Inne zastosowanie pasty do zębów – do czego możesz jej użyć w domu?

zastosowania pasty do zębów

Pasta do zębów to produkt, bez którego nie można sobie wyobrazić higieny jamy ustnej. Czy wiesz, że ma jeszcze inne zastosowania? Między innymi ułatwia czyszczenie i usuwa tłuste plamy, ale nie tylko. Możesz też jej używać przy syfkach i pryszczach, ponieważ działa antybakteryjnie i wysuszająco. Dowiedz się, w jaki nietypowy sposób możesz wykorzystać pastę do zębów w domu.

Pasta do zębów wykorzystywana jest do mycia zębów oraz dziąseł. Dzięki niej możesz zadbać o zdrowy i piękny uśmiech. Jednak to nie koniec jej zastosowań! Tradycyjną białą pastę możesz wykorzystać do czyszczenia, polerowania, odplamiania czy odświeżenia niektórych powierzchni. Ponadto przyda się również w pielęgnacji skóry, kiedy chcesz się pozbyć różnych niespodzianek. Poniżej prezentujemy nietypowe zastosowania pasty do zębów, które są alternatywą dla innych, często droższych i mniej ekologicznych, środków.

Pasta do zębów na trądzik, wągry i pryszcze

Pasta do zębów zawiera antybakteryjne związki, które są pomocne przy stanach zapalnych. Jeśli borykasz się z trądzikiem, wągrami i pryszczami lub też pojawiła się niespodzianka na skórze przed ważnym wyjściem, możesz nałożyć punktowo pastę na zmiany. 

Pasta do zębów nałożona na skórę:

  • oczyszcza
  • zwęża pory skórne
  • pomaga usunąć martwe komórki naskórka
  • łagodzi stany zapalne
  • działa antybakteryjnie
  • osusza zmiany na skórze, w tym ropne
  • wspomaga rozjaśnianie przebarwień i blizn, w tym potrądzikowych

Działanie pasty sprowadza się głównie do oczyszczania skóry i zwalczania bakterii. Dzięki temu pomaga rozprawić się ze stanem zapalnym, wysusza i działa dezynfekująco, przez co zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian. Już po kilku godzinach od nałożenia pasty na wyprysk w miejscu krostki zostaje już tylko strupek.

Pasta do zębów zawiera związki antybakteryjne i bakteriobójcze, które pomagają przy trądziku. Z drugiej strony działa wysuszająco, dlatego przy dłuższym stosowaniu może wywołać podrażnienia i trwale uszkodzić skórę – stosuj ją oszczędnie lub wybieraj naturalne pasty do zębów.

Oprócz składników, które mają pozytywny wpływ na stan cery trądzikowej lub problematycznej, w paście do zębów znajdują się również substancje, które nie są polecane przy pielęgnacji skóry, a nawet powinny być z niej całkowicie wykluczone. Chodzi tu o alkohol i sodę oczyszczoną. Po pastę więc powinno sięgać się tylko w nagłych przypadkach, np. kiedy nie masz pod ręką specjalistycznego preparatu na pryszcze z kwasem salicylowym

Usuwanie resztek lakieru z paznokci

Jeśli malujesz paznokcie kolorowym lakierem, może się okazać, że zwykły zmywacz nie poradził sobie z resztkami przy skórkach. Mało tego, niektóre lakiery mogą powodować odbarwianie płytki – jest to częste zwłaszcza przy ciemnych lakierach i kiedy nie stosujesz bazy pod lakier. W takich przypadkach pomocna może być pasta do zębów. Wystarczy, że nałożysz pastę na paznokcie, rozsmarujesz jak krem i następnie wyszorujesz delikatną szczoteczką do rąk, np. ryżową. Na koniec tylko dobrze wypłucz i osusz dłonie. Pasta zadziała rozjaśniająco na płytkę paznokcia, dodatkowo pomoże usunąć wszelkie trudne do usunięcia resztki lakieru.

Łagodzenie ran i podrażnień po owadach i goleniu

Lato to czas, kiedy jest się narażonym na ukąszenia rozmaitych owadów, w tym komarów. Miejsce po ugryzieniu wtedy swędzi, a im bardziej je rozdrapujesz, tym skóra staje się coraz bardziej podrażniona i problem właściwie się zaognia. W takim przypadku pomoże pasta do zębów. Nałóż ją punktowo na miejsce ukąszenia, a zaraz poczujesz ulgę. Pasta działa lekko chłodząco, do tego zmniejsza stany zapalne, więc skóra przestanie Cię swędzieć i poczujesz szybko ulgę. 

Pasta do zębów podobnie zadziała w przypadku oparzeń, np. kiedy oparzysz się gorącą zupą, lub przy zacięciach przy goleniu. Wtedy wymieszają pastę z niewielką ilością zimnej wody i połóż taką domową maść na podrażnione miejsce. Trzymaj ok. 3 minuty.

Czyszczenie armatury łazienkowej 

Jeśli właśnie odkryłaś, że skończyła Ci się chemia domowa, a potrzebujesz wyczyścić sanitaria w łazience, nie musisz biec do sklepu. Możesz sięgnąć po pastę do zębów i wykorzystać ją do czyszczenia kranu, zlewu czy umywalki, a nawet drzwi kabiny prysznicowej. Wystarczy, że nałożysz odrobinę pasty na mokrą gąbeczkę i przetrzesz armaturę, następnie spłuczesz to wodą. 

Przy mocniejszych zabrudzeniach, na przykład rdzawych zaciekach, możesz pastę nałożyć miejscowo w większej ilości i pozostawić na kilkanaście minut, następnie wyszorować i spłukać wodą.

Usuwanie plam przy pomocy pasty do zębów

Pasta do zębów ma jedną cenną właściwość: odplamia. Dotyczy to plam różnego pochodzenia, jak na przykład zacieki po herbacie lub kawie na blacie lub stole, plamy z farb (malarskich i po farbowaniu włosów) na dywanie, meblach i ubraniu, plamy na dywanie z wina lub jedzenia, plamy po atramencie, fluidzie, flamastrach, woskowych kredkach, osad na kubkach i szklankach i wiele więcej. Wystarczy, że na plamę nałożysz odrobinę pasty do zębów, przetrzesz i gotowe. 

Bądź ostrożna przy tekstyliach (materiałach), ponieważ jeśli będziesz mocno pocierać, może pozostawić to ślad. Zanim zaczniesz czyścić plamy przy pomocy pasty do zębów, zrób test na małym skrawku.

Czyszczenie i konserwacja butów

Białe buty sportowe wymagają szczególnej dbałości, aby nie utraciły świeżego wyglądu. Jeśli masz białe adidasy lub białą podeszwę w tenisówkach, to wyczyścisz je przy pomocy niewielkiej ilości pasty do zębów. Nałóż pastę na gąbkę lub miękką szczoteczkę i po prostu wyczyść zabrudzone elementy. Następnie przepłucz letnią wodą. Pasta do zębów nie tylko pomoże usunąć zanieczyszczenia, ale też przywróci nieskazitelną biel poszarzałym lub pożółkłym butom.

Co więcej, pasta do zębów nadaje się jako środek do konserwacji butów skórzanych, zwłaszcza tych porysowanych i zadrapanych. Tutaj wystarczy przetrzeć buty miękką, wilgotną ściereczką z odrobiną pasty. Metoda ta zadziała również przy zadrapanych meblach skórzanych.

Czyszczenie biżuterii, sztućców i zastaw stołowych

Biżuteria z czasem może stracić swój blask i pokryć się ciemnym nalotem, dotyczy to także sztućców. Jeśli zauważyłaś, że te przedmioty stały się matowe, wystarczy dokładnie je wyszorować miękką szmatką z pastą do zębów, a będą lśnić jak nowe. Metoda ta jest szczególnie zalecana przy srebrze, to jest srebrnej biżuterii, srebrnych sztućcach i świecznikach.

Pasta do zębów nadaje się do czyszczenia rozmaitych przedmiotów, w tym ekranu smartfona, klawiszy fortepianu i reflektorów w samochodzie. 

Czyszczenie stopy żelazka

Pasta do zębów to znakomity środek czyszczący, dlatego polecana jest do rozmaitych plam i osadów. Dotyczy to również stopy żelazka, która również narażona jest na rozmaite zabrudzenia, plamy po przypaleniu czy osady z kamienia. Przez to też, efekty prasowania mogą być dalekie od zadowalających, nie wspominając, że zaniedbane i nieczyszczone żelazko pozostawia plamy na prasowanej odzieży i szybciej się psuje. Tutaj pomoże pasta do zębów, którą należy rozprowadzić na zimnej, metalowej podstawie żelazka; następnie wypolerować i wyczyścić wilgotną tkaniną.

Usuwanie brzydkich zapachów ze skóry i przedmiotów

Pasta do zębów do znakomity neutralizator brzydkich zapachów. Jeśli użyjesz pasty jak mydła do rąk, to z jej pomocą pozbędziesz się uciążliwego zapachu czosnku, cebuli czy ryby z dłoni. Możesz też ją wykorzystać do czyszczenia termosów, bidonów, butelek do karmienia, pudełek, misek po żywności – wystarczy wyszorować nią wnętrze i dokładnie przepłukać.

Jeśli z rur w łazience lub w kuchni wydobywa się nieprzyjemny zapach, wyciśnij pół tubki pasty do zębów do otworu zlewu lub odpływu prysznica i pozostaw na 30 minut. Następnie spłucz wodą.

Zapobieganie parowaniu szkieł

Pływanie w basenie, gra w squasha lub tenisa, narty, snowboard – takie aktywności wymagają ochrony oczu przy pomocy okularów i gogli. Niestety soczewki mają tę tendencję, że się zaparowują, zwłaszcza te stosowane na basenie. Rozwiązaniem jest pasta do zębów, którą wystarczy nałożyć po wewnętrznej stronie cienką warstwą, a następnie wypucować czystą, suchą szmatką plastikowe soczewki. Pasty możesz też użyć do mycia luster w łazience, wtedy też ograniczy ich zaparowywanie podczas prysznica lub kąpieli.

Maskowanie ubytków w ścianach

Dość niestandardowym zastosowaniem pasty do zębów jest… wypełnianie nią ubytków w ścianach. Zadziała tutaj jak klasyczna masa szpachlowa, z tą różnicą, że pasta jest bardziej krucha, dlatego też nadaje się tylko do niewielkich ubytków. Jeżeli widzisz małe dziurki w ścianie, np. po gwoździu czy szpilce, możesz je wypełnić pastą, poczekać aż wyschnie i stwardnieje, a następnie pomalować farbą.

Pasta do zębów i jej nietypowe zastosowania – podsumowanie

Domowe sposoby często są tanią i ekologiczną alternatywą dla produktów do sklepu, i pasta do zębów to udowadnia! Pamiętaj jednak, że zanim sięgniesz po pastę, najlepiej wykonać wcześniej próby na małej powierzchni. Dzięki temu upewnisz się, że pasta robi dokładnie to, czego po niej oczekujesz, bez niszczenia przedmiotów czy skóry (jeżeli stosujesz pastę np. na pryszcze).

Znasz powyższe sposoby? Czy znasz jeszcze inne zastosowania pasty do zębów w domu? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Szczoteczka soniczna do twarzy – jak działa, wady i zalety

Szczoteczka soniczna do twarzy – jak działa, wady i zalety

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Kwas ferulowy kontra starzenie się skóry – zastosowanie i właściwości

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany