Maskne, czyli trądzik od noszenia maski ochronnej

maskne co to jest i jak sobie radzić

Maskne to nowa forma trądziku, który pojawia się na policzkach, brodzie i w okolicy ust na skutek noszenia maseczki ochronnej. Pod maską panuje wyższa temperatura i wilgotność, a to stwarza dobre środowisko dla rozwoju bakterii. W efekcie dochodzi do różnych problemów skórnych jak krosty, pryszcze, a nawet trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry. Jak sobie radzić? Jak uchronić się przed trądzikiem wywołanym maseczką?

Noszenie maseczek, w tym antysmogowych i ochronnych, ma chronić nasze zdrowie, a także uchronić innych przed możliwym zakażeniem. W dobie COVID-19 maseczki stały się obowiązkowe i wszystko wskazuje na to, że będą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące… Niestety stwarza to inny problem – pod maską często pojawiają się zmiany skórne, które są wynikiem pocierania maseczki o skórę oraz działania ciepła i wilgoci. Nie wspominając, że dochodzi również do uszkodzeń mechanicznych w tej części twarzy, którą zasłaniasz. Wszystkie te zmiany nazywa się ogólnie maskne.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie pryszcze od maseczki ochronnej lub ogólne pogorszenie kondycji skóry, uspokajam – nie jesteś sama! Maskne jest powszechnym i dość przykrym efektem noszenia maski. W dalszej części artykułu wyjaśniam, jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych, a także jak się uchronić przed wypryskami, pryszczami i trądzikiem od maseczki. I w końcu  – jak pielęgnować skórę z maskne?

Maskne – co to takiego?

Aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19, noszenie maski stało się częścią naszej codziennej rutyny. Jej noszenie wymagane jest w miejscach publicznych i ma być to barierą przeciwko koronawirusowi, który rozprzestrzenia się przez kropelki z dróg oddechowych. Niestety to, co ma chronić przed wirusem, może wywołać zmiany skórne, i wokół ust i na brodzie mogą pojawić się pryszcze, wypryski i stany zapalne.

Wilgoć, ciepło, wydychany dwutlenek węgla, kosmetyki pielęgnacyjne, makijaż i wzmożona praca gruczołów łojowych – to wszystko sprawia, że pory się zatykają i zwiększa tendencja do podrażnień, a sam naskórek staje się zaczerwieniony, złuszczony.

Zmiany skórne wywołane maseczką nazywa się ogólnie „mascne”, które można tłumaczyć jako trądzik od maseczki (od angielskich słów „mask” i „acne” oznaczających maseczkę i trądzik).

Problemy skórne od maseczki mogą pojawić się nawet u osób, które dotąd nie miały takich problemów. Ryzyko jest większe w przypadku skóry skłonnej do niedoskonałości, przesuszonej, wrażliwej i trądzikowej.

Mimo że powszechnie maskne odnosi się do trądziku, jest terminem zbiorczym obejmującym kilka schorzeń skóry, które mogą być spowodowane noszeniem maski na twarz lub nakrycia głowy. Co więcej, termin nie jest nowy, pojawił się już w 2007 roku przy epidemii SARS, kiedy zaobserwowano, że regularne noszenie maseczki (nawet 12 godzin dziennie) przez personel medyczny podrażnia skórę twarzy i powoduje otarcia. W rezultacie pojawiały się pryszcze, krosty na brodzie od maseczki, a także dochodziło do nasilenia się zmian trądzikowych.

Jakie problemy skórne może wywołać noszenie maseczki?

Maskne może obejmować różne problemy i choroby skóry, przez co ich przyczyna też może być różna.

Nawet 15 minut noszenia maseczki ochronnej wystarczy, aby skóra pod nią została narażona na działanie drobnoustrojów.

W większości przypadków maskne jest wynikiem zatkania porów skóry. Na skórze gromadzą się sebum, bakterie i martwe komórki skóry. Kiedy więc nosisz maskę, substancje te nawarstwiają się i mogą blokować pory. Ponadto pod maską panuje wilgoć nagromadzona podczas oddychania i pocenia, co może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Innym powodem jest tarcie – materiał osłony twarzy i gumki ocierają się o skórę, prowadząc do podrażnień i uszkodzeń mechanicznych.

Problemy ze skórą typu maskne może nasilać sama maseczka, a konkretnie materiał, z jakiego została wykonana. Niektóre maski są dodatkowo traktowane chemikaliami. Nie pomaga też pranie ich w perfumowanym detergencie.

Ciągłe noszenie maseczki może wywołać maskne, czyli:

  • Trądzik. Pojawia się, gdy pory skórne zostaną zatkane olejem, martwymi komórkami skóry i brudem. W rezultacie pojawiają się pryszcze i zaskórniki.
  • Trądzik różowaty. Jeżeli już borykasz się z tym problemem, noszenie maski na twarzy może powodować nawroty i doprowadzić do wyprysków i zaczerwienień.
  • Kontaktowe zapalenie skóry. Występuje przy alergii na materiał, z którego wykonana jest maska ochronna, może się też pojawić przy bardzo wrażliwej cerze. To z kolei może wywołać czerwoną wysypkę, podrażnienie i pęcherze.
  • Zapalenie lub infekcja mieszków włosowych. Na skórze pojawiają się guzki, które wyglądają jak wyprysk trądziku. Zapaleniu może towarzyszyć ból lub uczucie ciągłego swędzenia skóry.
  • Liszaj i opryszczka. Wiążą się z otarciami i powstawaniem trudno gojących ranek, przez co pojawiają się nadżerki, które z kolei mogą zwiększać ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Objawiają się występowaniem zmian pęcherzykowych, grudkowych lub barwnikowych na skórze.

Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za zmiany skórne jest środowisko, jakie panuje pod maseczką. Zakrywanie ust maseczką powoduje, że wydychane ciepłe powietrze podwyższa temperaturę i wilgoć. To z kolei przyczynia się do namnażania bakterii, szczególnie beztlenowych, odpowiedzialnych m.in. za wywołanie trądziku, a także sprawia, że gruczoły łojowe zwiększają wydzielanie łoju. W rezultacie powstają zaskórniki, wzmaga się przetłuszczenie cery, może dojść do łojotokowego zapalenia skóry.

Trądzik od maseczki ochronnej – jak zapobiegać?

Zachowanie higieny i czystości, zarówno w odniesieniu do maski, jak i skóry, to podstawowa broń w walce z trądzikiem od maseczki ochronnej.

Maseczkę ochronną należy regularnie wymieniać, jeśli nosisz jednorazową, i prać, jeśli korzystasz z wielorazowej. Zaleca się, aby maski chirurgiczne wymieniać co pół godziny. Maski wielorazowe należy prać w temp. 60 stopni Celsjusza i zakładać tylko, jak są kompletnie suche.

Ważny staje się rytuał oczyszczenia twarzy. Przed założeniem oraz zaraz po zdjęciu maski przemyj skórę niepodrażniającym preparatem, najlepiej o działaniu nawilżającym. W tym celu znakomicie sprawdzą się naturalne żele i pianki do mycia twarzy. Stosuj również toniki, które przywrócą skórze naturalne pH, a także kremy odżywcze i regeneracyjne.

Jak zapobiegać trądzikowi, pryszczom i krostom od maseczki ochronnej:

  1. Często pierz lub wymieniaj maseczkę ochronną. Maseczka jest siedliskiem bakterii, dodatkowo gromadzą się na niej zanieczyszczenia, w tym toksyny, martwy naskórek, a nawet metale ciężkie. Jeżeli masz maseczkę bawełnianą, pierz ją w proszkach lub płynach przyjaznych skórze.
  2. Regularnie myj twarz. Zwłaszcza podczas pandemii dbaj o systematyczne oczyszczanie skóry, co też pomoże zachować Ci zdrową skórę. Skórę myj rano i wieczorem przed pójściem spać, po powrocie do domu, a także jak poczujesz, że jest przepocona i nieświeża. 
  3. Używaj delikatnych preparatów oczyszczających. Do mycia twarzy używaj letniej wody i lekkich środków myjących. Sprawdzą się antybakteryjne żele do mycia twarzy lub te z kwasem salicylowym, ale uważaj z nimi, bo mogą przesuszać skórę i nie mogą być stosowane zbyt często. Unikaj składów z alkoholem i perfumami, które mogą powodować podrażnienia, a także utrudniać wyleczenie objawów. Warto do pielęgnacji wprowadzić peelingi enzymatyczne przeznaczone do cer wrażliwych.
  4. Zastosuj lekki krem nawilżający. Po umyciu twarzy nałóż niekomedogenny krem o działaniu nawilżającym, który nie zawiera w swoim składzie substancji zapychających takich jak parafina, wazelina czy lanolina. Dobrze sprawdzi się krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Jeżeli zmagasz się z podrażnieniami i przesuszoną skórą, możesz nałożyć krem z ceramidami, który wzmacnia i ochrania barierę hydrolipidową skóry. Pamiętaj, żeby kremu na twarz nie nakładać bezpośrednio przed nałożeniem maseczki ochronnej.
  5. Zrezygnuj z makijażu. Ciężki makijaż nie jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem czy z pryszczami od maski. Staraj się unikać kosmetyków makijażowych, a jeśli już koniecznie chcesz podkreślić urodę, ogranicz się tylko do kilku wybranych produktów lub wybierz te lekkie, np. kosmetyki mineralne. Takie produkty jak podkład, korektor i róż mogą zatykać pory skórne i przedłużać gojenie się zmian skórnych. Zdecydowanie lepiej się sprawdzą np. kremy BB lub kremy CC.
  6. Unikaj dotykania twarzy rękoma, zwłaszcza brudnymi. W ciągu dnia staraj się nie dotykać skóry twarzy, szczególnie jak nie masz możliwości dezynfekcji dłoni. Ograniczysz w ten sposób ryzyko zakażenia się koronawirusem, a także zapobiegniesz przenoszeniu bakterii i wirusów.
  7. Dobierz odpowiednią maseczkę ochronną. Aby uniknąć problemów skórnych, noś poprawnie maseczkę – ma ona ciasno przylegać do twarzy (ale nie za ciasno), mieć dwie lub więcej warstw tkaniny, a także być wykonana z naturalnej, miękkiej tkaniny jak bawełna. Unikaj masek wykonanych z tkanin syntetycznych jak nylon lub sztuczny jedwab, ponieważ mogą podrażniać skórę.

Skóra podczas noszenia maski narażona jest na różne otarcia, podrażnienia i działanie szkodliwych czynników, dlatego po zdjęciu maski wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest nie tylko dokładne oczyszczenie skóry, ale też zadbanie o regenerację. Oprócz kremów na co dzień o działaniu nawilżającym, odżywczym czy naprawczym dobrze, abyś przynajmniej raz w tygodniu sięgnęła po regenerująco–nawilżającą maskę do twarzy dopasowaną do rodzaju Twojej skóry. Świetnie się tu sprawdzą maseczki z glinką.

O tym, jak przygotować samodzielnie w domu maskę z glinki lub jaką najlepiej kupić, dowiesz się z artykułu:

Sposoby na krosty, pryszcze, trądzik od maseczki ochronnej

Lekarze – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – wskazują, że to nie brudna maseczka ochronna jest główną przyczyną trądziku. To bakterie go wywołują, dlatego nawet jeśli często zmieniasz maskę czy używasz czystych maseczek chirurgicznych, możesz mieć problem z trądzikiem. Co wtedy, kiedy już się pojawi? Jak pielęgnować skórę z maskne?

Jeżeli na Twojej brodzie, policzkach czy wokół ust, czyli wszędzie tam, gdzie skóra styka się z maseczką, pojawiły się wypryski, pryszcze lub trądzik, najlepiej udaj się do dermatologa, który zaleci najlepsze sposoby leczenia. Również jeśli próbowałaś na własną rękę uporać się z maskne, ale stosowane metody nie przynoszą efektu – udaj się do dermatologa.

Dobrym sposobem na trądzik od maseczki ochronnej jest przemywanie skóry środkiem zawierającym od 2 do 5% nadtlenku benzoilu lub nakładanie kremu z tlenkiem cynku, który jest stosowany w łagodnych postaciach trądziku oraz wspomagająco w stanach zaawansowanych. Na trądzik dermatolodzy zalecają miejscowe nałożenie środka z antybiotykiem przed nałożeniem maseczki na twarz.

W codziennej pielęgnacji używaj łagodnych i naturalnych produktów antybakteryjnych, np. z olejkami eterycznymi z drzewa herbacianego lub mięty. Sprawdzi się też kwas salicylowy, który wykazuje działanie lekko złuszczające i przeciwzapalne, przez co zmniejsza wysięki i zaczerwienienia skóry. Sięgaj po dobrej jakości dermokosmetyki, które zawierają substancje o udowodnionym działaniu hamującym rozwój zmian trądzikowych, a ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Więcej wskazówek, jak pielęgnować cerę trądzikową, opisaliśmy w artykule:

Podsumowanie 

Maskne, inaczej trądzik od maski, obejmuje otarcia i podrażnienia, wypryski i pryszcze, które mogą być objawem trądziku różowatego lub zapalenia skóry. Chociaż maskne może być frustrujące, podczas pandemii COVID-19 należy nosić okrycie nosa i twarzy – to ważne dla zdrowia nas wszystkich.

Aby zapobiec trądzikowi od noszenia maski ochronnej, zadbaj o odpowiedni rodzaj maski, regularne mycie twarzy i nawilżanie, a także kuracje regenerujące. Skóra z maskne natomiast potrzebuje szczególnej delikatności. Ogólnie pielęgnacja powinna być łagodna i skupiać się na tym, by nie doprowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry.

Czy zmagałaś się z maskne? Może masz inne sposoby na to, jak pielęgnować skórę z maskne lub radzić sobie z trądzikiem i wypryskami od maseczki ochronnej? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Wcierka Banfi – czy warto i którą wcierkę wybrać?

Wcierka Banfi – czy warto i którą wcierkę wybrać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany