Nie daj się ugryźć! Jak naturalnie chronić się przed kleszczami?

naturalne preparaty na komary i kleszcze

Kleszcze są jednym z największych zagrożeń czyhającym na nas podczas wiosennych i letnich spacerów po łąkach, lasach i parkach. Ich ukąszenia są bardzo groźne, mogą prowadzić do zapalania opon mózgowych i boleriozy. Dlatego warto zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko ukąszeń i zakażeń, które powodują ich ukąszenia. Z tego wpisu dowiesz się, jak można to zrobić sięgając po naturalne sposoby i produkty.

O zagrożeniu związanym z ukąszeniami kleszczy jest głośno już od wielu lat. I chociaż na atak kleszcza jesteśmy narażeni przez cały rok, to właśnie wiosną i latem to ryzyko ukąszeń jest największe i to właśnie teraz należy zadbać o to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko kontaktu z kleszczami. Możemy to zrobić unikając chodzenia do lasu, przesiadywania na trawie, czy spacerowania po parku. Jest to jednak metoda naprawdę ostateczna, bo trudno zamknąć się w domu na całe lato i zrezygnować z przyjemności, jaką daje bliski kontakt z naturą i przebywanie na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem jest więc zapewnienie sobie, swoim bliskim i czworonogom odpowiedniej ochrony i przestrzeganie kilku dość ważnych zasad.

Dlaczego należy chronić się przed kleszczami?

W Polsce jest ponad 20 gatunków kleszczy, z czego najpopularniejsze są trzy rodzaje kleszczy: pospolity, łąkowy i obrzeżek gołębi. Co ciekawe, ten ostatni gatunek kleszcza, który żeruje głównie na gołębiach, potrafi dostać się do otworów wentylacyjnych, wejść do mieszkania przez okno, czy balkon i zaatakować w nocy. Natomiast występujące głównie w lasach, na łąkach, w parkach i ogródkach kleszcze pospolite i łąkowe wykazują największą aktywność ok. godziny 8 rano i po godzinie 15 (pozostają aktywne do wieczora).

Szacuje się, że 10-15 proc. kleszczy jest zakażonych, a ich ukąszenia mogą prowadzić do wirusowego zapalania mózgu lub boreliozy.

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne i niewyczuwalne. Kleszcz może wędrować po naszym ciele nawet przez godzinę, a po wbiciu się w nią być niezauważony nawet przez kilka dni. Miejsca najczęściej wybierane jako cel ataku to skóra za uszami, w zgięciach kolan, w pachwinie. Ale kleszcze wbijają się też w brzuch, nogi, plecy, ręce – tak naprawdę nie ma na to reguły, dlatego po każdym powrocie do domu z lasu, łąki czy parku musimy dokładnie obejrzeć całe nasze ciało.

naturalne preparaty przeciw komarom

Skutki ukąszenia przez kleszcza

Najgroźniejszymi skutkami ukąszenia przez kleszcza są wspomniane już wcześniej choroby – wirusowe zapalanie opon mózgowych i borelioza. Zakażone kleszcze działają bardzo szybko – od razu po ukąszeniu do naszego krwiobiegu dostają się wirusy, a krętki w ciągu 24 godzin od ataku kleszcza. Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza są bardzo niebezpiecznymi chorobami zagrażającymi życiu, wymagającymi długotrwałego leczenia. Szczególnie o boreliozie jest ostatnimi czasy bardzo głośno, bo to choroba, którą nadal trudno zdiagnozować i łatwo można pomylić jej objawy z innymi chorobami.

Jak naturalnie chronić się przed kleszczami?

Niestety kleszcze są tak szybkimi i przebiegłymi stworzeniami, że nie ma sposobu, który zapewni 100% ochronę przed ich atakiem.  Możemy jednak to ryzyko nieco zminimalizować, a żeby to zrobić należy:

 • Stosować preparaty chroniące przed atakiem kleszczy (tzw. repelenty) o naturalnym składzie. Tego typu produkty mają w swojej ofercie m.in. marka Bjobj i Alva.
naturalny spray na komary

Effitan – spray przeciwko ukąszeniom owadów marki Alva zawiera wyłącznie aktywne składniki roślinne. Ma naturalny zapach, jest produktem w pełni bezpiecznym nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Jego formuła została wzbogacona w pielęgnujący skórę aloes i olej kokosowy. Effitan zapewnia trwającą do 6 godzin ochronę przed kleszczami, może być stosowany również w celu ochrony przed komarami. Ze względu na bezpieczny skład może być stosowany na skórę, ale należy uważać, żeby popryskane nim dłonie nie trafiły do ust.

naturalny spray odstraszający komary

BIO OUT spray odstraszający owady marki Bjobj jest bogaty w aktywne składniki roślinne z certyfikowanych upraw ekologicznych i olejki eteryczne. Dobrze sprawdza się podczas spacerów po lesie, parku i piknikowania na trawie. Skutecznie minimalizuje ryzyko ukąszenia przez kleszcze oraz przed atakiem komarów czy meszek. W jego składzie nie ma parabenów, aluminium, PEG-ów i sztucznych barwników. Jest produktem odpowiednim dla wegan i wegetarian. Może być stosowany bezpośrednio na skórę.

 • stosować olejki eteryczne, których zapach odstrasza kleszcze. Olejki, które najlepiej sprawdzają się w ochronie przed kleszczami: miętowy, o zapachu trawy cytrynowej, tymiankowy, rozmarynowy.
 • stosować napary i mgiełki z ziół takich jak wrotycz, czy czystek.
 • dbać o odpowiedni ubiór – przed wyjściem do lasu warto założyć spodnie z długimi nogawkami, koszulkę na długi rękaw. Konieczne są też zakryte buty, dobrym pomysłem jest też okrycie głowy.
 • w związku z tym, że kleszcze są najbardziej aktywne rano i popołudniu na spacer najlepiej wybrać się w południe.
 • spacerując porośniętymi trawą ścieżkami warto chodzić ich środkiem.
 • po powrocie do domu z lasu należy od razu zmienić ubranie, a to, w którym byliśmy na zewnątrz uprać.
 • robić dokładny przegląd ciała po każdym spacerze – szczególnie ważne jest sprawdzenie tych miejsc, które kleszcze najczęściej wybierają na miejsce ataku – zgięć pod kolanami i w łokciach, pachwin, skóry za uszami, pępka.

Co jeszcze możemy zrobić, aby chronić się przed atakiem kleszczy?

Stosując preparaty chroniące przed ukąszeniami kleszczy warto pamiętać o ich częstej aplikacji. Jeśli unikasz tego typu produktów możesz używać wymienionych wyżej olejków eterycznych i po ich rozcieńczeniu w oleju roślinnym wcierać je w nadgarstki, skórę za uszami i inne newralgiczne miejsca. Możesz też przygotować sobie domową mieszankę olejków eterycznych, która będzie Twoją bronią w walce z kleszczami. Poza olejkami możesz dodać do niej napar z tymianku, lawendy lub czystka.

Jeśli masz w domu czworonoga koniecznie zadbaj o to, aby zabezpieczyć go przed ukąszeniami kleszczy zakładając np. specjalną obrożę. Po każdym spacerze sprawdzaj, czy pies nie nosi na sobie kleszczy, które mogą nie tylko zrobić mu krzywdę, ale też rozejść się po mieszkaniu.

W celu zmniejszenia ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu pomyśl o szczepionce, którą podaje się w trzech dawkach i która zapobiega tej nieprzyjemnej chorobie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nic nie zapewni Ci tak skutecznej ochrony przed kleszczami jak Twoja ostrożność i stosowanie wszystkich dostępnych i polecanych metod minimalizujących ryzyko ataku kleszczy. I chociaż nigdy nie będzie to ochrona 100%, warto o nią dbać, a zagrożeń związanych z ukąszeniami kleszczy absolutnie nie należy lekceważyć.

Przeczytaj także

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Komentarze (2)

 1. M
  Marta
  Dobrym pomysłem jest też badanie kleszczy, które wyciągnęliśmy z naszej skóry, jeśli doszło do ugryzienia. Borelioza to bardzo groźna i niezwykle trudna do zdiagnozowania choroba!
  Odpowiedzi ()
  1. G

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany