Jak czyścić szczotkę do włosów?

jak czyścić szczotkę do włosów

Po szczotkę do włosów sięga się nawet kilka razy dziennie. I gdy pielęgnacja włosów może nie być dla Ciebie żadną tajemnicą, tak możesz zapominać o tym, że nawet szczotka potrzebuje Twojej uwagi. Bardzo ważne jest regularne i dokładne czyszczenie szczotek i grzebieni do włosów. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.

Szczotka do włosów do niezbędne akcesorium, które pomaga okiełznać włosy. Dzięki niej sprawnie rozczesujesz i wygładzasz pasemka, ponadto usuwasz z włosów brud i zanieczyszczenia. Przez to też sama szczotka może się brudzić, wchłaniając olej, kurz i resztki produktów stylizacyjnych. Jeżeli szczotkujesz włosy kilka razy dziennie, do tego robisz to brudną szczotką, wszystkie te zanieczyszczenia wracają potem na Twoje włosy. To z kolei może negatywnie wpłynąć na ich wygląd i kondycję, a nawet wywoływać alergie i podrażnienia, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o regularne czyszczenie i mycie szczotki do włosów.

Dlaczego czyszczenie szczotki do włosów jest ważne? 

Dbanie o włosy nie sprowadza się tylko do ich mycia i odżywiania. Odpowiednie nawyki powinny dotyczyć również akcesoriów, których do tego używasz. Dzięki temu nie tylko przedłużysz trwałość swojej szczotki, ale też przełoży się to na lepszą kondycję Twoich włosów. 

Najlepiej szczotkę do włosów przyrównać do gąbki. Bez względu na to, jak często jej używasz, pochłania ona to, co znajduje się na Twoich włosach i w otoczeniu. Na szczotce gromadzą się więc nie tylko zanieczyszczenia jak brud czy kurz, ale też to, co ściągasz z głowy przy szczotkowaniu jak resztki produktów do pielęgnacji włosów (żele, lakiery, odżywki bez spłukiwania). Twoja szczotka może zawierać również martwe komórki skóry, które są siedliskiem bakterii. Wszystko to ląduje z powrotem na Twoich włosach za każdym razem, gdy używasz szczotki i w przypadku, gdy nie zadbasz o jej higieniczną czystość.

Badacze z Uniwersytetu w Arizonie wykazali, że na szczotce do włosów znajduje się około 3500 kolonii bakterii na cal kwadratowy. Bakterie te żywią się kurzem i brudem z włosów. Dla porównania: mniej bakterii znaleziono w zlewie i w misce dla psa.

Eksperci twierdzą, że nagromadzenie włosów, martwej skóry i produktów do pielęgnacji tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Nieczyszczona szczotka tym samym może być przyczyną nieprzyjemnych schorzeń dotyczących skóry głowy jak łupież, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry. Brudna szczotka może też powodować szybsze przetłuszczenie się włosów, a nawet nadmierne ich wypadanie. Ponadto przestanie spełniać swoją funkcję: szczotkowanie będzie coraz trudniejsze i coraz mniej efektywniejsze, a Twoje włosy nie będą wyglądać lepiej.

Jak często myć szczotkę do włosów?

Nie ma sztywnych zasad co do tego, jak często czyścić czy myć szczotkę. Wszystko zależy od tego, jak często jej używasz, jakiego rodzaju jest to szczotka i czy regularnie używasz produktów do stylizacji włosów. Ogólnie zaleca się, aby szczotkę do włosów myć przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast czyszczenie, tj. pozbywanie się z niej włosów, powinnaś robić po każdym szczotkowaniu.

Mycie szczotki zajmuje ok. 3 minuty. Jeżeli używasz kosmetyków do stylizacji na co dzień, szczotkę powinnaś myć najlepiej 2 razy w tygodniu, co daje zaledwie 6 minut na tydzień. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, jak czysta szczotka korzystnie wpływa na włosy.

Dodajmy, że nie tylko systematyczne mycie szczotki jest ważne, ale też jej codzienne wyczesywanie z wypadających włosów. Ogólnie przyjmuje się, że wypadanie od 50 do 100 włosów dziennie jest normalne. Jeśli będziesz usuwać te włosy na bieżąco ze szczotki, łatwiej będzie Ci kontrolować, czy nie wypada ich zbyt dużo. Ponadto nadmierna ilość włosów może gromadzić się u podstawy akcesorium, co będzie utrudniać szczotkowanie. Nie wspominając, że na nagromadzonym puchu łatwiej gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, a to z kolei może przyczyniać się do tworzenia nieprzyjemnego zapachu i podrażniania skóry.

Czym wyczyścić szczotkę do włosów?

Na szczęście samo czyszczenie i mycie szczotki jest czynnością prostą i banalną. Wystarczy kilka minut (i to dosłownie – zwykle mycie szczotki zajmuje 3 minuty) i to, co masz w łazience pod ręką, np. grzebień i szampon.

Czego potrzebujesz do umycia szczotki do włosów:

 • miska z ciepłą wodą lub umywalka
 • delikatny szampon
 • stara szczoteczka do zębów
 • grzebień ze szpiczastym końcem 
 • nożyczki (opcjonalnie)
 • soda oczyszczona (opcjonalnie)

Warto przy tym zaznaczyć, że inaczej myje i czyści się szczotki plastikowe, a inaczej szczotki z naturalnego włosia lub z drewnianą rękojeścią. Można jednak wyznaczyć ogólne zasady czyszczenia szczotek.

5 kroków, jak szybko wyczyścić każdą szczotkę do włosów

 1. Usuń włosy. Przy pomocy grzebienia z długim szpiczastym końcem usuń włosy z podstawy szczotki. Jeżeli nie masz takiego grzebienia, możesz użyć każdego szpiczastego przedmiotu, nawet ołówka, wykałaczki czy wsuwki. Chodzi o to, aby podważyć zalegający puch z włosów i kurzu, a następnie usunąć go palcami. Jeśli będzie schodzić opornie, możesz sięgnąć po nożyczki i delikatnie poprzecinać włosy wplątane we włosie.
 2. Namocz szczotkę. Do ciepłej wody dodaj kilka kropli delikatnego szamponu, wymieszaj, wytwarzając pianę. Opcjonalnie możesz dodać 1 do 2 łyżeczki sody oczyszczonej, aby zwiększyć moc czyszczenia. Włóż do tak przygotowanej mieszanki swoją szczotkę. W przypadku szczotki plastikowej zanurz ją całą i pozostaw 3-5 minut. Przy każdej innej szczotce zanurz tylko włosie (należy uważać, by nie zamoczyć podstawki włosia i drewnianego trzonka) i przytrzymaj ok. 1 minutę. Namaczanie rozluźni zanieczyszczenia i pomoże je później usunąć.
 3. Użyj szczoteczki do zębów lub małego grzebienia. Przy bardzo brudnym włosiu pomoże stara szczoteczka do zębów lub grzebień o cienkich, gęsto ułożonych ząbkach – wyczyścisz nimi podstawę i włosie. Ważne jest, aby namoczyć wcześniej wybrane akcesorium w miksturze czyszczącej (woda + szampon). Pracuj szczoteczką lub grzebieniem od nasady włosa ku górze. Czyszczenie grzebieniem polecane jest przy naturalnym włosiu.
 4. Opłucz szczotkę do włosów. Po umyciu szczotki opłucz ją pod bieżącą chłodną wodą. Strzep nadmiar wody. Rękojeść możesz przetrzeć suchą, miękką szmatką.
 5. Wysusz. Pozostaw szczotkę do całkowitego wyschnięcia, włosiem skierowanym w dół, na czystej szmatce lub ręczniku.

Dodajmy, że niektóre włosomaniaczki dezynfekują swoje szczotki do włosów (polecamy!). Jak to zrobić? Wystarczy spryskać umytą szczotkę płynem do dezynfekcji i dopiero wtedy pozostawić do wyschnięcia. Jest też inny patent – możesz przygotować mgiełkę z wody i olejku eterycznego, np. herbacianego, wykorzystać wodę utlenioną, spirytus salicylowy lub też mieszankę wody i octu.

Oprócz czyszczenia ważna jest też konserwacja. Przy drewnianych rączkach zaleca się olejowanie – wystarczy użyć kilka kropel wybranego oleju naturalnego (np. oliwa z oliwek, awokado, migdałowy), nanieść na rękojeść i dokładnie przetrzeć ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić szczotkę z naturalnym włosiem – odżywka do włosów

Powyższa metoda w 5 krokach to najprostszy domowy sposób na czyszczenie szczotki, który sprawdzi się zwłaszcza przy szczotkach plastikowych. Jeśli szukasz wskazówek, jak dobrze wyczyścić Tangle Teezer, okrągłą szczotkę, to korzystaj. Przy naturalnym włosiu lub włosiu z dzika metoda jest trochę zmodyfikowana. Bierze się to z tego, że naturalne włosie w szczotce wymaga podobnej pielęgnacji jak zwykłe włosy. Oznacza to, że nie tylko warto je regularnie myć szamponem, ale też stosować odżywki. 

Naturalne włosie i szczecina dzika łatwo chwytają osady i zanieczyszczenia, przez co bardzo szybko widać kłębki kurzu i obumarłe włosy.

W każdym razie metoda czyszczenia wygląda podobnie i dotyczy nie tylko do szczotek z włosiem naturalnym, ale także tych z włosiem mieszanym. Na początek szczotkę oczyszcza się na sucho z wszelkiego brudu, potem myje się szamponem, a później stosuje się odżywkę do włosów, najlepiej bez silikonów. Miksturę (woda + odżywka) nakładaj szczoteczką do zębów (lub do paznokci) i delikatnie oczyść włosie. Opłucz i pozostaw do wyschnięcia. Możesz zamiast szczoteczki użyć grzebienia o gęsto ułożonych ząbkach.

Jak wyczyścić szczotkę z włosiem dzika – pianka do golenia

Jest też inna prostsza metoda mycia szczotki – użycie pianki do golenia. Pianka do golenia zawiera składniki powierzchniowo czynne, co oznacza, że usuwa kurz i zanieczyszczenia bez konieczności ręcznego szorowania. W ten prosty, szybki i wygodny sposób można umyć wszystkie rodzaje szczotek – nie tylko z naturalnego włosia, ale też plastikową, metalową, z włosia naturalnego i nylonowego, a także grzebień. Ogólnie metoda ta jest zalecana, kiedy szukasz sposobu na to, jak delikatnie oczyścić szczotkę z włosiem dzika.

Zalecamy, aby zawsze po zakupie szczotki do włosów czytać dokładnie etykiety i stosować się do instrukcji dotyczących czyszczenia i konserwacji podanych przez producenta.

Wystarczy po oczyszczeniu i zmoczeniu szczotki od razu nałożyć na nią piankę do golenia, wmasować i pozostawić na około 20 minut. Następnie włosie należy opłukać pod strumieniem chłodnej wody (chłodna woda domknie łuski), nałożyć odżywkę (może być bez spłukiwania) i pozostawić szczotkę do wyschnięcia.

Czyszczenie szczotki do włosów – podsumowanie

Posiadanie czystych szczotek do włosów jest tak samo ważne, jak każdy inny rytuał pielęgnacyjny czy higieniczny. Tak samo jak używasz czystej wody do kąpieli, tak czysta szczotka powinna Ci towarzyszyć przy każdym szczotkowaniu. Jest to o tyle ważne, że podobnie jak wszystkie inne przybory kosmetyczne, szczotki do włosów brudzą się przy wielokrotnym użyciu, zwłaszcza jeśli regularnie używasz produktów do stylizacji włosów. 

To, co gromadzi się na szczotce (a następnie na Twojej głowie, bo przy używaniu szczotki wczesujesz to z powrotem), może służyć jako pożywka dla wszelkiego rodzaju bakterii i drożdży. Ryzyko infekcji jest wysokie, co może powodować suchość i swędzenie skóry głowy, a także szybsze przetłuszczanie włosów. 

Utrzymywanie szczoteczki w czystości jest formą profilaktyki, podobną do mycia rąk. Na bieżąco usuwaj ze szczotki do włosów nagromadzone zanieczyszczenia i włosy. Zadbaj również o jej regularne mycie przy pomocy szamponu oraz dezynfekuj. Dzięki temu Twoja szczotka będzie higienicznie czysta, co ma ogromne znaczenie dla kondycji Twoich włosów, ale też i ich zdrowia.

Znałaś powyższe metody mycia szczotki? A możesz masz swoje patenty? Jak często myjesz swoje przybory kosmetyczne i akcesoria do włosów? Podziel się swoim doświadczeniem i wskazówkami w komentarzu!

Źródło:

Brush with bacteria: Hairbrushes are worst household item for bugs infestations, dostęp: 31.05.2022

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Giń cellulicie! Najlepsze kosmetyki i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany