Jak dbać o włosy wysokoporowate? O tym pamiętaj w ich pielęgnacji!

jak dbać o włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate uchodzą za włosy, które najtrudniej utrzymać w dobrej kondycji. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych szybko odbija się na ich kondycji – kosmyki stają się sianowate, trudne do ułożenia i podatne na uszkodzenia. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, które sprawią, że uzyskasz miękką i lśniącą taflę. Dowiedz się, jak dbać o włosy o wysokiej porowatości!

Wysoka porowatość włosów może spędzać sen z powiek. Włosy są suche, zniszczone, szorstkie, mają tendencję do rozdwajania się końcówek, do tego wchłaniają wilgoć z otoczenia jak szalone. Niejednokrotnie włosy wysokoporowate są skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji i wystarczy zmienić kosmetyki i codziennie nawyki, aby cieszyć się lśniącymi włosami. Kondycja włosów może też wynikać z przeprowadzonych wcześniej zabiegów jak farbowanie czy rozjaśnianie. Na szczęście każdy włos da się odratować! Tylko co zrobić, aby przywrócić włosom wysokoporowatym piękny wygląd? Kluczowa staje się ich przemyślana pielęgnacja.

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Najogólniej rzecz ujmując, tzw. wysokopory mają mocno odstające łuski, co można odczuć nawet przy ich dotykaniu. Najlepiej widać to jednak pod mikroskopem: powierzchnia włosa jest nierówna, a same łuski są mocno rozchylone na zewnątrz, przez co włosy stają się bardziej podatne na negatywne działanie czynników zewnętrznych, toksyn czy szkodliwych substancji z nieodpowiednio dobranych kosmetyków.

Wysokoporowate włosy są wrażliwe i delikatne, łatwo się puszą i elektryzują. Ponadto wysokoporowatość utrudnia rozczesywanie, ale nie przeszkadza w modelowaniu czy w układaniu. 

Jak wyglądają włosy wysokoporowate:

  • szorstkie, kruche i matowe
  • puszące się i podatne na plątanie
  • z rozdwojonymi końcówkami
  • przesuszone na końcach lub od połowy długości włosów
  • szybko płowieją od słońca
  • są mocno uwrażliwione, tj. mają tendencję do uszkodzeń i łamliwości
  • często mają tendencję do kręcenia lub falowania albo są kręcone

Włosy mogą być wysokoporowate z natury lub ich porowatość może być wtórna, to jest powstała w wyniku zabiegów fryzjerskich, stylizacji na gorąco lub na skutek źle dobranej pielęgnacji. Nieodpowiednie kosmetyki, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, zbyt ciasne wiązanie czy brak ochrony mogą być także przyczynami zniszczenia włosów i ich nieestetycznego wyglądu.

Jak dbać o włosy wysokoporowate – najważniejsze zasady

Dzięki odpowiednim metodom i nawykom pielęgnacyjnym możesz ujarzmić włosy wysokoporowate, zregenerować je i wydobyć z nich naturalne piękno.

Włosy wysokoporowate to włosy zniszczone, a przy tym bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo pogorszyć ich stan! 

Na początek warto sobie powiedzieć, czego nie lubią włosy wysokoporowate. Przede wszystkim uważać należy na czynniki, które przyczyniają się do niszczenia włosów – dotyczy to właściwie każdego rodzaju włosów. 

Czego unikać w pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości?

  • Suszenia włosów w wysokiej temperaturze, która sprzyja otwieraniu łusek. Przyjmuje się, że temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza. Po właściwym suszeniu należy domknąć łuski włosa przy pomocy zimnego nawiewu.
  • Słona i chlorowana woda, przez co podczas kąpieli, zarówno tych w morzu, jak i basenie, najlepiej mieć na głowie czepek.
  • Używanie szorstkich ręczników do osuszania włosów, a jeszcze gorzej – robienie z nich turbanu i przetrzymywanie włosów dłużej niż kilka minut. Turban z ręcznika może doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, zatykania mieszków włosowych i oklapnięcia włosów u nasad.
  • Cienkie gumki do włosów i metalowe spinki, które szarpią i ciągną kosmyki, powodując łamanie włosów lub nawet ich wyrywanie. 
  • Kosmetyki z bardzo kwaśnym pH (jak płukanka octowa) lub mocno zasadowym pH (np. rozjaśnienie włosów).
  • Parafina, ponieważ wprawdzie jako emolient nabłyszcza i tworzy warstwę okluzyjną, ale jednocześnie wysusza włosy.
  • Kosmetyki zawierające ciężkie i drażniące silikony i jednowodorotlenowe alkohole – sprawdzaj skład kosmetyków i unikaj m.in. alcohol denat, benzyl alcohol, grain alcohol lub isopropyl IPA.

Warto listę rzeczy zakazanych wzbogacić o to, co lubią wysokoporowate włosy. Włosy wymagają nawilżenia i ochrony, dlatego znakomicie się sprawdzą podkłady nawilżające, serum czy oleje, które powinny iść w parze z dobrymi nawykami pielęgnacyjnymi.

Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych może sprawić, że z czasem zmieni się typ porowatości włosów w kierunku średnio- lub niskiej porowatości.

Co lubią włosy wysokoporowate?

  • Łagodna i zrównoważona pielęgnacja, bez eksperymentów.
  • Systematyczne podcinanie (ale uwaga, ten typ włosów nie lubi cieniowania).
  • Mycie letnią wodą, co domyka łuski, oraz odsączanie nadmiaru wody np. bawełnianą koszulką, bez pocierania czy zawijania w turban. Dobrze jest też pozostawić włosy do swobodnego, naturalnego wysuszenia.
  • Delikatne upinanie, które ujarzmi kosmyki, ale też uchroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Regularne nawilżenie.
  • Stosowanie emolientów, najlepiej olejów i silikonów.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych kluczowe stają się kosmetyki. Powinny być to łagodne preparaty, bez wyniszczających detergentów i składników mogących pogarszać strukturę włosa. 

Jeżeli szukasz delikatnych kosmetyków do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości lub nie wiesz, które będą odpowiednie, sprawdź, co proponuje Triny w kategorii Kosmetyki do włosów wysokoporowatych.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate to włosy zniszczone, ich zły stan wymaga więc wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji ukierunkowanej na odbudowę. Przez to, że są wręcz nadwrażliwe, bardzo łatwo pogorszyć ich wygląd i kondycję. Ale spokojnie – przychodzę z pomocą! Poniżej prezentuję dobre praktyki w zakresie pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości.

→ Oczyszczanie włosów wysokoporowatych

Przy włosach wysokoporowatych bardzo ważne staje się delikatne oczyszczanie skalpu i włosów. Takie włosy mają naturalną skłonność do przesuszania, dlatego też z rozwagą należy wybrać codzienne kosmetyki jak szampon. Warto w tym celu wybrać naturalne szampony pozbawione SLS i SLES, na bazie łagodnych środków myjących, które odpowiednie są do codziennego mycia. Sporadycznie włosy należy umyć tzw. rypaczem, czyli mocno oczyszczającym szamponem, który usunie nadbudowę ze środków stylizacyjnych oraz sebum.

Więcej o typach szamponu, czym się różni rypacz od codziennego, dowiesz się z artykułu:

Co do metody mycia włosów, posiadaczki włosów o wysokiej porowatości chwalą sobie metodę OMO, która polega na myciu włosów odżywką w określonej kolejności. Dobrze się sprawdza również metoda kubeczkowa.

→ Nawilżanie włosów wysokoporowatych

Włosy o wysokiej porowatości wymagają regularnego nawilżania. Bez tego już i tak suche włosy staną się jeszcze bardziej przesuszone, zaczną się łamać i kruszyć. Zaleca się, aby odżywkę nawilżającą nakładać po każdym myciu.

Włosy wysokoporowate często lubią się z odżywkami bez spłukiwania, które dodatkowo pomagają je ujarzmić i wygładzić, pozostawiając na włosach delikatny, ochronny film.

W kosmetykach z humektantami, a więc takimi, których zadaniem jest nawilżenie włosów wysokoporowatych, znajdziesz między innymi takie składniki jak: miód, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, d-pantenol czy mocznik.

→ Odżywianie włosów wysokoporowatych

Kilka razy w tygodniu zaserwuj swoim włosom kurację głęboko odżywiającą. Wystarczy, że nałożysz na nie maskę, a na to foliowy czepek i przetrzymasz na głowie ok. 30 minut.

Zadbaj o to, aby w składzie masek i odżywek znalazły się nawilżające emolienty z niewielką ilością humektantów (ich nadmiar może puszyć włosy) i proteiny.

W przypadku bardzo zniszczonych włosów wymagane są proteiny w pielęgnacji, które są podstawowym budulcem włosów. W tej roli znakomicie się sprawdzą hydrolizowane np. jedwab czy pszenica, które wnikają w głąb włosów. Włosy o wysokiej porowatości bardzo dobrze znoszą kuracje keratyną, która bierze czynny udział w regeneracji i uzupełnia ubytki w powierzchni włosa.

Pamiętaj o tym, aby jednocześnie zadbać o nawilżenie włosów, ponieważ jeśli włosy nie będą optymalnie nawilżone, wówczas może dojść do ich przesuszenia na skutek działania protein. Wtedy odstaw proteiny i dodatkowo nawilżaj włosy.

→ Olejowanie włosów wysokoporowatych

Olejowanie włosów jest to zabieg, który włosy wysokoporowate wręcz kochają! Ten typ włosów uwielbia oleje roślinne, ale tylko nienasycone, tj. jednonienasycone i wielonienasycone jak olej słonecznikowy, lniany czy z orzechów. Nie są polecane natomiast oleje nasycone, które mogą jeszcze bardziej wysuszyć pasma i zwiększyć ich puszenie.

Polecane oleje do olejowania włosów wysokoporowatych znajdziesz w innym wpisie:

Szczególnie zalecane jest olejowanie na podkład nawilżający (humektantowy) np. na żel aloesowy, hydrolat lub miód.

→ Ochrona włosów wysokoporowatych

Włosy o odchylonych łuskach są bardziej wrażliwe i podatne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, dlatego muszą mieć zapewnioną ochronę. Na co dzień stosuj ochronne kosmetyki jak mgiełki czy spraye. Takie preparaty są bogate w składniki wykazujące działanie wzmacniające i osłaniające.

Włosy wysokoporowate często mają rozdwajające się, przesuszone i łamliwe końcówki, dlatego dobrym wyborem będzie serum zabezpieczające końcówki, np. serum olejowe bez silikonów.

Ponadto pielęgnacja włosów o wysokiej porowatości wymaga zaprzyjaźnienia się z emolientami. To właśnie one tworzą na powierzchni włosa tzw. okluzję, czyli zabezpieczającą powłokę, udaremniającą ucieczkę wilgoci z wewnętrznych struktur włosa.

Jak dociążyć włosy wysokoporowate? I czy w ogóle trzeba?

Dociążenie włosów ma na celu ograniczenie puszenia i ogólne ujarzmienie włosów. W przypadku włosów wysokoporowatych zabieg ten jest wręcz wymagany! Należy jednak uważać, bo bardzo łatwo możesz przedobrzyć i kosmyki staną się ciężkie i zlepione.

Zadaniem kosmetyków stosowanych w pielęgnacji do włosów wysokoporowatych jest mocne nawilżenie i dociążenie fryzury, aby ograniczyć jej puszenie i “sianowatość”.

Czym dociążyć włosy? W tej roli znakomicie sprawdzają się oleje. Dobrze dobrany olej i metoda olejowania potrafią zdziałać prawdziwe cuda! To, jak często nakładać olej czy ile go trzymać, zależy od indywidualnych predyspozycji. Na forach możesz wyczytać, że są osoby rekomendujące olejowanie przed każdym myciem, inne zaś wolą olejowanie raz lub dwa razy w tygodniu. Dobrą metodą jest również wzbogacanie o olej ulubione odżywki czy maski do włosów – wystarczy dodać tylko kilka kropel.

Do dociążania niesfornych włosów możesz używać kosmetyków z zawartością bawełny, pantenolu, miodu czy keratyny. W ograniczaniu tzw. przesuszu na głowie pomagają również mniej inwazyjne metody mycia włosów jak metoda OM (najpierw odżywka, później szampon) czy mycie głowy samą odżywką.

Jak dbać o włosy wysokoporowate – podsumowanie

Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoli domknąć łuski, wygładzić i odżywić włosy wysokoporowate. Uzyskanie pięknych włosów o zdrowym wyglądzie wymaga cierpliwości, systematyczności, doboru właściwych kosmetyków oraz regularnego podcinania końcówek.

Pamiętaj, że nie wszystkie dobre praktyki w pielęgnacji czy kosmetyki do włosów wysokoporowatych sprawdzą się też u Ciebie. Każde włosy są inne, mają inne wymagania i mogą też potrzebować innych składników czy zabiegów. Nie bój się testować! Skup się przede wszystkim na tym, aby wzmacniać i nawilżać swoje włosy, a wtedy powinny odwdzięczyć się lepszym wyglądem.

Masz może jakieś inne wskazówki, jak dbać o włosy wysokoporowate? Może jakiś domowy zabieg im szczególnie służy? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Aromaterapia – jak stosować olejki eteryczne w domu?

Aromaterapia – jak stosować olejki eteryczne w domu?

Jak pielęgnować twarz? Metody na: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie

Jak pielęgnować twarz? Metody na: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany