Jak dbać o skórę latem – 5 zasad, które warto przestrzegać

jak dbać o skórę latem

Latem Twoja skóra jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Najbardziej szkodliwe jest oczywiście promieniowanie UV, ale nie możesz też lekceważyć działania wysokiej temperatury, wiatru, czy słonej morskiej wody. Do tego dochodzą też częste podróże, mniej snu (w końcu latem jest tyle do zrobienia!) i większa niż w pozostałe części roku ilość spotkań towarzyskich. Jak to wszystko wpływa na wygląd skóry? I jak dbać o skórę latem, aby cieszyć się świeżą i promienną cerą? W dzisiejszym wpisie mam dla Ciebie 5 zasad pielęgnacyjnych, których warto przestrzegać, dbając o skórę latem.

Jak dbać o skórę latem?

Latem nasza skóra lubi się buntować. Wysoka temperatura sprawia, że szybciej się poci, co przy niewłaściwej pielęgnacji może objawiać się wysypem drobnych niedoskonałości. Promieniowanie UV podrażnia naturalną barierę ochronną skóry, prowadzi do zaczerwienienia skóry, niedoskonałości i przyspiesza procesy starzenia. Słona morska woda i chlorowana woda z basenu przesuszają skórę. Silny wiatr sprawia, że bywa ona zaczerwieniona i lekko podrażniona. Do tego dochodzi jeszcze mniejsza ilość snu, co nie jest korzystne ani dla naszej skóry, ani dla zdrowia, przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją, częste podróże. W efekcie działania tych wszystkich czynników, nasza skóra może szybciej się przetłuszczać, może być też przesuszona, podrażniona, zaczerwieniona. Istnieje spore ryzyko, że po lecie pojawią się na niej mało estetyczne przebarwienia i plamy pigmentacyjne oraz zmarszczki, których przecież tak bardzo nie chcemy. Dlatego, aby uniknąć tych wszystkich niemiłych konsekwencji, warto dbać o skórę latem tak, aby jesienią nadal wyglądała młodo, świeżo i promiennie. Jak możesz to zrobić? W dzisiejszym wpisie znajdziesz 5 super porad pielęgnacyjnych, które pomogą Ci zadbać o skórę latem.

pielęgnacja skóry latem

Letnie oczyszczanie twarzy

Letnie oczyszczanie twarzy to absolutnie niezbędny zabieg w jej codziennej pielęgnacji.

Latem, gdy skóra bardziej się poci, ma kontakt z gęstymi kremami ochronnymi, kurzem i piaskiem oraz makijażem, który często dokładamy na skórę kilka razy w ciągu dnia, wymaga naprawdę dobrego oczyszczenia.

Najbardziej skuteczną metodą, która pomoże Ci dokładnie umyć twarz będzie oczywiście oczyszczanie dwuetapowe. Oczyszczenie skóry najpierw za pomocą olejku do demakijażu, a dopiero później umycie jej żelem lub pianką do mycia twarzy to gwarancja dobrze oczyszczonej twarzy. Do zastosowania tej metody potrzebujesz dwóch kosmetyków – olejku do demakijażu i kosmetyku myjącego na bazie wody. Może to być żel do mycia twarzy, pianka oczyszczająca, łagodna emulsja. Twojej uwadze polecam szczególnie te kosmetyki:

Jeśli zależy Ci na szybkim, ale równie skutecznym oczyszczeniu skóry, bez używania dwóch różnych kosmetyków, możesz sięgnąć po olejek hydrofilny. Olejek dzięki dodatkowi emulgatorów, w kontakcie z wodą zmienia się w delikatną emulsję myjącą. Po zmyciu olejku z twarzy skóra nie jest tłusta, klejąca i nieprzyjemna w dotyku. Jest za to miękka, czysta, świeża i gładka.

Poza olejkami hydrofilnymi, w Twojej letniej kosmetyczce mogą pojawić się też balsam lub pasta do oczyszczania twarzy, które działają na podobnej zasadzie.

Przeczytaj również:

O letnie oczyszczanie twarzy warto zadbać nie tylko wieczorami, ale i rano. Wiem, że wiele kobiet wciąż nie ma nawyku mycia twarzy rano, ale latem warto to robić. Głównym powodem jest oczywiście to, że letnie noce bywają bardzo ciepłe, więc nasza skóra, również nocą, mocniej się poci. Rano warto zadbać więc o jej delikatne oczyszczenie i odświeżenie.

Przeczytaj: Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Poranne oczyszczanie twarzy powinno być znacznie delikatniejsze od wieczornego, dlatego możesz wybrać do niego delikatne mleczko kosmetyczne, piankę do mycia twarzy lub jakiś olejek.

Kilka polecanych kosmetyków znajdziesz poniżej:

Nawilżenie i tonizacja – hydrolaty i toniki

Po oczyszczeniu skóry czas na jej tonizację. Przywrócenie odpowiedniego pH skórze ma kluczowe znaczenie w jej pielęgnacji, dlatego warto pamiętać o tym etapie pielęgnacyjnym przez cały rok. Latem sięgnięcie po tonik lub hydrolat pomoże nie tylko w przywróceniu skórze odpowiedniego pH, ale zadba też o dodatkowe nawilżenie skóry, jej odświeżenie i nawodnienie.

Przeczytaj:

Delikatny tonik do twarzy i hydrolat roślinny w letniej pielęgnacji skóry możesz używać nawet kilka razy dziennie. Szczególnie polecam zabrać ze sobą tonik do twarzy w dłuższą podróż, na pieszą wycieczkę, na plażę i do pracy (szczególnie, jeśli pracujesz w klimatyzowanym miejscu). Jeśli zamiast toniku do twarzy wybierzesz hydrolat roślinny, będziesz mogła spryskiwać nim całe ciało i włosy – hydrolat to super mgiełka odświeżająca!

Nie wiesz, jaki tonik/hydrolat wybrać do letniej pielęgnacji skóry? Moim zdaniem najlepiej postawić na tonik nawilżający, tonik bez alkoholu i tonik na bazie naturalnych składników, zawierający np. aloes. Hydrolatami, które się sprawdzą będą hydrolaty o działaniu nawilżającym i łagodzącym (np. różany i rumiankowy), hydrolaty pomagający wyrównać nadmiar sebum i o właściwościach odświeżających (np. lawendowy) i hydrolaty uniwersalne, takie jak hydrolat malinowy, jaśminowy i z zielonej herbaty.

Krem do twarzy z filtrem – must have w kosmetyczce

Gdybym na pytanie o to, jak dbać o skórę latem miała odpowiedzieć jednym zdaniem, powiedziałabym: używać kremu do twarzy z filtrem! Ochrona przeciwsłoneczna twarzy i ciała jest latem absolutnie niezbędna. Warto, abyś o tym pamiętała nie tylko wychodząc na plażę, ale również na co dzień, spędzając czas w mieście, spacerując w parku, czy wybierając się na dłuższą rowerową przejażdżkę.

Krem do twarzy z filtrem do must w kosmetyczce każdej z nas. Krem z filtrem SPF 50 nie tylko zabezpiecza skórę przed zaczerwienieniem i oparzeniami słonecznymi, ale spowalnia też procesy fotostarzenia i chroni przed powstawaniem zmarszczek.

Mówiąc o ochronie przeciwsłonecznej twarzy nie mogę nie wspomieć też o tym, że niestosowanie kremu do twarzy z filtrem może przyczynić się do pojawienia się przebarwień i plam pigmentacyjnych, znamion i niedoskonałości. 

filtry w kremach spf

Najlepszym wyborem na lato jest krem z filtrem o wartości 50 SPF (lub więcej). Taki krem możemy nakładać zarówno pod makijaż jak i solo. Aby krem z filtrem dobrze współpracował z makijażem wybierz krem o lekkiej konsystencji, który szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Super opcją na lato jest krem BB z filtrem przeciwsłonecznym. Takie kosmetyki znajdziesz w ofercie wielu marek, m.in. Clochee, Asoa i Mizon.

Ile kremu z filtrem nakładać na twarz? Zaleca się nakładanie około 2 miligramów kosmetyku z filtrem na centymetr kwadratowy skóry. Na samą twarz jest to około 0,75 grama, a na twarz i szyję minimum 1,2 g. To dużo i w zależności od konsystencji kremu oraz jego gęstości często wręcz niemożliwe. Warto jednak przynajmniej próbować i nakładać taką ilość kremu, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować bez uczucia dyskomfortu.

Ważną kwestią w stosowaniu kremów do twarzy z filtrem jest ich ponowna reaplikacja, nawet co 2-3 godziny. Jest to szczególnie istotne w gorące dni, gdy nasza skóra bardzo się poci, przez co krem stopniowo znika ze skóry, a jego działanie jest przez to coraz słabsze.

Przeczytaj koniecznie:

Jeśli nie wiesz, jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, poniżej znajdziesz kilka propozycji kremów przeciwsłonecznych z dobrym składem, kremów z filtrem typu BB oraz kremów z filtrem idealnych do stosowania pod makijaż.

Makijaż na lato – postaw na naturalność

Wiele kobiet rezygnuje latem z makijażu, bo w gorące dni kosmetyki do makijażu są mniej trwałe, skóra pod nimi szybko się poci, a starannie wykonany makijaż po kilku godzinach jest już zupełnie niewidoczny. Tymczasem wystarczy tylko wybrać dobre, lekkie, niezapychające skóry kosmetyki mineralne do makijażu i można cieszyć się ładnym, naturalnym makijażem przez kilka godzin.

Kosmetyki mineralne do makijażu to zdecydowanie najlepszy wybór na lato. Są lekkie, mają bardzo naturalne składy, nie są komedogenne i nie obciążają skóry. Nałożone na twarz pozwalają skórze swobodnie „oddychać”, nie przyspieszają produkcji sebum, nie powodują szybszego pocenia się skóry. Są też trwałe i mogą być nakładane na skórę kilkukrotnie w ciągu dnia, dzięki czemu możesz w kilka minut poprawić i uzupełnić swój makijaż. Warto wspomnieć też o tym, że kosmetyki mineralne do makijażu wzmacniają ochronę UV skóry.

Więcej o makijażu mineralnym, zaletach kosmetyków do makijażu mineralnego i ich stosowaniu przeczytasz w naszym poradniku: Makijaż mineralny

Lekki makijaż na lato to też kremy BB. Wiele z nich zapewnia idealne krycie wszelkiego rodzaju niedoskonałości, wyrównuje koloryt skóry i nadaje jej ładny, naturalny odcień. Takie kremy BB z powodzeniem mogą zastąpić podkład do twarzy. Po nałożeniu kremu BB na twarz możesz liczyć też na rozświetlenie skóry, a stosując krem BB z filtrem, zapewnić jej ochronę przeciwsłoneczną. 

Regeneracja i ukojenie skóry

Na koniec zostawiłam ostatni filar letniej pielęgnacji skóry, którym jest jej regeneracja i ukojenie. Warto o tym pamiętać szczególnie po długotrwałej ekspozycji skóry na słońce, po przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach i kąpielach w morzu, jeziorze, czy basenie.

Nałożenie na twarz tłustego kremu, olejku, maseczki lub zrobienie kojącego okładu pomoże przywrócić jej nawilżenie, złagodzi zaczerwienie, ukoi podrażnienia. Dzięki temu skóra będzie w doskonałej kondycji i będzie prezentować się nienagannie przez całe lato.

Do regeneracji i ukojenia skóry możesz wykorzystać kosmetyki na bazie aloesu, miodu, gliceryny, alantoiny i panthenolu. Pomocne będą też wszystkie oleje roślinne, kosmetyki z witaminą C i E, hydrolaty roślinne i dobre kremy nawilżające. W maseczkach szukaj takich składników, jak wyciąg z owsa, mleko, mocznik, niacynamid i skwalan roślinny. Po długotrwałej ekspozycji skóry na słońce nałóż na nią masło shea, które potrafi zdziałać cuda i błyskawicznie złagodzić wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz natłuścić skórę.

Podsumowanie

Jak sama widzisz, aby dbać o skórę latem, nie musisz robić nic więcej ponad to, co robisz dbając o skórę przez cały rok. Ważne jest jednak, abyś bez względu na to, czy jesteś w domu, czy na wakacjach, utrzymała stałą rutynę pielęgnacyjną i nie pomijała tak kluczowych etapów pielęgnacji, jakimi są oczyszczanie skóry, jej tonizacja, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna. Twoja skóra odwdzięczy Ci się za to pięknym wyglądem i pozostanie w świetnej kondycji przez całe lato.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Kosmetyki wegańskie – jak rozpoznać ich skład?

Kosmetyki wegańskie – jak rozpoznać ich skład?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany