórę.

W sklepach znajdziesz gotowe peelingi ziołowe do aplikowania w zaciszu domowym, jednak kosmetyki tego typu nie są tak skuteczne, jak te profesjonalne stosowane w salonach urody. Jednak są łagodniejsze i wiążą się z niskim ryzykiem skutków ubocznych, takich jak silne zaczerwienienie, podrażnienie czy nawet rany, które pojawiają się najczęściej przy mocniejszych mieszankach.

Sprawdź inne peelingi wzbogacone ziołami z kategorii Ziołowe kosmetyki, dzięki którym wykonasz złuszczanie w domu:

Jak wykonuje się peeling ziołowy?

Profesjonalny peeling ziołowy przeprowadzają uprawnione kosmetyczki i dermatolodzy po specjalnym przeszkoleniu. Dużo się mówi o zaletach peelingu – ma łagodzić objawy trądziku, usuwać przebarwienia, zmniejszać blizny, rozstępy, a także działać przeciwstarzeniowo. Zwolennicy tej metody wskazują, że jest to zabieg bezpieczny, niepowodujący uczuleń ani bliznowacenia.

Peeling ziołowy powinien być wykonywany tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Jeśli już decydujesz się na taki zabieg w domu, trzymaj się ściśle zaleceń producenta.

Sam zabieg jest określany nieprzyjemny, a nawet bolesny. Osoby, które się mu poddały, wskazują, że wrażenia są podobne do wbijania szkła w skórę, czemu towarzyszy pieczenie i niekomfortowe napięcie skóry (dotyczy to zwłaszcza głębokiego złuszczania przy zabiegu Jadwiga do 5 warstw skóry). Łagodniejsze wersje zabiegu są również niekomfortowe, ale niezależnie od tego peeling ziołowy daje znakomite efekty. Zwykle wykonuje się go na twarzy, ale może być też przeprowadzony na całym ciele. 

Zabieg podzielony jest na fazy:

  1. W fazie wstępnej przygotowuje się skórę do zabiegu, tj. oczyszcza i wykonuje drobny masaż celem poprawy krążenia.
  2. W fazie docelowej (aktywnej) wmasowuje się specjalną mieszankę ziołową w skórę. Masaż może trwać od 5 do 15 minut, w zależności od rodzaju skóry i zmian. 
  3. Faza wyciszenia po zabiegu jest standardowym krokiem, kiedy to się odpoczywa z łagodzącym kompresem na twarzy.
  4. Faza pozabiegowa trwa do kilku dni od zabiegu. Podczas niej na skórze wytwarza się warstwa z uszkodzonego naskórka przypominająca skorupę, którą się usuwa podczas kolejnej wizyty w gabinecie.

Cały zabieg trwa około 40 minut, przy czym najważniejsza jest faza po zabiegu, podczas której dochodzi do intensywnego złuszczania naskórka. Warto również wiedzieć, że czasem przed zabiegiem stosuje się leki przeciwwirusowe, aby uniknąć wędrówki patogenów. Może się bowiem okazać, że jesteś nosicielką wirusa opryszczki – wówczas przez głęboką penetrację może dojść do jego uaktywnienia. Lek przyjmuje się na 5 dni przed planowanym peelingiem i kontynuuje terapię do ok. 5 dni po jego wykonaniu (w zależności od zaleceń lekarza).

Dla kogo jest peeling ziołowy?

W przypadku peelingu ziołowego kluczowe staje się określenie stanu skóry. Najlepsze narzędzia i wiedzę do tego posiadają kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej, dlatego przed zabiegiem dokładnie oglądają skórę pod lampą, pytają o sposoby pielęgnacji i dopiero potem oceniają, czy dany problem skórny kwalifikuje się do wykonania głębokiego peelingu mieszanką ziołową.

Zalecenia do wykonania peelingu ziołowego:

  • cera trądzikowa
  • cera tłusta
  • skóra dojrzała i zwiotczała
  • skóra zanieczyszczona, łojotokowa, ze skłonnością do zaskórników, z rozszerzonymi porami
  • poszarzała cera z oznakami zmęczenia
  • tzw. skóra palacza
  • obwisła i zwiotczała skóra po odchudzaniu lub ciąży
  • zmarszczki, blizny i rozstępy
  • zrogowacenia i zgrubienia, na przykład na stopach czy kolanach
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa

Peelingi ziołowe stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego, pamiętaj tylko, że dostępne są różne rodzaje peelingów i dla cery trądzikowej zalecane są łagodne peelingi ziołowe w wersji light.

Tutaj znajdziesz alternatywy dla peelingów ziołowych i inne kosmetyki do cery trądzikowej:

Peeling ziołowy – efekty

Peeling ziołowy ma efekty porównywalne do popularnej dermabrazji czy TCA. Rezultat pojedynczego zabiegu porównuje się do 4-5 zabiegów mikrodermabrazji, ale jest znacznie szybszy – widoczny jest po kilku dniach, a nie po 5 tygodniach. 

Efekty peelingu ziołowego to m.in.:

  • zmniejszenie przebarwień i blizn, w tym potrądzikowych
  • odmłodzenie skóry i spłycenie zmarszczek
  • zwężenie porów skórnych
  • zmniejszenie przetłuszczania się skóry
  • regulacja keratynizacji i zmniejszenie rogowacenia się skóry

Częstotliwość wykonywania peelingu ziołowego i tym samym efektów zależy od rodzaju cery i niedoskonałości. Najczęściej wykonuje się 1 do 3 zabiegów co miesiąc. Aby uzyskać efekt pięknej, gładkiej i rozjaśnionej skóry, bardzo ważne są zalecenia po zabiegu, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Efekty zabiegu zależą od stanu wyjściowego oraz od pielęgnacji. W przypadku peelingu ziołowego skórę należy chronić kremami z filtrami, można stosować również zabiegi uzupełniające np. w postaci maseczek otrębowych (w zależności od rodzaju peelingu). Warto również zrezygnować z używek i zadbać o zdrową dietę.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Do kilku dni po zabiegu w fazie intensywnego złuszczania może pojawić się podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, a nawet wystąpić rumień. Zwykle objawy znikają samoistnie do trzech dni. Dlatego zaleca się, aby zabieg przeprowadzić w okresie, kiedy masz spokój i możesz pozwolić sobie na komfortowe zaszycie się w domu, by nie narażać skóry na drażniące czynniki zewnętrzne. Ważny jest tutaj także Twój komfort psychiczny. 

Przeciwwskazania do wykonania peelingu ziołowego:

  • trądzik różowaty (II i III stopnia)
  • aktywny trądzik pospolity
  • ropne zmiany skórne
  • alergia na pyłki roślin
  • skóra wrażliwa i płytko unaczyniona
  • ciąża (lub jej podejrzenie)
  • duża ilość znamion
  • guzki niewiadomego pochodzenia
  • tendencja do bliznowców
  • stosowanie niektórych leków i maści, w tym witaminy A, sterydów i tetracykliny
  • zabiegi, takie jak zabieg laserowy czy ekstrakcja zęba wykonane w ostatnim miesiącu
  • chemioterapia w ciągu ostatnich pięciu lat

Decydując się na peeling ziołowy, upewnij się, jak powinnaś dbać o skórę. Tak na przykład przy polskim peelingu ziołowym do 3 tygodni po zabiegu zakazane jest stosowanie kosmetyków z kwasami owocowymi, a przy azjatyckim – kontakt skóry z wodą po zabiegu, ponieważ ta hamuje proces złuszczania.

Peeling ziołowy – podsumowanie

Peelingi ziołowe są dobrym rozwiązaniem dla każdego rodzaju skóry. Po zabiegu skóra jest czysta, świeża, odmłodzona, poprawiony jest jej stan ogólny. Przy czym peeling na bazie ziół najlepiej wykonać u doświadczonej kosmetyczki, która zainterweniuje, kiedy ze skórą zacznie dziać się coś niedobrego. Dzięki temu ograniczysz ryzyko podrażnień i innych niemiłych niespodzianek. Pozostanie więc tylko cieszyć się efektami zabiegu, z czego jaśniejszy koloryt, młodzieńczy blask czy spłycenie zmarszczek to tylko niektóre przykłady

Bibliografia:

  1. Iwona Trzyna, Peeling ziołowy – wybrane zagadnienia, Kosmetologia Estetyczna 4 /2013 / vol. 2 (dostęp 7.02.2022)
  2. Marta Pardyak, Polski peeling ziołowy Jadwiga – efekty przed i po zabiegu, Sekrety Piękna (dostęp 7.02.2022)
  3. Małgorzata Przybyłowicz, Peeling ziołowy – na czym polega zabieg?, BioTechnologia, na podstawie notatek z 26. Kongresu LNE & spa (dostęp 7.02.2022)

PS Jeżeli obawiasz się peelingu ziołowego, możesz wybrać inny, np. enzymatyczny. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje peelingu i jakie mają działania:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsza odżywka na końcówki włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsza odżywka na końcówki włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Olej z pestek winogron. Co warto wiedzieć stosując ten olej na twarz, ciało, włosy?

Olej z pestek winogron. Co warto wiedzieć stosując ten olej na twarz, ciało, włosy?

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i masaże to tylko niektóre domowe sposoby

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i masaże to tylko niektóre domowe sposoby

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany