Biotyna na włosy i skórę – poznaj właściwości witaminy B7 i jej wpływ na urodę

Biotyna to kosmetyczny hit, który jest polecany zwłaszcza przy zniszczonych włosach i kruchych paznokciach. Ze względu na pozytywne działanie jest składnikiem preparatów przyspieszającym porost włosów. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie ma właściwości? I najważniejsze – jakie kosmetyki z biotyną wybrać, aby cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami?

Nie jest tajemnicą, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan skóry, włosów i paznokci jest odpowiednia dieta. Wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczać niezbędne witaminy i minerały, które pozwolą zadbać o nasze zdrowie i urodę. Na tym tle wyróżniają się witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B7, o której wiadomo, że wykazuje korzystny wpływ na wygląd oraz funkcjonowanie skóry i włosów. Przyjrzyjmy się bliżej tej witaminie, którą znasz pod nazwą „biotyna”.

Biotyna – krótka charakterystyka

Biotyna, nazywana też witaminą B7, witaminą H, koenzymem R, należy do grupy witamin B i jest rozpuszczalna w wodzie. Najogólniej rzecz ujmując, odpowiada za prawidłowy przebieg przemian białek i tłuszczy; jest nośnikiem dwutlenku węgla w wielu procesach związanych z przemianą materii. Dzięki niej zachowywana jest równowaga pomiędzy podażą substancji odżywczych a syntezą nowych związków wewnątrz organizmu.

Jako składnik ważnych enzymów biotynowych witamina B7 bierze udział w tworzeniu białek budujących, w tym keratyny. W przypadku włosów dostarcza do ich macierzy wiązania siarkowe, które wchodzą w skład keratyny – to dlatego biotyna jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i regeneracji włosów. 

Biotyna w organizmie bie­rze udział w:

  • syn­te­zie kwa­sów tłusz­czo­wych
  • meta­bo­li­zmie glu­ko­zy
  • metabolizmie białek i tłuszczów
  • wchłanianiu witaminy C
  • przemianie ami­no­kwa­sów roz­ga­łę­zio­nych
  • cyklu kwa­su cytry­no­we­go
  • prze­mia­nach dwu­tlen­ku węgla
  • procesach powiązanych z mechanizmem krzepnięcia krwi

Jako ciekawostkę dodamy, że świat poznał biotynę w 1936 roku, kiedy to została wyizolowana z żółtka jaja kurzego. Później udało się ją wyizolować z krowiej wątroby, droższy oraz mleka.

Biotyna jako witamina piękna – właściwości

Biotyna wykazuje szereg korzystnych właściwości, a jej pozytywne działanie jako suplementu przyjmowanego doustnie zostało udowodnione w badaniach. Suplementy z biotyną są powszechnie stosowane przy jej niedoborze w przypadku wypadania i przerzedzania włosów i łamliwych paznokciach. 

Jak działa biotyna na skórę, włosy i paznokcie:

  • nawilża i wspomaga regenerację
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega łojotokowi
  • ujednolica koloryt cery
  • niweluje przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu
  • hamuje stany zapalne
  • zapobiega wypryskom i innym wykwitom
  • poprawia blask, gęstość i sprężystość włosów
  • wspomaga tempo wzrostu włosów
  • zapobiega siwieniu włosów
  • hamuje przetłuszczanie się włosów
  • działa wzmacniająco na kruche paznokcie

Co warto podkreślić, biotyna wykazuje cenne właściwości kosmetyczne pod warunkiem, że jest dostarczana w odpowiedniej dawce i z dobrego źródła

W przypadku wypadających włosów jako najskuteczniejsze wskazywane są suplementy z biotyną, po które warto sięgnąć doraźnie, aby zapobiec dalszej utracie włosów. Dobrze jest też wspomóc się kosmetykami z biotyną, które zadbają zewnętrznie o zdrowy wygląd włosów. Tutaj szczególnie polecamy kosmetyki naturalne, w tym odżywki na wypadające włosy, które oprócz biotyny zawierają inne składniki aktywne, dzięki którym zadbasz o urodę – nasze rekomendacje znajdziesz na końcu artykułu.

Niedobór biotyny w organizmie – jakie są objawy?

Niedobór biotyny może powodować przerzedzenie włosów i wysypkę na twarzy. Dobra wiadomość jest taka, że biotyna jest syntetyzowana przez florę bakteryjną jelit, dlatego też rzadko obserwuje się jej niedobory w organizmie. Jak już do nich dochodzi, to jest to skutkiem innych czynników, na przykład nieprawidłowej diety.

Witamina B7 odpowiada za prawidłowy stan skóry i włosów, dlatego w pierwszej kolejności to tam zauważysz ewentualne skutki długotrwałych niedoborów. Pierwszym skojarzeniem z niedoborem biotyny jest łuszcząca się skóra. Zmiany w postaci czerwonej wysypki z odchodzącymi płatkami skóry mogą pojawić się wokół nosa, oczu, ust, a nawet w okolicach intymnych.

Niedobór biotyny powoduje:

  • ziemistość cery
  • łuszczenie się skóry
  • przebarwienia
  • pogorszenie kondycji włosów
  • wzmożone przetłuszczanie się włosów
  • wypadanie włosów
  • przedwczesne siwienie włosów

Oprócz tego warto obserwować swoje paznokcie. Jeśli stają się kruche, łamliwe, zaczynają się rozdwajać i dochodzi do tego pogorszenie stanu skóry i włosów – to może być znak, że cierpisz na niedobór biotyny. Dodajmy, że przy braku biotyny mogą pojawić się inne objawy, takie jak senność i brak koncentracji, a nawet rozdrażnienie. Ponadto niedobór biotyny może wpływać na mięśnie i powodować ich bolesność lub uczucie mrowienia.

Jeśli mimo prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety, zauważyłaś u siebie wzmożone wypadanie włosów lub problemy dermatologiczne, skonsultuj się ze specjalistą.

Biotynę można suplementować, ale w pierwszym kroku należy zadbać o odpowiednią dietę i wybierać produkty bogate w biotynę. Najwięcej witaminy B7 ma wątróbka wołowa i wieprzowa, drożdże piwne, warzywa strączkowe, orzechy włoskie, migdały i sardynki. Jest obecna również w jajkach, mleku i bananach. Zaleca się, aby dorośli dostarczali 30 mcg biotyny dziennie. Dla wzmocnienia włosów i paznokci zaleca się przyjmować dziennie co najmniej 1-1,2 mg tej witaminy.

Ważne: Pamiętaj, że wypadanie włosów niekoniecznie musi być spowodowane niedoborem biotyny. Sprawdź koniecznie inny nasz poradnik z możliwymi przyczynami oraz sposobami na nadmierną utratą włosów:

Biotyna i jej wpływ na włosy

Powszechnie biotyna uważana jest za bardzo pomocną w przypadku zaburzeń związanych ze skórą głowy oraz włosami. Udowodniono między innymi, że witaminy z grupy B umożliwiają przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Właśnie dlatego jednym z objawów niedoborów biotyny jest nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry.

Biotyna może wspomagać wzrost włosów u osób, u których występuje przerzedzenie lub utrata włosów z powodu niedoboru witaminy B7.

Biotyna bierze udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych, co jest niezbędne dla zachowania zdrowia włosów. Jeśli procesy metaboliczne zostaną zaburzone, kondycja włosów znacznie się pogarsza – stają się matowe, łamliwe; może się też pojawić łojotok i łysienie.

Ponadto biotyna korzystnie wpływa na macierz, czyli tzw. korzeń włosa, która odpowiada za wytwarzanie mocnych i elastycznych wiązań siarkowych, spajających łodygę włosa na całej długości. Przez to, że bierze udział w produkcji tzw. masy keratynowej, wspomaga wzrost i może nawet przyspieszyć tempo przyrostu. Podczas jednego badania stwierdzono, że jednoczesna suplementacja witaminy B7 (w dawce 2,5-5 mg dziennie) i trójpeptydu GHK powoduje wzrost długości włosów o 58-120%.

Biotyna i jej wpływ na skórę

Biotyna zapobiega wzmożonej aktywności gruczołów łojotokowych i kontroluje tłuszczową przemianę materii, tym samym zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry i łojotokowi. Dodajmy, że w badaniach wykazano, że biotyna podawana doustnie może pomóc wyleczyć wysypkę w ciągu kilku tygodni, nawet w ciężkich przypadkach łojotokowego zapalenia skóry. Dodatkowo wspomaga nawilżenie naskórka i przyspiesza procesy regeneracyjne, dzięki czemu skóra szybciej odzyskuje naturalną równowagę.

Biotyna, w tym kosmetyki z biotyną, są polecane osobom ze skórą suchą, zwiotczałą, przedwcześnie starzejącą się; poszarzałą i naznaczoną przebarwieniami. Witamina B7 jest też uważana za jeden ze skuteczniejszych składników do walki ze zmarszczkami.

Jak jeszcze biotyna działa na skórę? Jest potrzebna dla zachowania jędrnej skóry (zapobiega powstawaniu fałd) oraz jasnej cery bez przebarwień. To dlatego niektóre źródła nazywają ją nie tylko witaminą piękna, ale też witaminą młodości, wskazując, że pomaga redukować drobne zmarszczki mimiczne. 

Kosmetyki z biotyną – które wybrać?

Biotyna to szczególnie pożądany składnik w kosmetykach do włosów z tendencją do wypadania, które obiecują grubsze i mocne włosy. Najczęściej spotkasz ją w preparatach przyspieszających porost włosów oraz kosmetykach na wypadające włosów.

Warto podkreślić, że brak jest mocnych dowodów medycznych na to, jakoby biotyna stosowana zewnętrznie w kosmetykach przyspieszała wzrost włosów. Jednakże eksperci są zgodni, że stosowanie produktów do włosów z dodatkiem biotyny może wpływać na polepszenie ich wyglądu, wzmocnienie oraz ich zdrowszy wzrost. Wpływ na to ma nie tyle sama biotyna, ile towarzystwo innych cennych składników, jak chmiel, mydlnica lekarska, cysteina czy oleje roślinne.

Te kosmetyki z biotyną mogą Ci się spodobać:

Kosmetyki z biotyną są polecane osobom, które chcą zadbać o lepszą kondycję swoich włosów i skóry. Biotyna jest częstym składnikiem dermokosmetyków, które stosuje się wspomagająco w przypadku wypadania włosów i łysieniu plackowatym. Jest obecna w składzie takich kosmetyków jak szampony przeciw wypadaniu włosów i odżywki na wypadanie włosów, a nawet kremy do twarzy, ciała oraz odżywki do paznokci.

W jakich kosmetykach znajdziesz biotynę? Chętnie po nią sięga marka Kosmetyki DLA. Jej szampon Koniczynkowa włosomyjka do włosów wypadających zawiera szereg cennych substancji pobudzających włosy do wzrostu, a także chroniących przed dalszym wypadaniem. Jest tu koniczyna czerwona, kozieradka, mydlnica lekarska, cysteina i oczywiście biotyna.

Wspominając o kosmetykach do włosów, nie możemy pominąć marki Anwen oraz Hairy Tale Cosmetics. Tutaj również dwie czołowe włosomaniaczki w Polsce, założycielki tych marek, zdecydowały się skorzystać z dobrodziejstwa biotyny i innych składników aktywnych. Peeling regulujący do skóry głowy od Hairy Tale Cosmetics przeznaczony jest do oczyszczania skóry głowy podatnej na łupież i nadmierne przetłuszczanie się. Jest tu azeloglicyna, które reguluje i normalizuje, a także ekstrakt z piołunu i drożdży. Anwen natomiast proponuje zestaw do pielęgnacji skóry głowy Skalp z bogactwem takich składników jak sok z aloesu, gliceryna, lukrecja, pantenol, ekstrakt z liści cykorii, hydrolizowane białko drożdży oraz niacynamid.

Jeśli zaś mowa o kosmetykach do skóry z biotyną, warto przyjrzeć się ofercie marki Nacomi. Jej przeciwtrądzikowe serum do twarzy oraz tonik złuszczająco-rozświetlający pomogą zadbać o przywrócenie skórze naturalnej równowagi, gładkości i blasku, dzięki zawartości witamin z grupy B.

Biotyna w kosmetyce – podsumowanie

Biotyna to ważna witamina, uczestnicząca w wielu procesach wpływających na wygląd i zdrowie skóry, włosów i paznokci. Bierze udział m.in. w produkcji keratyny i chociażby dlatego warto zadbać o jej właściwą podaż w diecie oraz przyjrzeć się kosmetykom z biotyną. Ze względu na wyjątkowe właściwości biotyna jest szeroko stosowana w kosmetyce, zwykle w preparatach wzmacniających włosy i przeciwko łojotokowemu zapaleniu skóry głowy. Biotyna (a zwłaszcza jej suplementacja) może pomóc w pielęgnacji przerzedzonych włosów i regeneracji łamliwych paznokci, szczególnie u osób cierpiących na niedobór biotyny.

Warto sięgnąć po kosmetyki z biotyną jako kuracja wspomagająca przy osłabionych i wypadających włosach. Jeśli chcesz zapuścić włosy i zależy Ci na szybszym przyroście, a co więcej – zdrowych i pięknych włosach, możesz rozważyć suplementację. Pamiętaj jednak, żeby zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy używasz kosmetyków z biotyną? A może ją suplementujesz? Daj znać, jakie masz efekty – zachęcamy do pozostawienia komentarza.

Bibliografia:

  1. Deepa P. Patel, Shane M. Swink, Leslie Castelo-Soccioa, „A Review of the Use of Biotin for Hair Loss”, Skin Appendage Disorders 2017 Aug; 3(3): 166–169; doi: 10.1159/000462981 (źródło: NIH.gov).
  2. Biotin”, National Institutes of Health (NIH), Office of Dietary Supplements, Fact Sheet for Health Professionals (źródło: NIH.gov).

Przeczytaj także

Krem brązujący do twarzy – bezpieczny sposób na cerę muśniętą słońcem

Krem brązujący do twarzy – bezpieczny sposób na cerę muśniętą słońcem

Mydło borowinowe – właściwości i zastosowanie

Mydło borowinowe – właściwości i zastosowanie

Komentarze (1)

  1. h
    haniaaa
    Witam po kuracji antybiotykowej miałam bardzo duży problem, włosy leciały mi garściami. Od kilku tygodni stosuję peodukty które Mnie polecla fryzjerka która cierpi na niedoczynność tarczycy … kazała suplementować siarkę organiczną ponieważ Siarka wpływa na wzrost włosów, przyspieszając go, jednocześnie hamując ich nadmierne wypadanie oraz szampon konopny z biotyną i ekstraktem skrzypu polnego od Pharmazis; tam też dostałam ta siarke bez dodatków chemiczych które moga nam zaszkodzić !! Poszukacie ich sklep bez problemu w sieci jak nie szukacie tych produktów u siebie w miescie . Szampon bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B1, B2, B6, C i E, kwas fitynowy, D-pantenol i prowitaminę B5, przeznaczony do zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów. Szampon przyspieszył wzrost włosów! włosy zaczeły mi szybciej rosnąć . Efekty są dla mnie bardzo zadowalające :))) Przestały mi wypadać włosy o jakieś 70% już po 2 tygodniach a rosły nowe po 4 tygodniach 🙂 Mam mnóswto małych włosków i rośnie mi „nowa” grzywka 😉 Sama przetestowałam i moge polecić wszystkim którzy chca poprawić kondycję włosów i troszkę je zagęścić. Ale zaznaczam, że efekt jest jak się jest WYTRWAŁYM I SYSTEMATYCZNYM ! Dlaczego? Dlatego, że włosy sa martwe i cokolwiek stosując poprawiamy te „nowe włosy” :)) Więc cierpliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany