Zakwaszanie włosów – dlaczego warto i jakich kosmetyków użyć?

zakwaszanie włosów

Z tematem zakwaszania włosów zapewne spotkałaś się w kontekście farbowania lub włosów kręconych. Ale zabieg ten polecany jest każdemu! Dlaczego? Z prostej przyczyny: naturalne pH włosów jest kwaśne, a większość kosmetyków do ich pielęgnacji ma odczyn zasadowy. Zakwaszanie ma za zadanie przywrócić włosom naturalne pH. Tylko jak to zrobić? Po jakie kosmetyki do zakwaszania włosów sięgnąć? Podpowiadamy!

Utrzymanie prawidłowego pH włosów i skóry głowy ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego stanu i zdrowia. Ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale też produkty, po które sięgasz. Istnieje pewien rodzaj produktów, które pomagają kontrolować pH włosów. Mowa o tzw. kwaśnych kosmetykach typu zakwaszające szampony czy emulsje, a także o domowych składnikach jak cytryna czy ocet. To one pomogą Ci zapobiec wysuszeniu, matowieniu i uszkodzeniu włosów. Zastanawiasz się, jak to działa?

Czym jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów to zabieg, który należy wykonać jako ostatni etap pielęgnacji. Możesz przeprowadzić go w domu przy użyciu specjalnych kosmetyków lub też domowych produktów, przygotowując samodzielnie odżywkę lub płukankę. Użyte produkty powinny mieć kwaśny odczyn, który sprawi, że pH skóry głowy i włosów po umyciu się obniży (tj. zyskają odczyn lekko kwaśny). 

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w codziennej pielęgnacji włosów, zastanów się nad ich aktualnym stanem. Dopasuj rodzaj kosmetyku do potrzeb.

Kosmetyki do włosów posiadają zazwyczaj odczyn zasadowy, zakwaszenie pozwala wrócić do fizjologicznego odczynu. Dzięki zakwaszaniu włosy nabierają blasku i gładkości, a także przestają się elektryzować, ponieważ ich łuski zostają domknięte, a struktura wygładzona.

Korzyści z zabiegu zakwaszania włosów to m.in.:

 • domyka łuski, przez co stają się wygładzone
 • nadaje włosom miękkości
 • zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów
 • utrwala kolor po farbowaniu włosów
 • chroni włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, np. słońcem
 • ułatwia rozczesywanie i stylizację

Dodajmy, że kwasy lub kwaśne odczyny mogą kojarzyć się z substancjami drażniącymi. W przypadku zakwaszania włosów warto zachować środki ostrożności. Przede wszystkim zabieg nie powinien być wykonywany zbyt często, ponieważ może doprowadzić do przesuszu i podrażnienia skóry głowy. Optymalnie jest przeprowadzać zakwaszanie 1-2 razy w tygodniu.

Sprawdź inne sposoby na to, aby mieć błyszczące i gładkie włosy:

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe pH skóry i włosów?

Wartość pH produktów do pielęgnacji może wpływać na stan włosów i skalpu, tj. zarówno polepszać ich kondycję i wygląd, jak i pogarszać, doprowadzając do uszkodzeń.

Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o pH:

 • Zbilansowane pH jest ważne dla zachowania zdrowia włosów. Kosmetyki alkaliczne (zasadowe) niszczą keratynę, przez co włosy stają się bardziej podatne na łamanie. Otwierają również łuski włosa, przez co struktura staje się bardziej porowata, a różne chemikalia i zanieczyszczenia mają otwartą drogę do wnętrza włosa. Natomiast kosmetyk o kwaśnym odczynie może spowodować większe puszenie się i kołtunienie włosów.
 • Optymalne pH pomaga utrzymać wilgoć we włosach. Kosmetyki o zrównoważonym pH chronią przed utratą cennej wilgoci bez pozostawiania osadów lub nadbudowy na skórze głowy. Co istotne, sebum wydzielane przez skórę głowy ma naturalnie niskie pH, które może zostać zakłócone przez produkty o wysokim pH, w rezultacie włosy tracą blask i naturalną ochronę.
 • Zrównoważone pH to bariera przed zarazkami. Bakterie i grzyby mogą rosnąć tylko w określonym pH. Utrzymanie zdrowego pH sprawi, że Twoja głowa nie będzie siedliskiem bakterii i grzybów powodujących infekcje i choroby. Zdrowe pH pomoże też utrzymać normalną florę skóry z przyjaznymi bakteriami, sprzyjającymi ochronie skóry i włosów.

Wartość pH jest miarą, która określa, jak kwaśny lub zasadowy jest dany produkt. Zwykle mierzona jest w skali od 0 do 14. Tak na przykład pH czystej wody wynosi 7 i jest to pH obojętne. Kosmetyk będzie kwaśny, jeśli jego pH jest mniejsze niż 7, a zasadowy przy pH wyższym niż 7. Zatem im niższe pH, tym bardziej kwaśny produkt, a im wyższe pH, tym wyższa zasadowość.

Kosmetyki zakwaszające włosy

Korzystne dla włosów i skóry głowy są kosmetyki o wartości pH od 3,5 do 5,5. Wszystko dlatego, że naturalny odczyn pH skóry mieści się pomiędzy 4,5 a 6,0, a włosów – około 3,6. Ta niewielka różnica i podobny odczyn (lekko kwaśny) sprawiają, że można używać tych samych szamponów do mycia zarówno skalpu, jak i włosów. Co więcej, dzięki produktom do włosów możesz kontrolować pH włosów w zależności od rezultatów, jakie chcesz uzyskać. 

Rola pH w pielęgnacji skóry głowy i włosów:

 • Gdy wartość pH spadnie poniżej 6,0, warstwa naskórka kurczy się i napina. Kosmetyk o odczynie kwasowym (pH niższe niż 7) domyka łuski, co pomaga osiągnąć piękny połysk, ponieważ gładka powierzchnia jest w stanie odbijać więcej światła. Taki zabieg jest zalecany przy włosach farbowanych, ponieważ pomaga pozbyć się resztek zanieczyszczeń. Jednak silne kwasy niszczą włosy i mogą prowadzić do przesuszenia.
 • Gdy wartość pH staje się bardziej zasadowa (powyżej 7,0), warstwa naskórka mięknie i rozszerza się, można ją porównać wtedy do szyszki. Jest to korzystne zwłaszcza w procesie koloryzacji, ponieważ pomaga osadzić pigmenty w strukturze włosa. Dlatego farby mają wyższe pH, a odżywka użyta po farbowaniu ma odczyn kwaśny. Jednak jeśli pH stanie się zbyt alkaliczne, łatwo uszkodzić włosy.

Dla zachowania równowagi pH – która jest potrzebna, aby mieć zdrowe i wolne od uszkodzeń włosy – możesz wybrać poniższe kategorie kosmetyków.

W składzie kosmetyków zakwaszających szukaj ekstraktów owocowych, jak np. ekstrakt z malin, oraz takich składników, jak: kwas cytrynowy (Citric Acid), kwas jabłkowy (Malic Acid), kwas mlekowy (Lactic Acid), oraz kwas glikolowy (Glicolic Acid).

Szampon zakwaszający

Łagodny szampon zakwaszający to idealna propozycja, jeśli masz swędzącą skórę głowy, której towarzyszy suchość, i łamliwe kosmyki włosów. Możliwe, że Twoje włosy i skóra głowy stały się zbyt alkaliczne. To z kolei może pogorszyć ich stan, a nawet zwiększyć ryzyko infekcji. Dzięki niższemu pH szamponu łuski włosów się uszczelnią. 

Kwaśny szampon jest też polecany do włosów kręconych. Zakwaszanie włosów kręconych to podstawowy zabieg, którego celem jest zamknięcie łusek włosa i ograniczenia suchości i puszczenia się włosów. Kwaśne pH ścieśni łuski, co z kolei pomoże okiełznać niesforne kosmyki, a także sprawi, że włosy będą wyglądały na gładsze.

W przypadku naturalnych prostych włosów, bez oznak uszkodzeń, szampon zakwaszający może nadać im połysk i poprawić ogólną kondycję. Tutaj już samo sebum wydzielane przez skórę głowy pomaga utrzymać zdrowe pH, dlatego unikaj zbyt częstego mycia włosów, aby nie zaburzyć naturalnej równowagi i nie doprowadzić do wysuszenia włosów.

Odżywka zakwaszająca do włosów

Odżywki zakwaszające polecane są zwłaszcza do włosów po zabiegach fryzjerskich. Jeśli niedawno farbowałaś włosy lub prostowałaś je chemiczne, mogą być uszkodzone na skutek wielokrotnych zabiegów alkalicznych i kwasowych. Najlepszym wyborem będzie odżywka o odczynie lekko kwaśnym, który pozwoli utrzymać łuski włosa płasko i zapobiegnie dalszemu niszczeniu pasm.

Odżywki kwasowe nie powinny być stosowane, gdy do włosów zostały dodane odcienie czerwieni lub pomarańczy. Zamiast tego należy sięgnąć po produkty dostosowane do koloru, np. odżywki lub płukanki zakwaszające typu color care.

Maska zakwaszająca do włosów

Dobrym sposobem do zakwaszenia włosów jest maska lub emulsja zakwaszająca. Co do zasady, maski do włosów mają odczyn zasadowy, co ma ułatwić wnikanie składników odżywczych. Tutaj jednak mamy odczyn kwaśny i z racji tego maski zakwaszającej nie powinno się stosować częściej niż 1 raz w tygodniu, zwłaszcza jeśli korzystasz już z innych sposobów na zakwaszanie włosów.

Uważaj, aby nie przekwasić włosów. Włosy przekwaszone będą skołtunione, poplątane, sianowate, sztywne i tępe, a woda będzie po nich spływać. W takim przypadku zastosuj reset – umyj je mocnym szamponem oczyszczającym, nałóż maskę emolientową, aby zmiękczyć pasma, a następnie zastosuj odżywczą maskę z proteinami.

Kosmetolog radzi: Naturalne kosmetyki zakwaszające włosy – przegląd

kosmetolog radzi

Stosowanie gotowych produktów do zakwaszania jest najprostszym i najszybszym sposobem na obniżenie pH włosów oraz domknięcie ich łusek. Umożliwia to wzmocnienie struktury włosa, utrwalenie koloru, nadanie włosom miękkości, gładkości i pięknego połysku. 

Łagodne kosmetyki zakwaszające włosy pomagają utrzymywać naturalne pH włosów na co dzień. Dzięki temu wpływają dobroczynnie na ich wygląd i kondycję. Ich zaletą jest to, że z powodzeniem można stosować je częściej od silnych kosmetyków, przeznaczonych stricte do zakwaszania włosów. Niweluje to ryzyko przesuszenia i uszkodzenia włosów, a także wystąpienia podrażnienia skóry głowy.

Naturalne kosmetyki zakwaszające włosy, na które warto zwrócić uwagę, to m.in.:

Warto pamiętać, że zbyt niskie pH włosów w dłuższej perspektywie pogarsza ich kondycję. Może to doprowadzić do efektu zupełnie odwrotnego do naszych zamierzeń – skutkując podniesieniem porowatości włosów oraz ich silnym przesuszeniem. Stosując kosmetyki zakwaszające włosy, nawet te łagodne – upewnij się, jak często można ich używać oraz postępuj zgodnie z zaleceniami, wskazanymi na opakowaniu produktu. Warto też uważnie obserwować reakcję włosów, żeby w razie potrzeby zmniejszyć częstotliwość stosowania kosmetyków zakwaszających włosy.

Zakwaszanie włosów octem jabłkowym

Aby obniżyć pH włosów, nie potrzebujesz kosmetyków ze sklepów (chociaż te gwarantują optymalną wartość pH oraz wzbogacone są składnikami zwiększającymi korzyści pielęgnacyjne). Wystarczy je spłukać octem jabłkowym. Ale uwaga! Nie należy używać czystego octu, zawsze powinien być rozcieńczony

Ocet jabłkowy ma kwaśne pH około 2-3, które jest niższe od pH włosów. Jak zakwaszać włosy octem? Po umyciu szamponem polej włosy mieszanką z octem lub spryskaj je sprayem. Pozostaw na około 30 sekund, a następnie spłucz. Nie przejmuj się zapachem octu – zazwyczaj znika do czasu wyschnięcia włosów.

Zakwaszanie włosów cytryną

Kolejnym popularnym sposobem jest zakwaszanie włosów cytryną. Prawdopodobnie słyszałaś o naturalnej metodzie rozjaśniania włosów cytryną – stosowanie mgiełki cytrynowej, sprawia, że pod wpływem światła słonecznego utleniają się pigmenty, co daje efekt subtelnego rozjaśnienia pasm. Dlatego też zakwaszanie cytryną cieszy się taką popularnością u blondynek. Co więcej, są wśród nich zwolenniczki płukania włosów cytryną po każdym myciu. Pamiętaj jednak, że zakwaszanie nie jest polecane zbyt często. Wszystko zależy od kondycji włosów – najlepiej obserwuj, jak włosy reagują na cotygodniowe zakwaszanie, i w razie potrzeby zmniejsz lub zwiększ częstotliwość wykonywania zabiegu.

Jak działa cytryna na włosy? Sok z cytryny nałożony na skórę głowy wpłynie na nią oczyszczająco, ale może też spowodować podrażnienie. Nakładany na włosy może spowodować ich przesusz. Dlatego tak ważne jest, aby rozcieńczyć świeży sok z wodą, aby uniknąć działań niepożądanych.

Zakwaszanie włosów aloesem

Aloes można nakładać bezpośrednio na włosy i skórę głowy, aby przywrócić naturalne pH, ponieważ pH soku z aloesu wynosi około 4,5, co jest zbliżone do naturalnej kwasowości włosów. Z soku z aloesu możesz wykonać zakwaszającą mgiełkę do włosów – wystarczy, że po umyciu włosów spryskasz włosy od nasady po same. To pomoże obniżyć pH, zamknąć łuski i zwalczyć puszenie. Możesz również użyć żelu aloe vera, ale upewnij się, że dobrze go spłukałaś, bo inaczej włosy będą tępe.

Alternatywnie możesz zrobić maskę do włosów, używając 1 szklanki soku z całych liści aloesu, 1 łyżeczki miodu i 2 łyżeczek octu jabłkowego, dodając wodę dla lepszej konsystencji. Nałóż tę maskę i pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz.

Jak zrobić domową płukankę zakwaszającą do włosów?

Możesz zrobić domową odżywkę zakwaszającą bez spłukiwania lub płukankę, aby przywrócić równowagę pH włosów. W tym celu możesz wykorzystać ocet jabłkowy, sok z aloesu, a nawet… mąkę żytnią. Tą ostatnią wykorzystuje się głównie do mycia włosów, ale polecana jest również do zrobienia pasty zakwaszającej na włosy.

Aby sprawdzić pH kosmetyków, których używasz, lub zrobiłaś samodzielnie, jest na to bardzo prosty sposób – wystarczą papierki lakmusowe, które kupisz za grosze w aptece.

Do zakwaszania włosów najczęściej używane są domowe płukanki, które zdecydowanie najłatwiej przygotować. Wystarczy właściwie woda i wybrany produkt o kwaśnym pH. Najpopularniejszymi są tu płukanki z octem oraz płukanki z sokiem z cytryną, ale włosomaniaczki polecają również kawę czy nawet piwo i kolę (oba te produkty stosuje się bez rozcieńczania). Jak sama nazwa wskazuje, płukanki służą do spłukiwania włosów, najlepiej zaraz po ich umyciu. Możesz pozostawić je do wyschnięcia lub dodatkowo przepłukać wodą, jeśli czujesz, że tego potrzebują.

Przepis na szybką płukankę zakwaszającą – sam ocet lub cytryna

Wartość pH dla płukanek powinna wynosić od 4,5 do 5,5. Nawet bez mierzenia możesz uzyskać taką wartość, stosując odpowiednie proporcje. Tak na przykład 1 łyżeczkę octu jabłkowego należy dodać do 1 szklanki wody, a soku z cytryny – 1 łyżeczkę na pół litra wody.

Płukanka do zakwaszania włosów po farbowaniu z octem i cytryną

Składniki:

 • 1 łyżka octu spirytusowego
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • 1 litr wody

Przygotowanie: Płukanka ta jest najsilniejsza, dlatego jest stosowana jednorazowo do włosów zaraz po zabiegu koloryzacji. Niektórzy zalecają wrócić do niej po kilku tygodniach, aby przedłużyć trwałość koloru. Wystarczy wymieszać poszczególne składniki.

Płukanki zakwaszającej do włosów farbowanych nie powinno się stosować, jeśli skóra głowy jest uszkodzona, poraniona lub podrażniona.

Przepis na domową odżywkę zakwaszającą z aloesem

Składniki:

 • 2 łyżki odżywki bez silikonów
 • 2 łyżki soku z aloesu
 • 2 łyżeczki oleju jojoba

Przygotowanie: Dobrze wymieszaj składniki i sprawdź, czy pH jest nie mniejsze niż 4,5. Nakładaj na umyte i mokre włosy. Pozostaw do wyschnięcia i zastosuj swoją zwykłą stylizację.

Zakwaszanie włosów – podsumowanie

Produkty do włosów i zabiegi chemiczne mogą wpływać na pH Twoich włosów – mogą podnosić zasadowość, zatem ich pH będzie zbyt wysokie. Co to oznacza? Twoje włosy mogą stać się matowe, suche i puszące. Możesz nawet mieć problemy z bakteriami. I tutaj wkraczają dobre kosmetyki zakwaszające włosy, które pomogą przywrócić naturalną równowagę!

Czy zakwaszasz włosy, jeśli tak, to jakie metody stosujesz? A może dopiero zainteresował Cię ten temat i masz dodatkowe pytania? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Alkohol w kosmetykach – poznaj dobre i szkodliwe alkohole

Alkohol w kosmetykach – poznaj dobre i szkodliwe alkohole

Dermokosmetyki – jak działają i czym różnią się od klasycznych kosmetyków

Dermokosmetyki – jak działają i czym różnią się od klasycznych kosmetyków

Komentarze (3)

 1. J
  Joanna Tietze
  Bardzo przydatne byłoby kilka przykładów szamponów i odżywek o kwaśnym pH. Świetny artykuł!! Dużo wyjaśnia, bardzo dziękuję! ❤
 2. I
  Irina
  Na rynku pojawiła się odżywka only.bio o ph 1,8. Czy warto ją kupować? Czy jest bezpieczna do stosowania w warunkach domowych?
  Odpowiedzi ()
  1. Marysia Wajda
   Marysia Wajda
   Odżywka jest jak najbardziej bezpieczna. Warto jednak pamiętać, że można ją używać nie więcej niż 1-2 razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany