Jak dbać o cerę tłustą?

jak dbać o cerę tłustą

Za tłustą cerę mogą odpowiadać czynniki genetyczne, hormony, stres, dieta i niewłaściwa pielęgnacja. Wbrew powszechnej opinii nadmiernie świecąca się twarz nie dotyczy tylko nastolatków – nadprodukcja sebum dotyczy nawet osób po 30. r. życia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej? Podpowiadamy!

Cera tłusta związana jest z łojotokiem, czyli nadmierną produkcją sebum, który prowadzi do kilku problemów. Przede wszystkim skóra się błyszczy (zwłaszcza na brodzie i nosie), może stracić również swój zdrowy koloryt, przez co wygląda na nieświeżą, a nawet zaniedbaną. Ma też większe tendencje do zapychania, a to prosta droga do zaskórników. Dobra wiadomość jest taka, że można te problemy zwalczyć odpowiednio dobraną pielęgnacją. Na początek warto jednak poznać cechy i potrzeby cery tłustej.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Świecące się policzki i nos, rozszerzone pory, częste wypryski – to często wskazywane cechy cery tłustej (zwanej też cerą łojotokową). Wszystko właściwie zaczyna się od nadmiaru sebum, które jest produkowane i wydzielane przez gruczoły łojowe. Dzięki niemu skóra zyskuje nawilżenie i naturalną ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, ale jednocześnie bardziej się błyszczy.

Czym się charakteryzuje cera tłusta:

  • nadmierne błyszczenie i świecenie całej twarzy
  • odczuwalna lepkość przy dotyku
  • ziemisty i żółtawy koloryt cery
  • rozszerzone i widoczne pory skórne
  • nierównomierna struktura skóry
  • większa skłonność do powstawania zaskórników i trądziku
  • odporna na zmianę warunków pogodowych

Cera tłusta błyszczy się po demakijażu i oczyszczeniu (bez względu na to, jakiego preparatu użyjesz), a po kilku godzinach od zabiegu może wyglądać nieświeżo i brudno. Ma również skłonność do zatykania porów i tworzenia się w nich wykwitów skórnych w postaci zaskórników otwartych lub zamkniętych, nazywanych potocznie wągrami.

Mimo to cera tłusta posiada kilka cennych zalet. Zacznijmy od zwiększonej odporności na działanie czynników zewnętrznych – sebum tworzy warstwę ochronną, a sama skóra tłusta jest grubsza od innych rodzajów, przez co lepiej znosi mróz, wiatr, słońce czy gwałtowne wahania temperatury. Warto przy tym odnotować, że nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować zwiększonym łojotokiem. Dodatkowo, dzięki braku jej permanentnego wysuszenia, na cerze tłustej później widać zmarszczki, spowolniony jest także proces jej starzenia.

Kiedyś uważano, że cera tłusta jest problemem głównie u nastolatków. Dziś ta granica się przesunęła i nawet osoby w okolicach 30. roku życia borykają się z nadmiernym łojotokiem.

Cechą, o której warto wspomnieć, jest zaburzony proces rogowacenia i złuszczania naskórka. Jest to widocznie nie tylko pod światło, ale i odczuwalne w dotyku – jeśli zaczniesz dotykać twarzy, wyczujesz pod palcami drobne nierówności. Skąd to się bierze? Winowajcą jest kwas linolowy, a konkretnie to jego brak. Dlatego też oprócz nawilżania, matowienia ważne jest regularne złuszczanie cery tłustej… ale po kolei.

Od czego przetłuszcza się cera?

Przetłuszczająca się twarz jest wynikiem łojotoku, czyli nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Sebum (inaczej łój) to naturalna ochrona skóry, która tworzy zabezpieczającą powłokę na jej powierzchni, i jest wręcz pożądana. Niestety nadmiar łoju może być problemem dla osób, które chcą zachować świeżo wyglądającą cerę przez cały dzień. Czemu skóra się przetłuszcza?

Zależy to od wielu czynników. Najważniejszymi są czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe, wpływ ma również pielęgnacja i styl życia. Na rodzaj skóry i nadmierne jej przetłuszczanie mogą wpływać również: płeć, wiek, cykl miesiączkowy, zaburzenia w pracy układu trawiennego i przemiany materii, zaburzenia hormonalne (konkretnie to nadmierna aktywność androgenów i progesteronu), stres, niewłaściwa dieta (uboga w witaminy A, E i B2), stosowane leki lub używki. 

Najczęściej cerę tłustą ma się od urodzenia aż przez całe życie. Nadmierna produkcja łoju bywa także problemem okresowym, dlatego też łojotoku nie należy bagatelizować, ponieważ jego nadmierna produkcja może być związana z ogólnoustrojową chorobą organizmu. Z drugiej strony, pierwszym krokiem, kiedy skóra się zaczyna się nadmiernie przetłuszczać, jest zmiana codziennych nawyków, przede wszystkim diety i stosowanych kosmetyków – w wielu przypadkach okazuje się to wystarczające.

Nieodpowiednia pielęgnacja cery tłustej lub jej brak może prowadzić do poważnych problemów skórnych i infekcji bakteryjnych. 

Ten typ cery jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, bo wymaga przestrzegania kilku zasad. Jednak warto zadbać o właściwą rutynę pielęgnacyjną, ponieważ nadmiar sebum to nie tylko defekt estetyczny, ale też ryzyko większych problemów jak wypryski bakteryjne, trądzik i infekcje grzybicze.

Jakie kosmetyki do cery tłustej?

Zacznijmy od dość często pojawiającego się pytania: Czy skórę tłustą trzeba nawilżać? Odpowiedź jest prosta i kategoryczna: Tak.

Niestety posiadaczki cery tłustej robią podstawy błąd pielęgnacyjny i stosują silne wysuszające i matujące kosmetyki oraz ograniczają stosowanie kremu w obawie, że tylko dołożą tłustej warstwy. To błąd! Skóra przez takie zabiegi może stać się odwodniona (tak, cera tłusta może być odwodniona). Ponadto przesuszenie skóry mobilizuje gruczoły do jeszcze większej produkcji sebum, zatem wpada tu się w błędne koło. Tymczasem wystarczy regularnie nawilżać – będzie to znak dla gruczołów łojowych, że skóra jest optymalnie nawilżona i nie potrzebuje więcej łoju. Znaczenie ma jednak krem, jakiego użyjesz. W tej roli świetnie sprawdzi się lekki i nietłusty krem nawilżający, który wniknie w skórę i przywróci jej naturalną równowagę.

Tutaj sprawdzisz ranking najlepszych lekkich kremów do twarzy:

Cera tłusta wymaga szczególnej pielęgnacji i obecności konkretnych składników odżywczych w recepturach kosmetyków. Poniżej krótka ich lista.

Dobrze, aby kosmetyki do cery tłustej zawierały:

  • polimery takie jak kwas hialuronowy, skrobia i celuloza, alginian i chityna zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka
  • kwas salicylowy i glikolowy zmniejszają produkcję sebum
  • retinol działa skutecznie na trądzik i zaskórniki, wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe
  • nadtlenek benzoilu zwęża rozszerzone pory, ogranicza powstawanie nowych wyprysków i trądziku
  • minerały takie jak cynk, miedź i siarka działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, regulują wydzielanie sebum
  • wyciągi roślinne (głównie aloes i pokrzywa) działają nawilżająco i łagodząco
  • alantoina dobrze nawilża i łagodzi podrażnienia, matuje i wspomaga walkę z wypryskami

W walce z nadmiernie przetłuszczającą się skórą pomóc mogą również domowe produkty. Domowe sposoby na tłustą cerę uwzględniają między innymi: maseczki z miodu (miód jest naturalnym humektantem, dzięki czemu pomaga utrzymać nawilżoną, ale nie przetłuszczającą się skórę), maseczki z płatkami owsianymi (owies pomaga złagodzić stany zapalne, wchłania też nadmiar sebum) oraz maseczki z białka jajka i cytryny (oba składniki zwężają pory skórne, a kwas w cytrynach pomaga w absorpcji oleju i wykazuje właściwości antybakteryjne).

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest jej dokładne oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i złuszczanie.

Sebum jest niezbędne do utrzymania zdrowej skóry. Jednak zbyt dużo sebum może prowadzić do tłustej skóry, zatkanych porów i trądziku. Dbanie o cerę tłustą wymaga nawyku regularnej pielęgnacji.

Produkty stosowane w codziennej pielęgnacji najlepiej jakby miały formułę beztłuszczową (oil-free). Podstawowy zestaw do pielęgnacji do cery tłustej powinien uwzględniać kosmetyk do oczyszczania (płyn micelarny i żel do demakijażu/myjący), bezalkoholowy tonik, nawilżający krem na dzień (najlepiej z filtrem UV) i bogatszy, regulujący krem na noc.

Oczyszczanie cery tłustej

Regularne oczyszczanie jest bardzo ważne. Dzięki temu krokowi usuniesz nadmiar sebum powierzchni skóry i inne zanieczyszczenia, które mogą przyczyniać się do problemów skórnych. Cerę należy oczyszczać rano i wieczorem najlepiej dopasowanym kosmetykiem, który nie będzie wykazywał właściwości drażniących i wysuszających. Na koniec należy twarz osuszyć, ale uwaga! Nie pocieraj twarzy ręcznikiem, nie stosuj też szorstkiego materiału – do twarzy najlepiej przykładać ręcznik papierowy.

Cera tłusta nie lubi nadmiernego oczyszczania – im częściej myjesz twarz i usuwasz z niej warstwę sebum, tym bardziej pobudzasz gruczoły łojowe do pracy. Zbyt częste mycie zaburza też naturalną równowagę skóry, a to może otworzyć drogę szkodliwym bakteriom.

Czym oczyszczać cerę tłustą? Do mycia używaj jedynie delikatnych środków bez detergentów, przeznaczonych do cery tłustej. Mycie twarzy zwykłym mydłem nie jest dobrym pomysłem – zamiast tego wybierz płyn micelarny i żel oczyszczający. W ciągu dnia możesz sięgać po bibułki matujące, dzięki którym ściągniesz nadmiar tłuszczu z twarzy i przywrócisz cerze świeży i matowy wygląd.

Tonizowanie cery tłustej

Po każdym myciu twarzy należy przetrzeć ją tonikiem do cery tłustej o działaniu antybakteryjnym, zmniejszającym widoczność porów. Po tonik możesz sięgać również w ciągu dnia dla odświeżenia – dobrze w tej roli sprawdzą się też hydrolaty w formie mgiełki.

Po aplikacji toniku do twarzy daj czas, aby Twoja skóra całkowicie wyschła, najlepiej w sposób naturalny, zanim nałożysz następny kosmetyk.

Zwróć uwagę, że niektóre toniki mają alkohol, który może nadmiernie wysuszać skórę. Dobrze jest tu wybrać toniki z naturalnymi substancjami ściągającymi, polecany jest zwłaszcza oczar wirginijski. Jedno z badań z 2014 roku wskazuje, że oczar wirginijski przez wysoką zawartość garbników wykazuje cenne właściwości kojące, ściągające i przeciwzapalne.

Nawilżanie

Wiele osób z tłustą cerą unika kremów nawilżających z obawy, że ich skóra będzie wyglądać bardziej tłusto. Tymczasem stosowanie odpowiedniego kremu do cery tłustej może przynieść korzyści dla tego typu skóry. 

Najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego kremu, który powinien być lekki i bezolejowy – taki może pomóc w utrzymaniu nawilżenia i ochrony skóry, bez uczucia jej tłustości.

Jednym z często wybieranych składników jest tutaj aloes. Że jest to odpowiedni składnik do cery tłustej, udowadnia badanie z 2014 roku. Wnioski z badania są takie, że aloes może być dobrym środkiem nawilżającym w leczeniu trądziku i tłustej skóry. Przy czym kosmetyk powinien zawierać co najmniej 10% aloesu, aby był skutecznym środkiem nawilżającym. Możesz sięgnąć tu po żel aloesowy, jednak sprawdź jego skład, bo niektóre mogą zawierać denaturowany alkohol, który może wysuszać i podrażniać skórę.

Złuszczanie cery tłustej

W przypadku cery tłustej ważnym etapem jest również złuszczanie. Przy czym najlepiej zrezygnować z peelingów mechanicznych na rzecz peelingów enzymatycznych. Peeling ścierny zawiera drobinki, które sprzyjają nie tylko roznoszeniu bakterii po całej skórze, ale też mogą uszkodzić naskórek i zaostrzać stany zapalne. 

Po peelingu nałóż maseczkę antybakteryjną lub ściągającą. Wybierz taką, która zawiera naturalne i czyste składniki, które nie zatykają porów skóry, takie jak glinka kaolinowa, glinka bentonitowa, węgiel aktywny, algi morskie, alfa- i beta-hydrokwasy.

Jak często złuszczać skórę tłustą? Optymalna częstotliwość to 1 raz w tygodniu, ale są też łagodniejsze peelingi do cery tłustej, które są zalecane przez producentów do częstszego stosowania (zawsze czytaj instrukcję użycia).

Czego unikać przy cerze tłustej?

Podstawowy błąd w pielęgnacji cery tłustej to korzystanie z kosmetyków matujących z dodatkiem alkoholu lub spirytusu salicylowego. Przy czym warto zaznaczyć, że nie każdy alkohol w kosmetykach jest zły. Tak na przykład w preparatach do cery tłustej pojawiają się alkohole etylowe, takie jak Alcohol Denat. czy Isopropyl Alcohol, które wprawdzie są wysuszające, ale wykazują cenne właściwości antybakteryjne, poza tym pomagają w transporcie składników aktywnych w głąb skóry. Jeśli te wysuszające alkohole występują w towarzystwie silnych związków nawilżających (humektantów lub alkoholi tłuszczowych), to nie powinny działać drażniąco.

O alkoholach w kosmetykach napisaliśmy cały artykuł – sprawdzisz w nim różnice i jakie dają korzyści pielęgnacyjne:

Wspomnieliśmy już o tym, że w pielęgnacji cery tłustej bardzo ważne jest oczyszczanie, bo nie tylko usuwa się sebum, ale też można tym wyregulować pracę gruczołów łojowych. Nie tylko sam zabieg jest ważny, ale też kosmetyki, jakich używasz. Unikaj mydeł z zapachami lub kontrowersyjnymi składnikami, które mogą zapychać i obciążać skórę lub ją wysuszać. Unikać należy również szorstkich myjek, ponieważ dodatkowe tarcie może stymulować skórę do wytwarzania większej ilości oleju. To nie koniec listy błędów pielęgnacyjnych.

Podstawowe błędy w pielęgnacji, czyli czego nie lubi cera tłusta:

  • niektórych alkoholi w kosmetykach
  • preparatów odtłuszczających i silnych detergentów, które wysuszają skórę, a w efekcie prowadzą do nadmiernej produkcji sebum
  • preparatów z olejami np. palmowym, kokosowym, z kiełków pszenicy i pestek moreli, ponieważ są komedogenne (zatykają pory skórne)
  • szorstkich myjek do twarzy
  • peelingu mechanicznego
  • nadmiernego i zbyt częstego oczyszczania 
  • mocnego pocierania ręcznikiem po myciu
  • ciągłego pudrowania, bez ściągnięcia nadmiaru sebum np. bibułką matującą
  • ręcznego wyciskania zaskórników – może to zaognić problem, a nawet uszkodzić naczynka krwionośne
  • opalania się (również w solarium), ponieważ promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych 
  • częstego dotykania, zwłaszcza strefy T

Dodajmy, że kiedy pojawia się tłusta skóra, może kusić, aby ukryć ją makijażem. Jednak niektóre produkty, zwłaszcza produkty na bazie oleju, mogą pogorszyć objawy lub zatkać pory. Nie wspominając, że nakładanie kolejnej warstwy pudru na sebum daje nieestetyczny efekt i najzwyczajniej makijaż może się rolować.

Przy cerze tłustej najlepsza jest profilaktyka

Najlepszą profilaktyką dla skóry tłustej jest znalezienie spójnej rutyny pielęgnacji skóry, która działa, i trzymanie się jej. I nie tylko jej. W utrzymaniu zdrowej i matowej skóry bardzo ważna jest odpowiednia dieta i styl życia. Z jadłospisu powinny zostać wyeliminowane cukier i przetworzone węglowodany (czekolada, fast foody, gazowane napoje, słodycze, gotowa żywność w pudełkach itd.), zamiast nich powinny pojawić się pełnowartościowe produkty bogate w witaminy A, E i B2, które są kluczowe dla zdrowia i równowagi skóry. Zaleca się również rezygnację z używek (alkohol i papierosy) i ostrych przypraw.

Jeżeli cerze tłustej towarzyszy trądzik, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby uzyskać fachowe porady, jak najlepiej chronić skórę i zapobiegać poważnym powikłaniom lub bliznom.

Reasumując, posiadaczki tłustej cery mogą również cieszyć się pięknym wyglądem skóry. Kluczowe są tu odpowiednie kosmetyki i prawidłowa, systematyczna pielęgnacja, które mogą zmniejszyć łojotok i tym samym przywrócić skórze równowagę. Aby tak się stało, pielęgnacja powinna być przemyślana, świadoma i bazująca tylko na odpowiednich kosmetykach do cery tłustej, najlepiej działających synergicznie, tj. z jednej linii kosmetycznej od wybranego producenta.

→ Tutaj sprawdzisz dostępne kosmetyki do cery tłustej w ofercie Triny

Masz cerę tłustą? Jakie błędy zdarzyło Ci się popełniać w jej pielęgnacji? Jak dbasz o dobry wygląd swojej skóry? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku – przygotuj się do wyjścia

Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku – przygotuj się do wyjścia

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany