Naturalne metody mycia zębów

naturalne metody mycia zębów

Dostępne na rynku pasty mogą zawierać kontrowersyjne składniki, których lepiej unikać, zwłaszcza w przypadku niedoleczonych zębów, odsłoniętych szyjek czy nadwrażliwości. Alternatywą są naturalne pasty oraz domowe metody mycia zębów, w których pojawiają się takie składniki jak soda, olej kokosowy czy węgiel aktywny. Jeśli jesteś fanką naturalnej higieny ustnej, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Błona śluzowa pokrywająca od środka jamę ustną jest bardzo delikatna – nie tylko jest podatna na urazy, ale też bardzo łatwo wchłania szkodliwe substancje, co może doprowadzić do krwawienia dziąseł i innych problemów. Coraz większa świadomość co do toksycznych składników obecnych w pastach, mogących przeniknąć do krwiobiegu i nawet zaburzyć gospodarkę hormonalną czy zwiększyć ryzyko nowotworów, sprawia, że szukamy alternatyw. Nimi są naturalne pasty do zębów oraz domowe sposoby czyszczenia zębów przy użyciu nieinwazyjnych środków jak soda czy olej kokosowy. Jak naturalnie i bezpiecznie myć zęby? W pierwszej kolejności poszukaj dobrej pasty do zębów, która będzie pozbawiona kontrowersyjnych składników.

Naturalne pasty do zębów

Zanim sięgniesz po rzeczy z domowej kuchni, warto sprawdzić, co skrywają ekologiczne i naturalne pasty do zębów. W naturalnych pastach znajdziesz składniki, które pozwolą bezpiecznie umyć zęby, a przy tym dadzą zadowalające efekty. Za każdym razem zapoznaj się z INCI produktu i wybieraj tylko te, które mają proste i krótkie składy.

Składniki, których lepiej unikać w pastach, to między innymi: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), bo może powodować ubytki w błonie śluzowej oraz podrażnienia; triclosan, który może zaburzać gospodarkę hormonalną; PEG-i, parabeny, Sodium Hydroxide oraz Hydroxypropyl Methylcellulose. 

Naturalna pasta do zębów powinna być pozbawiona wszelkich sztucznych barwników czy też karagenu i glikolu. Zamiast tego w składzie powinny być wyróżnione ekstrakty roślinne, na przykład szałwia, rumianek czy tymianek wykazujące właściwości przeciwzapalne i łagodzące, odświeżająca oddech mięta czy też antybakteryjne goździki. Dobrym składnikiem jest ksylitol, czyli naturalny cukier brzozowy, który zapobiega powstawaniu próchnicy.

Naturalne pasty zapewniają bezpieczną higienę jamy ustnej. Mają starannie dobrane składniki i również jak pasty drogeryjne mogą wybielać, łagodzić nadwrażliwość, wzmacniać szkliwo itd. Ich zaletą jest to, że często są wzbogacane dodatkowymi składnikami, dzięki czemu działają wielokierunkowo i oprócz oczyszczania zapewniają zębom ochronę oraz odsłaniają ich naturalną biel

Jeżeli szukasz past z dobrym składem, koniecznie sprawdź nasz artykuł:

Pasty do zębów i ich skład – na co zwrócić uwagę + przegląd past z dobrym składem

Co zamiast pasty? Inne sposoby mycia zębów

W tym miejscu skupię się na najpopularniejszych i uniwersalnych produktach, które możesz wykorzystać do naturalnego mycia zębów. Postaram się przybliżyć wady i zalety każdej z metod.

Olej kokosowy na zęby

Jednym ze sposobów wsparcia codziennej pielęgnacji zębów jest płukanie ust olejem kokosowym. Właściwie można nazwać to metodą ssania, ponieważ olej się ssie, co ma pomóc usunąć bakterie mogące przekształcić się w płytkę nazębną i powodujące żółte przebarwienia.

Płukanie olejem to tradycyjna metoda pochodząca z Indii, mająca na celu poprawę higieny jamy ustnej i usunięcie toksyn z organizmu. Zabieg można wykonywać olejem kokosowym, rzepakowym, sezamowym, słonecznikowym i innymi.

Olej kokosowy jest najczęściej wybieranym olejem do mycia zębów i płukania jamy ustnej  ze względu na przyjemny smak i inne korzyści prozdrowotne. Przede wszystkim bogaty jest w kwas laurynowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Badania dowodzą, że codzienne płukanie olejem kokosowym hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, a  przy tym chroni przed płytką nazębną i zapaleniem dziąseł. Co więcej, olej kokosowy nie naraża zębów na działanie kwasu ani innych składników niszczących szkliwo, jest zatem jedną z bezpieczniejszych metod mycia zębów.

Jak wykonać płukanie zębów olejem kokosowym? Wystarczy 1 łyżkę oleju włożyć do ust, rozprowadzać go językiem po zębach i trzymać w ustach około 15-20 minut. W tym czasie możesz wykonywać inne czynności, np. czytać książkę czy brać prysznic.

Zalety mycia zębów olejem kokosowym:

  • leczy i zapobiega powstawaniu próchnicy
  • likwiduje nieświeży oddech
  • wzmacnia dziąsła i zęby
  • łagodzi stany zapalne
  • leczy krwawiące dziąsła
  • daje lekki efekt wybielający

Mycie zębów sodą

Soda oczyszczona to łagodny środek ścierny, który pomaga usunąć powierzchniowe przebarwienia na zębach, przez co jest popularnym składnikiem komercyjnych past wybielających. Ponadto soda tworzy w jamie ustnej środowisko zasadowe, co zapobiega rozwojowi bakterii.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby mycia zębów, sodę zaleca się łączyć z wodą utlenioną. Nadtlenek wodoru jest naturalnym środkiem wybielającym, na dodatek wykazuje działanie antybakteryjne, przez co od wielu lat stosowany jest do zabijania bakterii na ranach.

Jak myć zęby sodą oczyszczoną? Weź jedną łyżkę stołową sody i dwie łyżki wody utlenionej (nadtlenku wodoru). Wymieszaj zawartość, aż otrzymasz pastę i nią umyj zęby.

Zalety mycia zębów sodą oczyszczoną:

  • usuwa osad i przebarwienia
  • daje szybkie efekty wybielające

Nie sposób nie wspomnieć o wadach tej metody. Specjaliści zwracają uwagę, że wprawdzie soda pozwoli uzyskać w miarę szybkie efekty w wybieleniu zębów, ale może wpłynąć też na ich osłabienie, ponadto zwiększa ich podatność na działanie bakterii wywołujących próchnicę, może też uszkodzić szkliwo.

Sama soda nie wybiela, a ściera jedynie swoimi drobinkami szkliwo. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie i biel swoich zębów, najlepiej wybierz produkty stworzone do tego celu.

Mycie zębów sokiem z cytryny

Wcieranie skórek pomarańczy lub cytryn to kolejny sposób na naturalne mycie zębów. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma obecnie żadnych badań potwierdzających skuteczność tej metody (w przeciwieństwie do np. stosowania oleju kokosowego na zęby). Wprawdzie skórki tych owoców zawierają kwas cytrynowy, który teoretycznie może pomóc w wybielaniu zębów, jednak metoda jest postrzegana jako szkodliwa dla zębów i dziąseł.

Mycie zębów kwaskiem lub sokiem z cytryny może spowodować osłabienie szkliwa i zniszczyć naturalną osłonę nabytą na zębach, która chroni szkliwo przed kwasową erozją. Kwasy niekorzystnie wpływają także na dziąsła, prowadząc do podrażnień, bolesnych nadżerek oraz stanów zapalnych.

Podkreślę to jeszcze raz: Naturalne sposoby na mycie zębów mogą budzić kontrowersje, zatem jeśli nie chcesz ryzykować i narażać zdrowia swoich zębów, wybierz naturalne pasty do zębów o niskiej klasie ścieralności i bezpiecznym składzie. Dzięki nim bezpiecznie usuniesz osady, uchronisz zęby przed powstawaniem kamienia nazębnego, nie uszkadzając przy tym tkanek przyzębia. Jeżeli masz nadwrażliwe zęby, dobrze sprawdzą się tabletki do zębów. Ich plusem jest to, że możesz je zabrać wszędzie ze sobą, a po połączeniu ze śliną tworzą mieszaninę, którą efektywnie umyjesz zęby i odświeżysz oddech.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Na koniec warto wspomnieć o naturalnych sposobach na wybielanie zębów. Czy wiesz, że tylko w 2015 roku Amerykanie wydali ponad 11 mld dolarów na wybielanie zębów, w tym ponad 1,4 mld na produkty wybielające do stosowania w domu? Większość preparatów i past zawiera środki chemiczne, których lepiej unikać.

Jak wybielić zęby naturalnie i bezpiecznie? Systematyczne mycie zębów dobrymi pastami do zębów samo w sobie wydobędzie naturalną biel zębów. Jeśli jednak zmagasz się z przebarwieniami lub chciałabyś rozjaśnić ton zębów, możesz skorzystać z produktów, które masz w domu.

Aby wydobyć naturalną biel zębów przy pomocy domowych sposobów, należy myć je regularnie i co najmniej przez kilka tygodni.

Wybielanie zębów kurkumą

Jedną z najpopularniejszych metod do wybielenia zębów jest mycie ich przygotowaną pastą z tej przyprawy. Można zrobić pastę samodzielnie, dodać kurkumę do gotowego produktu albo też wymieszać z olejem kokosowym. Szafran indyjski, czyli kurkuma, ma właściwości ścierające i usuwa nagromadzony na zębach osad.

Dentyści zwracają uwagę, że efekt wybielający, jaki daje kurkuma, jest wynikiem starcia osadów z powierzchni zębów i nie zastąpi zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym. Na dodatek kurkuma może nadać zębom żółtawy odcień, a nawet osłabić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości. Ponadto kurkuma jest przyprawą ostrą, zatem może spowodować podrażnienia dziąseł. Nie jest zalecana zwłaszcza osobom ze stanami zapalnymi czy rankami w jamie ustnej. 

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Szczotkowanie zębów węglem aktywnym, aby nadać im bieli, jest kolejnym sposobem na mycie zębów. Zadaniem węgla aktywnego jest pochłanianie wszelkich osadów z kawy, herbaty, papierosów czy wina, które powodują przebarwienia. Domową naturalną pastę przygotujesz, łącząc węgiel aktywny z olejem kokosowym, możesz też dodać odrobinę olejku eterycznego dla walorów smakowych i odświeżenia oddechu. 

Tak samo, jak w przypadku kurkumy, węgiel może wybielić zęby, ale efekt może pojawić się dopiero po kilku tygodniach stosowania. Osoby testujące tę metodę zwracają uwagę na fakt, że zęby tracą biel, jeśli zaprzestaje się stosowania węgla. Z plusów to węgiel, mimo czarnego koloru, nie barwi zębów w przeciwieństwie do kurkumy.

Podsumowanie

Pierwszą zasadą, co do odpowiedniej higieny jamy ustnej, jest regularność. Codzienne mycie zębów jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kamienia i rozwojowi wielu chorób. Ważne jest też stosowanie odpowiednich past do zębów, najlepiej naturalnych bez szkodliwych chemikaliów czy toksyn.

Zanim sięgniesz po naturalne metody mycia zębów przy pomocy produktów dostępnych w domu typu soda oczyszczona czy olej kokosowy, upewnij się, że będą one bezpieczne dla Twoich zębów. Pamiętaj, że na przykład stosowanie kurkumy czy węgla aktywnego do usuwania nalotów nie zastąpi profesjonalnych zabiegów stomatologicznych, które również powinno się wykonywać regularnie – przynajmniej raz na rok.

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Orientana krem ze śluzem ślimaka – recenzja

Orientana krem ze śluzem ślimaka – recenzja

Inne zastosowanie pasty do zębów – do czego możesz jej użyć w domu?

Inne zastosowanie pasty do zębów – do czego możesz jej użyć w domu?

Komentarze (2)

  1. S
  2. A
    Alicja
    U mnie największe znaczenie ma szczoteczka a nawet nie tak to czym ona myje. Używałem kilku manualnych, nawet tych orto. Sonicznych 2, bo trudno je wymieniać, ale te też się jednak różnią. Dopiero truelife chyba przez końcówki mi przypasował. Najgorsze były te wielce z aktywnym węglem z pewnej firmy.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany