Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków – co oznaczają i które z nich musisz znać?

symbole na opakowaniach kosmetyków

Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków są źródłem wielu cennych informacji, których świadomy konsument nie powinien pominąć dokonując decyzji o zakupie produktów kosmetycznych. W dzisiejszym wpisie omówię, co oznaczają najpopularniejsze skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków oraz które z nich koniecznie musisz znać.

O tym, po co czytać składy kosmetyków naturalnych oraz jak to robić już wiesz. Pisałam o tym m.in. w tym wpisie, a tutaj wyjaśniałam, jakich substancji w składzie kosmetyków naturalnych warto unikać.  Dzisiaj chciałabym zachęcić Cię do tego, abyś poza analizowaniem składu kosmetyków, zaczęła zwracać uwagę na skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków. Są one bowiem źródłem bardzo cennych informacji dotyczących kupowanych przez nas kosmetyków i właściwie odczytane, potrafią uchronić przed niejedną zakupową wpadką.

Czy skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków są obowiązkowe?

O tym, jakie skróty i symbole powinny znajdować się na opakowaniach kosmetyków (nie tylko naturalnych) informuje ustawa o kosmetykach z 30 marca 2001 roku. Niektóre z tych oznaczeń są obowiązkowe, inne nie. Czasami, poza symbolami i oznaczeniami regulowanymi ustawą, na opakowaniach kosmetyków widnieją też takie, które producenci stosują według własnego uznania. Najczęstszym powodem ich używania jest zwiększenie atrakcyjności produktu, stąd często w drogeriach widzisz krem, na którym dużymi literami wypisane jest BIO lub EKO. Jednak już pobieżna analiza składu takich kosmetyków pokazuje, że krem nie jest kosmetykiem naturalnym, a producent pokusił się o tzw. greenwashing i zwyczajnie chciał nas oszukać. Dlatego tak ważne jest, aby nie dać się naciągnąć i mieć świadomość tego, co trafia ze sklepu do naszej łazienki. A ułatwić to może właśnie znajomość znaczenia skrótów i symboli na opakowaniach kosmetyków, którymi zajmiemy się w dalszej części tego wpisu.

Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków – oznaczenia obowiązkowe

Nazwa i adres osoby/firmy odpowiedzialnej za produkt – na każdym produkcie kosmetycznym musisz być umieszczona informacja o producencie lub importerze kosmetyku, który odpowiada za zgodność produktu z przepisami prawa, w tym jego bezpieczeństwo. Jeśli kosmetyk jest produkowany poza Unią Europejską, polski dystrybutor jest zobowiązany podać nazwę państwa, z którego pochodzi dany produkt.

Termin trwałości, czyli „najlepiej zużyć przed końcem…” – data minimalnej trwałości kosmetyku podawana jest w kolejność dzień, miesiąc, rok lub miesiąc i rok. Informuje nas o okresie, w jakim producent gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa, deklarowanych właściwości i stabilności kosmetyku. Oznaczenie to jest obowiązkowe dla wszystkich kosmetyków, których termin minimalnej trwałości wynosi mniej niż 30 miesięcy. Jeśli producent uznał, że kosmetyk będzie przydatny do użycia nawet po 30 miesiącach od daty produkcji, nie musi podawać daty jego minimalnej trwałości. W tej sytuacji obowiązuje go jednak symbol PAO, czyli symbol otwartego słoiczka.

Symbol PAO – symbol otwartego słoiczka – oznacza czas, w jakim kosmetyk może być bezpiecznie stosowany od momentu pierwszego otwarcia opakowania. Ten czas określa liczba miesięcy podana na słoiczku lub bezpośrednio pod nim. Najczęściej jest to 3M, 6M, 12M itd. Symbol ten stosuje się na kosmetykach, których data minimalnej trwałości wynosi ponad 30 miesięcy. Bardzo często znajdziesz też ten symbol na kosmetykach naturalnych.

Zdaniem ekspertów symbol PAO zwiększa bezpieczeństwo stosowania kosmetyku. Każdy kosmetyk po otwarciu ma kontakt z mikroorganizmami pochodzącymi z powietrza i naszej skóry, przez co powoli traci swoje właściwości i stabilność. Informacja o tym, w jakim czasie po otwarciu krem zachowuje trwałość i świeżość pomaga ocenić nam realnie bezpieczny czas jego stosowania.

skróty na opakowaniach kosmetyków

Ilość kosmetyku – ilość nominalna kosmetyku, podawana w ml lub gramach jest obowiązkowa dla wszystkich kosmetyków o wadze powyżej 5 ml lub 5 g.

Numer partii – numer partii w postaci wytłoczonego numeru, daty lub zakodowany w kodzie paskowym pomaga producentowi w rozpatrywaniu reklamacji. Ułatwia też identyfikację produktu w razie konieczności wycofania go ze sprzedaży.

Klepsydra – symbol ten zastępuje napis „Najlepiej zużyć przed końcem”. Obok klepsydry powinna być napisana data do kiedy produkt jest przydatny do użycia. Symbol ten widnieje tylko na kosmetykach, których termin ważności jest krótszy niż 30 miesięcy.

Skład kosmetyku, tzw. INCI – podaje się go na opakowaniu kosmetyk lub na ulotce dołączonej do opakowania (w szczególnych przypadkach). Lista składników kosmetyku poprzedzana jest słowem INGREDIENTS (w skrócie INCI) lub SKŁADNIKI. Zawartość składników podawana jest w kolejności od tych, których jest najwięcej, do tych, których jest najmniej. Składniki występujące w stężeniu poniżej 1 proc. wymienia się w dowolnej kolejności na samym końcu składu. Zgodnie z wytycznymi INCI (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych) nazwy składników podaje się w języku angielskim lub po łacinie. Jeżeli opakowanie kosmetyku jest zbyt małe, aby umieścić na nim skład, stosuje się symbol „ręki na książce”, informujący o tym, że skład został umieszczony na ulotce dołączonej do kosmetyku lub dostępnej w miejscu sprzedaży.

Ręka na książce – symbol oznaczający, że skład kosmetyku oraz wszelkie niezbędne informacje na jego temat, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania, lub u sprzedawcy.

Ostrzeżenia dodatkowe – na kosmetykach stosuje się często też ostrzeżenia dodatkowe, informujące o tym, że kosmetyk nie powinien być stosowany w okolicach oczu, u dzieci do lat 3 itd.

Symbol ognia na aerozolach– oznacza, że kosmetyk jest łatwopalny, dlatego należy chronić go przed słońcem i temperaturą powyżej 50 stopni C. Symbol ten oznacza też, że opakowania kosmetyku nie wolno go przekłuwać i spalać, nawet po zużyciu zawartości. Jeżeli na kosmetyku umieszczony jest znaczek F+, to oznacza, że dany produkt jest skrajnie łatwopalny.

Znak CE – Znak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z normami Unii Europejskiej, a podstawowym kryterium przyznawania znaku jest bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika.

Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków – oznaczenia nieobowiązkowe

Symbol UVA – symbol stosowany na kosmetykach mających zapewniać ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli pojawia się na opakowaniu, oznacza to, ze kosmetyk spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie ochrony przed promieniowaniem UVA.

Symbol króliczka – biały króliczek na opakowaniu kosmetyku symbolizuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach. I chociaż, zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz składników kosmetyków na zwierzętach, a także wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających substancje testowane na zwierzętach przez danego producenta, ten symbol nie jest obowiązkowy i nie pojawia się na wszystkich opakowaniach kosmetyków.

Znak „e” – informuje, że producent skorzystał ze standardowego systemu kontroli wagi lub objętości oraz wewnętrznego systemu kontroli podczas pakowania produktu.

Oznakowanie materiału – na opakowaniach kosmetyku mogą pojawiać się także symbole informujące o tym, z jakiego materiału zostało wytworzone. Może to być np. symbol ALU (aluminium), PET (politereftalan etylenu), HDPE, czy LDPE.

oznakowanie na opakowaniach kosmetyków

Znak towarowy „zielony punkt” – oznacza, że producent kosmetyku ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. Znak ten często – niesłusznie – kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania lub ekologicznością produktu.

Preparat/produkt testowany dermatologicznie – informacja oznaczająca, że dany kosmetyk został przebadany pod względem dermatologicznym i nie stwierdzono właściwości uczulających, czy drażniących.

Vegan – symbol informujący o tym, że produkt jest kosmetykiem wegańskim, czyli nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego.

Całkowita pojemność opakowania (liczba wpisana w leżący prostokąt) – symbol stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych (lakiery do włosów, dezodoranty). Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach.

Człowiek i kosz na śmieci – symbol oznaczający produkt nadający się do odzysku. Informuje, że po zużyciu opakowania, należy wyrzucić je do specjalnego pojemnika na odpady, aby mogło ulec recyklingowi.

Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków – kosmetyki naturalne i ekologiczne

BDIH – znak kosmetyku naturalnego, przyznawany odpłatnie produktom kosmetycznym, które spełniają określone wymagania instytucji certyfikującej.

NaTrue – znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.

Ecocert – znak kosmetyku naturalnego lub organicznego, przyznawany odpłatnie przez francuską organizację ECOCERT. Aby uzyskać certyfikat należy spełnić szereg wymagań dotyczących sposobu produkcji kosmetyku, pozyskiwania składników, ich jakości, pochodzenia itd.

Soil Association – znak produktu organicznego, przyznawany odpłatnie przez brytyjską organizację The Soil Association. Oznacza, że kosmetyk spełnia kryteria organizacji dla kosmetyków organicznych.

Viva! – polski certyfikat przyznawany kosmetykom wegetariańskim i wegańskim, których produkcja odbywa się z poszanowaniem praw zwierząt.

Króliczek z uszami złożonymi w serce – symbol PETA Cruelty Free – certyfikat międzynarodowej organizacji PETA Cruelty Free, który znajduje się na opakowaniach kosmetyków potwierdza, iż produkty są wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Symbol może występować równie na kosmetykach o nienaturalnych składach.

Poza wymienionymi symbolami i znakami, na polskim rynku coraz częściej pojawiają się też kosmetyki z certyfikatami znanymi na rynku skandynawskim. Są to m.in. symbol NORDIC ECOLABEL i Astma-Allergi Danmark.

Podsumowanie

Jestem przekonana, że od teraz nie będziesz miała najmniejszego problemu z rozszyfrowaniem wszystkich symboli i oznaczeń znajdujących się na opakowaniach kosmetyków. Gdybyś jednak miała jakieś wątpliwości, zawsze możesz wrócić do tego wpisu i doczytać, co oznacza dany skrót, symbol lub obrazek.

Przeczytaj także

Prezentownik 2021, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Prezentownik 2021, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Co przyspiesza porost włosów? Sprawdź te 5 trików

Najlepsze serum rozświetlające do twarzy – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze serum rozświetlające do twarzy – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany