Miodunka. Zapomniana roślina o niezwykłych właściwościach pielęgnacyjnych

miodunka plamista w kosmetykach

Zachwyca wiosną – kwitnie od marca do maja. Zdobi pobliskie zarośla, łąki, skraje lasów, często także dekoruje się nią wiosenne ogrody. Mało kto jednak wie, że te charakterystyczne, dzwonkowate, dwukolorowe kwiaty to miodunka plamista, znana jako Pulmonaria officinalis. Zioło, niegdyś często stosowane, a obecnie jakby… zapomniane.

Lekarstwo na kaszel

Jeszcze nie tak dawno temu miodunka miała duże zastosowanie zarówno w medycynie, jak i ziołolecznictwie ludowym. Zwana była płucnikiem lekarskim. Jej łacińska nazwa oznacza bowiem płuca i właśnie w chorobach płuc oraz całego układu oddechowego była najczęściej polecana. Ze względu na dużą zawartość związków śluzowych, roślinę wykorzystywano jako środek wykrztuśny, osłaniający i ściągający.

Bogactwo składników odżywczych

Miodunka zawiera garbniki, saponiny, allantoinę, flawonoidy, alkaloidy, kwasy organiczne, wspomniane powyżej związki śluzowe i sole mineralne. Stanowi więc bogate źródło składników poprawiających nie tylko nasze zdrowie, ale także wygląd i kondycję skóry. Ekstrakt z niej pozyskiwany przepełniony jest witaminami A, E, B i C oraz karotenem, które odżywiają skórę i pomagają przywrócić jej naturalne funkcje ochronne.

Panaceum dla cierpiącej skóry

Napary z ziela miodunki przyspieszają gojenie się stanów zapalnych na skórze, zaleczają drobne ranki i przyspieszają regenerację. Działają ściągająco i przeciwzapalnie. Roślinę stosuje się także w przypadku dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym i rumieniem. Wykorzystywana w produktach do pielęgnacji włosów, wzmacnia ich cebulki, odżywia je i przywraca im blask.

Wyjątkowe kosmetyki

Zalety miodunki zostały docenione na Wschodzie. Jest często spotykana w składzie naturalnych rosyjskich kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji ciała i włosów. Warto je wypróbować i na własnej skórze przekonać się, jak skuteczne ma działanie.

Mocne i zdrowe włosy

Na początek polecam miodunkowy rytuał pielęgnacyjny włosów. Rozpoczynamy go serią marki Natura Siberica – Objętość i Pielęgnacja. W jej skład wchodzi szampon i balsam – odżywka. Oba produkty czerpią nie tylko z miodunki, ale także zawierają ekstrakty z sosny górskiej, które nadają włosom witalność i blask. Zabieg uzupełniamy saszetką marki Kąpiel Agafii –  maską pielęgnującą błyskawiczną. W ekspresowym tempie, dzięki leczniczym właściwościom ziół syberyjskich, przywróci ona włosom miękkość i elastyczność. Miodunka zadba tu o ich wzmocnienie.

Piękna skóra

W pielęgnacji twarzy doskonale sprawdzi się Mleczko nawilżające Natura Siberica z miodunką, arniką i olejkiem z moreli. Dzięki łagodnemu działaniu oczyszczającemu mleczko nie podrażni skóry, pomoże natomiast usunąć makijaż i zadba o czystość skóry. Do ciała polecam odżywczy balsam marki Resibo, który powstał na bazie specjalnie wyselekcjonowanych, naturalnych składników, których zadaniem jest zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia, dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, regeneracja i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych.

Znasz miodunkę? Jakie kosmetyki z miodunką w składzie stosujesz?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki do prawidłowego olejowania włosów

Jak olejować włosy? Najlepsze metody, zmywanie i praktyczne wskazówki do prawidłowego olejowania włosów

Oleje schnące. Czym się charakteryzują, do jakiej cery są przeznaczone?

Oleje schnące. Czym się charakteryzują, do jakiej cery są przeznaczone?

Olejek do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto go stosować?

Olejek do oczyszczania twarzy i demakijażu – czy warto go stosować?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany